Uśmiechnięci starsi ludzie
Zdrowie

Suplementy wspierające procesy mózgowe dla seniorów

Ludzka pamięć i koncentracja uwagi słabną wraz z wiekiem, co jest naturalne. Problem ten dotyczy zwłaszcza osób starszych, którzy z tego powodu mogą się czuć nie najlepiej. Środkami zaradczymi na pogarszającą się kondycję intelektualną są: aktywność fizyczna, ćwiczenia umysłowe i zdrowe odżywianie. Bardzo pomocne okazują się być także suplementy diety. Na rynku znajdziemy wiele preparatów wspierających pracę układu nerwowego. Które z nich wykazują największą skuteczność i dlatego warte są polecenia, o tym w dalszej części tekstu.

Uśmiechnięta, modnie ubrana babcia

Jakie suplementy i witaminy dla seniorów?


Suplementy usprawniające pracę mózgu zawierają wiele witamin i minerałów o korzystnym oddziaływaniu na pamięć i koncentrację. Ich różnokierunkowe działanie wymaga jednak obserwacji organizmu w celu dostosowania danego specyfiku do poziomu aktywności i trybu życia seniora. Warto wiedzieć, że duża część dostępnych w sprzedaży preparatów oprócz funkcji wspomagającej mózg obniża również uczucie zmęczenia, dzięki czemu osoby starsze zyskują większą witalność. Inną ich właściwością jest stymulacja układu immunologicznego. Najbardziej popularne suplementy wspierające procesy mózgowe u seniorów to miłorząb japoński, żeń-szeń i lecytyna. Okazuje się, że lecznicza moc może tkwić również w kurkumie.

Ginkgo Biloba

Miłorząb japoński (Ginkgo Biloba) to bogate źródło bioaktywnych substancji, takich jak flawonoidy, biflawony, hydroksykwasy, czy steroidy. Ograniczają one uszkodzenia powstałe w wyniku starzenia się komórek mózgowych, co wpływa na lepszą pamięć i koncentrację. Fakt ten potwierdzają przeprowadzone badania podczas których zauważono, iż wyciąg z miłorzębu poprawia krążenie w naczyniach mózgowych, skutkując lepszym dotlenieniem i odżywieniem szarych komórek. Z dobroczynnych właściwości tej substancji mogą również skorzystać osoby z chorobą Alzheimera.

W ich przypadku działanie Ginkgo Biloba sprowadza się do przeciwdziałania powstawaniu złogów beta-amyloidu, czyli peptydów tworzących blaszki amyloidowe obecne w mózgu. Głównym składnikiem suplementów na bazie miłorzębu jest ekstrakt z liści tego drzewa. Największą skutecznością wyróżniają się nalewki i kapsułki. Kupując produkt danej firmy powinniśmy sprawdzić czy posiada on świadectwo czystości mikrobiologicznej oraz czy jest standaryzowany na obecność glikozydów flawinowych.

Żeń-szeń

Żeń-szeń, po łacinie Panax ginseng, to bylina zaliczana do grupy ziół jaką są adaptogeny. Ich rolą jest wspomaganie procesów adaptacyjnych organizmu obciążonego stresem. Cenne dla zdrowia właściwości tej rośliny to efekt występowania w jej korzeniu ponad 200 substancji bioaktywnych, z których kluczowe znaczenie mają ginsenozydy. Poza tym istotną rolę odgrywają tutaj panaksany, panaksynole oraz minerały i witaminy B1, B2, C i E.

Liczne badania udowadniają, że przyjmowanie suplementów z żeń-szeniem pozytywnie wpływa na kognitywne funkcje mózgu, polepsza pamięć, kojarzenie i koncentrację. Inną korzyścią wynikającą z ich zażywania jest poprawa kondycji fizycznej i ogólnego samopoczucia. W aptekach i sklepach z suplementami oferowane są preparaty sproszkowane, kapsułki i tabletki z żeń-szeniem. Z uwagi na działanie pobudzające zaleca się stosować je rano. Zależnie od przyjmowanej dawki wskazana jest miesięczna przerwa w suplementacji po 4-12 tygodniach od jej rozpoczęcia.

Lecytyna

Kolejną substancją o pożytecznym wpływie na kondycję układu nerwowego jest lecytyna. To kompleks wielu związków tłuszczowych, głównie fosfolipidów, glikolipidów i trójglicerydów oraz takich elementów, jak cholina, inozytol i seryna. Wyróżnia się trzy rodzaje lecytyny: sojową, rzepakową i słonecznikową. Jako nieodłączny składnik błon komórkowych substancja ta jest budulcem tkanki mózgowej i otoczek mielinowych komórek systemu nerwowego.

Suplementy zawierające lecytynę pobudzają funkcjonowanie systemu nerwowego. Dzięki nim polepsza się koncentracja i zdolność zapamiętywania informacji. Inną zaletą związaną z przyjmowaniem tego środka jest zapobieganie depresji i demencji starczej. Należy jednak nadmienić, iż wymierne efekty można osiągnąć po upływie 3-4 miesięcy od rozpoczęcia zażywania preparatu.

Kurkuma

Warta uwagi jest także dobrze znana kurkuma. Zawiera ona wiele wartościowych składników i antyutleniaczy, które wydatnie wspierają odporność organizmu. Przeprowadzone przez zespół naukowców z Los Angeles badania udowadniają spory potencjał tej popularnej przyprawy w zakresie poprawy pamięci i wydajności intelektualnej. U badanej grupy osób zdolności poznawcze polepszyły się aż o 28%. Poza tym otrzymane metodą tomografii komputerowej skany pokazały dużo niższe stężenie białka tau i płytek amyloidu w ciale migdałowatym i podwzgórzu, czyli strukturach mózgowych najbardziej odpowiedzialnych za pamięć i koncentrację.

W kurkumie najważniejszą substancją bioaktywną jest kurkumina. Jej właściwości przeciwutleniające zapobiegają kumulacji szkodliwych związków w w/w obszarach mózgu, spowalniając rozwój chorób neurodegeneracyjnych, jak np. choroba Alzheimera. Ponadto kurkuma jest pomocna w łagodzeniu stanów apatii, niepokoju i rozdrażnienia, jakie mogą towarzyszyć tego rodzaju schorzeniom.

Hupercyna

Obiecująco przedstawia się również hupercyna, pozyskiwana z rośliny o nazwie Huperzia serrata. To alkaloid wykazujący silne działanie neuroprotekcyjne. Podobnie jak kurkuma przeciwdziała nadmiernej kumulacji płytek amyloidu w odpowiednich strukturach mózgu, chroniąc przed nasileniem procesu neurodegeneracyjnego. Dodatkowo środek ten podnosi poziom acetylocholininy, co przekłada się na poprawę pamięci (w tym lepsze zapamiętywanie snów), większą zdolność kojarzenia faktów i silniejszą koncentrację uwagi. Suplementacja hupercyną zalecana jest w okresie wzmożonego wysiłku umysłowego oraz przy bezsenności i pogorszeniu funkcji poznawczych.

Kwasy Omega 3 i DHA

Seniorzy poszukujący sposobów na poprawę pamięci i zwiększenie efektywności mózgu powinni także stosować preparaty zawierające kwasy tłuszczowe Omega 3. Przyczyniają się one bowiem do regeneracji uszkodzonych komórek nerwowych i zapewniają elastyczność błon komórkowych w mózgu, co wpływa na poprawę jego funkcji. Należący do tej grupy kwas dekozaheksaenowy (DHA) wspiera ukrwienie mózgu i usprawnia przepływ impulsów nerwowych, w tym takich neuroprzekaźników jak serotonina i dopamina.

Te dwa neurotransmitery odpowiadają za nasze samopoczucie. Suplementacja dla seniorów powinna zatem uwzględniać również kwasy Omega 3 jako środek wspomagający profilaktykę demencji i zapobiegający gwałtownym zmianom nastroju. Omega 3 są dostępne w postaci płynnej lub jako kapsułki. Obie formy preparatów cechują się dobrą przyswajalnością, o ile spełniają normy jakościowe. Warto na to zwracać uwagę przy zakupie produktu.

Magnez

Na koniec należy jeszcze wspomnieć o znaczeniu magnezu dla kondycji psychicznej osób starszych. Pozytywny wpływ tego minerału na poprawę pamięci krótko- i długotrwałej oraz koncentrację wynika z aktywacji większej liczby połączeń nerwowych w mózgu, dzięki czemu może on pracować szybciej i efektywniej. Stres, niewłaściwa dieta, czy nadmierna ilość pitej kawy powodują niedobór tego pierwiastka w organizmie. Dlatego też warto uzupełniać go poprzez suplementację. Najlepiej przyswajalnymi formami magnezu są: cytrynian, taurynian, jabłczan i glicynian (chelat).


Pogarszającą się z wiekiem pamięć i słabszą koncentrację można wydatnie wspierać poprzez suplementację. Na rynku dostępne są liczne preparaty poprawiające kondycję układu nerwowego i stanowiące do nich dodatek witaminy dla seniorów. Wybierając dany produkt, zwracajmy uwagę zwłaszcza na jego jakość, jak również sposób podawania i termin przydatności do spożycia.

Promaker Isolate Odżywka Białkowa