Probiotyki zdobywają coraz to większą popularność na Rynku Polskim. Wiele osób zaczyna doceniać ich działanie w dietach odchudzających! Wielu dietetyków dodaje ten suplement jako podstawa w każdej diecie. Co w nich jest takiego niesamowitego? Poniżej przedstawimy działania probiotyków.
Probiotyki – co to jest?
Nazwa probiotyków wywodzi się z greckich słów “pro bios” czyli “dla życia”. Są to podawane doustnie dobre kultury bakterii lub drożdży, które pozytywnie oddziałują na układ pokarmowy. Najczęściej są to bakterie kwasu mlekowego, których dobroczynne właściwości znano już w Starożytności. Pierwszymi naukowcami, którzy zainteresowali się wpływem probiotyków na organizm, byli Pasteur i Jaubert. W 1877 roku opisali oni pierwsze szczepy bakteryjne. Kilkadziesiąt lat później, bo w 1907 roku Ilja Miecznikow udowodnił, że produkty, zawierające bakterie fermentacji mlekowej, takie jak kefiry, korzystnie wpływają na zdrowie, a ponadto mogą wydłużać życie. Rok później otrzymał za te odkrycia Nagrodę Nobla.
Termin “probiotyk” wprowadzony został w 1965 roku przez Lilly oraz Stillwell. W 1989 roku kolejny badacz – Fuller, stworzył dokładniejszą definicję probiotyków, nazywając je żywymi mikrobiologicznymi dodatkami żywnościowymi, które regulują stan mikroflory jelitowej. Kolejne uaktualnienie definicji probiotyków miało miejsce w 2011 roku, kiedy Światowa Organizacja Zdrowia opisała je jego szczepy bakterii, które podawane w odpowiednich warunkach są w stanie wywierać pozytywny wpływ na organizm. Obecnie zwraca się uwagę przede wszystkim na to, aby stosowane w diecie probiotyki charakteryzowały się jak najdłuższą przeżywalnością w środowisku żołądka i dalszych odcinków układu pokarmowego, dzięki czemu mogą swobodnie osiedlać się w jelitach.
Właściwości probiotyków
Najbardziej znaną korzyścią, płynącą ze stosowanie probiotyków, jest oczywiście poprawa funkcjonowania jelit. Poprawiają one skład i funkcje bakteryjne jelit. Dzięki stosowaniu probiotyków praca jelit zostaje usprawniona, a przemiana materii zostaje przyspieszona. Dzięki usprawnianiu perystaltyki jelit, probiotyki są doskonałym wsparciem w uciążliwych problemach z zaparciami.
Bardzo istotną właściwością probiotyków jest ich pozytywny wpływ na układ immunologiczny. Produkują one naturalne przeciwciała, które zapewniają dużą barierę ochronną. Zapobiegają również zakażeniom jelit, poprzez hamowanie patogennych organizmów. Stosowanie probiotyków może również zmniejszyć podatność lub zapobiegać powracającym infekcjom narządów intymnych u kobiet – dolegliwości te mogą pojawiać się w szczególności latem lub podczas podróży, dlatego kobiety mające skłonność do infekcji, mogą wesprzeć się probiotykami, aby uchronić się przed nieprzyjemnościami.
Probiotyki zwiększają wchłanianie składników odżywczych w jelitach. Dzięki temu zwiększają przyswajalność witamin, minerałów i makroskładników. Dodatkowo probiotyki poprawiają wchłanianie wapnia w tkance kostnej, dzięki czemu mają pozytywny wpływ na układ ruchu.
Dodatkowo probiotyki mogą obniżać poziom złego cholesterolu LDL. Pomagają one w wyregulowaniu profilu lipidowego u osób, które mają problem ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu. Niektóre szczepy bakteryjne mogą absorbować cholesterol w obecności kwasów żółciowych. Dodatkowo probiotyki mogą przyspieszać rozkład kwasu taurocholowego i glikocholowego, zmniejszając wchłanianie tłuszczów z układu pokarmowego.
Co ciekawe, probiotyki mogą łagodzić objawy, związane z nietolerancją laktozy. Dolegliwość ta pojawia się na skutek niedoboru enzymu laktazy, który odpowiada za trawienie cukru mlecznego. Objawia się wieloma nieprzyjemnościami, takimi jak problemy trawienne, nieprzyjemne przelewanie w żołądku czy wzdęcia – pojawiają się one krótko po spożyciu produktów, zawierających laktozę. Probiotyki wytwarzają beta-galaktozydazę, która rozkłada laktozę, dzięki czemu dolegliwości mogą zostać zniwelowane.
Jak wybrać najlepszy probiotyk?
Organizmy probiotyczne dzielą się na bakterie probiotyczne i drożdże probiotyczne. Najpopularniejsze bakterie probiotyczne to Lactobacillus casei, Lactobacillus plantarum i Lactobacillus rhamnosus. Lactobacillus casei dzielą się na trzy rodzaje: DN–114 001, Shirota i Lactobacillus GG. Najpopularniejsze drożdże probiotyczne to Saccharomyces boulardii.
Wybierając probiotyk dla siebie, należy zwrócić uwagę na rodzaj, na przykład Lactobacillus, gatunek, np. casei i szczep, np. BB-02. Dzięki temu o wiele łatwiej sprawdzisz, czy dany probiotyk ma działanie udowodnione w testach klinicznych. Minimalna ilość bakterii w probiotyku powinna wynosić 109 jtk/g w przypadku bakterii probiotycznych i 200-250 mg w przypadku drożdży probiotycznych.
Największy problem, związany z probiotykami, związany jest z przeżywalnością bakterii. Niewłaściwe przechowywanie lub transport mogą sprawić, że suplement diety, który wybierzesz, nie będzie zawierał żywych kultur bakterii. Kupując probiotyk, zwróć uwagę na zalecenia, dotyczące jego przechowywania. Postaraj się wybierać sprawdzonych producentów, którzy wysyłają produkty na początku tygodnia. W wielu sklepach internetowych można znaleźć informację, że suplementy probiotyczne wysyłane są tylko na początku tygodnia – dzięki temu dotrą do Ciebie w ciągu jednego lub dwóch dni i nie będą musiały spędzić weekendu w magazynie firmy kurierskiej.
Probiotyki najlepiej stosować rano, do śniadania. Możesz przyjąć go na chwilę przed posiłkiem lub w jego trakcie. Nie należy popijać probiotyków gorącym napojem – mogą one sprawić, że bakterie nie przeżyją. Pamiętaj, że probiotyk powinien być stosowany przynajmniej przez kilka tygodnia – tyle czasu potrzeba, aby mikroflora jelit mogła zostać odbudowana, a bakterie mogły się skolonizować. W pierwszych dniach stosowania probiotyku mogą pojawić się różnego typu dolegliwości trawienne, takie jak przelewanie czy wzdęcia. Powinny one ustąpić w ciągu tygodnia.
Kto powinien stosować probiotyki?
Probiotyki zalecane są przede wszystkim osobom, które są w trakcie lub po antybiotykoterapii – antybiotyki wyniszczają naturalną mikroflorę jelit, a jej odbudowa zajmuje wiele czasu. Warto przyspieszyć ten proces, sięgając po probiotyki naturalne lub te w formie suplementów. Probiotyki sprawdzą się również u osób, które planują dalekie, egzotyczne podróże.
Inne wskazania do stosowania probiotyków to między innymi nietolerancja laktozy, alergie pokarmowe, nawracające infekcje, zespół jelita nadwrażliwego, przewlekłe biegunki i zaparcia, a także choroby zapalne skóry.
Naturalne probiotyki
Oprócz suplementów probiotycznych istnieje wiele produktów spożywczych, bogatych w żywe kultury bakterii. Należą do nich przede wszystkim przetwory mleczne, takie jak kefiry, maślanka czy jogurty naturalne. Jeśli chcesz sięgnąć po tego typu naturalne probiotyki, wybieraj te, na których opakowaniu znajdują się informacje o zawartości szczepów bakteryjnych. Jeden gram produktu powinien zawierać przynajmniej 10 mln jednostek bakterii Bifidobacterium lub 100 mln bakterii Lactobacillus. Pamiętaj także, że przetwory mleczne, zawierające cukier, nie będą miały działania probiotycznego, dlatego wszelkie słodzone jogurty czy maślanki w żaden sposób nie zasilą Twojej mikroflory bakteryjnej.
Inne naturalne probiotyki to kiszonki. Doskonale sprawdzi się popularna kapusta kiszona czy ogórki kiszone. Kapusta kiszone to doskonale źródło bakterii kwasu mlekowego Lactobacillus plantarum oraz witamin z grupy B i witaminy C. Ogórki kiszone to świetne źródło witamin B2, B3, B6, B12 i PP. Warto sięgnąć również po kwasy chlebowy, produkowany na drożdżach i bakteriach kwasu mlekowego. Warto wybierać w pełni naturalne kwasy chlebowe – doskonale gaszą pragnienie.
Naszym faworytem, który polecamy to