SuplementacjaSuplementy naturalne

Olej z Kryla Antarktycznego — właściwości, efekty, przeciwwskazania

Istnieje wiele produktów, które obecnie cieszą się dużą popularnością w branży kulturystycznej i świecie fitness. Niemniej ostatnie obserwacje pozwalają wyłonić jednego z faworytów, a mowa o oleju z kryla antarktycznego, który cieszy się tak dużą popularnością ze względu na swoje prozdrowotne właściwości i efekty stosowania. Jego szerokie spektrum prozdrowotnych właściwości postaramy się opisać na łamach naszego dzisiejszego artykułu. Jak dobrze wiemy, kryl antarktyczny to odmiana morskiego skorupiaka. Jego naturalnym środowiskiem do życia jest Ocean Arktyczny. Ze względu na prozdrowotne właściwości i efekty stosowania, wzbudził ostatnio niemałe zamieszanie w branży fitness.

Olej z kryla antarktycznego to źródło dobrze przyswajalnego i bogatego w korzystne dla naszego zdrowia długołańcuchowe wielonienasycone kwasy tłuszczowe Omega 3. Mowa o EPA i DHA, czyli kwasie eikozapentaenowym i dokozaheksaenowym. W oleju z kryla znajdziemy także szereg prozdrowotnych i korzystnie wpływających na nasz organizm fosfolipidów, flawonoidów, steroli, astaksantyn i witamin, które są rozpuszczalne w tłuszczach oraz występujących w produkcie składnikach mineralnych, które mogą wpłynąć na prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu.

Olej z Kryla Arktycznego

Olej z kryla posiada różnego rodzaju lipidy, a większość z nich ma charakterystyczne duże stężenie fosfolipidów. Obecnie w trakcie wytwarzania oleju z kryla wykorzystuje się takie technologie, jak: ekstrakcja rozpuszczalnikiem, ekstrakcja płynami w warunkach nadkrytycznych lub stanie pod krytycznym oraz ekstrakcję ze wstępną obróbką wspomagają enzymami. W ten sposób możemy zagwarantować maksymalną jakość i wydajność ostatecznie proponowanego produktu.

Już w 2008 roku FDA-Amerykańska Agencja do spraw Żywności i Leków zdecydowała, że olej z kryla jest substancją bezpieczną dla człowieka i przyznała certyfikat GRAS. Ostatnio zdecydowano się na rozszerzenie dozwolenia jego stosowania na grupę kobiet w ciąży i karmiących piersią. Wśród najważniejszych zalet stosowania oleju możemy znaleźć między innymi działanie antyoksydacyjne. Oprócz tego olej z kryla niesie za sobą właściwości przeciwzapalne, przeciwnowotworowe i pozwala na wspomaganie dobrej kondycji zdrowotnej w szczególności dla przedstawicielek płci pięknej.

Z czego składa się olej z kryla arktycznego?

Olej z kryla arktycznego składa się z różnych klas lipidów, które wpływają na wiele czynników. Oprócz tego zawartość poszczególnych klas jest uzależniona między innymi od zmienności sezonowej i corocznych zmian, jakie zachodzą w warunkach środowiskowych.

Olej z kryla arktycznego charakteryzuje się dużą zawartością fosfolipidów z grupy fosfatydylocholiny i fosfatydyloetanoloaminy. W niektórych badaniach wykryto także wiele innych fosfolipidów, między innymi sfingomieliny, fosfadyloseryny czy kardiolipiny.

Badania potwierdziły również, że olej pozyskiwany z tkanek jajnika kryla charakteryzował się większym stężeniem fosfolipidów niż oleje pozyskiwane z tkanki mięśniowej. Wśród kwasów tłuszczowych, które możemy wyodrębnić z oleju znajdziemy między innymi kwas palmitynowy, oleinowy, mirystynowy lub dokozaheksaenowy.

Olej z kryla charakteryzuje się wysokim stężeniem długołańcuchowych, wielonienasyconych kwasów tłuszczowych DHA i EPA w podobnej wartości, jak w przypadku innych olejów rybnych. Ogromną różnicą jest jednak wiązanie się kwasów z fosfolipidami. W ten sposób olej z kryla charakteryzuje się większą dostępnością biologiczną. Substancją, którą także znajdziemy w oleju z kryla jest astaksantyna — która odpowiada za właściwości antyoksydacyjne.

Olej z kryla z choroby układ sercowo-naczyniowego

Badania wykazują, że w przypadku stosowania oleju z kryla przynajmniej przez okres 2 tygodni, możemy się spodziewać zmniejszenia stężenia lipoprotein o niskiej gęstości LDL i triglicerydów w surowicy krwi. Etap ten wiąże się również ze zwiększeniem stężenia lipoprotein o dużej gęstości HDL (dobrego cholesterolu).


Wysokiej jakości olej z Kryla marki Olimp dostępny w naszym sklepie

Odpowiednie spożycie długołańcuchowych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 EPA i DHA wpływ korzystnie na zmniejszenie stężenia triglicerydów na czczo, co pozwala na obniżenie ryzyko rozwoju chorób związanych z układem sercowo-naczyniowym.

Zastosowania oleju z kryla arktycznego

Naukowcy potwierdzają również, że za sprawą skorzystania z suplementacji oleju z kryla przy dziennej dawce 300 mg, możemy zaobserwować zmniejszenie się procesu zapalnego i spadek wskaźnika CPR wraz z objawami, jakie towarzyszą stanowi zapalnemu.

Stosowanie tego suplementu diety pozwala na zmniejszenie dolegliwości bólowych u pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Oprócz tego suplementowanie oleju z kryla doprowadza do zmniejszenia osmolarności łez i zwiększenia stabilności filmu łzowego wraz ze stężeniem prozapalnej cytokiny IL-17A.

Podsumowanie

Olej z kryla arktycznego to produkt, który słynie ze swojego bogactwa cennych składników odżywczych. W ten sposób suplementacja tego produktu pozwala na dostarczenie długołańcuchowych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 EPA i DHA, witaminę A i flawonoidy, które są niezbędnym element dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.

Dobrym rozwiązaniem będzie suplementowanie tej substancji w przypadku, kiedy w naszym systemie żywieniowym brakuje miejsca na częste spożycie tłustych gatunków ryb morskich i owoców morza.

 

Źródła:

  1. Xie D., Gong M., Wei W. i wsp.: Antarctic Krill (Euphausia superba) Oil: A Comprehensive Review of Chemical Composition, Extraction Technologies, Health Benefits, and Current Applications. Comprehensive Reviews in Food Science and Food Safety, 2019; 18 (2): 514-534. doi: 10.1111/1541-4337.12427.
  2. Ursoniu S., Sahebkar A., Serban M.C. i wsp.: Lipid-modifying effects of krill oil in humans: systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials. Nutr. Rev., 2017; 75 (5): 361–373. doi: 10.1093/nutrit/nuw063.
  3. Rundblad A., Larsen S.V., Myhrstad M.C. i wsp.: Differences in peripheral blood mononuclear cell gene expression and triglyceride composition in lipoprotein subclasses in plasma triglyceride responders and non-responders to omega-3 supplementation. Genes. Nutr., 2019; 14: 10. doi: 10.1186/s12263-019-0633-y.

Promaker Isolate Odżywka Białkowa