Melatonina na dobry sen. Suplementy z melatoniną.
Melatonina na dobry sen. Suplementy z melatoniną.
LifestyleMikro i makroelementy

Melatonina na dobry sen. Suplementy z melatoniną.

Czym jest melatonina? Jak działa? Dlaczego jej potrzebujemy? Czym skutkuje jej niedobór?

Na te i inne pytania odpowiedź znajdziesz w tym artykule. Sen jest niezwykle ważnym aspektem w życiu każdego człowieka. Pozwala nam odpocząć, zregenerować się oraz nabrać siły na kolejny dzień. Problemy ze snem odbijają się negatywnie na funkcjonowaniu naszego organizmu. Najlepiej wiedzą o tym osoby, które mają trudności z zasypianiem lub często wybudzają się w nocy. Skutkiem niedoboru lub złej jakości snu jest utrudnione funkcjonowanie, jeśli dokucza nam krótkotrwała bezsenność. Poważniejsze konsekwencje grożą przy długotrwałych kłopotach ze snem, bo wtedy może to odbić się również na naszym zdrowiu fizycznym, jak i psychicznym. Dlatego bardzo ważne jest, by zadbać o wartościowy odpoczynek w nocy. Na pewno słyszeliście o czymś takim jak “zegar biologiczny”. Melatonina jest hormonem, który odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie jego mechanizmu. Wspiera regulację dobowego cyklu snu oraz czuwania. W efekcie nasze ciało wie, kiedy zbliża się pora snu i przebudzenia.

Melatonina jest nie tylko stróżem naszego snu, ale wpływa też na działanie układ immunologicznego oraz jest znakomitym antyoksydantem. Wspomniany hormon wytwarzany jest przez nasz organizm, a konkretnie szyszynkę – gruczoł w środkowej części mózgu. Wpływ na jego wytwarzanie w głównej mierze ma światło. Zasada jest taka, że ciemność powoduje wzmożone wydzielanie melatoniny, natomiast duża ilość światła spadek wytwarzania hormonu i wybudzanie organizmu. Dlatego tak ważne jest odpowiednie zaciemnienie sypialni. Zdaniem ekspertów najwyższe natężenie melatoniny w naszym organizmie ma miejsce w nocy, a konkretnie od północy do około 4 rano. Jest to najlepszy moment na sen i odpoczynek. Jeśli długo siedzimy przed komputerem, telewizorem lub pracujemy zmianowo może wpłynąć to na komfort naszego snu i wydajność następnego dnia.

Ciekawostką jest, że produkcja melatoniny zmienia się wraz z wiekiem. Każda kobieta pamięta, jak wyglądały pierwsze miesiące życia jej nowonarodzonego dziecka, które to zupełnie nie odczuwało cyklu dobowego. Spało w dzień, było aktywne w nocy. Niełatwy czas dla młodej mamy, ale na szczęście po tych kilku miesiącach następuje poprawa, bo około 6-9 tygodnia życia noworodek zaczyna już wytwarzać melatoninę. Najwięcej melatoniny nasz organizm produkuje od 4 do 10 roku życia, po tym czasie ilość tego hormonu ulega zmniejszeniu. Kolejny wyraźny spadek ma miejsce po 45, pewnie dlatego osoby starsze wstają tak wcześnie rano, a potem “dosypiają” na fotelu. Jest to związane ze stopniowym zwapnianiem szyszynki. Zbyt mały poziom melatoniny wykazują też osoby chorujące na depresję i inne schorzenia psychiczne, a także zmagające się z chorobą alkoholową. Jeśli nasz organizm z jakichś powodów produkuje zbyt mało melatoniny to możemy uzupełnić ją za pomocą preparatów zawierających syntetyczny hormon. Oglądając telewizję możemy zauważyć, że w każdym bloku reklamowym znajdziemy jakieś suplementy z melatoniną.

Ludzie szukają środków wspomagających sen, bo dzisiejsze tępo życia jest szybkie, co powoduje stres i kłopoty ze snem. Dzięki suplementacji melatoniny łatwiej zasypiamy, rzadziej budzimy się w ciągu nocy, a jakość snu ulega poprawie. Korzyści odczuwamy nie tylko w nocy, ale także w ciągu dnia, bo jesteśmy wypoczęci i lepiej funkcjonujemy. Suplementacja melatoniny polecana jest w szczególności:

• osobom pracującym w systemie zmianowym,
• osobom podróżującym ze zmianą strefy czasowej,
• kobietom w okresie menopauzy, u których wydzielanie hormonu jest zaburzone,
• osobom niewidomym, u których naturalny mechanizm wydzielania hormonu pod wpływem światła jest zaburzony,
• seniorom, u których dochodzi do stopniowego zwapnienia szyszynki.

Promaker Isolate Odżywka Białkowa