DietaSuplementacjaSuplementy naturalne

Lukrecja – właściwości, działanie, przeciwwskazania

Lukrecja swoją popularność zawdzięcza żelkom i dropsom. Wśród społeczeństwa nie brakuje miłośników lukrecji, jednak wiele osób nie potrafi się z nią polubić. Lukrecja smak posiada charakterystyczny i intensywny ze względu na słodycz. Jednak największą zaletą lukrecji jest posiadanie mnóstwa właściwości leczniczych, których wiele osób nie jest zupełnie świadomych. Warto bliżej poznać korzyści wynikające ze spożywania lukrecji, a także możliwe formy zastosowania lukrecji, które pozwolą polepszyć stan zdrowia. 

Lukrecja jest stosowana od wieku. Początkowo była stosowana już w medycynie starożytnych Chin jako składnik preparatów ziołowych. Pomimo upływu wielu lat jej popularność w tych krajach nie maleje w Azji. Napar z lukrecji jest wykorzystywany do polewania pomnika Buddy w jego urodziny. W Europie rozpowszechniła się dzięki benedyktynom, którzy zapoczątkowali jej uprawę. Lukrecja właściwości zdrowotne i lecznicze posiadała dokładnie opisane już w XVII wieku przez Krzysztofa Kluka. 

lukrecja-korzeń

Co to jest lukrecja?

Lukrecja to roślina, która wywodzi się z rośliny bobowatych.Występuje aż 36 gatunków lukrecji. Nazwa pochodzi z połączenia dwóch greckich słów glykis – słodki i rhiza – korzeń. Ze względu na bardzo słodki smak pierwotnie była określana jako “słodkie drzewo” lub “korzeń słodzeniowy”. Za słodki posmak odpowiedzialna jest zawarta w lukrecji glicyryzyna. 

Lukrecja – kwiat

Okres kwitnienia lukrecji przypada na sezon letni. W zależności od odmiany może posiadać fioletowy, liliowy lub biały kolor. Kwiat charakteryzuje się posiadaniem motylkowego kształtu, z którego później rozwijają się owoce. Przybierają postać gładkich, czerwonobrązowych strąków, w których znajduje się od 3 do 5 nasion. 

Lukrecja – właściwości zdrowotne

W korzeniu lukrecji wyodrębniono aż 400 składników chemicznych. W największym udziale znajdują się w nim flawonoidy, kumaryny, saponiny triterpenowe i polisacharydy. Sam olejek eteryczny tej rośliny posiada aż 30 substancji, tj. linalol, fenchon, a także aldehyd benzoesowy. Szereg obecnych związków aktywnych zapewnia jej działanie prozdrowotne i lecznicze, które przemawiają za częstszym spożywaniem lukrecji. 

lukrecja

Lukrecja a układ oddechowy

Udowodniono, że lukrecja oddziałuje na pracę układu oddechowego. Korzeń lukrecji posiada substancje czynne, które umożliwiają zmniejszenie lepkości śluzu zalegającego w drogach oddechowych, dlatego lukrecja polecana jest na wirusy atakujące organizm. Spożywanie ekstraktu z lukrecji pozwala uzyskać działanie rozkurczowe i wykrztuśne ze względu na pobudzenie działania funkcji wydalniczej błon śluzowych umiejscowionych w górnych drogach oddechowych. Równocześnie pobudza ruchy nabłonka rzęskowego. Zalecane jest spożywanie lukrecji podczas przeziębienia, schorzeń górnych dróg oddechowych, ponieważ wykazuje działanie przeciwwirusowe, bakteriostatyczne i immunosupresyjne. Równolegle może być stosowana u osób zmagających się z astmą i przewlekłą chrypką. 

Lukrecja a układ pokarmowy 

Lukrecja działanie łagodzące wykazuje na pracę układu pokarmowego. Pomocna jest podczas doskwierających dolegliwości trawiennych. Co więcej, posiadane właściwości przeciwzapalne umożliwiają wzmocnienie procesów regeneracyjnych śluzówki żołądka i jelit. Spożycie lukrecji stanowi element profilaktyki zapobiegającej rozwojowi choroby wrzodowej, a także nowotworów żołądka i dwunastnicy. Włączenie lukrecji do codziennej diety zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia stłuszczenia wątroby i zapewnia przyspieszenie procesów regeneracyjnych błon śluzowych żołądka po wystąpieniu zatruć, urazów oraz nadkwasoty. 

lukrecja wspiera wątrobę

Lukrecja a układ hormonalny 

Lukrecja polecana jest dla kobiet doświadczających zmian hormonalnych podczas menopauzy i zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Poprawia obniżony nastrój, zapobiega zatrzymywaniu wody w organizmie, a także łagodzi drażliwość. Stosowanie lukrecji jest polecane podczas leczenia osteoporozy pomenopauzalnej. 

Lukrecja – koronawirus

Spożywanie lukrecji może być korzystne podczas zachorowania na koronawirusa. Choć nie wykazano jeszcze bezpośredniego wpływu lukrecji na koronawirusa, to inne jej właściwości mogą być z pewnością korzystne podczas choroby. Umożliwia oczyszczenie górnych dróg oddechowych, wzmacnia odporność organizmu, a dodatkowo wykazuje działanie przeciwwirusowe. W rezultacie koronawirus może napotkać dodatkową zaporę w organizmie. Nad glicyryzyną obecną w lukrecji ponownie przeprowadzono badania, które mają określić jej skuteczność na koronawirusy. Na ten moment istnieją pewne przesłanki o jej działaniu, jednak nadal prowadzone są badania potwierdzające zależność. 

Lukrecja na odchudzanie

Lukrecja jest polecana jako sposób na odchudzanie. Lukrecja korzeń posiada bogaty w substancje, które redukują ilość odkładającej się tkanki tłuszczowej w jamie brzusznej. Odpowiada również za regulowanie poziomu cukru we krwi, dlatego relacja lukrecja a cukrzyca pozostała pod czują obserwacją naukowców. Lukrecja pozwala na pobudzenie układu pokarmowego do pracy oraz szybsze oczyszczanie wątroby z posiadanego nadmiaru tłuszczu. Warto stosować lukrecję podczas odchudzania ze względu na zapobieganie wzdęciom, zmniejszenie apetytu, a także zastąpienie słodkich przekąsek. W konsekwencji lukrecja może stanowić sposób zapobiegania otyłości trzewnej, która jest bardzo niebezpieczna. 

lukrecja pomaga w odchudzaniu

Lukrecja – przeciwwskazania do stosowania 

Szereg właściwości leczniczych zawartych w lukrecji zachęca do jej częstego spożywania. Jednak występują przeciwwskazania do stosowania, które wskazują w jakich sytuacjach należy unikać jej stosowania lub należy ją natychmiast odstawić. Należy pamiętać, że lukrecja spożywana w nadmiernych ilościach może doprowadzić do zmniejszenia wydzielania moczu, co może skutkować występowaniem obrzęków na twarzy, nogach i rękach. Wówczas spożywany nadmiar lukrecji może doprowadzić do wzrostu ciśnienia krwi, odczuwania duszności i wystąpienia arytmii serca. Badania opublikowane w “New England Journal of Medicine” wskazują, że korzeń lukrecji przyjmowany w nadmiernych ilościach może osłabić popęd seksualny i potencję. 

Lukrecja a nadciśnienie, marskość wątroby i chore nerki

Działanie lukrecji sprawia, że nie może być przyjmowana przez osoby chorujące na marskość wątroby, niewydolność nerek, hipokalemię, kamicę żółciową, a także na nadciśnienie tętnicze. Nadmierne jej spożywanie może doprowadzić do wzrostu poziomu kwasu glicyryzonowego, co uniemożliwia sprawną przemianę kortyzolu, czyli hormonu stresu. W rezultacie dochodzi do zatrzymania sodu i wody w organizmie. Dochodzi do utraty potasu. 

Lukrecja a karmienie piersią i ciąża

Lukrecja nie może być stosowna przez kobiety w ciąży i karmiące piersią. Obecna w niej glicyryzyna może doprowadzić do wystąpienia zaburzenia wzrostu łożyska. Równolegle może dojść do zaburzeń rozwoju mózgu dziecka, co negatywnie wpływa na jego przyszłą sprawność umysłową i koncentrację. Wykazano, że spożywanie lukrecji w ciąży może doprowadzić do zaburzeń zachowań dziecka w późniejszych okresach życia. Lukrecja w ciąży spożywana może przyczynić się do przedwczesnego porodu. Lukrecja nie może być także spożywana przez dzieci do 4 roku życia. 

Lukrecja – gdzie kupić?

Lukrecja dostępna jest na rynku w różnych formach. Dużą popularnością cieszą się napary, jednak wiele osób sięga po skoncentrowane dawki, które zawierają wyciąg z korzenia. Lukrecja tabletki posiada silnie skoncentrowane. Tabletki w zależności od rodzaju mogą posiadać od 225 do 390 mg sproszkowanego korzenia, który nie był wcześniej przetwarzany. Z kolei lukrecja herbata jest polecana do picia podczas leczenia infekcji górnych dróg oddechowych i przeziębień, co dodatkowo wzmacnia osłabiony organizm w czasie choroby. 

swanson - licorice root

Wysokiej jakości wyciąg z lukrecji znajdziesz tutaj.

Lukrecja – cena

Przyjmowanie lukrecji niesie za sobą szereg korzyści, jednak jej równoległą zaletą jest niska cena. Cena 100 g suszu wynosi ok. 12-15 z. Z kolei gotowe herbatki kosztują ok. 5 zł za opakowanie. Ceny preparatów zawierające lukrecje są różne, w zależności od producenta i obecności innych substancji w składzie. Z pewnością lepszym rozwiązaniem jest wybór preparatów wytworzonych przez uznanych producentów. 

lukrecja korzeń cięty ViVo

Lukrecję w dobrej cenie dostaniesz tutaj.

Promaker Isolate Odżywka Białkowa