Suplementy

Dzięgiel chiński (Dong Quai) – stosowanie i właściwości

Dzięgiel chiński to naturalne zioło pochodzące z dalekiej Azji. Bywa również określane jako Dong Quai, albo z łaciny: Angelica sinensis. Roślina ma niezwykle bogatą historię użytkowania. Stosowano ją już tysiące lat temu w tradycyjnej medycynie dalekowschodniej. Dzięgiel chiński nazywano wówczas „żeń-szeniem dla kobiet” – ze względu na niesamowite właściwości zdrowotne. Roślina przydawała się szczególnie przy ograniczaniu nieprzyjemnych skutków klimakterium. Pomagała reprezentantkom płci pięknej w niwelowaniu boleści związanych z miesiączkowaniem. Była także wykorzystywana jako środek terapeutyczny w celach przeciwbólowych. W starożytnych Chinach podawano ją kobietom po bolesnych porodach. Dong Quai znalazł jednak znacznie szersze zastosowanie pro-zdrowotne. Do dziś jego właściwości są doceniane w medycynie naturalnej i ziołolecznictwie – szczególnie tej, opartej na tajnikach lecznictwa chińskiego.

Polecane produkty z naszego sklepu:

Dzięgiel chiński właściwości – jaką charakterystykę posiada roślina z dalekich Chin?

Dong Quai ma dwa główne zastosowania, które zawdzięcza składnikom aktywnym zawartym w strukturze rośliny. Pierwszym z nich jest użytkowanie dzięgiela chińskiego w celach terapeutycznych. Działa on uspokajająco i kojąco na układ nerwowy.  Dzięki zawartym minerałom i witaminom stanowi także produkt zapobiegający anemii. Uważany jest także za roślinę będącą naturalnym adaptogenem. Oznacza to, że napar z dzięgiela może wpływać korzystnie na stan wątroby, utrzymywać homeostazę wewnętrzną, poprawiać metabolizm czy wzmacniać odporność na infekcje. Dzięki wysokiej zawartości ligustylidów roślina ma właściwości rozkurczające i usprawniające pracę układu trawiennego.

Drugim zastosowaniem Dong Quai jest wykorzystanie go jako substancję leczniczą w przypadku dolegliwości kobiecych. Dzięgiel chiński jest określany jako naturalny regulator cyklu miesiączkowego. Pomaga on w utrzymaniu równowagi hormonalnej, wzmacniając syntezę estrogenu. Wspomaga kobiece narządy i mięśnie wewnętrzne – zwłaszcza te połączone z kanałem rodnym. Dzięgiel chiński wzmacnia narządy rozrodcze, działając pomocniczo w leczeniu m.in. endometriozy czy wewnętrznych krwawień w macicy. Zioło łagodzi podstawowe objawy menopauzy, takie jak suchość w pochwie czy nieprzyjemne uczucie kolki w okolicach dolnej części brzucha.

Dzięgiel chiński – skutki uboczne stosowania suplementu

W większych dawkach Dong Quai wykazuje działanie przeczyszczające oraz pobudzające krążenie. Jak większość ziół, także „chiński skarb” jest niezwykle moczopędny. Przy użytkowaniu chińskiego zioła nie jest wskazana zbyt częsta ekspozycja na światło słoneczne. Kumaryna zawarta w składzie dzięgiela może uwrażliwiać skórę na promienie słońca, przez co jest się znacznie bardziej narażonym na poparzenia. Tak jak każdy suplement diety dzięgiel chiński powinien być dawkowany zgodnie z zasadami zbilansowanej diety. Nie może stanowić on substytutu produktów spożywczych. Wykorzystanie zioła w kuracji leczniczej powinno być poprzedzone konsultacją lekarską. Zawsze należy stosować się do zaleceń specjalisty, bądź informacji producenta zawartych na opakowaniu produktu.

Dong Quai dawkowanie. Co ile w jakich dawkach można stosować dzięgiel azjatycki?

Napój z dzięgiela wykonuje się podobnie jak tradycyjną herbatę. Jedną znaczącą różnicą w przypadku przygotowywania „kobiecego żeń-szenia” jest znacznie dłuższy czas parzenia. Aby napar posiadał pro-zdrowotne właściwości, dzięgiel powinien być parzony kilkadziesiąt minut pod szczelnym przykryciem. Do naczynia należy wsypać około 5 gramów zmielonego dzięgiela (dwie łyżeczki), a następnie zalać bardzo gorącą, lecz nie wrzącą, wodą. Najlepiej poczekać kilkadziesiąt sekund tuż po zagotowaniu się zawartości czajnika i dopiero przystąpić do wykonywania leczniczego naparu. Jeśli korzystamy ze sproszkowanej wersji Dong Quai, możemy spożywać ją bezpośrednio z łyżeczki, obficie popijając wodą. Zarówno w przypadku naparu, jak i doustnego dozowania proszku, roślinę powinniśmy spożywać od dwóch do trzech razy dziennie.

Dzięgiel chiński – gdzie kupić, by być pewnym dobrej jakości? Dzięgiel chiński cena

Dzięgiel chiński wsparcie dla kobiet dostępny tutaj w naszym sklepie

Suplementy diety takie jak Dong Quai warto nabywać u sprawdzonych importerów, mogących handlować na terytorium Polski. Tylko wtedy mamy pewność dobrej jakości produktu i rzetelności sprzedawcy. Dzięgiel chiński nie powinien posiadać sztucznych domieszek konserwujących. Warto zwrócić uwagę na miejsce pochodzenia rośliny, a także formę – dzięgiel może być dostępny w formie wysuszonych lub sproszkowanych ziół, ale i również kapsułek do połykania. Szczególnie wiarygodnym miejscem sprzedaży są sklepy internetowe, których działalność można sprawnie zweryfikować za pomocą m.in. opinii wystawianych przez konsumentów. Wystarczy zerknąć na rubrykę Dong Quai opinie, aby przekonać się o wiarygodności preparatu. Cena za preparat również nie powinna być zaporowa – jest to tradycyjne, dobrze znane zioło, stosowane w wielu krajach świata.

Polecane produkty z naszego sklepu: