Wśród dostępnych na rynku różnorakich suplementów diety na szczególną uwagę zasługują produkty naturalne, które można zaliczyć do tak zwanych superfood. To najczęściej roślinne, jednoskładnikowe produkty o bogatych wartościach odżywczych, zawierające wiele cennych składników diety nawet w niewielkiej ilości produktu. Jednym z nich jest właśnie korzeń maca. Czym dokładnie jest ten produkt, czy ma właściwości lecznicze, jaki może mieć wpływ na organizm ludzki?
Wsparcie Witalności Żeń-szeń Peruwiański Allnutrition Maca
Co to jest korzeń maca?
Maca, a właściwie Lepidium meyenii, pieprzyca peruwiańska jest rośliną o pochodzeniu południowoamerykańskim, zwaną obecnie również peruwiańskim żeń-szeniem. Jej jadalny korzeń w formie bulwy wielkości rzodkwi stanowił codzienny pokarm ludności zamieszkującej Andy. Oprócz tego był znanym elementem wykorzystywanym w medycynie ludowej. Uznawano, że ma właściwości lecznicze wpierające w walce, dodające energii, “stalowych nerwów” czy zwiększające odporność.
Co to jest korzeń maca obecnie? W uprawie maca korzeń nie wymaga stosowania pestycydów czy innych substancji chemicznych, jest rośliną umiejącą się dostosować do nawet trudnych warunków atmosferycznych i ubogiego podłoża. Zbierany ręcznie w delikatny sposób jest sam korzeń, a następnie poddaje się go odpowiedniej obróbce. Korzeń maca dostępny jest od stosunkowo niedawna w sprzedaży w Polsce w postaci suplementu diety, jednak zyskuje popularność jako superfood. To między innymi dlatego, że korzeń maca opinie wśród użytkowników ma wyjątkowo dobre.
Substancje odżywcze w korzeniu maca
Korzeń maca zawiera mnogość substancji odżywczych, które mogą przeciwdziałać procesom oksydacyjnym w organizmie, redukować wolne rodniki, a także odżywiać. To między innymi szereg witamin oraz minerałów takich jak:
- witaminy B1, B2, B3, C,
- żelazo,
- cynk,
- mangan,
- miedź,
- selen,
- bor.
Witalizujących oraz energetyzujący Now Foods Maca
Korzeń maca zawiera aminokwasy, kwasy tłuszczowe, błonnik oraz ponad 50% węglowodanów. Oprócz tego w korzeniu maca można znaleźć wiele bioaktywnych substancji takich jak sterole, flawonoidy, antocyjany, saponiny oraz taniny. Taka zawartość substancji wraz z działaniem macy na organizm sprawiają, że zalicza się ją do adaptogenów – substancji pomagających przystosować się do niekorzystnych warunków.
Działanie korzenia maca – właściwości substancji czynnych
Regularne przyjmowanie korzenia maca z uwagi na zawarte w nim składniki odżywcze, substancje roślinne, witaminy i minerały może wpływać na wiele układów w organizmie ludzkim, a także całe ciało. Korzeń maca właściwości może wykazywać w różnych aspektach:
- lepsze odżywienie organizmu,
- uzupełnienie niedoborów witamin i składników mineralnych,
- regulowanie gospodarki hormonalnej dzięki substancjom roślinnym,
- zwiększenie energii, radzenie sobie z wyczerpaniem,
- łagodzenie stresu, poprawa nastroju,
- zwiększenie libido,
- poprawa jakości nasienia – zwiększenie płodności mężczyzn,
- regulowanie ciśnienia krwi,
- wspieranie w rekonwalescencji,
- łagodzenie menopauzy, uderzeń gorąca w tym okresie,
- wspomaganie budowy masy mięśniowej,
- wsparcie w terapii niedożywienia, anemii.
Z uwagi na tak szerokie możliwe działanie warto rozważyć włączenie korzenia maca do codziennej diety, również jako element ją urozmaicający. Zastosowanie korzenia maca może być proste, dostępny jest on w kilku postaciach suplementów diety.
Czy korzeń maca dla mężczyzn się sprawdza?
Korzeń maca dla mężczyzn, jak i kobiet może być dobroczynny. W przypadku panów może wpływać na poprawę libido, a także płodności dzięki regulowaniu gospodarki hormonalnej i odpowiedniemu odżywieniu. W podobny sposób zresztą wpływa także na organizm kobiet, dlatego pary starające się o dziecko czy chcące poprawić pożycie mogą przyjmować korzeń maca wspólnie.
Korzeń maca suplement – jakie ma postaci?
Korzeń maca w roli suplementu diety nie jest sprzedawany jako produkt świeży, lepiej sprawdzają się inne postaci, znacznie łatwiejsze w przechowywaniu, dawkowaniu i zastosowaniu. Mają również doskonałe opinie wśród osób je przyjmujących. Najczęściej można spotkać korzeń maca:
- w proszku, sproszkowany korzeń maca czy też maca korzeń zmielony – powstaje z oczyszczonego i ususzonego korzenia, jest prosty do odmierzenia, dodania do różnorodnych potraw czy napojów,
- wyciąg – ekstrakt z korzenia maca, najcenniejsze składniki w formie zintensyfikowanej, lepiej sprawdzające się dla osób nie przepadających za smakiem korzenia maca,
- tabletki – zawierające najczęściej korzeń maca ekstrakt, mające te same właściwości, ale zwykle wygodniejsze w użyciu, na przykład przyjmowane obok codziennych witamin lub leków, można mieć je łatwo przy sobie,
- jako składnik zdrowych batoników i innych przekąsek typu fit, a także wieloskładnikowych suplementów.
Naturalne suplementy diety takie jak korzeń maca można kupić w sklepach ze zdrową żywnością, zielarskich, aptekach albo też innych miejscach specjalizujących się w sprzedaży suplementów. Warto pamiętać, że nie są to leki, a ich działanie uznawane za właściwości lecznicze nie powinno być wykorzystywane zamiast zdrowej i zrównoważonej diety czy konsultacji lekarskiej.
Przyjmowanie korzenia maca
W jaki sposób powinno się przyjmować tabletki czy korzeń maca – proszek, aby skorzystać z jego cennych właściwości? Warto postawić na regularne działania w okresie wzmożonego zapotrzebowania. Często zalecenia dawkowania można znaleźć na opakowaniu, w szczególności w przypadku korzenia maca w tabletkach. Odpowiednią dawkę w tabletce należy połknąć i popić wodą. W przypadku suplementu maca korzeń w proszku możliwości są szersze. Ma on lekko słodkawy, charakterystyczny smak, do którego można się dość szybko przyzwyczaić. Uważany jest za bardziej naturalną postać, zwykle bez żadnych dodatków czy substancji pomocniczych. Sprawdza się jako:
- dodatek do muesli, jogurtu,
- składnik koktajli, soków,
- przyprawa do sałatek, dań obiadowych,
- komponent przekąsek.
Korzeń maca proszek można również po prostu zmieszać z wodą i wypić. Zwykle zalecenia wskazują na spożywanie kilku gramów dziennie proszku, jednak najczęściej nie jest to produkt standaryzowany pod kątem zawartości poszczególnych składników odżywczych, witamin, minerałów. Dlatego też zalecenia dotyczące spożycia mogą być dość rozbieżne.
Czy istnieją przeciwskazania do stosowania korzenia maca?
Naturalny nietoksyczny skład i łagodne działanie korzenia maca sprawia, że jest on traktowany jako stosunkowo bezpieczny suplement diety. Nie powinny go jednak przyjmować osoby cierpiące na bezsenność z uwagi na lekko pobudzające działanie. Z tego samego względu lepiej jest spożywać go rano, nie zaś na noc, przed snem. Specjaliści zalecają również, aby ze stosowania korzenia maca zrezygnowały osoby mające problemy z tarczycą oraz nieprawidłową pracą nerek. Regularnie przyjmowany preparat może bowiem w przypadku niektórych schorzeń czy nieprawidłowej pracy tych organów zaburzać dodatkowo ich działanie.
Korzeń maca – możliwe skutki uboczne
Choć korzeń maca uważany jest za bezpieczny suplement diety, jak każda substancja może również wywoływać skutki uboczne. Mogą one zaistnieć w szczególności w sytuacji przyjmowania zbyt dużych ilości suplementu, albo też zbyt długiego okresu jego stosowania. Zalicza się do nich ryzyko pojawienia się migrenowych bóli głowy, a także bezsenności oraz wahań, spadku nastroju. Z uwagi na fakt, że korzeń maca ma właściwości pobudzające, wzmacniające, w skrajnych przypadkach może także wpłynąć na zwiększenie ciśnienia tętniczego krwi, pojawienie się duszności lub problemów z prawidłową pracą serca.
Naturalne wsparcie organizmu korzeniem maca – opinie
Korzeń maca dla mężczyzn czy kobiet może być jednym ze sposobów na wsparcie organizmu w codziennym funkcjonowaniu. Wielowiekowa tradycja jego stosowania w wyjątkowych warunkach pozwala sądzić, że to cenny składnik diety, o ile stosowany jest z rozsądkiem. Korzeń maca opinie wśród osób go przyjmujących ma z reguły dobre, jest ceniony za ciekawy smak i wszechstronne możliwe działanie. Warto rozważyć włączenie tego suplementu do codziennej diety, w szczególności w okresach, w których organizm potrzebuje dodatkowego wsparcia.