Cytrynian potasu, jest to sól potasowa kwasu cytrynowego, pod postacią białego, krystalicznego proszku. Jego wzór cząsteczkowy to K₃C₆H₅O₇. Stanowi jedną z najlepiej przyswajalnych postaci potasu. Ten fakt sprawia, że zaleca się go wielu różnym grupom osób. Po suplementy zawierające cytrynian potasu sięgnąć powinny między innymi osoby pragnące poprawić pracę swojego układu krwionośnego, lub też nerwowego. Ponadto korzystnie wpływa on na gospodarkę elektrolitową organizmu., a także ograniczyć może ryzyko rozwoju takich dolegliwości, jak kamica nerkowa. Właściwości te sprawiają, że chętnie suplementują go między innymi sportowcy, a także osoby, którym zależy na zdrowiu organizmu.
Najważniejsze właściwości cytrynianu potasu
Zawierające cytrynian potasu preparaty mogą mieć bardzo korzystny wpływ na organizm w wielu różnych przypadkach. Właściwości potasu w takiej formie są bowiem bardzo różnorodne – wymienić można między innymi
- pomoc w podtrzymywaniu odpowiedniego ciśnienia osmotycznego
- regulacja gospodarki elektrolitowej
- wsparcie procesów enzymatycznych oraz metabolizowania węglowodanów
- wspomaganie pracy serca oraz naczyń krwionośnych
- wsparcie układu nerwowego
Jak więc widać – powodów, aby przyjmować preparaty zawierające cytrynian magnezu jest co najmniej kilka. Działa on w sposób różnorodny, a przy tym bardzo skuteczny,
Czy cytrynian potasu jest szkodliwy?
Bardzo często pojawiają się pytania o bezpieczeństwo suplementowania cytrynianu potasu. Podkreślić zatem należy, że cytrynian potasu, jak każdy inny suplement, może być szkodliwy przede wszystkim wtedy, gdy przyjmować go będziemy w nadmiernych ilościach. Przyjęcie zbyt dużej jego ilości może prowadzić do hiperkaliemii. Pojawiają się wówczas objawy takie, jak wymioty, skurcze mięśni, drętwienie kończyn, a w niektórych przypadkach nawet zaburzenia pracy serca. Bardzo ważne jest zatem, aby cytrynian potasu przyjmować zawsze zgodnie z zaleceniami.
Czy zaś jest on niebezpieczny sam w sobie? Jeśli przyjmować cytrynian potasu będziemy w odpowiedni sposób, ryzyko zaszkodzenia organizmowi jest niewielkie. Podkreślić w tym miejscu należy między innymi, że cytrynian potasu nie wpływa na zdolność do prowadzenia pojazdów, ani obsługi maszyn. Ponadto w jego składzie nie są zawarte żadne sztuczne, czy też szkodliwe dodatki. Odpowiedź na pytanie “cytrynian potasu czy jest szkodliwy” jest więc prosta. Przy przyjmowaniu w odpowiednich ilościach, praktycznie nie ma mowy o szkodliwości cytrynianu potasu,
Kiedy nie przyjmować cytrynianu potasu?
Oczywiście, aby zapobiec pojawieniu się toksycznych interakcji, czy też osłabieniu skutków jego działania, należy unikać przyjmowania cytrynianu potasu oraz alkoholu (wypłukuje on bowiem potas z organizmu). Ponadto przyjmowanie cytrynianu potasu podczas ciąży warto wcześniej skonsultować z ginekologiem.
Warto jednocześnie wspomnieć, że osoby zastanawiające się nad szkodliwością cytrynianu potasu powinny wziąć pod uwagę stan swojego zdrowia. Pewne dolegliwości, jak np niewydolność nerek, nadmiar potasu, czy zaburzenia krzepliwości krwi są przeciwwskazaniem do przyjmowania preparatów zawierających cytrynian potasu. Osoby, które zmagają się z takimi dolegliwościami powinny skonsultować się z lekarzem zanim sięgną po zawierające cytrynian potasu preparaty, lub całkowicie zrezygnować z ich przyjmowania.
Skutki uboczne przyjmowania cytrynianu potasu
Każdy suplement diety, w tym nawet witaminy, może wywołać niepożądane skutki uboczne – i nie inaczej jest w przypadku cytrynianu potasu. Na szczęście jednak cytrynian potasu skutki uboczne wywołuje naprawdę rzadko – dlatego też uważany jest za produkt w pełni bezpieczny. O jakich zaś skutkach mowa?
U niektórych osób stosujących cytrynian potasu pojawiają się objawy takie, jak mroczki przed oczami, zgaga, czy też również zawroty głowy. Rzadziej osoby regularnie suplementujące cytrynian potasu uskarżają się także na podrażnienia błony śluzowej, w tym również śluzówki żołądka.
Najpoważniejsze skutki uboczne cytrynianu potasu to między innymi skaza krwotoczna, zaburzenia oddychania, czy też wcześniej wspomniana hiperkaliemia, która pojawia się przede wszystkim u tych osób, które przedawkowały cytrynian potasu.
Na szczęście, jak wspominaliśmy już powyżej, cytrynian potasu skutki uboczne daje niezwykle rzadko. Większość badań sugeruje, że nawet łagodne skutki uboczne jego stosowania pojawiają się rzadziej, niż u 1 na 10.000 osób, Jest to więc produkt bezpieczny w suplementacji.
Cytrynian potasu a potas – czym się różnią?
Wiele osób zastanawia się teraz zapewne, czym tak naprawdę cytrynian potasu różni się od “tradycyjnego” potasu – i czy nie lepiej przyjmować właśnie tego drugiego? Różnice, które dzielą cytrynian potasu a potas w jego tradycyjnej odmianie są jednak spore. Cytrynian potasu jest bowiem po prostu jedną z form potasu. W jego przypadku jony potasu połączone są z kwasem cytrynowym. Jest to wiadomość dobra, ponieważ cytryniany charakteryzują się bardzo wysoką biodostępnością – oznacza to, że są one łatwo przyswajane przez komórki. Bioprzyswajalność cytrynianu potasu dochodzi bowiem nawet do 90%. Jest on ponadto bardzo dobrze rozpuszczalny.
W jaki sposób dawkować cytrynian potasu?
W przypadku suplementów diety takich, jak cytrynian potasu, dawkowanie zalecane przez producenta powinno być ściśle przestrzegane. Sposób, w jaki dawkować będziemy preparat zależy w dużej mierze od fromy suplementu. Na rynku istnieją bowiem produkty zawierające cytrynian potasu dostępne zarówno w formie kapsułek, jak i proszku do wykonywania roztworu.
W większości przypadków, kiedy chodzi o cytrynian potasu dawkowanie dzienne dla osoby dorosłej wynosi ok 1600-2500 mg na dobę, Odpowiada to z kolei ok. 600-800 mg potasu w tradycyjnej formie. Oczywiście zalecane dawkowanie może różnić się ze względu na stan zdrowia. Dobrym wyjściem dla osób zmagających się z różnymi chorobami jest konsultacja lekarska w celu poznania sugerowanej dawki.
Przeczytaj też: