DietaDolegliwości i chorobyRanking

Co warto wiedzieć o enzymach trawiennych?

Jeżeli organizm z jakiegoś powodu nie jest w stanie przetworzyć pożywienia, wówczas nawet najlepiej skomponowana i zbilansowana dieta nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Trawienie jest zdolnością organizmu do rozkładania pożywienia na substancje odżywcze, które są następnie przez niego absorbowane. Proces ten zachodzi przy udziale enzymów trawiennych.

Czym są enzymy trawienne?

Enzymy trawienne to specjalne substancje, które wydziela przewód pokarmowy. Ich głównym zadaniem jest wspomaganie trawienia spożywanych pokarmów. Działanie enzymów rozpoczyna się już w jamie ustnej. W ślinie znajdują się enzymy, których rola polega na wstępnym rozdrabnianiu pokarmu w czasie jego przeżuwania. Jednak największa ilość tego typu substancji w ludzkim organizmie znajduje się w jelitach (nieco mniej w innych miejscach, gdzie również zachodzi proces trawienia, czyli w żołądku i w dwunastnicy). Istnieje kilka różnych sposobów podziału enzymów trawiennych. Mając na względzie rodzaj trawionych składników, można podzielić je na:

  • enzymy proteolityczne (peptydazy), których głównym zadaniem jest rozkład białek;
  • enzymy amylolityczne (amylazy) odpowiedzialne są za rozkład spożywanych węglowodanów;
  • enzymy lipolityczne (lipazy) – ich celem jest przyspieszenie rozkładów przyjętych wraz z pożywieniem tłuszczy;
  • enzymy nukleolityczne (nukleazy) zgodnie z nazwą rozkładają kwasy nukleinowe. W tym przypadku dodatkowo enzymy te można podzielić na rybonukleazy (oddziałują na kwas rybonukleinowy) oraz deoksyrybonukleazy (oddziałujące na kwas deoksyrybonukleinowy).

Kolejny dość często spotykany podział enzymów trawiennych powstał z uwzględnieniem miejsca ich działania. W tym przypadku można wyróżnić:

  • amylazę ślinową i lizozym, czyli enzymy działające w jamie ustnej;
  • pepsynę i lipazę żołądkową, czyli enzymy działające w żołądku;
  • trypsynogen, chymotrypsynogen, elastazę, lipazę żołądkową, amylazę trzustkową, disacharydazę oraz nukleazy trzustkowe – są to wszystkie enzymy, których zakres działania obejmuje dwunastnicę;
  • aminopeptydazy, karboksypeptydazy, amylazę jelitową, laktazę, sacharazę, lipazę jelitową, oraz nukleazy jelitowe – są to enzymy zajmujące się rozkładem pokarmu w jelicie cienkim.

Ludzki organizm sam wytwarza enzymy trawienne lub otrzymuje je wraz z pożywieniem. Jeżeli ich ilość jest niestarczająca, lekarz może zalecić odpowiednią suplementację.

brzuch

Jakie konsekwencje niesie ze sobą niedobór enzymów trawiennych?

Wbrew pozorom niedobór enzymów trawiennych to dość poważna sprawa, która musi zostać najszybciej jak to tylko możliwe rozwiązana. Warto mieć świadomość tego, że taki stan rzeczy trwający zbyt długo może doprowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych. Niestety diagnoza nieodpowiedniego poziomu enzymów trawiennych w organizmie nie jest prosta. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że pewne charakterystyczne dla tego stanu objawy pojawiają się nagle i znikają bardzo szybko, przez co większość ludzi nie zwraca na nie większej uwagi. Po czym można poznać, że organizm zmaga się ze zbyt niskim poziomem enzymów trawiennych? Pierwsze charakterystyczne objawy to: – ciągłe uczucie głodu, – często pojawiające się uczucie rozdrażnienia, – nadmierne zmęczenie, – szybki przyrost masy ciała, – nawracające wzdęcia, – bolesne skurcze mięśni, – przewlekłe zaparcia, W wielu przypadkach przy niedoborze enzymów trawiennych pojawia się zatrucie grzybem Candida, występuje również stan zapalny jelita grubego. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że im szybkiej kwestia niedoboru enzymów trawiennych zostanie zdiagnozowana, tym większe są szansę na uniknięcie poważnych konsekwencji zdrowotnych związanych z zaburzeniami trawiennymi i metabolicznymi.

lekarz w kitlu i ze stetoskopem

Jak można uzupełnić niedobór enzymów trawiennych w organizmie?

Niedobór enzymów trawiennych, jeżeli jest stanem trwającym zbyt długo, może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Zanim jednak rozpocznie się uzupełnianie niedoboru enzymów trawiennych w organizmie, w pierwszej kolejności należy zbadać, z czego wynika taki stan. W niektórych przypadkach odpowiedzialne za to mogą być zaburzenia czynności pęcherzyka żółciowego czy jelita cienkiego. Tu nie ma miejsca na samodzielną terapię – niezbędna jest konsultacja z lekarzem. Jednak najczęstszą przyczyną występowania niedoborów enzymów trawiennych jest nieodpowiednia dieta oraz zbyt duża ilość nagromadzonych w organizmie toksyn. Taka sytuacja wymaga nie tylko zmiany nawyków żywieniowych, ale również wprowadzenia do diety produktów wspomagających trawienie (w tym odpowiednich suplementów diety). Duży wpływ na ten stan ma również podeszły wiek – w naturalny sposób wraz z upływem czasu organizm wydziela znacznie mniej enzymów.

Kiedy suplementacja przy pomocy enzymów trawiennych jest niezbędna?

Jeżeli trzustka czy jelita nie pracują tak, jak powinny, pojawia się problem z nieodpowiednim wydzielaniem enzymów, co w efekcie przyczynia się do problemów trawiennych. Odpowiednio dopasowana do danego przypadku suplementacja w znacznym stopniu pozwala na odciążenie nieprawidłowo funkcjonującego narządu oraz daje możliwość wykorzystania w pełni wartościowych substancji przyjmowanych wraz z pokarmem. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że jeżeli zgodnie z założeniami diety na bardzo długi czas ze spożycia zostaje wyeliminowany pewien produkt, po pewnym czasie w naturalny sposób organizm zaprzestaje wydzielania enzymów, odpowiedzialnych za jego trawienie. Jeżeli wyeliminowany produkt trafi ponownie do jadłospisu, po jego spożyciu pojawia się uczucie ciężkości, odbijanie, a nawet wzdęcia. Wszystko to spowodowane jest brakiem odpowiednich enzymów. Wówczas odpowiednia suplementacja będzie dużym wsparciem i ulgą w dolegliwościach. Enzymy pozwalają nie tylko na trawienie pokarmu. Są to substancje charakteryzujące się także właściwościami przeciwzapalnymi oraz oczyszczającymi organizm. Aby jednak suplementacja w tym przypadku odniosła oczekiwane efekty, niezbędne jest zachowanie odpowiedniego odstępu czasu pomiędzy przyjęciem enzymów a posiłkiem. Wielu lekarzy zaleca suplementację enzymami trawiennymi także osobom, które zmagają się z chorobami autoimmunologicznymi. Dzięki temu jedzenie może zostać strawione w całości, co z kolei znacząco zmniejsza ryzyko przedostania się do krwi niepożądanych antygenów zwiększających wydzielanie białych krwinek.

Enzymy trawienne Doctor's Best Digestive Enzymes 90vkaps

Wysokiej jakości enzymy trawienne kupisz tutaj

Czy każdy może korzystać z suplementacji enzymami trawiennymi?

Podobnie jak w przypadku wszystkich innych suplementów diety, tak i przy enzymach trawiennych należy zachować umiar i zdrowy rozsądek. Czasem bowiem dla uniknięcia nieprzyjemnych dolegliwości żołądkowych wystarczy zmienić dietę i nie objadać się zbyt mocno. Choć w pewnych przypadkach suplementacja enzymami trawiennymi jest uzasadniona i przynosi wiele korzyści zdrowotnych, to jednak zbyt duża ich ilość może doprowadzić do problemów żołądkowo-jelitowych czy biegunek, w których efekcie występuję problem z odpowiednim wchłanianiem się z pożywienia wartościowych składników odżywczych. Wybierając suplement zawierający enzymy trawienne należy pamiętać o tym, że w tym przypadku należy zawracać uwagę przede wszystkim na jego skład – chodzi tu nie tylko o zawartość odpowiednich enzymów, ale również obecność potencjalnych alergenów, mogących wywołać niepożądane reakcje organizmu.

Czy poza suplementacją można w inny sposób zwiększyć ilość wydzielanych enzymów trawiennych?

Aby zwiększyć wydzielanie enzymów trawiennych bez suplementacji, niezbędna jest zmiana stylu życia na znacznie mniej stresujący i zabiegany. Oczywiście niezbędne jest także wprowadzenie do codziennego jadłospisu zdrowych posiłków, eliminujący przy tym ilość spożywanych przetwarzanych produktów. Ponadto wszystkie posiłki należy spożywać powoli, bez pośpiechu i przy dokładnym przeżuciu każdego kęsu. Warto również zrezygnować z picia w czasie jedzenia. Dobrym rozwiązaniem jest dodawanie do potraw dużej ilości ziół, najlepiej w postaci mięty, kopru włoskiego czy kolendry. Zdrowym urozmaiceniem posiłków będzie również dodatek wspomagającego trawienie imbiru czy kardamonu.

imbir, mięta, cytryna

Promaker Isolate Odżywka Białkowa