Nie da się ukryć, że każda kobieta- a coraz częściej także i panowie- chcą skutecznie zadbać o swój wygląd. Głównie w wyniku dość wysokiego tempa życia, a także ogromnej ilości stresu jaka na nad oddziałuje na nas każdego dnia, można zauważyć wyraźne pogorszenie się kondycji włosów, skóry oraz paznokci. Poniekąd, wynika to z poważnych niedoborów substancji odżywczych, a także witamin i minerałów, których nie dostarczamy w odpowiedniej ilości do naszego organizmu. Jedną z witamin, która uważana jest za źródło dobrego zdrowia i piękna, jest biotyna. Co więc warto o niej wiedzieć?
Czym jest biotyna?
Z nazwą “biotyna” z pewnością każdy z nas nie raz się już spotkał. Jest ona bowiem zalecana do stałej i regularnej suplementacji, zarówno w przypadku kobiet jak i w przypadku mężczyzn. Jednocześnie warto się dowiedzieć, czym jest biotyna i dlaczego spełnia ona tak ważną rolę w naszym organizmie? Otóż najprościej można powiedzieć, że biotyna to jedna z witamin z grupy B, która najczęściej kojarzona jest z jej dobroczynnym wpływem na włosy, skórę oraz paznokcie. Jednocześnie zakres jej działania jest o wiele szerszy, a jej niedobór w naszym organizmie może być dość szybko odczuwalny. Biotyna często nazywana jest także witaminą H lub po prostu witaminą piękna. Zbudowana jest ona z dwóch, skondensowanych ze sobą układów pierścieniowych. Co więcej, biotyna może występować pod postacią bezbarwnych kryształków lub zwykłego, białego proszku.
Biotyna – gdzie występuje?
Wspomniane już zostało, że niedobór biotyny w naszym organizmie nie tylko doprowadza do pogorszenia się stanu włosów, skóry i paznokci. Wpływa on bowiem negatywnie na wiele procesów zachodzących w naszym wnętrzu. Ważne jest bowiem to, by regularnie uzupełniać biotynę. Jednocześnie gdzie występuje biotyna? Otóż sposób jej uzupełniania nie jest tak oczywisty. W pierwszej kolejności warto zauważyć, że witaminę H w niewielkim stopniu produkują bakterie, żyjące w naszych jelitach. Wynika to z faktu, że jest ona koenzymem dla wszystkich enzymów, czyli sprawia, że jest możliwe ich “uruchomienie”. Jednak produkcja biotyny przez bakterie jelitowe nie jest wystarczająca dla naszego organizmu. Wobec tego gdzie jeszcze można ją znaleźć? Otóż w niewielkiej ilości biotyna występuje również w konkretnych produktach spożywczych jak np.:
- mięso;
- podroby zwierzęce;
- żółtka jaj;
- kalafiory;
- piwne drożdże;
- soja;
- świeży groch;
- rodzynki i migdały;
- ryby i owoce morza;
- pomidory;
- chudy ser;
- marchew.
Jednocześnie- jak zostało to wspomniane- biotyna w pożywieniu występuje w małych ilościach. Z uwagi na to, że w obecnych czasach coraz mniejszą uwagę poświęcamy temu, w jaki sposób komponujemy swoje posiłki, istnieje ryzyko wystąpienia niedoboru witaminy H. W tym przypadku zaleca się jej suplementację.
Biotyna – na co pomaga?
Biotyna utożsamiana jest nieodłącznie z witaminą piękna. Prawdą jest bowiem to, że wpływa ona w niezwykle pozytywny sposób na kondycję naszych włosów, skóry i paznokci. Skutecznie chroni ona kosmyki przed nadmiernym wypadaniem, a także stymuluje wzrost nowych i zdrowych włosów. W przypadku skóry zaś biotyna reguluje wydzielanie sebum i zapobiega powstawaniu niedoskonałości. Sprawia ona, że nasza skóra starzeje się wolniej i na dłużej zachowuje swój promienny wygląd. Dodatkowo biotyna zapobiega łamliwości i rozdwajaniu się paznokci. Jednocześnie biotyna ma o wiele szerszy zakres działania w naszym organizmie. Przede wszystkim wpływa ona na usprawnienie procesu krzepnięcia się krwi, a jednocześnie wspiera działanie tarczycy. Warto również zauważyć, że witamina H odgrywa ogromną rolę w regulowaniu gospodarki energetycznej, a także w procesach regeneracji organizmu. Z tego też powodu jej suplementacja jest szczególnie polecana osobom po przeziębieniu lub po innych infekcjach bakteryjnych lub wirusowych.
Ile biotyny dziennie można suplementować?
Biotyna najszybciej zostanie dostarczona do naszego organizmu za pomocą suplementacji. Takie suplementy diety są dostępne w każdej aptece, a także dedykowanych sklepach. Jednak ile biotyny dziennie można przyjmować? W tym momencie, warto zaznaczyć, że dzienna dawka do spożycia dla osoby dorosłej wynosi około 30 mikrogramów. Jest to standardowa ilość biotyny, jaką dziennie powinien przyswoić nasz organizm. Warto jednak zauważyć, że w suplementach poprawiających urodę, z biotyną w roli głównej, jedna kapsułka może zawierać nawet 5000 mikrogramów. Oczywiście taka ilość biotyny w dalszym ciągu nie stanowi zagrożenia dla naszego zdrowia i nie obciąża organizmu, o ile nie jest ona dostarczana w sposób ciągły przez długi czas.
Biotyna- skutki uboczne
Wydawać by się mogło, że biotyna jest niezwykle dobroczynną i bezpieczną witaminą. Co więcej, nawet kilkukrotne przyjęcie jej wyższych dawek, nie pociąga za sobą negatywnych konsekwencji. Jednak koniecznie trzeba zaznaczyć, że biotyna i jej nadmiar może wywołać skutki uboczne. W pierwszej kolejności, w przypadku kiedy w organizmie występuje nadmiar biotyny i jest to jednorazowy przypadek, to nie musimy się obawiać. Zostanie ona wydalona razem z moczem. Jednakże w momencie kiedy świadomie i w sposób ciągły będziemy przyjmować wysokie dawki witaminy H, możemy zmagać się z:
- wymiotami;
- nudnościami;
- nawracającymi bólami brzucha;
- biegunkami;
- zmianami nastroju.
Warto więc rozsądnie suplementować witaminę piękna, by uchronić się przed ewentualnymi skutkami ubocznymi.
Biotyna a tycie – jaki jest związek pomiędzy witaminą piękna a nadwagą?
Biotyna została przedstawiona jako witamina zdrowia i piękna. Wobec tego jakie zależności zachodzą pomiędzy biotyną a tyciem? Otóż to właśnie niedobór witaminy H sprawia, że przybywa nam również dodatkowych kilogramów. Zmiany w wyglądzie są zauważalne dość szybko, gdyż nawet w przypadku stosowania diety, przy niedoborze biotyny, nie będziemy wstanie efektywnie schudnąć i zapanować nad masą ciała. Właśnie dlatego powinniśmy dbać o odpowiednią suplementacje tego elementu, szczególnie jeśli naszym głównym celem jest szczupła i zgrabna sylwetka. Biotyna pomoże nam to osiągnąć.