Żeń szeń syberyjski – co to?
Żeń szeń syberyjski nazywany inaczej eleuterokokiem kolczastym to adaptogen, który ma bardzo pozytywny wpływ na działanie wielu układów oraz zdrowie i samopoczucie człowieka. Roślina ta naturalnie występuje głównie w Azji, a na szeroką skalę uprawiana jest również w Chinach i Rosji. Żeń szeń syberyjski jest uznawany za naturalne panaceum na mnóstwo dolegliwości. Wykazuje wielokierunkowe działanie na organizm oraz świetnie sprawdza się jako suplement w okresie podwyższonego stresu i napięcia. Jego bogate właściwości były znane już przeszło cztery tysiące lat temu, a korzeń żeń szenia wykorzystywany był powszechnie w tradycyjnej medycynie Dalekiego Wschodu.
Pierwsze wzmianki na temat tej ciekawej rośliny znaleźć można już w legendach o cesarzu Shennongu z XXVIII w. p.n.e. Według nich to właśnie cesarz Shennong miał opracować pierwszy zielnik tradycyjnej chińskiej medycyny, w której żeń-szeń zajmował bardzo ważną pozycję. Cesarz nazywał korzeń tej rośliny korzeniem życia, solą ziemi oraz boskim zielem. Nic dziwnego – żeń-szeń działa przeciwzapalnie, przeciwwirusowo oraz antyoksydacyjnie. Ponadto świetnie wpływa na koncentrację i wzrost percepcji oraz wykazuje działanie uspokajające, łagodząc stany lękowe i depresyjne. Żeń-szeń syberyjski, według najnowszych badań naukowych, ma cytotoksyczny wpływ na komórki nowotworowe.
Żeń szeń syberyjski – roślina z grupy roślin adaptogennych, która ma doskonały wpływ na zdrowie człowieka
Żeń szeń syberyjski zawiera mnóstwo różnorodnych składników, które pozytywnie wpływają na zdrowie człowieka. Jego działanie i aktywność lecznicza jest bardzo podobna do działania rośliny Panax ginseng, czyli żeń-szenia właściwego.
Eleuterokok kolczasty należy do grupy roślin adaptogennych, czyli takich, które zwiększają zdolności organizmu do przystosowania się do nowych warunków. W szczególności chodzi tutaj o nasilone narażenie na biologiczne, fizyczne i chemiczne czynniki stresogenne, które mogą mieć fatalny wpływ na zdrowie człowieka. Z tego względu żeń-szeń syberyjski powinien być suplementowany w stanach przewlekłego zmęczenia, wycieńczenia psychicznego, a także w czasie bardzo intensywnej pracy umysłowej. Jego suplementacja jest także zalecana u osób zmagających się ze stanami depresyjnymi.
Eleuterokok kolczasty – skład
Żeń szeń syberyjski jest bogaty w składniki oddziałujące na organizm człowieka. Zawiera specyficzne związki organiczne takie jak eleuterozydy A-G i I-M, kwasy organiczne oraz niektóre aldehydy. Ponadto eleuterokok kolczasty zawiera:
- podnoszącą zawartość hormonów panaksynę
- ginsenozydy sprawiające, że hemoglobina łatwiej łączy się z cząsteczkami tlenu
- witaminy (m.in. A, B1, B2, C i E)
- beta-sisterol
- ginzenin, który ma za zadanie regulować procesy przemiany węglowodanów i obniżać zawartość glukozy we krwi
- fenolokwasy (takie jak kwas wanilinowy oraz salicylowy)
- wapń
- sód
- żelazo
- cynk
- magnez.
Eleuterozydy to substancje organiczne, które odpowiadają za większość prozdrowotnych właściwości żeń-szenia syberyjskiego. Dzięki ich obecności eleuterokok kolczasty zwiększa możliwość organizmu do przystosowania się do zmieniających się warunków zewnętrznych oraz wewnętrznych. Występowanie tych substancji przekłada się na wzrost mechanizmów adaptacyjnych organizmu w sytuacjach nasilonego stresu. To działanie żeń-szenia syberyjskiego jest szczególnie cenne dla osób, które znajdują się w warunkach napięcia psychicznego i chronicznego zmęczenia. Eleuterozydy wspomagają organizm w walce ze stresem oraz pomagają rozluźnić się i łatwiej dostosować do różnego rodzaju sytuacji. Żeń-szeń syberyjski większa również tolerancję organizmu na trudne niekorzystne czynniki środowiskowe.
Ginsenozydy, zawarte w żeń-szeniu syberyjskim, sprawiają, że hemoglobina łatwiej łączy się z cząsteczkami tlenu. Dzięki temu organizm jest lepiej zaopatrywany w tlen, co w rezultacie przekłada się na znaczący wzrost energii i zdolności do wysiłku fizycznego i umysłowego.
Żeń szeń syberyjski – właściwości
Wyciąg z żeń szernia syberyjskiego naturalnie łagodzi reakcje organizmu na niekorzystne czynniki środowiskowe. Idealnie sprawdza się w przypadku osób narażonych na silny i długotrwały stres. Preparaty z żeń szeniem łagodzą stany gorszego samopoczucia oraz wspomagają pracę mózgu.
Suplementacja żeń szeniem zwiększa koncentrację oraz pozytywnie wpływa na zdolność przyswajają wiedzy, oraz zapamiętywania. Z tego względu jest to idealna roślina dla wszystkich studentów, którzy zmagają się z ogromem materiałów koniecznych do przyswojenia w czasie sesji. Eleuterokok kolczasty wykazuje ochronne działanie na nerki, serce oraz wątrobę. Dzięki swoim właściwości żeń szeń działa odtruwająco, przeciwzapalnie, atyoksydacyjnie, przeciwwirusowo oraz cyklotoksycznie na komórki nowotworowe.
Ta roślina z grupy adaptogenów, poprzez swój wpływ na aktywność enzymu lipazy trzustkowej, wspomaga trawienie tłuszczów. Ponadto żeń szeń reguluje poziom cukru we krwi oraz poziom złego cholesterolu. Żeń szeń polecany jest również kobietom w okresie menopauzy, gdyż jego działanie pozwala na łagodzenie niekorzystnych objawów przekwitania.
Żeń szeń korzystnie wpływa również na sprawność seksualną. Doskonale działa na potencję oraz pomaga w problemach z erekcją. Regularna suplementacja tą rośliną ma również doskonały wpływ na libido.
Roślina ta jest powszechnie stosowana w kosmetyce, gdyż poprzez swoje antyoksydacyjne działanie spowalnia procesy starzenia oraz widocznie odmładza skórę, nadając jej blasku i elastyczności. Świetnie sprawdza się w kosmetykach dla skóry dojrzałej i trądzikowej.
Jego właściwości odtruwające i przeciwzapalne sprawiają, że żeń szeń ma znakomity wpływ na układ odpornościowy człowieka. Jest to szczególnie cenne w okresie jesienno-zimowym, gdyż roślina ta przyczynia się do zwalczania infekcji i zapobiegania ich nawrotom. Eleuterokok kolczasty doskonale wpływa również na układ kostny człowieka.
Żeń szeń syberyjski – na co pomaga
Dzięki bogactwu naturalnych składników, w szczególności eleuterozydów, żeń szeń pomaga na stres, stany lękowe oraz świetnie sprawdza się u osób, które cierpią na choroby neurologiczne.
Suplementacja preparatami z wyciągiem z eleuterokoka kolczastego jest również zalecana u osób, które borykają się z przemęczeniem fizycznym oraz psychicznym, a także w przypadku zaburzeń koncentracji, czy podczas rekonwalescencji. Roślina ta działa również ochronnie na komórki wątrobowe, wspomaga układ kostny oraz poprawia pracę serca.
Żeń szeń syberyjski – opinie
Ta wyjątkowa roślina o wszechmocnym zastosowaniu cieszy się dużą popularnością oraz bardzo dobrą opinią wśród osób, które zdecydowały się na jej regularną suplementację. Szczególnie doceniany jest wpływ zeń-szenia na poprawę koncentracji oraz zdolności do zapamiętywania. Również osoby, które na co dzień doświadczają stresu zauważają pozytywny wpływ eleuterokoka kolczastego na swój stan psychiczny i samopoczucie. Żeń szeń działa również doskonale w przypadku przemęczenia oraz osłabienia organizmu.
Żeń szeń syberyjski – preparaty
Obecnie na rynku dostępny jest bardzo szeroki wybór preparatów z żeń szeniem syberyjskim. W aptekach znaleźć można wyciągi z korzenia żeń szenia w postaci kapsułek oraz tabletek. Żeń szeń syberyjski występuje w nich samodzielnie, lub w towarzystwie dodatkowych minerałów i witamin,
Ponadto w dobrych sklepach zielarskich oraz aptekach dostać można żeń szeń w postaci korzenia, z którego można zrobić nalewkę lub napar. Korzeń można również żuć.
Wysokiej jakości wyciąg z żeń szenia kupisz tutaj
Żeń szeń syberyjski – cena
Preparaty z żeń szeniem syberyjskim są dostępne w bardzo przystępnych cenach. W zależności od firmy, gramatury oraz substancji pomocniczych cena waha się od dziesięciu do kilkudziesięciu złotych za opakowanie. Dzięki temu z pewnością każdy będzie w stanie znaleźć suplement, który będzie dopasowany do jego potrzeb i będzie oferowany w atrakcyjnej cenie.
Żeń szeń syberyjski – jak stosować
Kapsułki i tabletki z wyciągiem z żeń-szenia należy stosować zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Ze względu na pobudzające działanie eleuterokoka powinniśmy przyjmować je rano, tuż po posiłku. Rekomendowana dawka to ok. 600 – 1200 mg ekstraktu z eleuterokoka kolczastego na dobę.