Dolegliwości i chorobySuplementacjaZdrowie

Zdrowe stawy – suplementacja kolagenem czy glukozaminą?

Bóle stawów to schorzenie, które najczęściej dotyka osoby starsze. Wraz z wiekiem dochodzi do ich degeneracji, w związku z czym coraz łatwiej o doznanie kontuzji. Na szczęście jednak z pomocą przychodzi kolagen i glukozamina, które przyjmowane w postaci suplementacji, wzmacniają struktury stawowe. Przed wyborem odpowiedniego suplementu, warto jednak zastanowić się nad ich mocnymi i słabymi stronami. Przeczytaj artykuł i dowiesz się, co wybrać na bolące stawy – kolagen czy glukozamina?

Problemy ze stawami – przyczyny

bolące kolano

Schorzenia stawów mogą być wywołane wieloma przyczynami. Nie da się jednak ukryć, że degradacja stawów jest związana z procesami starzenia – struktury stawowe ścierają się, przez co łatwiej o ich przeciążenie. W rezultacie pojawiają się bóle, które z czasem zaczynają doskwierać coraz bardziej. Często jednak bóle stawów występują również u osób, które zbyt intensywnie eksploatują swoją chrząstkę stawową. Istnieje również grupa osób, które ze schorzeniami stawów mogą spotykać się częściej niż pozostali. Na problemy ze stawami narażone są przede wszystkim osoby, które:

  • Uprawiają sporty w trakcie, których może dojść do przeciążenia stawów;
  • Intensywnie trenują, używając przy tym błędnych technik wykonywania ćwiczeń;
  • Nie uprawiają sportów i prowadzą siedzący tryb życia;
  • Zmagają się z nadwagą;
  • Cierpią na niedożywienie lub nie dostarczają organizmowi potrzebnych składników odżywczych;
  • W przeszłości zmagały się z kontuzjami, a nawet i drobnymi urazami, które zostały zbagatelizowane.

W efekcie tych działań dochodzi do powstawania zmian w strukturze stawu. Na szczęście dzięki odpowiedniej suplementacji można temu zapobiec.

Suplementy na stawy – jak dodatkowo wspomagać stawy

Zmiana przyzwyczajeń żywieniowych, czy ograniczenie/podjęcie aktywności fizycznej nie zawsze może pomóc stawom w regeneracji. Czasem zmiany w chrząstce stawowej mogą być na tyle poważne, że konieczna okaże się suplementacja. Znakomicie sprawdzą się w tym celu preparaty na stawy o złożonym składzie. Na uwagę zasługuje zwłaszcza kolagen – suplement diety, który można dostać w aptece bez recepty. Zawarte w nim naturalne białko wzmocni stawy oraz przyczyni się do zaniku bóli wywołanych chorobą zwyrodnieniową stawów. Kolejnym ważnym preparatem jest także glukozamina, która jest naturalnym budulcem stawów i kości. Co ważniejsze – jest ona również jednym ze składników kolagenu. To właśnie dzięki glukozaminie organizm jest zdolny do jego produkcji.

Kolagen na stawy

Kolagen w proszku kupisz tutaj

Kolagen na kolana cieszy się dużą skutecznością. Wszystko dzięki jego wyjątkowemu składowi – złożony z białka, stanowi on budulec naszych kości, ścięgien oraz mięśni. Na potrzeby suplementów jest on jednak pozyskiwany z tkanek zwierząt – w tym drobiu, wołowiny oraz ryb. Jego stosowanie ma również bardzo szerokie zastosowanie – nie tylko w profilaktyce oraz w celu zwalczenia chorób stawów.

Kolagen – właściwości

Substancja ta podnosi odporność układu kostnego na rozciąganie oraz powstawanie urazów mechanicznych. Stosowany na stawy wzmacnia również ścięgna oraz poprawia kondycję skóry. Z tego powodu bardzo często stosowany jest w produktach kosmetycznych, np. kremach przeciwzmarszczkowych. Spośród wielu różnych rodzajów tej substancji, najważniejsze dla stawów są kolagen typu I i II. Niestety jednak ciężko je znaleźć w produktach spożywczych – występuje on bowiem w produktach zawierających chrząstki, np. kurzych łapkach. Dlatego tak ważna jest doustna suplementacja preparatami takimi, jak kolagen w tabletkach. Często jednak jest on spotykany w innej formie. Dostępne w aptekach suplementy można podzielić na kilka rodzajów.

Jaki kolagen wybrać?

Kolagen w tabletkach kupisz tutaj

Wśród preparatów dostępnych w aptekach można spotkać:

  • Hydrolizowany kolagen – produkowany z tkanki tłuszczowej zwierząt hodowlanych (krów, drobiu, ryb). Zawiera nawet do 90% czystego białka, przez co jest łatwo przyswajalny przez organizm. Dostępny w aptekach jako kolagen w proszku, kolagen tabletki, preparat do picia oraz kolagen w kapsułkach. Polecany sportowcom oraz osobom, które zmagają się ze schorzeniami chrząstki stawowej;
  • Czysty kolagen na stawy –  to kolagen naturalny, który znajduje się m.in. w kurzych łapkach, galarecie, podrobach itp. Dostępny jest również w aptekach – w formie tabletek, proszków, kosmetyków. Nie należy go łączyć z preparatami takimi jak retinol, czy kwasy owocowe. Ze względu na bardzo duże stężenie, naturalny kolagen w czystej postaci należy stosować w połączeniu z witaminą C. Polecany osobom zmagającym się z reumatoidalnym zapaleniem stawów.

Kolagen – dawkowanie

Stosowanie kolagenu poleca się również osobom cierpiącym na osteoporozę, reumatyzm oraz artretyzm. Zalecana dawka dzienna to maksimum 10 g, choć w okresie zimy poleca się zwiększyć do 15–20 g dziennie. Suplementy zawierające kolagen należy przyjmować po posiłku. Dla zwiększenia ich skuteczności warto również łączyć ich przyjmowanie z zażywaniem witaminy C. Przed użyciem należy również zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania przez producenta.

Skutki uboczne stosowania kolagenu

Przekroczenie dziennej dawki spożycia może wiązać się z występowaniem efektów ubocznych, do których zalicza się hiperkalcemie (przedawkowanie wapnia). Możliwe jest także pojawienie się alergii w trakcie kontaktu ze zwierzętami, z których powstaje kolagen.

Glukozamina na stawy

Glukozaminę z MSM kupisz tutaj

Dobrą alternatywą dla kolagenu jest także glukozamina. Substancja ta występuje m.in. w chrząstce stawowej, płynie maziowym stawów oraz zwierzętach morskich (krewetkach, krabach itp.). Glukozaminę można znaleźć także w skorupiakach żyjących w wodzie słodkiej, np. rakach.

Glukozamina – właściwości

Substancja ta szybko rozpuszcza się w wodzie, dlatego tez jest łatwo przyswajalna przez organizm. Glukozamina powstaje z glukozy oraz jest jednym z elementów tworzących kolagen. Jej regularne stosowanie skutecznie zatrzymuje wodę w tkankach organizmu, dzięki czemu kości i stawy stają się bardziej elastyczne. To z kolei zabezpiecza je przed złamaniami lub innymi urazami. Posiada ona także działanie przeciwzapalne oraz dodatkowo chroni stawy przed włóknieniem. Dlatego też jest ona polecana osobom, które zmagają się ze zwyrodnieniami stawów i artretyzmem.

Jaką glukozaminę wybrać?

Sięgając po glukozaminę, należy wziąć pod uwagę to, że jest ona dostępna w formie siarczanu oraz chlorku. Zdaniem badaczy większą skutecznością cieszy się jednak siarczan glukozaminy. Skuteczność drugiego z preparatów nie została jeszcze potwierdzona. Dla wzmożenia efektów stosowania warto także sięgać po suplementy wzbogacone o witaminę A i E.

Glukozamina – dawkowanie

Zalecana dawka dzienna powinna wynosić od 750 do 1500 mg glukozaminy. Jej stosowanie najlepiej rozłożyć w trakcie dnia – na 3 porcje po 500 mg każda (wyjątek stanowią osoby z dużą nadwagą). Przed użyciem należy również zapoznać się z ulotką dołączoną przez producenta.

Skutki uboczne stosowania glukozaminy

Przyjmowania glukozaminy odradza się osobom uczulonym na skorupiaki oraz owoce morza. W przypadku jej spożycia u osób tych mogą wystąpić bóle głowy, zaburzenia układu pokarmowego oraz alergie skórne.

Glukozamina czy kolagen – co wybrać na bolące stawy?

mężczyzna z bolącym barkiem

Zdaniem wielu specjalistów w walce z problemami stawów jest najlepszy kolagen. Nie da się jednak ukryć, że substancja ta składa się również z glukozaminy. Jej regularne przyjmowanie pobudza produkcje kolagenu w organizmie, dzięki czemu zanikają bóle stawów oraz inne objawy ich zwyrodnień. Dodatkowo również warto zaznaczyć, że glukozamina przejawia silne działanie antyoksydacyjne oraz przeciwzapalnie. Dzięki niej stawy zostają skutecznie zabezpieczone przed włóknieniem. Na efekty jej działania trzeba jednak poczekać – nawet do 3 miesięcy. Tyle samo czasu zajmuje regeneracja stawów za pomocą preparatów zawierających kolagen. Najlepszym rozwiązaniem jest więc wybór suplementów, które zawierają oba te składniki. Należy jednak pamiętać o tym, że w przypadku osób uczulonych na skorupiaki lub owoce morza, nie powinno się przyjmować suplementów na bazie glukozaminy. W tym przypadku poleca się stosowanie preparatów, w skład których wchodzi kolagen.

Promaker Isolate Odżywka Białkowa