Przepisy i dieta

Zbilansowany lunchbox do szkoły – jak go przygotować?

Przygotowywanie dzieci do szkoły zwykle staje się dla rodziców największym wyzwaniem. Nie chodzi tu tylko i wyłącznie o przygotowanie odpowiedniej wyprawki i ubrań. Wiadomo, że dziecko spędzając w szkole sześć czy osiem godzin, z pewnością szybko zgłodnieje. Posiłki przygotowywane w szkolnej stołówce zwykle nie powalają rodziców na kolana pod względem jakości i zbilansowania składników odżywczych. Wobec tego coraz więcej rodziców decyduje się na samodzielne przygotowanie lunch box’a dla maluchów, który dostarczy im energii na cały dzień w szkole. Jednak jak przygotować taki lunch box, by rzeczywiście był on zbilansowany i zdrowy?

Dlaczego warto samodzielnie przygotowywać lunch box’a dla dziecka?

Dobrze zbilansowana i pełnowartościowa dieta odgrywa w naszym życiu niezwykle istotną rolę. Jednocześnie śmiało można powiedzieć, że w przypadku dzieci, staje się ona jeszcze ważniejsza. Głównie wynika to z faktu, że maluchy rozwijają się i rosną wyjątkowo intensywnie. W efekcie ich zapotrzebowanie na konkretne składniki odżywcze jest znacznie większe. Posiłki serwowane w szkołach ciężko jest nazwać zbilansowanymi. Zwykle dziecko może liczyć na jedno lub dwa dania, co nie jest w jego przypadku wystarczające. Rodzice powinni więc sami zadbać o to, by maluch mógł zabierać ze sobą lunch box do szkoły. W ten sposób można kontrolować dietę dziecka, co jednocześnie zapobiegnie otyłości lub nadwadze. Przygotowanie lunch box’a nie jest zbyt pracochłonnym zajęciem, jednak warto wiedzieć, jak go odpowiednio zbilansować.

Lunch box dla dzieci- jakie są zasady jego komponowania?

Lunch box dla dzieci musi być posiłkiem pełnowartościowym. Z pewnością rodzice będą chcieli jak najlepiej go dopasować do preferencji smakowych swojej pociechy. Jednocześnie warto pamiętać o kilku, niezwykle istotnych zasadach, które sprawią, że lunch box dla dzieci będzie smaczny i zdrowy. Przede wszystkim, ważne jest to, by zapewnić dziecku odpowiednią ilość białka, tłuszczy oraz węglowodanów w proporcjach: 60%-20%-20%. Białko dla maluchów jest niezwykle istotne, szczególnie w okresie wzmożonego rozwoju. Tłuszcze i węglowodany z kolei będą odpowiadać za to, by dziecku nie zabrakło energii podczas całego dnia w szkole. W lunch box’ie powinny znaleźć się także witaminy, które możemy przemycić sprytnie pod postacią owoców i warzyw. Choć w obecnym czasie bardzo dużo się mówi o tym, by skutecznie minimalizować mięso w diecie dzieci, to jednak w ich przypadku nie powinniśmy ślepo za tym trendem podążać. Chude mięso z kurczaka będzie świetnym źródłem białka, a dodatkowo zawiera ono małą ilość tłuszczu. Z pewnością nie zrujnuje ono diety dziecka, a wręcz przeciwnie sprawi, że będzie ona bardziej zbilansowana. Pamiętajmy także, że lunch box dla dziecka powinien zawierać:

  • śniadanie- w tym wypadku najlepiej sprawdzają się produkty zbożowe oraz mleczne, a także jaja.
  • obiad- jest to główny posiłek, który powinien znaleźć się w lunch box’ie. Komponujemy go głównie z produktów mięsnych lub z ryb oraz dodatkow.
  • przekąski- lunch box do przedszkola czy do szkoły nie może obejść się bez przekąsek. Można tu postawić na zdrowe batoniki- które można wykonać samodzielnie lub kawałeczki warzyw i owoców z dodatkami.

Jak przygotować zbilansowany lunch box dla dziecka?- sprawdzone przepisy

Choć sama nazwa “lunch box” kojarzy się nam głównie z obiadem, to pamiętajmy, że dziecko spędza w szkole większość dnia. Musi więc ono mieć gotowy posiłek na każdą “okazję”. Jaki jest więc sprawdzony pomysł na lunchbox? Oto kilka smakowitych przepisów!

Śniadanie w lunch box’ie dla dzieci

Zacznijmy od prostego pomysłu na śniadanie, które powinno znaleźć się w lunch box’ie. Najlepiej skomponować je z produktów zbożowych i smakowitych dodatków. Co więc będzie nam potrzebne?

Składniki:

  • dwie kromki pełnoziarnistego pieczywa;
  • pastę jajeczną lub twarożek;
  • ulubione warzywa naszej pociechy- rzodkiewka, pomidor, ogórek;
  • plaster chudej, drobiowej szynki.

Przygotowanie:

Przygotowanie takiej kanapki jest wyjątkowo proste. Na kromki chleba nakładamy warstwę pasty jajecznej lub twarożku, a następnie układamy na niej wybrane dodatki. Całość nakrywamy drugą kromką pełnoziarnistego chleba i możemy przekroić taką kanapkę na dwa, zgrabne trójkąty.

Kanapki + warzywa to jedna z najpopularniejszych lunchboxowych kombinacji.

Lunch box z kurczakiem na obiad

Drugim z posiłków, jaki musi się znaleźć w lunch box’ie jest nic innego jak obiad. Wspomniane już zostało, że nie powinien on być całkowicie “bezmięsny”. Jak więc skomponować lunch dla maluchów z kurczakiem w roli głównej?

Składniki:

  • około 300 gram piersi z kurczaka;
  • około 150 gram ugotowanego ryżu lub 2 ugotowane ziemniaki;
  • 0,5 awokado;
  • sok z cytryny;
  • pomidor, ogórek, cebula- do przygotowania surówki.
  • oregano lub zioła prowansalskie

Przygotowanie:

Pierś z kurczaka dokładnie myjemy i kroimy w kostkę. Dodajemy do niego ziołowe przyprawy i podsmażamy na łyżeczce oliwy. W osobnym garnku gotujemy porcję ryżu lub ziemniaków. Całość układamy w lunch box’ie i dodajemy do tego połówkę awokado pokrojoną w cienkie plasterki. Przygotowanie surówki rozpoczynamy od pokrojenia pomidorów, ogórków i cebuli w drobną kostkę. Na końcu całość skrapiamy sokiem z cytryny i możemy życzyć maluchom smacznego!

Taki lunchbox z kurczakiem, kaszą i surówką zadowoli nawet największego głodomora 🙂

Lunchbox na zimno dla dzieci

Lunchbox na zimno dla dzieci to również wspaniałe rozwiązanie, które zaoszczędzi im czasu na podgrzanie obiadu. Warto poświęcić chwilę czasu na przygotowanie wyśmienitej sałatki makaronowej na zimno. Jak ją przygotować?

Składniki:

  • około 250-300 gram pełnoziarnistego makaronu- najlepiej świderki lub penne;
  • 100 gram ugotowanego na parze łososia, tuńczyka z puszki lub kurczaka- w przypadku kiedy dziecko nie jest smakoszem ryb;
  • 50 gram kukurydzy z puszki;
  • 50 gram czerwonej fasoli;
  • 50 gram zielonego groszku;
  • oliwa z oliwek;
  • sok z cytryny.

Przygotowanie:

Pełnoziarnisty makaron gotujemy w osolonej wodzie i odcedzamy. Pozostawiamy go do przestygnięcia. Następnie- jeśli wybraliśmy łososia lub kurczaka, należy je ugotować. W przypadku tuńczyka, możemy od razu wyłożyć go na makaron. Do tego dodajemy kukurydzę, fasolę oraz groszek. Sałatkę makaronową mieszamy z oliwą z oliwek oraz sokiem z cytryny i gotowe!

Makaronowa sałatka to szybki i smaczny pomysł na lunchboxa.

Promaker Isolate Odżywka Białkowa