Nie da się ukryć, że rozwolnienie, czyli popularna biegunka jest jedną z częstszych przypadłości. Pojawia się ona zaraz po jedzeniu lub w całkowicie innych okolicznościach i z pewnością ona wyjątkowo problematyczna. Warto wiedzieć, że biegunka nie jest przypadłością tylko i wyłącznie małych dzieci lub osób starszych. Może ona dotknąć każdego z nas i co więcej, nie zawsze musi ona sygnalizować poważną chorobę układu pokarmowego i trawiennego. Najczęściej po prostu “coś” nam zaszkodziło, a nasz organizm w ten sposób będzie próbował się oczyścić. Jednak biegunka może mieć różne podłoże i może objawiać się u każdego z nas w indywidualny sposób. Wobec tego, co warto wiedzieć o biegunce?
Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki?
Nie ukrywajmy, ale nikt z nas nie utożsamia biegunki z poważną chorobą. Tak naprawdę, traktujemy ja jako chwilową przypadłość, która po prostu jest nadwrażliwą reakcją naszego organizmu na stres lub nieodpowiednie produkty spożywcze. Biegunka może także wynika z istniejącej reakcji alergicznej. Przyczyn medycznych biegunki jest jednak znacznie więcej i różnią się one w zależności od momentu, w którym ta przypadłość nas atakuje. Wobec tego, jakie są najczęstsze przyczyny biegunki?
Przyczyny biegunki po jedzeniu
Faktem jest, że biegunka najczęściej może pojawić się po spożyciu określonych pokarmów lub nawet i napojów. Zwykle jednak jej wystąpienie nie jest dla nas powodem do niepokoju. Przyczyn biegunki po jedzeniu może być wiele. Najczęściej jednak tę przypadłość “usprawiedliwiamy” zjedzeniem produktu spożywczego, który nam po prostu zaszkodził lub który był po prostu przeterminowany. Biegunka po jedzeniu może także wskazywać na istnienie alergii pokarmowej, o której wcześniej nie mieliśmy pojęcia. Jednak są to tylko najłagodniejsze przyczyny biegunki po jedzeniu. Tak naprawdę, może ona pojawić się także w momencie, kiedy spożyliśmy pokarmy skażone lub brudne. To samo tyczy się picia napojów, a w szczególności wody z nieznanego źródła. Wówczas mówimy o biegunce wywołanej norowirusami. To one odpowiadają za skażenie żywności i niestety, ale doprowadzają także do powstania problematycznej biegunki.
Przyczyny biegunki u dzieci
Biegunka u dzieci jest wyjątkowo często przypadłością. Szacuje się nawet, że każdy malec zmierzy się z nią co najmniej kilka razy w swoim życiu. Za najczęstszą przyczynę biegunki u dzieci uważa się zakażenie rotawirusami. Ich aktywność nasila się szczególnie w sezonie jesiennym i zimowym. Do zakażenia najczęściej dochodzi z powodu braku odpowiedniej higieny, a także przez kontakt z zakażonym kałem lub drogą kropelkową. Warto jednak pamiętać, że biegunki u małych dzieci są wyjątkowo niebezpieczne. Bardzo szybko doprowadzają one do odwodnienia organizmu, a taki stan jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia maluchów. W takich sytuacjach zaleca się rodzicom szybką reakcję i kontakt z odpowiednim lekarzem.
Przyczyny biegunki u osób starszych
Nie da się ukryć, że osoby w podeszłym wieku również mogą zmagać się z nawracającymi biegunkami. W ich przypadku jednak wskazuje się na to, że przyczyną biegunek jest nieodpowiednio dobrana dieta. Osoby starsze bowiem często zmagają się z nietolerancją laktozy czy glutenu- alergiami pokarmowymi, które mogą doprowadzić do powstania rozwolnienia. Niemniej jednak warto wspomnieć, że osoby starsze bardzo często są również narażone na różnorodne zatrucia pokarmowe, gdyż ich układ trawienny wykazuje się nieco mniejszą tolerancją na konkretne składniki spożywcze. Na tym jednak przyczyny biegunek u osób starszych się nie kończą. Można bowiem wskazać dodatkowo na:
- osłabienie perystaltyki jelit- jest to naturalny proces związany ze starzeniem się organizmu;
- powikłania cukrzycowe;
Jak więc widać, biegunka u osób starszych również może mieć dość zróżnicowane podłoże. Podobnie jednak jak w przypadku dzieci, nawracające rozwolnienia są dla seniorów wyjątkowo niebezpieczne. Warto więc pamiętać o tym, by zachowali oni nie tylko odpowiednią higienę, ale także mieli dobrze skomponowaną dietę.
Biegunka z krwią- ten rodzaj rozwolnienia powinien nas zaniepokoić
Biegunki mogą przyjmować różnorodne formy i w momencie kiedy wiemy, że ich przyczyną mogła być nietolerancja pokarmowa lub wirusy, wówczas rzeczywiście nie mamy powodów do niepokoju. Niemniej jednak istnieją także i takie sytuacje, w których biegunka, szczególnie nawracająca powinna wzbudzić w nas pewne obawy, a nawet skłonić do wizyty u specjalisty. Mowa tu o przypadłości jaką jest biegunka z krwią. Faktem jest, że pojawia się ona- czasami- po nadmiernym spożyciu alkoholu. Jeśli jednak przeszła ona w stan przewlekły i nawracający, wówczas może być objawem różnorodnych chorób. Najczęściej biegunka z krwią pojawia się w przebiegu schorzenia jakim jest wrzodziejące zapalenie jelit lub choroba Crohna. Dodatkowo biegunka z krwią może wskazywać na rany i zapalenia przewodu pokarmowego, a także choroby odbytu jak np. hemoroidy. Nie ma wątpliwości do do tego, że każdorazowe pojawienie się biegunki z krwią powinno nas mocno zaniepokoić. W takiej sytuacji warto skontaktować się z lekarzem, a także zdecydować się na przeprowadzenie serii badań, by ustalić przyczynę tej dolegliwości.
Biegunka przed okresem- dlaczego się ona pojawia?
Biegunka przed okresem również jest dość uporczywą przypadłością. Jak sama nazwa wskazuje, pojawia się ona u kobiet tuż przed spodziewaną miesiączką. Można jednak w tym momencie zachować pełny spokój, a panie nie muszą się tej przypadłości obawiać. Biegunka przed okresem najczęściej jest wynikiem pobudzenia estrogenów, czyli żeńskich hormonów. W efekcie panie będą musiały zmierzyć się z biegunką, jednak najczęściej jest to stan wyjątkowo krótkotrwały. Biegunka najczęściej ustępuje z dniem, w którym panie dostają miesiączki. Faktem jest, że w przebiegu biegunki przed okresem można wspomagać się lekami hamującymi rozwolnienie. Mimo wszystko ten przejściowy stan nie jest groźny dla zdrowia kobiet, a panie muszą jedynie pamiętać o tym, by zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu.