Dolegliwości i choroby

Refluks – objawy, dieta oraz leczenie

Problemy zdrowotne nie są dla nikogo z nas przyjemne. Z pewnością w momencie, kiedy nie przybierają one na sile, mamy tendencję do tego, by je po prostu bagatelizować. Choć nie jest to najlepsze rozwiązanie, to może się jednak zdarzyć tak, że nasze problemy samoistnie miną. Niemniej jednak w odniesieniu do dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego nie możemy nigdy mieć takiej pewności. Szczególnie dotkliwym schorzeniem staje się refluks żołądka, który może nam znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie, a nawet cieszenie się posiłkami. Wobec tego jak objawia się i czym jest refluks żołądka, a także jak dieta wpływa na minimalizowanie jego objawów?

Czym jest refluks żołądka?

Refluks żołądka z pewnością jest jednym z tych pojęć, z którym spotkał się już praktycznie każdy z nas. Wbrew pozorom, schorzenie to pojawia się dość często i nie jest skorelowane z wiekiem. Refluks żołądka może utrudnić życie zarówno osobom młodszym jak i starszym i nie ma co do tego jasnej reguły. Jednak czym on tak właściwie jest? Otóż to powszechne schorzenie, które ma wyjątkowo zróżnicowane podłoże. Polega ono na zarzucaniu treści żołądkowej do przełyku, co powoduje szereg nieprzyjemnych objawów, z których najbardziej charakterystycznym jest pieczenie przełyku, popularnie określane mianem zgagi. Jednocześnie choroba refluksowa pojawia się w momencie, kiedy występuje nieprawidłowe funkcjonowanie dolnego zwieracza przełyku. Ciekawostką jest fakt, że u osób fizjologicznie zdrowych refluks żołądka może pojawiać się nawet kilka razy w ciągu doby, jednak nie daje on absolutnie żadnych objawów. Jednocześnie problemy z dolnym zwieraczem przełyku, który nie zatrzymuje treści żołądkowej mogą powodować szereg dolegliwości, które nasilają się z biegiem czasu. Wówczas konieczne jest podjęcie odpowiednich działań, które przyczynią się do zminimalizowania refluksu żołądkowego i poprawią jakość życia osób dotkniętych tym schorzeniem.

Dlaczego pojawia się refluks żołądka?

Przyczyn powstawania schorzenia jakim jest refluks żołądka jest niezwykle wiele. Oczywiście współczesna medycyna skupia się głównie na problemach z funkcjonowaniem mięśnia dolnego zwieracza przełyku. Niemniej jednak warto wskazać tu także na podłoże czysto psychiczne. Okazuje się, że tzw. refluks stresowy może być także reakcją organizmu na nadmierny stres i presję, która również doprowadza do pośrednio sparaliżowania mięśnia przełyku. Wówczas nie jest on wstanie zablokować cofającej się treści żołądka. Jednocześnie do przyczyn tego schorzenia można zaliczyć również czynniki ryzyka takie jak np.:

  • otyłość i nadwaga;
  • nałogowe palenie papierosów;
  • przewlekłe choroby- w tym głównie cukrzyca oraz astma;
  • przepuklina rozworu przełykowego;
  • niektóre leki przyjmowane w sposób ciągły.

Refluks- objawy

Refluks- objawy to przysłowiowy temat rzeka. Nie da się bowiem ukryć tego, że każdy z nas może odczuwać inne objawy tego schorzenia, a także nie odczuwać ich wcale. Co więcej, u każdego chorego- w związku z indywidualnymi predyspozycjami organizmu- objawy refluksu mogą przybierać inne nasilenie. Mimo wszystko szereg dolegliwości jaki towarzyszy temu schorzeniu możne drastycznie obniżyć jakość i komfort naszego życia i negatywnie wpłynąć na nasze samopoczucie. Do najczęstszych objawów refluksu żołądkowego można zaliczyć:

  • zgada- czyli nic innego jak charakterystyczne pieczenie “za mostkiem”;
  • kwasowy i nieprzyjemny posmak, który odczuwany jest głównie w tylnej części jamy ustnej;
  • niekomfortowe uczucie cofania się treści żołądkowej do przełyku;
  • nagminne odbijanie;
  • nawracający ból w klatce piersiowej;
  • kaszel lub chrypka w przewlekłej formie.

Warto podkreślić, że jeśli podejrzewamy u siebie refluks żołądka lub zauważyliśmy objawy, które mogą na niego wskazywać, wówczas konieczna jest wizyta u lekarza specjalisty. Będzie on wstanie postawić precyzyjną diagnozę, a także wdrożyć odpowiednie leczenie.

Refluks- leczenie

Refluks- leczenie to przede wszystkim postawienie odpowiedniej diagnozy przez gastrologa. Pacjenci powinni przygotować się więc na szereg badań, które pomogą potwierdzić lub wykluczyć to nieprzyjemne schorzenie. Warto zauważyć, że leczenie refluksu żołądkowego może obejmować:

  • domowe sposoby- czyli chociażby zmianę stylu życia i skończenie z używkami;
  • leczenie farmakologiczne- za pomocą dostępnych farmaceutyków;
  • leczenie chirurgiczne- operacyjne.

Sposób leczenia jest jednak uzależniony od stopnia nasilenia się objawów. W przypadku sporadycznie pojawiającego się uczucia pieczenia za mostkiem rzeczywiście można polegać na domowych sposobach. Niestety w innych przypadkach zalecanie jest leczenie farmakologiczne lub chirurgiczne. Pierwsze z nich polega na przyjmowaniu leków zobojętniających lub hamujących wydzielani kwasu żołądkowego. To właśnie one szybko łagodzą objawy refluksu. Specjaliści przepisują również leki na receptę jak np. inhibitory pompy protonowej. Kiedy leczenie to nie przynosi efektów, wówczas konieczne jest przeprowadzenie operacji w formie fundoplikacji laparoskopowej. Dzięki niej tworzy się “mankiet” wokół przełyku- zaszycie tylnej i przedniej ściany żołądka. Metoda ta pozwala pozbyć się choroby refluksowej.

Refluks- dieta

Refluks- dieta to to również jeden ze sposobów na to, by minimalizować objawy nieprzyjemnego schorzenia. Na początku konieczne jest całkowite zrezygnowanie z gum do żucia, alkoholu i tłustych potraw. Chorzy na refluks w swojej diecie muszą niestety zapomnieć o potrawach smażonych, ciężkostrawnych oraz pikantnych. Konieczne jest także odstawienie cebuli, warzyw cebulowych, owoców cytrusowych oraz pomidorów. Dodatkowo konieczna jest również rezygnacja z czekolady i napojów gazowanych. Chorzy na refluks do swojej diety powinni zaś włączyć duże ilości mleka, chudych jogurtów naturalnych oraz maślanki, które pomagają łagodzić pieczenie w przełyku i normalizować kwaśną treść żołądka. Warto także skupić się na jedzeniu potraw gotowanych lub tych, które nie zostały poddane obróbce termicznej. Pomoże to uporać się z przykrymi dolegliwościami refluksu żołądkowego.

Promaker Isolate Odżywka Białkowa