Kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych i posiadanie odpowiednio zbilansowanej diety jest warunkiem, który pomaga utrzymywać odpowiedni poziom witamin i minerałów w organizmie. Witaminy są związki organicznymi, które regulują procesy metaboliczne, które zachodzą wewnątrz. Nauka dzieli je na dwa rodzaje, rozpuszczalne w tłuszczach oraz w wodzie. Od tej cechy zależy, czy zostaną odpowiednio zmagazynowane czy wydalone wraz z wodą.
Rola i funkcja witamin jest widoczna w wielu płaszczyznach. W zależności od rodzaju do ich funkcji zależy oddziaływanie na wzrok, prawidłowy wzrost i struktura kośćca, odpowiedni stan psychiczny, prawidłowy przepływ krwi czy właściwa jej krzepliwość. Brak odpowiedniej podaży może mieć negatywne skutki, które będą widoczne w zaburzeniach funkcjonowania układu, za którego pracę odpowiadają.
Jedną z najważniejszych witamin, która jest niezbędna dla zachowania prawidłowej pracy organizmu jest witamina K. Dobrze zbilansowana dieta, bogata w odpowiednie produkty pozwala na zachowanie jej odpowiedniego poziomu. Jej niedobór, szczególnie u małych dzieci może mieć daleko idące konsekwencje. Od jej odpowiedniego poziomu zależą procesy krzepnięcia krwi, jej prawidłowy przepływ, a także zachowanie mineralizacji tkanek na najwyższym poziomie. Do czego niezbędna jest witamina D? Gdzie występuje? Jakie są skutki niedobory oraz nadmiaru? Jaka jest zależność między krzepnięciem krwi a witaminą K?
Witamina K – charakterystyka
Odkrywcą witaminy K jest duński naukowiec Carl Peter Henrik Dam. Dokonał tego przełomowego odkrycia, poprzez rozpoznanie jej wpływu właśnie na krzepliwość krwi. Kilka lat później pojawiły się kolejne nowinki, które dotyczyły rozpoznania jej szczegółowej budowy i postawieniem tezy, iż witamina K nie jest pojedynczym związkiem, a grupą związków, które posiadają podobną budowę.
Witamina K jest substancją, która rozpuszcza się w tłuszczach, dlatego też jest dobrze magazynowana w organizmie. Jej odpowiednie wchłanianie oraz przyswajanie jest zależne od obecności soli kwasów żółciowych. Jej najważniejszą funkcją jest znacząca rola w procesie krzepnięcia krwi, a także utrzymywaniem gospodarki wapniowej na odpowiednim poziomie. Obecne zalecenia lekarskie nakazują podawanie witaminy K noworodkom w pierwszym dniu życia. Zazwyczaj jest podawana w formie zastrzyku, a jego celem jest zminimalizowanie ryzyka pojawienia się krwotoku lub choroby krwotocznej.
Rodzina witamin z grupy K
Witamina K, według naukowców, którzy przeprowadzali szereg badań z jej udziałem, jest grupą związków, które występują w naturze pod wieloma postaciami. Witamina K, która jest obecna w aptecznych suplementach diety jest wytwarzana sztucznie, dzięki czemu jej właściwości można skonstruować tak, by jak najlepiej i najszybciej wchłaniały się do organizmu. Obecnie witaminę K dzieli się ją na:
- witaminę K1 – inną nazwą jest filochinon. Jest żółtą cieczą, która do odpowiedniego stanu jest syntetyzowana przez roślinność. Jej właściwości fizyczne i chemiczne nadają jej odpowiednią odporność na temperaturę i sprawiają, że perfekcyjnie rozpuszcza się w tłuszczach. Jest to najtrudniej przyswajany rodzaj witaminy K, a jego niedobór może powodować zaburzenia w pracy organizmu. Rodzaj K1 zazwyczaj dostarczany jest do krwioobiegu i narządów wraz z odpowiednim pokarmem. Komponowanie posiłków z pożywieniem z jej zawartością pozwala na wchłanianie od 30 do 70% jej zawartości z konkretnego produktu.
- witaminę K2 – jej inną nazwą jest menachinon. Za jej wytwarzanie odpowiedzialne są dobre drobnoustroje, które na co dzień obecne są w układzie pokarmowym, czyli tak zwana flora jelitowa. Badania wykazały, że jej przyswajalność jest bliska 100%, co odpowiada całkowitemu, dziennemu zapotrzebowaniu na nią u dorosłego człowieka. Właściwości fizyczne i chemiczne witaminy K2 są bardzo zbliżone do K1, również doskonale rozpuszcza się w tłuszczach. Głównym miejscem jej syntezy w układzie pokarmowym jest odcinek jelita czczego i krętego.
- witamina K3 – jest pochodną witaminy K, która występuje pod inną nazwą – menadion. Jej wytwarzanie odbywa się w warunkach laboratoryjnych, czyli syntetycznie. Jest rozpuszczalna w wodzie, w przeciwieństwie do wit K1 i K2.
Warto pamiętać, że odpowiedni poziom witaminy K jest bardzo ważny dla utrzymania zdrowia i dobrego funkcjonowania organizmu. Wskazane jest, aby przynajmniej raz w roku kontrolować jej ilość poprzez badanie laboratoryjne z krwi. Jeśli istnieją wskazania, lekarz pierwszego kontaktu wyda specjalne skierowanie na badanie.
W laboratoriach otrzymywane są także liczne syntetyczne pochodne witaminy K, z których najbardziej znany jest menadion, nazywany także witaminą K3. Rozpuszcza się on w wodzie i charakteryzuje się wyższą przyswajalnością niż naturalna witamina K1.
Dzienne zapotrzebowanie na witaminę K – w zależności od wieku:
Lata przeprowadzonych badań pomogły ustalić, jakie jest minimalne zapotrzebowanie na witaminę K, w zależności od wieku i stanu fizycznego. Warto pamiętać, ze nadmiar substancji, tak samo jak jej niedobór może przynosić negatywne skutki. Wartość referencyjna podawana jest w mikrogramach, oznaczonych symbolem µg
- niemowlęta do ukończenia 1 roku życia – 8 µg,
- dzieci w przedziale wiekowym 1-3 lat – 15 µg,
- dzieci w przedziale wiekowym 3-6 lat – 20 µg,
- dzieci w przedziale wiekowym 7-9 lat – 25 µg,
- dzieci w wieku 10-12 lat – 40 µg,
- dzieci w wieku 13 – 15 lat – 50 µg,
- młodzież 16-18 lat – 55 µg,
- mężczyźni po 19 roku życia – 65 µg,
- kobiety po 19 roku życia – 55 µg,
- kobiety w ciąży i okresie karmienia piersią – 55 µg.
Gdzie występuje witamina K? Po jakie produkty warto sięgać?
Odpowiednią podaż witaminy K w diecie gwarantuje spożywanie odpowiedniej porcji produktów roślinnych każdego dnia. Jej zawartość w produktach pozwala na pokrycie połowy zapotrzebowania organizmu. Natomiast druga cześć zapotrzebowania jest uzupełniana poprzez florę jelitową i ich syntetyzowanie wewnątrz układu pokarmowego.
Najbardziej wartościowym źródłem witaminy K są zielone warzywa, które posiadają spore ilości chlorofilu, czyli zielonego barwnika. Takimi produktami są:
- warzywa liściaste: sałata lodowa, jarmuż, rukola, kapusta włoska, sałata rzymska, szpinak, roszponka,
- zioła: natka pietruszki, koperek, szczypior,
- warzywa strączkowe: groszek, bób,
- rośliny kapustne: brokuły, brukselka,
- awokado i szparagach,
- świeżych ogórkach i cukinii,
- liściach botwinki i selerze naciowym.
Produktami z innych grup, które zawierają mniejsze, ale tak samo wartościowe ilości witaminy K są:
- owoce: brzoskwinie, truskawki,
- warzywa korzenne: ziemniaki, marchew, pietruszka,
- pomidory,
- produkty odzwierzęce: wątróbka wołowa, mleko, jajka,
- orzechy: włoskie, nerkowce.
Ich lepsze wchłanianie jest możliwe dzięki połączeniu produktów roślinnych ze zdrowymi tłuszczami, jak olejem lnianym czy kokosowym. Dzieje się tak, z powodu dobrego rozpuszczania witaminy K w tłuszczach.
Jeśli dzienne zapotrzebowanie na witaminę nie zostaje dostarczone z pożywieniem, a jej brak ciężko jest uzupełnić poprzez stosowanie diety, wówczas – po konsultacji z lekarzem, należy rozpocząć odpowiednią suplementację. Witamina K jest dostępna w produktach aptecznych w kroplach lub tabletkach. Taki produkt zazwyczaj nie wymaga posiadania recepty, a jego dawkowanie powinno być zgodne z zaleceniem producenta, chyba że lekarz zaleci inaczej.
Funkcje witaminy K – za co odpowiada, jakie są skutki niedoboru w organizmie
Głównym zadaniem i funkcją witaminy K jest utrzymanie prawidłowego procesu krzepnięcia krwi, co pozwala na uniknięcie krwotoków, obfitych miesiączek oraz krwawień wewnętrznych.. Kolejną ważną rolą, jaką odgrywa, jest pomoc w utrzymaniu prawidłowego działania układu sercowo-naczyniowego. Skutecznie wzmacnia elementy budulcowe naczyń krwionośnych, czyli tętnic i żył. Jej odpowiedni poziom pozwala zapobiegać ich pękaniu, uszkadzaniu oraz zwapnieniu, co mogłoby się przyczynić do zaburzonej pracy serca.
Witamina K ma również znaczący wpływ na gospodarkę wapniową organizmu. Jej obecność pozwala na lepsze wchłanianie wapnia przez układ kostny, co umożliwia prawidłowe formowanie tkanek kostnych. Jej składowe biorą udział w metabolizmie tkanki kostnej poprzez transport wapnia w ustroju. Często zalecane jest, przy niedoborze, przyjmowanie jej w kolaboracji z witaminą D. Ich synergistyczne właściwości jeszcze lepiej wpływają na stan kości. Zbyt mała ilość witaminy K negatywnie wpływa także na gęstość kośćca.
Dodatkowo, witamina K wykazuje cechy o charakterze przeciwdrobnoustrojowym, antywirusowym oraz antybakteryjnym. Działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo, a najnowsze badania wykazują, że również przeciwnowotworowo.
Wysokiej jakości witaminę K2 dostaniesz na swiatsupli.pl Kliknij
Skutki niedoboru witaminy K w organizmie:
Witamina K jest bardzo istotna w holistycznym funkcjonowaniu, dlatego skutki jej niedoboru są bardzo szybko widoczne i dość charakterystyczne. Zalicza się do nich:
- zmienioną krzepliwość krwi,
- krwawienia różno-układowe – najbardziej zagrażająca życiu jest choroba krwotoczna, która może dotknąć noworodki,
- krwawienia z błon śluzowych, na przykład nosa
- trudne gojenie ran, często z dodatkowymi komplikacjami,
- bardzo obfite, długie miesiączki,
- osteoporoza, słabe kości, a także nieprawidłowa ich mineralizacja,
- pośrednio choroby serca oraz całego układu krwionośnego,
- zwapnienia występujące na naczyniach krwionośnych,
- krwiomocz,
- siniaki na ciele, nawet po lekkim uderzeniu.
Witamina K2 MK-7 Doctor Best do dostania w naszym sklepie. Sprawdź, kliknij!
Długotrwałe przedłużanie się niedoboru witaminy K może prowadzić do rozwoju chorób, których leczenie wymaga konsultacji ze specjalistami. Niedobór może prowadzić do:
- zachorowania na osteoporozę,
- niedokrwistości,
- ciężkiego uszkodzenia i dysfunkcji wątroby,
- żółtaczki,
- złej krzepliwości krwi.
Hiperwitaminoza – skutki nadmiaru witaminy K w organizmie:
Nadmiar witaminy K również przynosi niepożądane skutki uboczne. Aby go uniknąć istotne jest odpowiedne kontrolowanie jej poziomy. Reakcją organizmu, która świadczy o nadmiarze substancji są:
- nadmierna potliwość na różnych częściach ciała,
- uczucie gorąca, lub uderzenia gorąca,
- ból i kołatanie w sercu,
- nieprawidłowa praca wątroby oraz ból w jej okolicy,
- u niemowlaków i noworodków skutkiem nadmiaru witaminy K jest żółtaczka lub anemia hemolityczna.
Swanson K2 ty wysoka jakość w przystępnej cenie. Kliknij
Rola witaminy K w krzepnięciu krwi
Najważniejsza rolą witaminy K jest jej udział w procesie krzepnięcia krwi. Głównym magazynek substancji jest wątroba, gdzie pobudzana jest produkcja protrombiny. Jest to białko, które odpowiada za produkcję włóknika, który bezpośrednio wpływa na proces krzepnięcia. Taki stan pozwala na zatamowanie krwawienia. Bez jego obecności nawet niewielkie skaleczenie mogłoby doprowadzić do wykrwawienia się osoby. Jej odpowiedni poziom pozwala również na uniknięcie zagrażających życiu krwotoków wewnętrznych. Czynniki krzepnięcia krwi, które są zależne od obecności witaminy K, oprócz protrombiny, określa się symbolami VII, IX oraz X. Ich prawidłowe działanie może przebiegać jedynie z obecnością odpowiedniej ilości witaminy K.
Doctor’s Best Natural Vitamin K2 Mk7 Kupisz tutaj, kliknij!
Rola witaminy K w krzepnięciu krwi jest znacząca, dlatego też substancja jest profilaktycznie podawana noworodkom, aby uniknąć skazy krwotocznej. Po przyjściu na świat nie posiadają odpowiednio wykształconej flory jelitowej, dlatego też nie są w stanie syntetyzować odpowiedniej ilości tej substancji. Suplementacja witaminy jest zalecana także kobietom w ciąży, po konsultacji z lekarzem.
Jarrow to jedne z najlepszych witamin na świecie. Dostępne na swiatsupli.pl Kliknij
Witamina K jest jedną z najbardziej znaczących substancji, która pomaga utrzymać funkcjonowanie organizmu na prawidłowym poziomie. Jej niedobór, zwłaszcza przewlekły, może doprowadzać do daleko idących konsekwencji, jak krwotoki, zaburzona krzepliwość krwi czy choroby serca i układu kostnego. Warto systematycznie monitorować jej poziom, dzięki badaniu z krwi, co pozwala zachować jej prawidłową ilość. Wszelkie niepokojące symptomy należy konsultować z lekarzem pierwszego kontaktu, który po przeprowadzeniu badań może zalecić jej suplementacje syntetyczną postacią. Warto pamiętać o prowadzeniu zdrowego trybu życia i odpowiedniej, dobrze zbilansowanej diecie. Podaż witamin wraz z pożywieniem jest najbardziej pożądany i nie przynosi skutków ubocznych.