Witamina A pełni istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Zaliczana jest do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, natomiast magazynowana jest w wątrobie i tkance tłuszczowej. Zarówno jej niedobór jak i nadmiar jest bardzo szkodliwy dla zdrowia, dlatego ważne jest kontrolowanie jej poziomu w organizmie. Na szczęście przyjmowanie witaminy A ułatwia fakt, że naturalnie występuję w postaci zarówno roślinnej (beta karoten) jak i zwierzęcej (retinol). Z pomocą przychodzą także liczne suplementy diety, które oferują tę substancje w dostosowanej do każdego formie.
Dlaczego witamina A jest tak istotna?
Właściwości witaminy A są bardzo szerokie, gdyż ma ona ogromy wpływ na procesy zachodzące w naszym organizmie. Jest niezbędna do prawidłowego widzenia, zmniejsza ryzyko chorób poprzez wzmocnienie układu immunologicznego oraz bierze udział w syntezie białek i przemianach tłuszczy. Ponadto wspomaga naprawę komórek, pozytywnie wpływa na wzrost, a nawet wykazuje działania przeciwnowotworowe. Witamina A jest też bardzo popularnym składnikiem kosmetyków – poprawia kondycję skóry zwiększając jej gładkość oraz elastyczność.
Gdzie znajduje się witamina A?
W czym jest witamina A? Naturalnie związek ten występuje w produktach zarówno pochodzenia zwierzęcego jak i roślinnego. Można przyjąć ogólną zasadę, że znajduje się w produktach o żółtym lub pomarańczowym odcieniu, ale oczywiście nie zawsze się to sprawdzi. Z pomocą przychodzi przygotowana przez nas lista najpopularniejszych produktów, które są doskonałymi źródłami witaminy A i bez problemu można znaleźć je w najbliższym sklepie:
- warzywa takie jak:
- marchew
- pietruszka (liście)
- szpinak
- dynia
- morele
- sałata
- owoce np.:
- pomidory
- wiśnie
- pomarańcze
- brzoskwinie
- nabiał, czyli:
- mleko
- masło
- ser
- dobrym źródłem witaminy A jest też wątróbka oraz tran
Niedobór witaminy A (hipowitaminoza)
Ze względu na szerokie występowanie oraz sposób odkładania się w organizmie niedobór witaminy A jest dosyć rzadkim zjawiskiem. Niemniej jednak ważne jest regularne monitorowanie poziomu witamin, co można bez problemu zrobić poprzez proste badania laboratoryjne, niewymagające zlecenia lekarza. Najprostszym i nieinwazyjnym sposobem jest jednak zwykłe zwracanie uwagi na widoczne oznaki niedoboru, z których najczęstszymi są:
- problemy ze wzrokiem przy słabym świetleniu (kurza ślepota)
- spadek odporności
- problemy ze skórą – suchość i trądzik
- osłabienie włosów i paznokci
- problemy ze wzrostem
Nadmiar witaminy A (hiperwitaminoza)
Tak jak wspomnieliśmy w poprzednim akapicie niedobór witaminy A nie jest często występującym zjawiskiem. Z tego powodu równie ważnym jest wystrzeganie się jej nadmiaru. Zbyt duża ilość tej witaminy jest szkodliwa dla wszystkich, jednak wyjątkowo narażone są kobiety w ciąży. W ich wypadku może dojść do poronień, powikłań okołoporodowych, a także przyczynić się do powstania wad wrodzonych. Jak rozpoznać objawy niedoboru witaminy A? Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich:
- bóle i zawroty głowy
- nudności oraz wymioty
- drażliwość i osłabienie
- problemy ze skórą – takie jak żółtopomarańczowe zabarwienie
- problemy z włosami – np. łysienie
- osłabienie wątroby
- zmniejszony poziom wapnia w kościach
- w przypadku kobiet może dojść do zaburzeń miesiączkowania
Produkty z witaminą A
Sprawdzonych produktów z witaminą A na rynku jest bardzo wiele począwszy od suplementów zawierających głównie samą witaminę A (najczęściej w formie tabletek z beta karotenem) poprzez kompleksy witaminowe oferujące jednocześnie inne związki organiczne, skończywszy na kosmetykach poprawiających wygląd skóry oraz wzmacniających skórę i paznokcie (bardzo popularnym produktem jest maść, czyli tzw. witamina A na twarz).
Podsumowując, witamina A jest niezbędna dla organizmu i zachodzących w nim procesów. Można ją łatwo znaleźć w produktach spożywczych, ale warto monitorować jej poziom. Na rynku można znaleźć wiele produktów oferujących witaminę A, którą przyjmować można w wielu formach – każdy znajdzie coś dla siebie.