W tym nagraniu strongman, kulturysta i trener personalny Krzysztof Jarocki, omawia rodzaje dostępnych białek na rynku oraz te, które według jego warto stosować.
Paweł: Witam wszystkich dzisiaj chcemy opowiedzieć o rodzajach białek.Krzysiek powiedz nam Jakie są rodzaje białek które warto wziąć, które lepiej sobie darować
Krzysiek: Cześć witam was. Pierwszym białkiem tak najbardziej powszechnym to jest na pewno koncentrat, Moim zdaniem jest to białko słabo jakościowo aczkolwiek najtańsze i dużo osób stosuje swojej diecie, dla mnie takie białko tak naprawdę służy jako dodatek na przykład do twarogu, jakiś gdzie tworzymy wtedy Jakiś zimny deser lub coś takiego.
Kolejne białko które zostało tak naprawdę zapomniane to jest białko jajeczne ono ma największy współczynnik BV przyswajalności lecz te białka słabo się mieszają w smaku są niedobre, dlatego wielu ludzi przestało je stosować.
Najlepszy wybór to jest izolat białka lub hydroizolat. Moim zdaniem lepiej po treningu stosować 40 g izolatu niż nawet 100 g koncentratu, który tak naprawdę dla was się praktycznie w połowie nie przyswoi, kolejnym białkiem którego też używam można nim zastąpić posiłek lub stosować na noc to jest kazeina.
Odżywka bialkowa Promaker Gold Isolate 700g
Białko jeszcze które też możemy stosować, które jest naprawdę w kulturystyce lub sportach siłowych chyba najmniej takie pożądane, to są białka roślinne, białka sojowe białka z konopi.
P: Powiedz nam czy takie białka roślinne są dużo gorsze od na przykład białka serwatkowego?
K: Na pewno są słabsze jakościowo, ich profil aminokwasowy nie daje nam tego budulca, do rozwoju mięśni możemy stosować tylko jako uzupełnienie diety to nie jest jakaś podstawa, tak.
P: Dużo osób przychodzi do mnie i kupuje najtańsze białko mówią że,po prostu nie chcą za dużo wydać, potrzebują białka niskobudżetowego, najwyżej będą jego więcej sypać Powiedz czy to się opłaca w ogóle?
K: Moim zdaniem tacy klienci tak naprawdę najwięcej trasą większość ludzi którzy przychodzi do sklepu używkami pyta tylko o ilość białka, tak? w puszce czy ma 2 kg -2,5 kg, a tak naprawdę na przykład 35 g proszku może być 20 g białka tak samo W 30 g proszku Jeśli chodzi izolat może być 28-27 g białka. Także naprawdę taka wartość to nie jest wyznacznikiem. Kupując dużo droższy izolat w porównaniu z koncentratem czasami przepłacacie praktycznie dwa razy.
P: Dziękuję ślicznie Krzysiek, że nam wyczerpałeś ten temat co to się rodzaje białek. Zapraszam do subskrybowania naszego kanału na YouTube i do zobaczenia w następnym odcinku. Dziękujemy!