Jak często nie czujesz się na siłach, żeby pójść na trening? Jeśli jednak na niego pójdziesz, jak często pojawia się ochota, żeby zjeść coś słodkiego, co nie jest ani trochę związane ze zdrowym odżywianiem.
Zacznijmy od tego, co mogło spowodować twój brak motywacji, do pozostania przy zdrowych nawykach. Powodów jest na prawe mnóstwo:
- Nadmiar bodźców, który utrudnia ci działanie według przyjętego planu,
- Brak czasu spowodowany masą obowiązków i zajęć,
- Wysoki poziom kortyzolu spowodowany ciągłym stresem i sytuacjami, które dużo od nas wymagają,
- Może to być również fakt, że nie widzimy rezultatów tego, co robimy ze swoją sylwetką. Będąc pośród tych wszystkich dobrze zbudowanych osób na siłowni, patrzymy na siebie, źle siebie oceniając, przez co mamy dodatkowy negatywny bodziec zniechęcający do pracy nad sobą.
Łatwiej jest motywacji nie mieć, niż mieć, a jej brak często objawia się w wielu negatywnych skutkach.
Co powoduje brak motywacji?
Motywacja to złożony proces psychologiczny, który określa naszą gotowość do działania i ukierunkowuje je na osiągnięcie określonych celów. Jest to wewnętrzny stan człowieka, który powstaje w wyniku oddziaływania różnych czynników, takich jak potrzeby, pragnienia, wartości, emocje i przekonania. Motywacja ma więc wpływ na wiele sfer życia i jest determinowana przez różne czynniki.
Im dłużej wykonujemy jakąś czynność regularnie, a przestaniemy, tym łatwiej popaść nam w rutynę i się tym zajęciem znudzić.
Często następstwa sytuacji, kiedy wypadamy z rytmu i trudno nam wrócić wpływają na różne sfery naszego życia. Nie pójdziesz na siłownię, przez co zaczniesz się źle ze sobą czuć, przez to, że odpuszczasz, po czym nie masz ochoty tam wracać i czujesz się gorzej fizycznie i psychicznie. Codziennie chodzisz do szkoły, ale raz nie pójdziesz, bo tylko raz to nic złego, po czym zaczynasz znowu wypadać z rytmu i pojawia się więcej razy.
Czemu motywacja ma aż tak duże znaczenie i jak jej nie tracić?
Motywacja może mieć różne rodzaje, w zależności od jej źródła i charakteru:
- Motywacja wewnętrzna, która wynika z chęci rozwoju osobistego, satysfakcji z wykonywanego działania lub poczucia sensu. Jest to silniejsza i bardziej trwała forma motywacji, ponieważ opiera się na osobistych wartościach i potrzebach.
- Motywacja zewnętrzna, wynikająca z czynników zewnętrznych, takich jak nagrody, kary, prestiż lub presja społeczna. Jest to słabsza i mniej trwała forma motywacji, ponieważ opiera się na czynnikach zewnętrznych, które mogą się zmieniać.
- Motywacja pozytywna, opiera się na dążeniu do osiągnięcia czegoś pozytywnego, np. sukcesu, przyjemności lub satysfakcji. Jest to silniejsza i bardziej trwała forma motywacji, ponieważ ludzie są bardziej skłonni do działania, gdy widzą korzyści.
- Motywacja negatywna, opiera się na unikaniu czegoś negatywnego, np. porażki, kary lub bólu. Jest to słabsza i mniej trwała forma motywacji, ponieważ ludzie mają tendencję do unikania działania, gdy widzą zagrożenia.
W wielu sytuacjach możemy być zmotywowani do tego, żeby coś robić, lub nie robić. Oczywiście nie jest tak, że nie mamy na nią wpływu. Możemy wszystkie czynności, które chcielibyśmy regularnie wykonywać, czy to treningi na siłowni, czy to zdrowa dieta, sen, trwający 8 godzin, utrzymać na właściwym torze. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę te kilka wskazówek:
- Wyznacz jasno określone, szczegółowe, mierzalne i interesujące dla ciebie cele.
- Rozbij te cele na mniejsze kroki, które są możliwe do zrealizowania.
- Skup się na procesie, a nie tylko na rezultacie.
- Znajdź swoje źródło inspiracji (może to być osoba, lub historia).
- Otaczaj się ludźmi, którzy cię wspierają i ciągną cię razem z twoimi ambitnymi celami w górę.
- Dbaj o siebie i się nie poddawaj!
Motywacja, a nawyk
Choć ściśle ze sobą powiązane, różnią się diametralnie. Jeżeli mamy tylko motywację, to niestety jest to trochę za mało, żeby wytrwać w danej aktywności. Jeżeli natomiast wyrobimy już w sobie nawyk, to wspomniana aktywność jest już dla nas codziennością.
Motywacja
- Jest to wewnętrzny stan, który pobudza nas do działania i ukierunkowuje na osiągnięcie określonych celów.
- Wynika z potrzeb, pragnień, wartości, emocji i przekonań.
- Może mieć charakter krótkotrwały lub długotrwały.
- Jest zmienna i może ulegać wahaniom pod wpływem różnych czynników.
- Wymaga świadomego wysiłku, aby ją podtrzymać.
Nawyki
- Są to zautomatyzowane wzorce zachowania, które powtarzamy bez większego zastanowienia.
- Kształtują się poprzez powtarzanie tych samych czynności w podobnych kontekstach.
- Są trwałe i trudne do zmiany.
- Wymagają minimalnego wysiłku, aby je wykonać.
- Działają automatycznie, bez potrzeby świadomego podejmowania decyzji.
W praktyce wyobraź sobie, że chcesz zacząć regularnie biegać. Początkowo, Twoja motywacja może być silna — chcesz poprawić kondycję, schudnąć lub po prostu poczuć się lepiej. Jednak z czasem, Twoja motywacja może spaść z powodu zmęczenia, braku czasu lub innych czynników. Wtedy nawyki mogą Cię uratować. Jeśli regularnie biegałeś przez wystarczająco długi czas, bieganie stanie się dla Ciebie zautomatyzowanym zachowaniem. Będziesz biegać bez większego zastanowienia, nawet jeśli Twoja motywacja będzie niska.
Trec Nutrition Creatine Sport – bezpośredni i pośredni wpływ na motywację
Monohydrat kreatyny, jako jeden z najlepiej przebadanych odmian kreatyny i suplementów ogólnie często przewija się wśród osób, które trenują siłowo. Związane jest to z faktem, że kreatyna jest suplementem wręcz stworzonym dla ludzi trenujących na siłowni. Każdy, kto w swoim życiu miał regularną styczność z siłownią chociaż raz zdołał spróbować kreatyny, chociaż jak wiemy, jeżeli to był tylko raz, to niemożliwe jest, żeby odczuć jakąś zmianę. Co ciekawe, zdarzają się również przypadki osób, które bez żadnego treningu suplementują kreatynę, czego zdecydowanie odradzamy.
Kreatyna Trec Nutrition Sport
Bardzo skuteczna w swoim działaniu, szczególnie ze względu na obecność dekstrozy, czyli cukru prostego, który jest głównym źródłem energii dla naszego organizmu. Poza tym dekstroza:
- Jest szybkim źródłem energii, dzięki temu, że jest szybko trawiona i wchłaniana.
- Zapobiega hipoglikemii, co jest szczególnie ważne w przypadku osób chorych na cukrzycę, ponieważ dekstroza pomaga bardzo szybko przywrócić stabilny poziom cukru we krwi.
- Pomaga uzupełniać zapasy glikogenu w mięśniach i wątrobie, dzięki czemu poprawia wydolność i regenerację.
Dodatkowo w składzie kreatyny od firmy Trec możemy znaleźć również taurynę, która również przynosi nam wiele korzyści:
- Wspomaga funkcje poznawcze, takie jak pamięć, uczenie się i koncentracja, a więc wspiera funkcjonowanie układu nerwowego.
- Reguluje ciśnienie krwi i zmniejsza ryzyko chorób serca, a dodatkowo ma właściwości antyoksydacyjne.
- Nie tylko odgrywa rolę w budowaniu i utrzymaniu masy mięśniowej, ale również wspomaga regenerację.
- Chroni przed szkodliwym działaniem promieni UV, oraz wspiera zdrowie oczu.
- Dodatkowo tauryna wzmacnia układ odpornościowy, poprawia nastrój i chroni przed cukrzycą.
Kreatyna wzbogacona o dodatek dekstrozy z tauryną bardzo skutecznie wspomaga twoje mięśnie w lepszej regeneracji i pozwala przebyć każdy trening na najwyższych obrotach.
Jeżeli chodzi o dawkowanie, to należy stosować 1 porcję (5 gram) dziennie, a żeby faktycznie działała ona jak najskuteczniej, to należy trzymać się określonego schematu:
- W dni treningowe: 1 porcja 30 minut przed treningiem lub 1 porcja bezpośrednio po treningu.
- W dni nietreningowe: 1 porcja rano po przebudzeniu lub 1 porcja przed snem.
Dlaczego monohydrat kreatyny, nie jabłczan?
Oczywiście każdy z tych rodzajów kreatyny jest świetnym wyborem. Podczas wyboru trzeba skupić się na tym, jakie cechy ma konkretny produkt i jakie są nasze cele sylwetkowe. My tutaj skupiliśmy się na monohydracie firmy Trec Nutrition, ponieważ ma on w sobie 2 dodatkowe składniki, które przynoszą wiele korzyści podczas robienia formy do lata. Jeżeli jednak zastanawiasz się między wyborem konkretnego rodzaju, to udzielimy kilku wskazówek.
- Jeżeli twój żołądek jest bardzo wrażliwy, to zdecydowanie lepszy dla ciebie będzie jabłczan, który nie powoduje problemów z trawieniem, wzdęć, ani biegunki.
- Jeżeli zależy ci na tym, żeby nie zatrzymywać wody w organizmie, wybierz jabłczan. Pamiętaj jednak, że gromadzona woda nie jest zatrzymywana długotrwale i pomaga w rozwoju mięśni.
- Zarówno jabłczan jak i monohydrat są bezpieczne i skuteczne, dlatego najlepiej, żebyś przed podjęciem decyzji, który produkt wybrać, skonsultował się ze specjalistą, lub lekarzem.
Motywacja, a zdrowe nawyki żywieniowe
Nie bez powodu odnosząc się do tematu utrzymywania motywacji i wytrwania w nawykach, poruszamy temat żywności, a konkretnie trzymania zdrowej diety. Największe postępy sylwetkowe zapewnia nam właśnie utrzymywanie zdrowej diety, która jest przystosowana pod konkretny cel sylwetkowy. Zarówno czas, który musimy poświęcić na przygotowanie posiłków, a także czasami niewystarczające umiejętności kulinarne mogą powodować, że koniec końców biegniemy do sklepu po jakąś przekąskę na szybko. Jest to bardzo zgubne.
Jak możemy temu zaradzić i utrzymać zdrowe nawyki żywieniowe?
- Jedz regularnie. Zachowuj pory swoich posiłków i je planuj, dzięki czemu łatwiej będzie Ci się ich trzymać.
- Znajdź inspiracje. Szukaj ciekawych i smacznych przepisów, które ubogacą twoją dietę, a co najważniejsze, będą Ci smakować. Pamiętaj, że dieta nie musi być nudna.
- Nagradzaj się, jeżeli będziesz konsekwentnie trzymać się swoich nawyków żywieniowych. Jest to tak zwany system nagrody, który podświadomie przyzwyczaja nas do tego, że opłaca się nam trzymać swoje nawyki.
- Dodatkowo, co może wydawać się nie aż takie istotne, a mimo wszystko takie jest, warto posiadać wsparcie. Jeżeli jesteś w środowisku, które źle się odżywia, to na pewno ma ono również wpływ na to, jak trudno jest ci utrzymać zdrowe nawyki żywieniowe. Tym bardziej, jeżeli tym środowiskiem są twoi domownicy i odżywiacie się wspólnie.
Kilka wskazówek jak nie stracić motywacji
Na koniec kilka wskazówek od Świata Supli, które pomogą Ci pozostać przy wyznaczonych przez ciebie celach:
- Musisz jasno określić, co chcesz osiągnąć i ważne, żeby było to mierzalne i osiągalne dla Ciebie.
- Wizualizuj sobie cele i zapisuj je. A cele, które planujesz realizować, dziel na mniejsze kroki, które będą dla ciebie łatwiejsze do osiągnięcia.
- Zwiększ swoją pewność siebie, co pozwoli Ci utrzymać się przy zdrowych nawykach. Dodatkowo może Ci pomóc otoczenie pozytywnych ludzi.
- Poszukaj ważnego dla siebie czynnika motywacyjnego, który jest twoją głęboką potrzebą i dzięki któremu łatwiej ci będzie wytrwać w zdrowych nawykach.
- Jeżeli jest to możliwe, otaczaj się ludźmi z podobnymi celami, ich dodatkowe oddziaływanie będzie miało bardzo duże znaczenie i przełoży się na szybsze osiągnięcie celu.
Suplementy, które pomogą ci osiągać jeszcze lepsze rezultaty podczas swojej przemiany, zdecydowanie pomogą ci być bardziej zmotywowanym, jeżeli będziesz widzieć efekty w swojej sylwetce. Znajdziesz je wszystkie na stronie Świata Supli, lub w największym salonie z suplementami w Polsce, który znajduje się w Białymstoku, przy ulicy Stołecznej.