Suplementy naturalne

Migdałecznik – wsparcie serca i wątroby!

Nie da się ukryć, że w obecnym czasie zdecydowana większość z nas obecnie zwraca się w kierunku medycyny naturalnej. Doceniamy bowiem to, że specyfiki pochodzenia naturalnego są bezpieczne w stosowaniu, a dodatkowo nie powodują żadnych skutków ubocznych. Wielu specjalistów wręcz zaleca suplementowanie naturalnych preparatów w ramach profilaktyki wielu chorób i ogólnego wsparcia organizmu. Jednym z takich naturalnych dobrodziejstw jest migdałecznik, który może skutecznie wspierać zarówno nasze serce jak i naszą wątrobę. Co więc warto wiedzieć o tej roślinie i jej odmianach?

Migdałecznik właściwy- co to za roślina?

Migdałecznik właściwy to piękna roślina, która występuje głównie w lasach tropikalnych. Znajdziemy go więc w ciepłym i wilgotnym klimacie, co ciekawe, nawet na glebach mocno zanieczyszczonych. Jest to roślina o wyjątkowej odporności, ale także można jasno wskazać, że jest on wykorzystywany głównie w akwarystyce- jego specjalna odmiana ketapangu- lub jako roślina ogrodowa, ocieniająca. Jednocześnie w momencie, kiedy zdecydujemy się na to, by zaprosić niewielką, specyficzną odmianę migdałecznika do naszego akwarium, wówczas możemy spodziewać się tego, że nasze rybki dostaną dodatkowej energii! Ich płetwy będą szybko się goić, a pH wody w naturalny sposób się obniży. Czy jednak migdałecznik właściwy wpływa w jakiś sposób również na nasz organizm? Otóż można tu wskazać na jego odmianę, którą jest migdałecznik arjuna. To właśnie ta roślinka, a raczej wiecznie zielone i wysokie drzewo, będzie miało prawdziwie zbawienny wpływ na nasz organizm!

Migdałecznik arjuna i jego właściwości w zakresie wsparcia wątroby i serca

Migdałecznik arjuna to wiecznie zielone i tropikalne drzewo, które może dorosnąć nawet do 24 metrów wysokości. Drzewo to można znaleźć głównie na terenach Sri Lanki oraz Indii. W medycynie ludowej i naturalnej migdałecznik arjuna jest jednak znany już od bardzo dawna. Szczególnie cenna jest jego kora, która jest prawdziwym bogactwem dobroczynnych składników. Migdałecznik arjuna głównie wykorzystywany był i jest w medycynie ajuwerdy. Leczenie korą tego drzewa jest znane już od przeszło 3,5 tysięcy lat. Okazuje się bowiem, że kora tego drzewa wykazuje się działaniem:

  • przeciwwirusowym i przeciwbakteryjnym;
  • przeciwbólowym- napar z kory migdałecznika arjuna szybko redukuje bóle głowy, brzucha i stawów;
  • stymulacyjnym- w zakresie pracy naszego serca i układu krążenia;
  • pobudzającym- w kontekście pracy serca. Glikozydy nasercowe zawarte w korze migdałecznika arjuna spowalniają skurcze serca, jednak nasilają ich siłę;
  • przeciwnowotworowym- zawarte w korze migdałecznika arjuna skutecznie redukują komórki nowotworowe w wątrobie i innych narządach i hamują drobne krwawienia.

Dodatkowo kora tego drzewa jest cennym źródłem wapnia, cynku i innych minerałów, które są kluczowe do poprawnego funkcjonowania serca, wątroby, ale także i innych narządów w naszym organizmie. Warto tu również wskazać na to, że migdałecznik arjuna hamuje postępującą miażdżycę i pomaga stabilizować ciśnienie krwi.

Migdałecznik chebułowiec- jak wspiera on nasz organizm?

Migdałecznik chebułowiec to kolejna odmiana tej drogocennej rośliny. W tym momencie warto zaznajomić się z pojęciem “haritaki” są to migdały bez skórki, czyli owoce jakie rodzi to drzewo. Od razu można powiedzieć, że owoce migdałecznika chebułowca od lat wykorzystywane są w azjatyckiej medycynie ludowej. Drzewo to cechuje się wyjątkowo grubą oraz chropowatą korą, a także drobnymi i smakowitymi owocami. Migdały bez skórki, czyli haritaki najczęściej można znaleźć pod postacią zmieloną na drobny proszek. W tej formie najprościej będzie dodawać je do wielu potraw, a także napojów. Niech nie zmyli nas słodko-gorzki smak, gdyż owoce migdałecznika chebułowca mają naprawdę zbawienny wpływ na poszczególne organy i procesy zachodzące w naszym organizmie. Jakie są więc najważniejsze właściwości haritaki- owoców migdałecznika chebułowca? Otóż można wśród nich wymienić:

  • bogactwo flawonoidów- są to wyjątkowo silne przeciwutleniacze;
  • pobudzenie perystaltyki jelit- haritaki pomagają usuwać złogi z jelit i wspierają ich pracę;
  • wspomaganie pracy wątroby- szczególnie podczas procesów metabolicznych i usuwaniu toksyn z organizmu;
  • działanie antybakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze;
  • regulowanie pracy naszego układu immunologicznego;
  • obniżenie poziomu cholesterolu we krwi i wzmocnienie naczyń krwionośnych;
  • wsparcie walki z komórkami nowotworowymi.

Jak więc widać, ta odmiana migdałecznika również ma wiele właściwości. Haritaki pomogą walczyć z nagromadzonymi w organizmie złogami chemii i toksyn, a także skuteczni ustabilizują ciśnienie krwi. Co ciekawe, migdałecznik chebułowiec i jego owoce można włączyć do swojego codziennego jadłospisu. Poprawią one zarówno metabolizm jak i ogólną pracę wątroby, jelit oraz serca. Z pewnością warto więc rozważyć takie naturalne wsparcie naszego organizmu.

Migdałecznik morski i jego właściwości

O migdałeczniku morskim zostało już wspomniane w kontekście akwarystyki. Odmiana ta nazywana jest ketapangu i z pewnością zdobi ona już zbiornik nie jednego akwarysty. Wspomniane zostało także, że liście migdałecznika morskiego mogą mieć dobroczynny wpływ na samopoczucie rybek i gojenie się ich płetw. Jednocześnie migdałecznik morski był i jest dalej wykorzystywany w medycynie ludowej. Okazuje się bowiem, że działa on antybakteryjnie i hamuje rozwój chorobotwórczych drobnoustrojów. Wielu specjalistów wskazuje również na to, że migdałecznik morski wykazuje działanie przeciwnowotworowe i przeciwgrzybicze. Warto również zauważyć, że napary przygotowywane z liście migdałecznika morskiego mają właściwości detoksykujące. Ich picie ma przyczynić się do odtrucia naszego organizmu- a w szczególności wątroby- oraz usunięcie z niego metali ciężkich. Jak więc widać, każda odmiana migdałecznika ma wiele do zaoferowania. Niemniej jednak jeśli zależy nam na tym, by skutecznie wspierać nasze serce i wątrobę, to powinniśmy poznać tę roślinę o wiele bliżej i skorzystać z jej dobroczynnych właściwości.

Promaker Isolate Odżywka Białkowa