Mikro i makroelementy

Maślan sodu – wsparcie układu pokarmowego

Na dzień dzisiejszy coraz większą popularnością cieszy się maślan sodu. Kwas ten posiada szereg korzystnych właściwości, czego konsekwencją jest jego powszechne spożywanie przez osoby, które są zaznajomione z tą substancją. Czym jest maślan sodu? W jaki sposób oddziałuje na naszą sylwetkę? Kiedy warto ją stosować? Jakich efektów możemy się spodziewać w związku z regularnym stosowaniem? Czy sprawdzi się w przypadku występowania refluksa? Czy maślan sodu na zaparcia to dobre rozwiązanie? Odpowiedzi na te i na wiele innych pytań znaleźć można w poniższym wpisie, dlatego też serdecznie zapraszamy do jego lektury- prawdopodobnie rozwieje wszelkie wątpliwości w tym zakresie.

Maślan sodu – co to jest?

Jeśli zastanawiasz się, czym jest maślan sodu- spieszymy z odpowiedzią! Otóż jest to sól kwasu masłowego, który przypisywany jest do grupy kwasów tłuszczowych krótkołańcuchowych. Ich cechą charakterystyczną jest to, że są niemalże głównym źródłem energii dla komórek nabłonka jelit, które nazywane są powszechnie jako kolonocyty. Warto mieć świadomość, że związek naturalnie wytwarzamy w naszym jelicie grubym przez bakterie, jednak często dochodzi do sytuacji, w której ich produkcja ulega zmniejszeniu.

Oczywiście jest to negatywne zjawisko, bowiem może doprowadzić do poważnych dolegliwości. W takich sytuacjach niezbędna może okazać się dodatkowa suplementacja maślanem sodu, który dostępny jest w aptekach pod wieloma postaciami. Kwas znajdziemy również w wielu produktach spożywczych- maśle, śmietanie, serach twardych, mleku owczym, jogurtach, ogórkach kiszonych i kapuście kiszonej.

Maślan sodu a tycie, czyli jak oddziałuje na sylwetkę?

Maślan sodu swoją największą popularność zdobył prawdopodobnie dlatego, że może okazać się bardzo skuteczny podczas odchudzania. Przeprowadzane przez naukowców badania jednoznacznie wykazały, że otyłe osoby posiadają zupełnie odmienną bakteryjną florę, aniżeli osoby szczupłe. Mowa również o personach, które cierpią na cukrzyce typu 2.

Maślan sodu odgrywa bardzo ważną rolę, jeśli chodzi o porządkowanie mikrobioty jelit. W ten sposób możemy zapobiec powstawania metabolicznego zespołu. Krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe, jakim niewątpliwie jest kwas masłowy, skutecznie regulują rozpad tkanki tłuszczowej, jak również syntezę kwasów tłuszczowych.

Maślan sodu – na co warto ją stosować?

Maślan sodu skutecznie oddziałuje na kilka obszarów, zapewne dlatego cieszy się tak dużą popularnością. Jeśli będziemy regularnie go spożywać, wówczas wpływa pozytywnie na samopoczucie i może usprawnić pracę naszego ciała. Wcześniej wspomniany kwas jest idealny w przypadku komplikacji ze strony układu trawiennego. Niestety mogą się one przytrafić właściwie każdemu, w każdej chwili. W celu zabezpieczenia się przed biegunką, zaparciami, nudnościami, należy zwrócić uwagę na kwas masłowy, a dokładnie na prawidłowy poziom.

Suplement maślan sodu to świetne rozwiązanie w sytuacji, kiedy nasza codzienna dieta nie jest w stanie pokryć dziennego zapotrzebowania na wcześniej wspomniany związek. Niestety zmniejszenie naturalnej produkcji może być spowodowane infekcjami bądź chorobami przewlekłymi.

Tytułowy kwas może mieć bezpośredni wpływ na utratę masy ciała, w przypadku występowania otyłości i cukrzycy. Jeśli suplement połączymy z optymalną i zdrową dietą, a także z aktywnością fizyczną, wówczas możemy liczyć na realne efekty, a dokładnie na spadek wagi.

Maślan sodu mogą z powodzeniem stosować seniorzy i osoby, które prowadzą stresujący tryb życia. Okazuje się bowiem, że jest to substancja, która wspiera organizm w przypadku występowania chorób neurologicznych. Minimalizuje również ryzyko ich wystąpienia.

Do pozostałych sytuacji, w których maślan sodu może być stosowany, zaliczamy występowanie następujących chorób: zaburzenia jelit, zaburzenia flory jelitowej, owrzodzenia żołądka, stany zapalne jelit, zakażenia jelit, choroby błony śluzowej. Maślan sodu – efekty, jakich możemy się spodziewać.

Cechą charakterystyczną maślanu sodu jest działanie przeciwzapalne. Hamuje aktywność zapalnych mediatorów w naszym nabłonku jelitowym.

Maślan sodu na refluks?

Część osób zastanawia się, czy maślan sodu może być stosowany w przypadku występowania refluksu. Otóż jak najbardziej jest to rozwiązanie, które możemy wziąć pod uwagę. Kluczowe jest jednak to, aby zachować odpowiedni odstęp czasowy pomiędzy zażywaniem poszczególnych dawek. Dostępne suplementy mogą hamować wydzielanie kwasu solnego, czego konsekwencją jest zmniejszenie kwaśności soku żołądkowego.

Czy maślan sodu na zaparcia to dobre rozwiązanie?

Maślan sodu to substancja, która jest w stanie skutecznie wesprzeć układ pokarmowy. Bardzo często znajduje zastosowanie w przypadku zróżnicowanych patologii układu pokarmowego, czego przykładem są zaparcia. Wcześniej wspomniany kwas realnie redukuje ból, który może towarzyszyć podczas załatwiania się. Skutecznie zapobiega biegunce- wiąże się to ze zwiększoną absorpcją wody w okrężnicy.

Badania kliniczne jednoznacznie potwierdzają, ze niedobór kwasu masłowego może doprowadzić do upośledzenia funkcji trawiennych błony śluzowej jelit. Konsekwencją tego są powstające zaparcia i biegunki. Jeśli jednak zadbamy o odpowiednią suplementację rano- po śniadaniu, wówczas możliwe jest zneutralizowanie problemu.

W jaki sposób dawkować maślan sodu?

Decydując się na suplementowanie maślanu sodu, należy pamiętać o tym, że kluczowe jest stosowanie się do zaleceń producenta. Oczywiście dawki będą nieznacznie różnić się w zależności od tego, na jaki produkt się zdecydujemy. Z tego powodu problematyczne jest jednoznaczne określenie dawki. W przypadku osób dorosłych najczęściej wykorzystywanych jest od 150 do 350 mg kwasu masłowego. W celu maksymalizacji przyswajalności zaleca się, aby dzienną porcję rozdzielić na dwie kapsułki. 

Preparat nie jest zalecany dla małych dzieci, jak również dla kobiet, które są w ciąży lub karmią piersią- warto pamiętać o potencjalnym niebezpieczeństwie w tych przypadkach. 

Promaker Isolate Odżywka Białkowa