Kolagen to produkowane przez organizm człowieka białko, które jest podstawowym składnikiem skóry, kości oraz chrząstek. Białko to pełni wiele istotnych funkcji i odgrywa bardzo ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu człowieka. Niestety wraz z wiekiem produkcja kolagenu spada, co przekłada się na pogorszenie się stanu skóry oraz starzenie się organizmu. W ostatnim czasie suplementy diety z kolagenem zyskują na popularności i są coraz chętniej stosowane przez osoby, które pragną poprawić kondycję skóry, włosów i paznokci oraz zadbać o układ kostny i stawowy. Kolagen rybi uznawany jest za najlepszy kolagen pochodzenia zwierzęcego. Nic dziwnego, gdyż jest on, pod względem budowy chemicznej, bardzo podobny do kolagenu ludzkiego, a ponadto, jest on doskonale przyswajalny przez organizm człowieka. Jakie właściwości ma kolagen rybi, dlaczego warto go suplementować oraz jak go stosować?
Kolagen – białko naturalnie występujące w tkankach człowieka
Kolagen to białko występujące w tkankach człowieka, które stanowi nawet do 30% całkowitej masy wszystkich białek obecnych w organizmie. To główny składnik tkanki łącznej, który odgrywa rolę swoistego spoiwa, które łączy ze sobą komórki skóry, chrząstek, kości, czy zębów.
Białko to jest odpowiedzialne za utrzymanie gładkości, elastyczności oraz dobrego napięcia i nawilżenia skóry. Ponadto kolagen odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie stawów bez dolegliwości bólowych. Jego obecność w tkankach gwarantuje szybsze gojenie się ran oraz zrastanie złamanych kości. Co więcej, kolagen naturalnie zwiększa wytrzymałość tkanek na niekorzystne czynniki mechaniczne i zewnętrzne.
Białko to jest produkowane przez organizm człowieka i odgrywa również istotną rolę w zachowaniu elastyczności naczyń krwionośnych oraz w funkcjonowaniu układu immunologicznego. Jego niedobory mogą prowadzić do powstania głębokich zmarszczek oraz do utraty jędrności skóry. Należy zaznaczyć, że wraz z wiekiem organizm człowieka produkuje mniej kolagenu, więc skóra powoli traci swoją naturalną sprężystość i blask.
Pierwsze oznaki utraty kolagenu widoczne są na twarzy oraz szyi. Cera staje się wiotka, na jej powierzchni zaczynają pojawiać się pierwsze zmarszczki oraz bruzdy, a twarz traci swój młodzieńczy owal. Innymi objawami zmniejszonej ilości kolagenu w organizmie jest osłabienie i łamliwość włosów, a także bóle stawów i problemy z krążeniem.
Istnieje wiele rodzajów oraz typów kolagenu, z czego część z nich zakupić można w formie suplementów diety. Obecnie na rynku dostępna jest szeroka oferta preparatów z kolagenem, które regularnie stosowane poprawiają kondycję skóry, włosów i paznokci. Ze względu na wysoką zawartość kolagenu w rybach szczególnie polecaną formą kolagenu jest kolagen rybi, który ma strukturę podobną do kolagenu ludzkiego i cechuje się bardzo dobrą przyswajalnością.
Kolagen rybi – najlepszy kolagen pozyskiwany od zwierząt
Kolagen rybi zwany jest inaczej kolagenem morskim. Jest on uznawany za najlepszy spośród wszystkich kolagenów pozyskiwanych od zwierząt, ze względu na bardzo dobrą adsorpcję oraz biodostępność. Kolagen ten zawiera dwa zasadnicze aminokwasy, czyli prolinę i glicynę, które pełnią wiele istotnych funkcji związanych z prawidłowym funkcjonowaniem organizmu człowieka. Kolagen morski wyróżnia się również tym, że wiązania chemiczne między poszczególnymi włóknami są rzadsze, niż w porównaniu do kolagenu bydlęcego, czy wieprzowego. Dzięki temu kolagen rybi cechuje się znacznie wyższą rozpuszczalnością.
Należy również zaznaczyć, że kolagen powszechnie występuje w rybach, więc jego pozyskiwanie jest stosunkowo łatwe, ekonomiczne oraz wydajne. Kolagen morski pozyskiwany jest głównie ze skór rybich poddanych kwaśnej hydratacji.
Właściwości kolagenu rybiego
Podstawową funkcją kolagenu jest utrzymanie prawidłowej strukturalnej integralności tkanek i narządów. Kolagen nie tylko wypełnia przestrzeń między komórkami, ale również zapewnia twardość, elastyczność, sztywność oraz sprężystość.
Kolagen rybi ze względu na swoją budowę chemiczną jest bardzo podobny do kolagenu ludzkiego. Dzięki temu wykazuje on dużą skuteczność działania. Zawiera on głównie kolagen typu I, czyli ten, który znajduje się w niemalże całym organizmie człowieka, prócz tkanki chrzęstnej. Kolagen tego typu stanowi swoisty budulec skóry, więc jego regularna suplementacja może znacząco poprawić jej zdrowie oraz kondycję. Kolagen rybi poprawia jędrność oraz elastyczność skóry, a także pozwala również utrzymać prawidłowy poziom jej nawilżenia. Dzięki temu cera wygada promiennie i zdrowo, a widoczność zmarszczek zostaje zminimalizowana. Odpowiedni poziom kolagenu w organizmie człowieka sprawia również, że skóra starzeje się wolniej i nie pojawiają się na niej nieestetyczne zmarszczki i bruzdy. Suplementacja kolagenu rybiego może również poprawić parametry zabezpieczające przed szkodliwym działaniem stresu oksydacyjnego na skórę.
Odpowiednia podaż kolagenu ma również bardzo pozytywny wpływ na kondycję włosów i paznokci. Dzięki suplementacji kolagenu morskiego możemy więc wzmocnić paznokcie, zapobiec ich rozdwajaniu się i łamaniu, a także sprawić, że włosy będą gęste, lśniące i zdrowe.
Należy pamiętać, ze kolagen jest białkiem, które nie tylko buduje skórę, ale również w dużym stopniu wpływa na jej regenerację. Białko to wykazuje silne działanie naprawcze, przyspiesza gojenie ran i oparzeń, a także łagodzi powstające blizny.
Kolagen rybi zawiera bioaktywne peptydy, które cechują się silnymi właściwościami przeciwutleniającymi. Dzięki temu suplementacja kolagenem rybim może zmniejszyć ryzyko występowania miażdżycy oraz chorób nowotworowych.
Kolagen występuje naturalnie w organizmie człowieka nie tylko w skórze, ale również w kościach. W związku z tym zdrowie układu kostnego jest ściśle uzależnione od ilości kolagenu w organizmie. Regularne przyjmowanie preparatów z kolagenem rybim może stymulować syntezę kolagenu w kościach. Kolagen morski jest substancją pomocną w regeneracji kości oraz w utrzymaniu układu kostnego w dobrej kondycji.
Stosowanie kolagenu rybiego pozytywnie wpływa również na pracę stawów oraz wzmocnienie ruchu na urazy i kontuzje. Odpowiednia podaż kolagenu zapobiega wycieraniu się mazi stawowej.
Wysokiej jakości kolagen rybi kupisz tutaj
Kolagen rybi – stosowanie
Obecnie na rynku dostępna jest bardzo szeroka oferta suplementów z kolagenem. Kolagen morski najczęściej dostać możemy w formie kapsułek lub tabletek, które są bardzo łatwe i przyjemne w suplementacji. Inną popularną formą kolagenu rybiego jest kolagen w proszku, który możemy przyjmować, rozpuszczając go w szklance wody, czy soku. Forma suplementacji kolagenem rybim zależy od naszych indywidualnych preferencji.
Podczas suplementacji kolagenem morskim należy pamiętać o tym, aby nie przekraczać dziennej dawki podanej przez producenta na opakowaniu. Należy również zapoznać się z ulotką i przestrzegać innych zaleceń producenta. Dzięki temu zyskamy gwarancję, że suplementacja kolagenem jest bezpieczna oraz skuteczna. Oprócz regularnej suplementacji preparatem z kolagenem rybim warto zadbać o odpowiednią ilość wody w diecie. Zgodnie z rekomendacjami powinniśmy codziennie wypijać około 1,5-2 l płynów.
Jak każda inna substancja, również kolagen rybi może wywoływać działania niepożądane. Szczególnie w przypadku przekroczenia dziennej dopuszczalnej dawki kolagenu morskiego wystąpić mogą takie objawy jak ogólne osłabienie i rozbicie organizmu, bóle mięśniowe i stawowe, problemy z wypróżnianiem, a także pojawienie się nieprzyjemnego posmaku w ustach.
Aby zapobiec występowaniu tego typu objawów, nie powinniśmy przekraczać maksymalnej dziennej dawki wskazanej przez producenta. Przyjmuje się, że odpowiednia dzienna dawka kolagenu rybiego wynosi 4000 mg na dobę. Kolagen ten może być stosowany również u dzieci. Dzięki temu, że jest on mocno oczyszczony w procesie produkcji, jego właściwości alergizujące są niemal zerowe. Z kolei kobiety w ciąży, które chciałaby przyjmować kolagen rybi, powinny skonsultować kwestię jego suplementacji z lekarzem prowadzącym.