ArtykułyArtykuły o dietachDieta

Jaki żeń szeń jest najwartościowszy?

Jak działa żeń-szeń, czyli, jaki żeń-szeń jest najwartościowszy?

Żeń–szeń jest bardzo popularnym składnikiem preparatów, których stosowanie ma zapewnić nam zdrowie i witalność. Tę bylinę, którą zalicza się do rodziny araliowatych, spotkać można pod wieloma nazwami: wszechlatek, ginseng, czy żeń-szeń właściwy. Warto sprawdzić, na jakie efekty stosowania można liczyć, co na ten temat mówią badania naukowe? Jak powinno się stosować preparaty, zawierające w składzie żeń- szeń? Jaki żeń- szeń jest najlepszy?

Czym jest żeń-szeń?

Panax ginseng, czyli znany wszystkim żeń-szeń, kiedyś spotkać można było na północnej części Półwyspu Koreańskiego, w północno- wschodniej części Chin oraz na wschodzie Rosji. Już w 1975 roku żeń-szeń został wpisany na listę zagrożonych gatunków w Rosji. Co ciekawe, chińska nazwa, którą wymawia się żeń-szeń, oznacza dosłownie „korzeń, który wyglądem przypomina człowieka”. Nazwą, którą posługują się Europejczycy, jest napisana jest alfabetem, fonetyczną transkrypcją łacińską  chińskiej nazwy – ginseng.

Magiczny lek na wszystkie dolegliwości?

Wiele przeprowadzonych badań naukowych rzeczywiście, wskazuje na bardzo szerokie działanie żeń-szenia. Bliższe poznanie właściwości tego korzenia, faktycznie może pozwolić, uznać go za magiczny. Prawdopodobnie z tego właśnie powodu, na rynku można spotkać tak wiele preparatów, zawierających w składzie żeń szeń. Problematyczne jest więc określić, jaki żeń szeń jest najwartościowszy. Korzeń tej rośliny znany jest ludzkości od tysięcy lat i od tamtego czasu, jest nieustannie wykorzystywany w produkcji różnorodnych preparatów. Kompleksowość jego działania odkryli po części,  już nasi przodkowie.

Na co można stosować żeń szeń?

Moc i dobre efekty stosowania gingsengu znane są w kosmetyce, medycynie, dietetyce, czy dermatologii. W korzeniu znaleźć można więcej niż 200 substancji aktywnych, co w rodzinie roślin jest wyjątkiem, który przykuwa uwagę. Najważniejszą substancją, jaką możemy znaleźć w żeń-szeniu, to ginsenozydy. Ich działanie polega na zwiększeniu zdolności hemoglobiny do natlenowania krwi, czyli przyłączenia do niej tlenu. Ten proces zdecydowanie zwiększa możliwości całego organizmu, w trzech najważniejszych kwestiach –  wysiłek umysłowy, wysiłek fizyczny oraz zdolność do regeneracji. W zasadzie można powiedzieć, że działanie żeń szenia wywiera wpływ, na prawidłową pracę całego organizmu. Korzenie żeń szenia dodatkowo, są skarbnicą wielu licznych witamin, a także składników mineralnych, co powoduje, że staje się wartościowym składnikiem, który idealnie uzupełni codzienną dietę.

Żeń szeń i jego włąsciwości

Do wyjątkowych możliwości, jakie daje spożywanie żeń-szenia, zaliczyć można naprawdę wielu obszarów zdrowia człowieka. Będą to między innymi działanie:

 • psychostymulacyjne
 • tonizacyjne
 • przeciwstarzeniowe (antyoksydacyjne)
 • przeciwnowotworowe
 • przeciwzapalne
 • przeciwdziałjące cukrzycy
 • poprawiające pracę mózgu
 • łagodzące dolegliwości bólowe
 • zwiększające odporność
 • poprawiające funkcje seksualne
 • wspomagające pracę wątroby
 • łagodzące objawy menopauzy
 • przeciwdziałanie nadmiernemu zmęczeniu
 • przeciwdziałanie stresowi

Warto nadmienić, że przedstawione obszary działania, jakie wykazuje żeń-szeń, są tylko przykładowymi, a pełne spectrum jego działania, jest zdecydowanie dużo szersze.

Nauka a działanie żeń-szenia

Żeń szeń od wieków szeroko stosowano w medycynie ludowej, a obecnie spotkać można coraz więcej prac, które potwierdzają od naukowej strony mnogość jego właściwości oraz faktyczną skuteczność. Dokonywano testów, w których udział brały zwierzęta, co pozwoliło potwierdzić wpływ korzenia na m.in. obszar funkcji seksualnych, układ nerwowy, a także na procesy metaboliczne, jakie zachodzą w organizmie. Badania, w których udział wzięli ludzie, potwierdziły skuteczność żeń-szenia, jeżeli chodzi o poprawę funkcji mózgu, a także witalność zażywających go użytkowników. Podczas wieloletnich testów, potwierdzono także wiele innych korzyści, w stosowaniu korzenia gingsengu. Żeń-szeń pomaga doprowadzić poziom glukozy we krwi do pożądanego poziomu. Żeń szeń jest bardzo pomocny, jeżeli chodzi o leczenie cukrzycy. Co więcej, warto podkreślić, że stosowanie preparatów z żeń-szeniem przez osoby, o prawidłowym poziomie cukru we krwi, nie wpłynie negatywnie na ich poziom glukozy.

Żeń szeń  na męskie problemy

Udowodnienie pozytywnego działania preparatów, które zawierają żeń szeń, w sferze zaburzeń erekcji stawia je jako, suplementy, które każdy mężczyzna powinien, regularnie zażywać. W tym celu przeprowadzono badania na grupie mężczyzn, którzy zmagają się z zaburzeniami z erekcją. Ich wyniki przeszły oczekiwania uczestników, ponieważ u znaczniej większości uczestników stwierdzono jednoznaczną poprawę funkcji seksualnych. Dokładając do spectrum działania także poprawę samopoczucia, można stwierdzić, że działanie żeń-szenia  w tym zakresie jest kompleksowe.

Zeńszeń Koreański od |Essnce wspiera pamięć i koncentrację. Kupisz tutaj. Kliknij

Dla kogo żeń szeń? Jaki kupić?

Preparaty z żeń-szeniem są ogólnodostępne, w aptekach bez recepty. Należy jednak zauważyć, że preparatów tych, nie powinny stosować dzieci i młodzież w wieku poniżej 18 lat, kobiety ciężarne. Preparaty tego typu nie są także wskazane dla matek karmiących. Jeżeli na co dzień przyjmujemy inne lekarstwa, zlecone przez lekarza, warto skonsultować z nim zażywanie preparatu z żeń-szeniem. Chodzi tu o interakcje, jakie mogą wystąpić podczas przyjmowania wielu lekarstw i suplementów jednocześnie.

Żeń-szeń Olimpu jestbogaty w ginsenozydy, uczestniczy w utrzymaniu witalności i należytej sprawności fizycznej Kupisz tutaj. Kliknij

Jaki żeń szeń jest najwartościowszy? Jaki polecacie? Jaki wybrać?

Na rynku znaleźć można bardzo wiele preparatów, których głównym składnikiem jest żeń-szeń. Istnieje kilka uniwersalnych zasad, które pozwolą nam wybrać najlepszy z nich. Kiedy zastawiamy się, jaki wybrać, jaki kupić preparat z żeń-szeniem, po pierwsze powinniśmy szukać wyciągów standaryzowanych. Oznacza to, że można określić ich jakość. Preparat, który warto kupić, powinien zawierać ginsenozydy. W pierwszych dniach stosowania warto postawić na suplementy, z niższym stężeniem żeń szenia, ponieważ warto zaobserwować to, jak wpłynie to na nasz organizm. Jego wpływ może zaskoczyć i nawet przy niedużym stężeniu, jego wpływ na organizm będzie znaczący.

Najwyższej jakości żeń szeń kupisz na swiatsupli.pl kliknij

Jaki kupić? Jaki wybrać? Czym kierować się przy zakupie? Jaki polecacie?

Na polskim  rynku nie ma żadnego preparatu, który figuruje, jako lek. Wszystkie dostępne są suplementami. Zawsze warto zestawić jakość preparatu, z jego ceną. Najlepszy preprarat na rynku mają 7% ginsenozydów – to najważniejszy składnik, każdego preparatów z żeń szeniem. Warto szukać suplementów, gdzie w składzie można znaleźć jednocześnie wyciągi z żeń szenia koreańskiego,  amerykańskiego i syberyjskiego. Warto jednak zawsze skontrolować ich procentową zawartość. Każdy powinien mieć w składzie ginsenozydy, i w każdym z wyciągów, powinien być określony ich poziom. Oprócz tych składników preparaty najczęściej zawierają całe zestawy multiwitamin m.in. witaminy z grupy A, D, E, biotynę, czy kwas pantotenowy, oraz cały szereg witamin z grupy B. Tym samym suplementują nasze organizmy kompleksowo.

Ginseng Sport Edition zwiększa wydolność tlenową i beztlenową oraz wyostrza sprawność umysłową. Kliknij

 Podczas stosowania każdego preparatu, także i tego ziołowego warto zachować ostrożność. Suplementy ziołowe, naturalne wywierają znaczny wpływ na nasz organizm, dlatego warto zaczynać od niskiego stężenia i obserwować swoje reakcje. Żeń szeń jest bardzo skutecznym składnikiem, który może pomóc na wiele dolegliwości. Warto wybierać preparaty sprawdzonych producentów oraz tylko takie, które są standaryzowane, w ten sposób poznamy ich dokładną ilość i jakość. Suplementacja żeń-szeniem przynosi bardzo dobre skutki, warto stosować go regularnie.

Promaker Isolate Odżywka Białkowa