Jaki wybrać shaker do odżywek?
Regularny trening i odpowiednio dopasowana dieta to sprawdzony duet wspierający osoby dążące do uzyskania, a także późniejszego utrzymania, wymarzonej sylwetki. Pomocne w tej sytuacji są różnorodne akcesoria – sprzęt sportowy, wygodny strój do ćwiczeń oraz urządzenia ułatwiające przygotowywanie odżywczych posiłków, np. shaker. Wybór tego ostatniego może stanowić prawdziwe wyzwanie. Spiesząc z pomocą, przedstawiamy kilka wskazówek, którymi warto kierować się podczas zakupu odpowiedniego modelu.
Zacznijmy od podstaw – do czego służy shaker sportowy?
W przeciwieństwie do modeli stosowanych przez barmanów shaker sportowy służy przygotowywaniu płynnych posiłków spożywanych przed, w trakcie lub po treningu. Oprócz dokładnego wymieszania wszystkich składników koktajlu może on również stanowić wygodny kubek do zabierania napojów na wynos. Miarka zaznaczona na ściankach pojemnika pozwala precyzyjnie odmierzyć ilość poszczególnych komponentów, by łatwo i bez zbędnych akcesoriów przyrządzić energetyczny shake.
Rodzaje shakerów
Można powiedzieć – do wyboru, do koloru. Ilość dostępnych wariantów czasem przytłacza, dlatego warto poświęcić chwilę, by odpowiedzieć sobie na kilka pytań, z których wnioski będą pomocne podczas wyboru właściwego modelu. Najważniejsze z nich jest to:
- Do czego ma służyć nowy shaker?
oraz
- Jak często i gdzie będzie używany?
Kształt – komfort użytkowania to podstawa
Podstawowy podział wyróżnia shakery do odżywek w kształcie bidonów oraz słoików. Oba występują w rozmaitych rozmiarach i wersjach kolorystycznych, które należy dopasować do indywidualnych potrzeb, a także preferencji.
Każdy z wariantów ma swoje wady i zalety. Wybierając shaker na siłownię i zakładając, że będzie on używany w czasie treningu, warto postawić na bidon. Ergonomiczny, profilowany kształt pewnie leży w dłoni, a ustnik lub rurka ułatwiają picie z niego bez przerywania ćwiczeń. Mankamentem takiego rozwiązania jest niestety utrudnione utrzymanie pojemnika w czystości, często niezbędne staje się stosowanie odpowiedniej szczotki.
Bidon na siłownię kupisz tutaj
Shaker w kształcie słoika to wybór najbardziej uniwersalny. Nadaje się do przygotowania praktycznie wszystkich typów koktajli i nie sprawia problemów podczas mycia. Ewidentny minus modeli tego rodzaju stanowi niezbyt ergonomiczny kształt. Zwłaszcza zbiorniki o większej pojemności mogą leżeć niepewnie w dłoni, przez co mieszanie składników czy korzystanie z nich podczas ćwiczeń jest dość niewygodne. Świetnie sprawdzają się natomiast do przyrządzania kilku porcji odżywek, które następnie przelewane są do mniejszych naczyń.
Materiał – plastik czy szkło?
Podczas tego dylematu, warto zastanowić się, gdzie shaker będzie używany. Jeśli ma służyć przede wszystkim do przygotowywania napojów w domu, można postawić na wariant szklany. Mimo że jest cięższy, to stanowi wybór bardziej przyjazny środowisku oraz zdecydowanie trwalszy. Shaker sportowy, przeznaczony do zabierania na siłownię lub aktywności plenerowe powinien być lekki i bezpieczny w użytkowaniu. Takie warunki spełniają pojemniki wykonane z tworzyw sztucznych. Nie dodają zbędnych kilogramów do bagażu, a ponadto są bardziej odporne na urazy mechaniczne.
Ręczny czy elektryczny?
W tym aspekcie producenci shakerów również pozostawili szerokie pole wyboru. Najpopularniejsze warianty ręczne bywają zastępowane przez modele elektryczne. Mimo że najcięższe z nich blendery kielichowe są przystosowane typowo do użytku domowego, to już niewielkich rozmiarów miksery zasilane USB lub bateriami stanowią wygodną, mobilną opcję.
Do największych plusów wersji manualnej należy ich niska cena oraz łatwość czyszczenia, natomiast blendery elektryczne gwarantują ekspresowe przygotowanie koktajli o idealnej, jednolitej konsystencji.
Na co zwrócić uwagę wybierając shaker do odżywek?
Zawężając swój wybór do konkretnego rodzaju shakera, warto przyjrzeć się kolejnym parametrom. Chociaż nie pojawiły się one wśród pierwszych wymienionych kryteriów, stanowią wciąż istotne cechy, na które należy zwrócić baczną uwagę.
Jakość wykonania
Czynnik ten w dużej mierze przekłada się na żywność produktu. Pojemnik wytworzony ze sprawdzonych, bezpiecznych materiałów posłuży znacznie dłużej, a sam komfort jego użytkowania z pewnością będzie wyższy. Będąc świadomym konsumentem i kierując się ekologią w codziennym życiu, warto wybrać shaker nieco droższy, jednak lepszej jakości.
Pojemność
Na rynku dostępne są blendery o najróżniejszych wielkościach, od niewielkich 300 ml zbiorników, poprzez najbardziej popularne półlitrowe, po warianty liczące ponad 1000 ml. Ciekawym rozwiązaniem są modele umożliwiające zmianę pojemności – do podstawowego shakera można dołączyć mniejsze pojemniki zawierające dodatkowe porcje odżywek, izotoników lub napojów energetycznych.
Szczelność
Różne rodzaje zamknięcia mają swoje wady i zalety, wszystkie jednak powinny być szczelne. Najbezpieczniejsze w tej kwestii są modele zakręcane, niestety to najmniej wygodna w użytkowaniu opcja. Decydując się na wariant ze słomką lub ustnikiem, warto sprawdzić, czy pojemnik nie cieknie oraz jak bardzo prawdopodobne jest, że się przypadkowo otworzy, powodując zalanie zawartości torby. Dobrym zakupem będzie bidon wyposażony w dodatkowy zatrzask albo inną blokadę otwierania.
Cena
Chociaż najtańsze modele można nabyć już za kilka złotych, nie jest to zbyt trafny wybór. Taki koszt wiąże się często ze słabą jakością wykonania, która szybko zniechęci do dalszego użytkowania. Różnice w cenie wynikają zazwyczaj z poziomu profesjonalizmu danego produktu i rozpoznawalności marki. Chcąc kupić dobry shaker za niewielkie pieniądze, warto najpierw poznać opinie innych użytkowników na jego temat.
Dodatkowe akcesoria
Wyposażenie urządzenia jest często powiązane z jego dedykowanym zastosowaniem. Shaker do białka powinien być w stanie dokładnie rozbijać grudki bazowej mieszanki. W tym celu posiada sitko oraz kulkę, piłeczkę, stalową sprężynkę lub inny ruchomy element ułatwiający uzyskanie pożądanej konsystencji.
Bardziej rozbudowane blendery posiadają dopasowane pojemniki z przegródkami na suplementy w postaci kapsułek i tabletek oraz zbiorniki na dodatkowe porcje odżywek. Niektóre modele wyposażone są także w karabińczyk umożliwiający przypięcie go do plecaka, paska lub zawieszenie na nim kluczyka do szafki lub karty na siłownię.
Jak dbać o shaker do odżywek?
Shaker z kulką do mieszania kupisz tutaj
Jeśli wybrany produkt ma służyć przez długi czas intensywnego użytkowania, należy poświęcić nieco uwagi jego czyszczeniu. Najbardziej kłopotliwe w tej kwestii są blendery elektryczne, ponieważ zazwyczaj trudno jest dokładnie usunąć resztki nierozpuszczonej mieszanki bazowej osadzonej w pobliżu ostrzy. Decydując się na taki model, warto kupić specjalną szczoteczkę do ich mycia. Najmniej problemów w konserwacji sprawiają natomiast ręczne modele w kształcie słoika. Szeroki otwór i gładkie ściany sprawiają, że tego typu warianty nadają się często do stosowania w zmywarkach do naczyń. Ponadto:
- Kupując shaker z kulką czy sprężynką, należy pamiętać o dokładnym czyszczeniu również jego ruchomych elementów. Różnorodne kształty rozbijaczy do odżywek pełne są zakamarków, o których także trzeba pamiętać.
- Najważniejszą zasadą jest mycie lub chociaż opłukanie pod bieżącą wodą pojemnika zaraz po jego opróżnieniu. Zapobiegnie to zaschnięciu składników koktajlu oraz trwałemu przeniknięciu zapachu mieszanki do ścianek, zwłaszcza tych wykonanych z plastiku.
- Czyszczenie shakera do białka nie wymaga specjalnych preparatów – ciepła woda z dodatkiem delikatnego detergentu wystarczy.
Czas na zakupy!
Czy wiesz już jaki shaker do odżywek będzie dla Ciebie najlepszy? Mamy nadzieję, że po zapoznaniu się z naszym krótkim poradnikiem wybór właściwego modelu stanie się łatwy i szybki!
Pamiętaj, że wygodny w użytkowaniu, starannie wykonany z dobrych jakościowo surowców shaker nie musi być drogi. Warto w tej kwestii poznać opinie jego dotychczasowych użytkowników. Najważniejsze, aby posiadany produkt był dopasowany do indywidualnych potrzeb i gustu, ponieważ tylko wtedy korzystanie z niego będzie prawdziwą przyjemnością.