DHEA – co to jest i czy warto stosować?
Jako, iż mamy do czynienia z hormonem, który jest wytwarzany samodzielnie przez ludzki organizm, możemy stwierdzić iż dhea towarzyszy nam właściwie od początków istnienia. W postaci suplementów i leków posiada on dużo krótszą historię, a najważniejszą w niej rolę odgrywa wybitny lekarz francuski Étienne-Émile Baulieu – specjalista w zakresie endokrynologii i biochemik. Warto, abyśmy zapamiętali podane tutaj nazwisko, ponieważ jest to twórca DHEA, który jako pierwszy wytworzył tenże hormon. Dzisiaj wykorzystuje się go w lekach, ale także w suplementach diety. Jego popularność ciągle rośnie i jeśli wziąć pod uwagę coraz większą świadomość społeczeństwa, nie zanosi się zbytnio na odwrócenie tejże tendencji, ponieważ związek ten bardzo dobrze broni się wynikami na bieżąco przeprowadzanych badań. W poniższym artykule odpowiemy na pytanie, czym jest DHEA, jakie dawki są zalecane? Jakie wykazuje on działanie? Jakie mogą być skutki uboczne stosowania?
DHEA – co to?
DHEA to jeden spośród hormonów, który produkują nasze nadnercza, a dokładniej w części zwanej korą. Kora nadnerczy posiada trzy warstwy i każda z nich stanowi źródło innego typu hormonów. Są to między innymi: androgeny nadnerczowe, glikokortykoidy, czy mineralokortykoidy. DHEA to androgen nadnerczowy. Nie działa on jednakże w sposób bezpośredni, tak jak bardziej poznany androgen, czyli testosteron. DHEA to prekursor płciowych hormonów, a to oznacza, iż w tkankach naszego organizmu, przetwarzany jest w pewną, aczkolwiek niewielką liczbę estrogenów (hormonów żeńskich), jak i testosteronu. Ponadto wykazuje on bezpośrednie działanie na estrogenowy receptor. Działa także niczym neuroprzekaźnik w naszym mózgu, między innymi zwiększając w nim poziom serotoniny, o ile oczywiście zachowane zostaną jego normy.
DHEA – czy działa? Jak wpływa na organizm? Gdzie najlepiej go kupować?
To hormon mający szerokie zastosowanie, który głównie znany jest z możliwości kontrolowania produkcji estradiolu i testosteronu. To również prekursor dla najważniejszego spośród męskich hormonów płciowych. Jego suplementacja ma na celu podniesienie naturalnego poziomu testosteronu. Ponadto jego wyższy poziom wzmacnia organizm w wypadku występowania wielu różnych schorzeń. DHEA to także suplement na długowieczność, zdrowie i żywotność naszych komórek, jak również lepsze samopoczucie i funkcjonowanie mózgu.
Jedno spośród badań pokazało, iż dawkowanie DHEA na poziomie 130 mg na dobę, będzie w stanie u sporej ilości osób zmniejszać symptomy depresji. Większość badań jednoznacznie pokazuje i zarazem potwierdza tezę pozytywnego wpływu wymienionego hormonu na nasze samopoczucie.
Należy zaznaczyć, iż suplement ten był przeznaczony w wymienionych badaniach szczególnie dla kobiet, nie zaś dla mężczyzn. Nie jest jednakże wykluczone stosowanie DHEA u panów. W kontrolnych grupach kobiety mające wysokie poziomy DHEA, zwykle zmagały się z łagodną formą depresji. Zaś kobiety mające niski poziom tego hormonu, miały niestety objawy głębokiej depresji. Powiązane nie trzeba zatem zbyt daleko poszukiwać. DHEA może również stanowić cenną alternatywę dla osób, które źle reagują na tabletki psychotropowe, które poza tym dla wielu osób mogą stać się uzależniające.
Dzisiaj DHEA stosowany jest w medycynie, ponieważ jako łatwo dostępny i bezpieczny lek, jest nierzadko przepisywany przez lekarzy endokrynologów. Niektóre osoby używają go profilaktycznie, niemniej jednak spora część odbiorców to również sportowcy, którzy skuszeni anabolicznym potencjałem, uważają DHEA za bezpieczną alternatywę dla szkodliwych środków farmakologicznych. Cena tego suplementu, uzależniona jest od wybranej dawki preparatu. Gdzie kupić DHEA? Najlepiej wybrać wcześniej sprawdzony sklep z suplementami. Jakiej firmy suplement z DHEA najlepiej wybrać? Najlepiej zapoznać się z opiniami innych osób stosujących tego typu preparaty.
DHEA – jakie mogą być wskazania i przeciwwskazania do zastosowania DHEA?
U osób chorujących na niedoczynność kory nadnerczy (stanowiącą następstwo niedoczynności przysadki mózgowej, albo pierwotnej), mamy następujące wskazania: preparaty z DHEA powinno się stosować wówczas, gdy mimo wyrównania niedoborów mineralokortykoidów i glikokortykoidów, stwierdzona została niższa jakość życia. Dużo gorzej zostały określone wskazania do zastosowania dehydroepiandrosteronu u osób mających zdrowe nadnercza. Jeśli spojrzeć na odpowiednio udokumentowane kliniczne badania i opinie lekarzy, to warto z pewnością spróbować suplementacji DHEA u osób starszych mających stany depresyjne lub też po prostu obniżony nastrój, osteoporozę, zaburzenia potencji i libido. Z uwagi na to, iż hormon ten wywiera bardzo korzystne oddziaływanie na nabłonek pochwy, jego podawanie w pożywieniu, może być niezwykle korzystne dla pań po przebytej menopauzie, u których z uwagi na zanik tegoż nabłonka pojawiły się stany zapalne i odczuwanie dolegliwości bólowych podczas stosunku.
W przypadku wyżej wymienionych dolegliwości, DHEA może być także stosowany miejscowo w postaci dopochwowych globulek. Należy jednakże pamiętać, iż zbytnio podwyższone ilości tego hormonu mogą mieć negatywny wpływ na organizm.
DHEA wpływa korzystnie także na naszą skórę (większa produkcja sebum i pobudzanie syntezy kolagenu), co zachęca do próby zastosowania preparatu u starszych mężczyzn i kobiet celem poprawienia natłuszczenia i sprężystości skóry. W ostatnim czasie sprawdzania, czy warto stosować ten hormon u kobiet w młodym wieku, które przygotowywane są do in vitro. Wykazano, iż ma on znaczący wpływ na poprawę odpowiedzi jajników na stymulowanie. Istnieje jednakże jeszcze jedna grupa osób, dla których możliwie korzyści z zastosowania DHEA mogą być warte rozważenia. Są to osoby chorujące przewlekle i leczone przeciwzapalnymi glikokortykoidami. Wydzielanie DHEA przez nadnercza, jest u nich zupełnie zablokowane przez wymieniony lek. Glikokortykoidy wykazują działanie kataboliczne (prowadzi do rozpadania się białek w organizmie), zaś anaboliczne androgeny – wpływające na szybszą syntezę aminokwasów. Zatem anaboliczny hormon DHEA może przeciwdziałać wybranym niepożądanym efektom działania glikokortykoidów – ma wpływ na zwiększenie elastyczności skóry, co jest utrudnieniem dla powstawania rozstępów, spowalnia także osteoporozę i wzmacnia siłę tkanki mięśniowej. Zwiększa ten wrażliwość tkanek organizmu na działanie insuliny, co będzie bardzo korzystne w przypadku profilaktyki posteroidowej odmiany cukrzycy. Wykazuje również działanie przeciwdepresyjne, co także jest istotne u pacjentów z ciężką odmianą depresji, leczonych ponadto steroidami. Najważniejsze przeciwskazania do zastosowania DHEA to przebyty rąk prostaty u panów i rak sutka u pań.
DHEA a jego wpływ na libido
Jeśli chodzi o DHEA rozumiane jako booster libido, mamy tutaj na myśli głównie potencjał wymienionego hormonu w zakresie zwalczania zaburzeń erekcji i poprawy ogólnych funkcji seksualnych. Należy jednak mieć na uwadze, iż nadmiar tego preparatu, może powodować szereg skutków ubocznych. Na pewno nie jest to suplement, którego działanie można porównywać do bardzo popularnego wśród mężczyzn cialisu.
DHEA bardzo dobrze, sprawdza się w roli produktu zwalczającego dysfunkcje seksualne u mężczyzn, jak i stymulującego zwiększoną aktywność do współżycia seksualnego w wypadku pań. International Index of Erectile Function jest narzędziem stworzonym celem oceny rodzaju i skali zaburzeń w zakresie libido u panów w różnym wieku. Wg. przyjętej skali DHEA, dużo silniej działa od placebo, jeśli chodzi o udział w mechanizmach pozwalających na osiąganie erekcji na naczyniowej płaszczyźnie. Znaczy to tyle, iż DHEA chociaż nie jest zaliczany do mocno działających androgenów, może mieć znaczący wpływ na złagodzenie zaburzeń erekcji pojawiających się razem z wiekiem. Wspomaga także rozszerzanie się światła krwionośnych naczyń, chociaż jak dotąd głównie u panów w wieku powyżej 45 lat.
Mrm Dhea 50Mg 60 dostaniesz na swiatsupli.pl Kliknij
Suplementowanie DHEA najlepsze rezultaty przyniesie po długim czasie. 95 procent osób regularnie biorących DHEA, zauważyło zwiększoną częstotliwość i poprawę w osiąganiu erekcji po ok. 4 miesiącach ciągłej suplementacji. Pokazuje to, iż hormon ten powinien traktowany w roli rozwiązania na przyszłość i na pewno nie przyniesie natychmiastowych rezultatów, co nie oznacza niewątpliwie, iż nie może on być łączony z innego typu suplementami na poprawę erekcji.
Bibliografia:
Effects of dehydroepiandrosterone (DHEA) supplementation on hormonal, metabolic and behavioral status in patients with hypoadrenalism
Dehydroepiandrosterone combined with exercise improves muscle strength and physical function in frail older women.
Chen, F., Knecht, K., Birzin, E., Fisher, J., Wilkinson, H., Mojena, M., …Rezska, A. A. (2005, November 1). Direct Agonist/Antagonist Functions of Dehydroepiandrosterone. Endocrinology, 146(11), 4568-4576.