Czasami największa ochota na jedzenie, przychodzi w wydawałoby się, najgorszej możliwej dla organizmu porze, czyli późnym wieczorem. Na dodatek, w godzinach, w których nie ma się już energii do gotowania zdrowych potraw, częstym wyborem okazują się łatwo dostępne przekąski albo białe pieczywo z dodatkami. Czy węglowodany spożywane w późnych godzinach są przeszkodą w osiągnięciu prawidłowej sylwetki? Wszystko zależy od tego, jakie będą to węglowodany. Jest to uzależnione także od pewnych istotnych w tej kwestii okoliczności.
Zalety spożycia węglowodanów
Węglowodany, czyli inaczej cukry to związki pochodzenia roślinnego. To podstawowy makroskładnik i większość produktów spożywanych współcześnie przez ludzkość stanowią właśnie węglowodany. Źle dobrane i nieodpowiednio łączone mogą stanowić zagrożenie, jednak mają one przede wszystkim mnóstwo zalet. Przede wszystkim wpływają korzystnie na gospodarkę hormonalną, przyczyniając się do jej równowagi. Poza tym przyczyniają się do poprawy samopoczucia, dzięki temu, że stanowią paliwo dla mózgu, odżywiając i przyspieszając jego pracę. Odpowiednia budowa struktur komórkowych, to także zasługa węglowodanów.
Węglowodany na noc a osoby odchudzające się
Czy jedzenie węglowodanów przed snem jest korzystne dla zdrowia i wagi? Przez wiele lat można było słyszeć opinie mówiące o tym, że nie ma nic gorszego. Zdaniem większości ekspertów, spowolnienie metabolizmu w trakcie snu jest nieuniknione i spożyte późno węglowodany, odłożą się w organizmie w postaci tkanki tłuszczowej, gdyż nie zostaną odpowiednio spalone. Wskazują oni także na nocne obniżenie wrażliwości na insulinę, w wyniku czego zwiększeniu ulega tkanka tłuszczowa, a nie mięśnie. Natomiast przeciwnikami spożywania węglowodanów o jakichkolwiek godzinach, są na przykład zwolennicy diet wysokotłuszczowych. Tymczasem zaskakujące wyniki najnowszych badań pokazują, że przy spełnieniu określonych warunków, późna konsumpcja węglowodanów nie jest ani trochę bardziej groźna dla zdrowia niż ta o normatywnych porach, i nie musi mieć negatywnych konsekwencji.
Wydatek energetyczny w czasie snu jest bowiem mniejszy, ale tylko w jego początkowej fazie. Później natomiast, w tak zwanej fazie REM, wskaźnik ten znacznie się zwiększa i łączna średnia nocnego wydatku energetycznego nie różni się od tego, który można nakreślić w ciągu dnia, znajdując się w stanie spoczynku. Badania przeprowadzone przez naukowców z Izraela pokazały, że osoby spożywające na noc węglowodany schudły bardziej, niż ci, którzy jedli je w ciągu dnia. Na dodatek, osoby z tej grupy miały mniejsze napady głodu i szybciej osiągały uczucie sytości. Na obiektywność tych badań wskazuje fakt, że obie grupy w trakcie badania przyjmowały na przestrzeni pół roku taką samą ilość kalorii, i jednakową ilość składników odżywczych. Różniły się natomiast jedynie porami spożywania wyznaczonych posiłków.
Omawiając kwestię konsumpcji cukrów, warto też pamiętać że węglowodany węglowodanom nierówne. Czym innym są monosacharydy, czyli cukry proste, a zupełnie czym innym węglowodany złożone, a więc oligosacharydy. Przed snem zdecydowanie należy powstrzymywać się od spożywania tych pierwszych, czyli chociażby ciasteczek i cukierków. Absolutnie niewskazane są także napoje gazowane, które potrafią zawierać pół szklanki cukru w dwulitrowej butelce, a przez niektóre osoby są spożywane niemalże tak często, jak woda. Węglowodany proste odznaczają się wysoką zawartością cukrów rafinowanych, dodawanych przez producentów, a przy tym zawierają szkodliwe tłuszcze trans. Wymienić tu trzeba zwłaszcza niektóre chipsy i zupki chińskie. Pochodzące z takich produktów złe węglowodany nie przynoszą pożytku, z powodu braku wartości odżywczych i co gorsza, są przeszkodą do utraty zbędnych kilogramów. Ich konsumpcja wieczorami mija się zatem z celem. Węglowodany złożone natomiast są przetwarzane na energię długofalowo i organizmowi przetworzenie ich zajmuje więcej czasu niż w przypadku cukrów prostych. Z tego powodu produkty należące do grupy oligosacharydów nie są tuczące, i klasyfikowane są jako zdrowsze.
Same węglowodany nie muszą stanowić zabójczego dla organizmu środka, nawet w przypadku późnej konsumpcji. Węglowodanów nie powinno się natomiast łączyć z białkami, i to kolejna wskazówka umożliwiająca cieszenie się odpowiednią wagą. A zatem, schabowy z frytkami, choć stanowi popularne i bez wątpienia smaczne zestawienie, nie jest dla zdrowia korzystne. Podobnie rzecz ma się w przypadku kromki chleba z kiełbasą. Takie połączenia powinny, mimo swojej powszechności, odejść do lamusa, zwłaszcza gdy w grę wchodzi odchudzanie.
Węglowodany przed snem – kryteria
Komu węglowodany spożywane o późnych godzinach nie zaszkodzą? Jak informują dietetycy sportowi, dobre węglowodany mogą być bez przeszkód przyjmowane przed snem przez osoby, które w godzinach popołudniowych i wieczornych odbywają treningi. U takich osób przemiana materii zauważalnie zwiększa swoje tempo, a tłuszcze są utleniane, nawet w czasie snu. Podobnie rzecz ma się w przypadku wszystkich, którzy żyją w ciągłym stresie i przez to walczą z okresową bezsennością. Węglowodany spożyte przez takie osoby przed snem pomagają obniżyć poziom kortyzolu, który uniemożliwia zaśnięcie i prawidłowy, głęboki wypoczynek w nocy. Wieczorne spożycie węglowodanów ma swoje uzasadnienie również w przypadku osób niedożywionych oraz tych, których badania ujawniają kłopoty z tarczycą.
Wysokiej jakości węglowodany od Promakera kupisz na swiatsupli.pl Kliknij
Skuteczne odchudzanie – co należy jeść
Co powinno się jeść, by proces odchudzania nie był wyczerpujący, a przy tym przynosił zauważalne rezultaty? Na pewno dużą pomocą będą wspomniane węglowodany złożone. Co się do nich zalicza? Dużym dobrodziejstwem w gąszczu niskiej wartości pieczywa, jest chleb żytni. To źródło wielu minerałów oraz lepiej przyswajalnego przez organizm glutenu. Cennym produktem z tej grupy jest również kasza gryczana. Węglowodany złożone to także owoce. Banany, dzięki swoim właściwościom, są dodatkowo zalecane przed snem u osób, które zmagają się z bezsennością. Zawarte w nich substancje ułatwiają zasypianie, co może mieć zbawienny wpływ dla osób żyjących w stresie. Złożonymi węglowodanami są także rośliny strączkowe i warzywa. W przypadku takich produktów warto wskazać na ich niską zawartość kaloryczną, a przy tym wysoki stopień wartości odżywczych. To pokarmy, których nie należy się obawiać w trakcie odchudzania. Jest udowodnione, że redukcja masy ciała może nastąpić przy spożywaniu dobrych węglowodanów, nawet w późnych godzinach wieczornych.
Suplementy diety pomocą w utrzymaniu linii
W utrzymaniu dobrego zdrowia i kondycji pomagają też suplementy diety, które ułatwiają powstrzymywanie się od konsumpcji niewłaściwych artykułów spożywczych o zbyt późnych porach. Dzięki dużej zawartości błonnika, składającego się z pektyny i celulozy, układ pokarmowy człowieka zostaje doprowadzony do równowagi. Za pomocą błonnika można z powodzeniem oszukać organizm w słusznym celu, i nie odczuwać przy tym głodu, pomimo zachodzącego w trakcie odchudzania niezbędnego deficytu kalorycznego. Jednak jest też jeszcze inna zaleta stosowania suplementów – to poprawa metabolizmu. Wiele suplementów diety, może pochwalić się udokumentowanym i potwierdzonym w badaniach działaniem prozdrowotnym. Niektóre z nich ułatwiają trawienie, i właśnie chęć utraty wagi, która jest dzięki temu możliwa, to główny powód, dla którego suplementy są wybierane przez konsumentów.
Błonnik poprawia metabolizm i pomaga w odchudzaniu. Sprawdź
Spożywanie węglowodanów w późnych godzinach wieczornych zdaniem wielu osób nie jest dobrym pomysłem. Jednak w świetle nowych badań, nie jest to wcale groźny nawyk, o ile spożywane są dobrej jakości węglowodany i nie łączy się węglowodanów z białkami. Na szczęście, istnieją też metody pozwalające na ograniczenie spożywania jakichkolwiek obciążających pokarmów przed snem, bez towarzyszącego temu, nieprzyjemnego i niepotrzebnego podenerwowania. Odpowiednio zbilansowana dieta, uzupełniona suplementami, pozwoli na redukcję masy ciała, a w dalszej konsekwencji utrzymanie optymalnej wagi oraz zadowolenia z życia.