RankingRanking boosterów testosteronuSuplementacjaSuplementy dla sportowców

Czy popularny booster testosteronu – DAA – naprawdę działa?

Charakterystyka i zastosowanie kwasu D-asparaginowego

Kwas D-asparaginowy (ang. D-AA – D-Aspartic Acid) to organiczny związek z grupy aminokwasów białkowych, o charakterze kwasowym. W warunkach fizjologicznych funkcjonuje jako asparaginian. Przyjmuje formę białego lub przeźroczystego proszku, bądź kryształów.

Ilość potrzebna organizmowi jest w pełni regulowana przez biosyntezę, a więc proces odpowiadający za szereg reakcji anabolicznych, w wyniku którego powstają związki organiczne. Kwas asparaginowy jest aminokwasem endogennym (jest wytwarzany „automatycznie”)1.

Działanie jako suplement w świetle badań

D-AA zyskało w ostatnich latach sporą popularność, jako suplement dla niepłodnych mężczyzn wykazując naprawdę znaczną skuteczność. Badanie włoskich naukowców opublikowane w 2012 roku dotyczące grupy 30 mężczyzn stosujących D-AA przez 90 dni, potwierdziło skuteczność w zwiększaniu ruchliwości plemników w nasieniu i zwiększeniu częstotliwości zapłodnień wśród uczestników grupy w późniejszym czasie. Niestety efekt ten były tymczasowy i utrzymywał się jedynie przez kilka tygodni (około miesiąca).2

Innym istotnym badaniem do którego mamy dostęp, dotyczy grupy 20 młodych mężczyzn w przedziale wiekowym 18-29 lat u których podawano kwas asparaginowy, a także placebo. Mężczyźni Ci trenowali z ciężarami, po kuracji trwającej 2-4 tygodnie oceniono wzrost siły, masy mięśniowej, a także stężenia hormonów płciowych w surowicy krwi. Niestety efekty w obu przypadkach były zbliżone tzn. D-AA nie dało absolutnie żadnego efektu na wyżej wymienione parametry.3

Booster testosteronu dostępny na swiatsupli.pl kliknij

Suplementacja D-AA została również sprawdzona w szeregu innych potencjalnych pożądanych działań. Badania dotyczące między innymi zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie, siły i mocy mięśni, wagi, czy suchej masy ciała nie potwierdziły skuteczności preparatu w wymienionych kwestiach.4

Jak i po co stosować D-AA?

Jak pokazują badania, kwas asparaginowy może być bardzo skuteczny w kwestii podnoszenia testosteronu na krótki czas, w tym zwiększyć aktywność podwzgórza i uwalnianie hormonu luteinizującego (popularne LH). Daje to naprawdę obiecujące perspektywy w kwestii suplementacji dla mężczyzn, dotkniętych problemem obniżonej płodności.

Choć to, co napiszę w dalszych słowach nie jest zgodne z badaniami, a jest efektem obserwacji podopiecznych i osób, które stosowały suplement, to D-AA poprzez ograniczone w czasie, dość znaczne podnoszenie poziomu testosteronu, może być bardzo ciekawym suplementem dla pewnej grupy osób. Mam tutaj na myśli osoby będące chociażby na skrajnej diecie redukcyjnej, u których poziom testosteronu zostaje obniżony w wyniku procesu odchudzania, co związane jest z niskim poziomem tkanki tłuszczowej, w tym trójglicerydów. W tym wypadku D-AA będzie znacznie poprawiało samopoczucie, a ten prosty zabieg niejednokrotnie może pomóc w dotrwaniu do zawodów, sesji zdjęciowej lub po prostu upragnionej formy.

testosteron

W dotychczasowych badaniach stosowano dawki od 2,000 do 3,000mg dziennie. Istnieją przesłanki, aby podawanie D-AA cyklicznie poprawiało efekty i korzyści z przyjmowania, ale ten aspekt wymaga głębszego sprawdzenia i dokładniejszych badań.5

Werdykt

Choć suplementacja w postaci kwasu D-asparginowego kojarzona jest z podnoszeniem testosteronu i choć pod pewnym warunkami to JEST TO POTWIERDZONE, to specyfika działania jest jednak nieco różna od tego, co powszechnie się uważa. D-AA doskonale sprawdza się jako suplement wspierający płodność, w tym jakość nasienia, a mówi się nawet o skuteczności w kwestii dokonanych zapłodnień wśród stosujących go mężczyzn i ich partnerek. Inną sytuacją, w której benefity mogą być znaczące to np. końcowy etap redukcji. Suplement podnosząc znacznie poziom testosteronu na krótki czas może podźwignąć trudy diety odchudzającej i pomóc lepiej znieść ciężkie chwile osłabienia i gorszego samopoczucie.

D-AA jest bezpieczne nawet w znacznych dawkach rzędu 6,000mg dziennie, dlatego polecam przekonać się na własną rękę i spróbować jednego z wielu pozycji dostępnych na rynku.

Pozdrawiam serdecznie

Rafał Kukisz

1 Lubert Stryer: Biochemia. Wyd. 1. Warszawa: PWN, 1986. ISBN 83-01-00140-2.

2 http://www.scirp.org/journal/PaperInformation.aspx?paperID=24016

3 https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0271531713001735

4 https://examine.com/supplements/d-aspartic-acid/

5 https://examine.com/supplements/d-aspartic-acid/

Promaker Isolate Odżywka Białkowa