Olej kokosowy stał się prawdziwą konkurencją dla popularnego oleju rzepakowego czy oliwy z oliwek. Jego uniwersalne zastosowanie sprawia, że doskonale nadaje się w kuchni, ale nie tylko! Do czego jeszcze można użyć oleju kokosowego? Jakie właściwości wykazuje? Czy nadaje się do smażenia? A przede wszystkim – czy jest zdrowy? Odpowiedź na nurtujące pytania, znajdziesz w artykule.
Olej kokosowy
Olej kokosowy to olej roślinny, który pozyskiwany jest z miąższu orzechów kokosowych. Palmy kokosowe występują głównie w Malezji, Indonezji i Filipinach. Tamtejsza ludność od wielu lat ceni sobie właściwości, jakimi charakteryzuje się kokos. Choć, mogłoby się wydawać, że z orzechów kokosowych można wydobyć jedynie wiórki i mleczko, to fakty są zupełnie inne. Z tego niepozornie wyglądającego orzecha, produkuje się także olej. Ze względu na jego rosnącą popularność, uprawa palm kokosowych rozpoczęła się również w innych miejscach, między innymi w Afryce. A sam olej kokosowy jest stosowany chętnie przez ludzi na całym świecie. Doceniają go osoby zajmujące się sportem, pasjonaci gotowania czy zdrowego stylu życia. Olej ten zawiera kwas laurynowy – organiczny związek chemiczny, nasycony kwas tłuszczowy, który wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwwirusowe oraz wspomagające funkcjonowanie układu immunologicznego. Możliwości wykorzystania tego pachnącego, białego oleju jest naprawdę wiele.
W temperaturze pokojowej, olej kokosowy posiada stałą konsystencję, co odróżnia go od innych olejów roślinnych. Pod wpływem wysokiej temperatury, przybiera jednak formę płynną. Nie jest to zjawisko niepokojące, dlatego że olej powraca do swojej stałej formy w odpowiedniej temperaturze do jego przechowywania.
Olej kokosowy – właściwości
Olej kokosowy posiada wiele cennych właściwości zdrowotnych. Uznawany jest za jeden z najzdrowszych olejów na świecie. Z tego powodu jest doceniany przez coraz więcej osób. Posiada szereg niezbędnych witamin, które przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. W oleju kokosowym znajdują się między innymi witaminy z grupy B (witamina B1, B2, B3, B6, B9) oraz witamina E i C, które zwalczają wolne rodniki, wzmacniają odporność, zapobiegają infekcjom oraz anemii. Ponadto, w oleju kokosowym można znaleźć niezbędne pierwiastki, takie jak cynk, kwas foliowy, potas, żelazo, wapń i fosfor.
Olej kokosowy jest także bogaty w kwasy tłuszczowe. Ponad 80% jego zawartości stanowią nasycone kwasy tłuszczowe (kwas laurynowy, mirystynowy, palmitynowy, stearynowy). Oprócz tego olej zawiera kwasy jednonienasycone (kwas oleinowy) oraz kwasy wielonienasycone (kwas linolenowy).
Olej kokosowy charakteryzuje się posiadaniem niskiego indeksu oraz ładunku glikemicznego. Spowalnia rozkład węglowodanów do glukozy, stabilizując tym samym poziom cukru we krwi. Poza tym, stosowanie oleju kokosowego zapobiega napadom głodu i niekontrolowanemu objadaniu się.
Wysokiej jakości olej kokosowy nierafinowany kupisz tutaj
Olej kokosowy – zastosowanie
Ze względu na bogactwo witamin, minerałów i cennych kwasów tłuszczowych, olej kokosowy można stosować nie tylko w kuchni, ale i w kosmetyce. Choć, olej kokosowy w potrawach i podczas smażenia nie powinien nikogo dziwić, tak jako dodatek do balsamów, odżywek czy peelingów może się wydać nieco zaskakujący.
Olej kokosowy jako dodatek do owsianki
Dobra wiadomość dla fanów owsianki jest taka, że olej kokosowy może stanowić do niej świetny dodatek. Łyżeczka oleju kokosowego, dodana do owsianki sprawi, że będzie miała ona konsystencję budyniu, wyczuwalny smak kokosa oraz cudowny aromat. Dodatek oleju kokosowego do owsianki zapobiega powstawaniu kandydozy w organizmie, działa przeciwgrzybiczo i przeciwzapalnie.
Olej kokosowy do smażenia
Choć smażenie nie należy do najzdrowszych sposobów przygotowywania potraw, olej kokosowy doskonale się do tego nadaje, ponieważ wolno ulega niekorzystnym przemianom, które zachodzą podczas obróbki termicznej. Aby potrawy nie pachniały kokosem, można z powodzeniem użyć do smażenia oleju kokosowego rafinowanego, który jest bezzapachowy. Jednak posiada on znacznie mniej wartości odżywczych.
Olej kokosowy do płukania jamy ustnej
Metoda płukania jamy ustnej olejem kokosowym wywodzi się z medycyny ajurwedyjskiej. Będąc na czczo, należy wziąć łyżeczkę oleju kokosowego do ust i płukać nim jamę ustną przez około 10-15 minut. Po upływie tego czasu, olej należy wypluć i dokładnie umyć zęby. Regularne płukanie gardła olejem pomaga w pozbyciu się nieprzyjemnego zapachu z ust, zapobiega próchnicy oraz wspiera leczenie infekcji gardłowych.
Olej kokosowy w kosmetyce
Mówi się, że olej kokosowy jest olejem młodości. Nie powinno to być dla nikogo zaskoczeniem. Olej kokosowy może być zamiennikiem dla wielu kosmetyków codziennego użytku. Nakładany na ciało i twarz, skutecznie nawilża skórę. Wówczas, staje się ona gładka i nawilżona. Pozostaje na niej także piękny zapach kokosa.
Z oleju kokosowego można zrobić również domowy peeling. Wystarczy wymieszać łyżkę oleju z cukrem lub zmieloną kawą i tak przygotowany peeling rozprowadzić po skórze. Tym sposobem, można w szybki i skuteczny sposób pozbyć się martwego naskórka, dodatkowo nawilżając i ujędrniając przy tym ciało.
Olej kokosowy sprawdzi się doskonale jako naturalna odżywka do włosów. Wystarczy rozprowadzić olej na włosach przed umyciem, a następnie spłukać go wodą i umyć włosy szamponem. Nawilżające właściwości oleju, sprawią że włosy pozostaną lśniące i odżywione.
Czy olej kokosowy jest zdrowy?
To pytanie na pewno zadaje sobie wiele osób. Olej kokosowy zaliczany jest do żywności superfoods, a jego popularność nieustannie rośnie. W związku z tym, powstają różne tezy o jego wpływie na zdrowie. Ze względu na dużą zawartość witamin i minerałów, a także kwasów tłuszczowych wpływa on pozytywnie na funkcjonowanie organizmu człowieka:
- reguluje poziom cholesterolu,
- sprzyja utracie zbędnych kilogramów i wspomaga proces odchudzania,
- wykazuje działanie przeciwgrzybiczne, bakteriobójcze i przeciwwirusowe,
- poprawia wygląd skóry oraz włosów.
Warto wprowadzić olej kokosowy do swoich codziennych rytuałów. O jego pozytywnym działaniu można się szybko przekonać. Lepsze samopoczucie, utrata zbędnych kilogramów i zdrowy wygląd to tylko niektóre z efektów, jakie można zaobserwować przy systematycznym używaniu oleju kokosowego.
Jaki olej wybrać?
Nie każdy wie, ale olej kokosowy ma dwie formy. Formę rafinowaną i nierafinowaną. Która jest zdrowsza i którą lepiej wybrać? Wszystko zależy od tego, z jakim zamiarem chcemy używać oleju kokosowego. Jednak, najlepszą formą oleju jest olej nierafinowany, który tłoczony jest na zimno. Dzięki temu, zachowuje on wszystkie swoje dobroczynne wartości odżywcze. Nie jest także pozbawiony charakterystycznego zapachu kokosa. W produkcji oleju rafinowanego wykorzystuje się wysoką temperaturę oraz różne związki chemiczne. W ten sposób, olej staje się ubogi we właściwości prozdrowotne. Jest on także bezwonny, co może stanowić zaletę przy smażeniu wytrawnych potraw.
Doskonały do smażenia rafinowany olej kokosowy kupisz tutaj
Olej kokosowy w kuchni
Bez wapienia, olej kokosowy gości w kuchni wielu osób, gdzie znajduje swoje najczęstsze zastosowanie. Jest olejem roślinnym, dlatego może być używany także w diecie wegańskiej. Nie zawiera również glutenu. W związku z tym, to olej doskonały dla osób chorujących na celiakię czy posiadających nietolerancję tego białka. Dodatek oleju kokosowego do potraw, powoduje uczucie sytości, dlatego jego odpowiednie i umiejętne stosowanie może sprzyjać utracie kilogramów w diecie redukcyjnej. Olej kokosowy doskonale nadaje się do smażenia oraz wypieków. Może być dodawany do ciast zamiast masła, a także być stosowany do wyrobów cukierniczych na zimno. Stanowi dodatek do sałatek, makaronów oraz pieczywa. Olej kokosowy jest także popularnym dodatkiem do dań kuchni orientalnej. Wzmacnia ich smak oraz wydobywa z nich wspaniały aromat. Olej kokosowy z pewnością doceni każdy kucharz i pasjonat gotowania. Warto wprowadzić olej kokosowy do codziennego gotowania. Z pewnością nada on potrawom wyjątkowego smaku, ułatwi obróbkę termiczną i wpłynie pozytywnie na zdrowie.