Aktywność fizyczna stała się dla większości z nas wyjątkowo istotna. Poniekąd wynika to z faktu, że chcemy w ten sposób zadbać o swoją sylwetkę, ale również zadbać o swoje zdrowie psychiczne. Ruch i wysiłek wprawia nas w dobry nastrój, a my mamy obecnie ogromne możliwości do tego, by wybierać i dopasowywać do siebie rodzaje treningów. Warto jednak zauważyć, że niektóre z nich są ze sobą bardzo mocno związane. Wobec tego, co wspólnego ma ze sobą boks, balet i pilates?
Co to jest pilates?
Pilates to system ćwiczeń, który został opracowany na początku XX wieku przez Josepha Pilatesa. W swoim systemie treningowym Pilates połączył elementy jogi, baletu, a także ćwiczeń izometrycznych. To właśnie dzięki temu trening ten pomaga się nam odprężyć, a jednocześnie aktywizuje wszystkie partie mięśni głębokich i nie tylko. Celem pilatesu, zgodnie z założeniami twórcy, jest wzmocnienie mięśni, jednak bez ich nadmiernego rozbudowania.
Pilates jest również treningiem, który przyczynia się do ogólnej poprawy kondycji zdrowotnej oraz uelastycznienia całego ciała. Podczas wykonywania poszczególnych sekwencji ćwiczeń, liczy się nie tylko ilość powtórzeń i dokładność, ale także i właściwy sposób oddychania. Poszczególne elementy powinny być realizowane z uwzględnieniem pełnej koncentracji i zaangażowania.
Choć wiele osób błędnie zakłada, że pilates jest rodzajem prostego treningu statycznego, to jednak nawet osoby świetnie przygotowane pod względem kondycyjnym, mogą się podczas takiego wysiłku mocno spocić. Ten rodzaj treningu jest również idealny dla osób, które zmagają się z wadami postawy lub chronicznymi bólami pleców. Pomoże on im bowiem odciążyć mięśnie i skutecznie zredukuje wszelakie dolegliwości bólowe.
Kto wymyślił pilates?
Jeśli zastanawiamy się, co łączy pilates, boks i balet, to jest to sama osoba Josepha Pilatesa. Urodził się on w Niemczech, gdzie doświadczył na swojej drodze wiele przeszkód zdrowotnych. Joseph był dzieckiem wyjątkowo chorowitym. Cierpiał on zarówno na astmę jak i na krzywicę. Poświęcając się kulturystyce i gimnastyce, udało mu się pokonać fizyczne ograniczenia.
W 1912 roku wyjechał do Londynu, gdzie rozpoczął karierę jako bokser oraz artysta cyrkowy. Niestety, po wybuchu I wojny światowej, został on internowany na wyspę Man, gdzie pracował jako sanitariusz — głównie z osobami cierpiącymi na dysfunkcje ruchowe. Przebywając w obozie dla internowanych, rozpoczął pracę nad metodą treningową, która mogłaby usprawnić rehabilitację pacjentów i przywrócić im pełną sprawność.
Właśnie w ten sposób powstał dzisiejszy pilates — uniwersalny trening mięśni głębokich, który jednocześnie doprowadza do poprawy postawy. Sam twórca początkowo nazywał swoją metodę “kontrologią” i poświęcał na jej doskonalenie kolejne lata, obserwując postępy w rehabilitacjach.
Inne wynalazki Josepha Pilatesa
W obozie dla internowanych Joseph rozpoczął także projektowanie specjalnych maszyn, wykonywanych przez jego brata, które mocowane były do łózek pacjentów i miały ułatwić im wykonywanie poszczególnych ćwiczeń. Po wojnie Pilates wrócił do Niemiec, a jego metoda i maszyny zyskały sobie przychylność w środowisku tancerzy baletowych.
W roku 1926 Joseph przeprowadził się do USA, gdzie poznał swoją przyszłą żonę — pielęgniarkę Klarę. Obaj małżonkowie rozwijali i doskonalili tę metodę treningową aż do śmierci twórcy. Dopiero od tego momentu, trening ten zaczęto oficjalnie nazywać pilatesem. Co ciekawe, maszyny opracowane przez Josepha z uwzględnieniem zmian przetrwały do dziś i chętnie są wykorzystywane podczas treningów. Do najpopularniejszych z nich można zaliczyć:
- reformery – pozwalają one na przeprowadzenie treningu całego ciała i wspomagają mięśnie w okresie rehabilitacji;
- cadillaki – to najbardziej zaawansowane maszyny do pilatesu, które pozwalają na wykonywanie różnorodnych ćwiczeń całego ciała;
- obręcze – to z kolei jeden z mniej skomplikowanych przyrządów do pilatesu, który pozwala na poprawę postawy i sylwetki.
Maszyny te obecnie przeszły przez wiele reform i zmian tak, by dostosować je do współczesnych potrzeb. Niemniej jednak zachowują one oryginalne formy – stworzone przez Josepha Pilatesa – i są wyjątkowo często wykorzystywane przez instruktorów tego systemu ćwiczeń.
Jak wygląda trening pilates?
Pilates znany jest z pewnością jako trening przeprowadzany w grupach przez doświadczonych instruktorów. Prawda jest jednak taka, że możemy zdecydować się na tę aktywność fizyczną nawet we własnym domu. Dzięki temu przełamiemy treningową rutynę, a w dalszym ciągu będziemy mogli osiągnąć zamierzone efekty.
Pilates przy ścianie w domu – piękna sylwetka, bez wychodzenia z domu!
Pilates przy ścianie w domu wzmocni mięśnie głębokie i ukształtuje naszą postawę. Co jest jednak najważniejsze, do przeprowadzenia treningu w domu będzie nam potrzebna jedynie…ściana! Opierając o nią dłonie lub stopy możemy wykonywać poszczególne sekwencje ćwiczeń, dbając jednak o to, by były one precyzyjne i dokładne – jest to podstawa pilatesu.
Pilates – przykłady ćwiczeń, które można wykonać przy ścianie w domu
Pilates – przykłady ćwiczeń, które można wykonać w domu, to tak naprawdę ogromna różnorodność. Wszystko zależy od tego, które mięśnie chcemy wzmocnić i na czym najbardziej nam zależy. Poniżej, kilka przykładów na bezpieczne i dość proste ćwiczenia pilates, które można wykonać przy ścianie w domowym zaciszu:
- Unoszenie bioder – to ćwiczenie pozwoli na wzmocnienie mięśni pośladków, mięśni głębokich brzucha oraz kręgosłupa. Wystarczy, że oprzemy stopy o ścianę, utrzymując kolana zgięte tak, by tworzyły kąt prosty. Następnie rytmicznie unosimy biodra w górę, przytrzymujemy kilka sekund i ponownie opuszczamy. Na początek wystarczą 2 serie po 10 powtórzeń.
- Krzesełko – to nieco bardziej wymagające ćwiczenie, które kształtuje postawę i rzeźbi mięśnie praktycznie całego ciała. Wystarczy oprzeć się plecami o ścianę, a następnie przyjąć pozycję podobną do krzesełka. Początkujący mogą postarać się o utrzymanie tej pozycji przez minutę w 3 -5 seriach. Stopień trudności jednak warto systematycznie podnosić.
- Deska przy ścianie – jeśli zależy nam na wzmocnieniu mięśni głębokich brzucha, ramion oraz kręgosłupa, możemy skusić się na deskę przy ścianie. To ćwiczenie pilates wbrew pozorom jest dość wymagające. Opieramy stopy o ścianę – na odpowiedniej wysokości, zaś łokcie lokujemy na karimacie. Wykonujemy popularną “deskę”, starając się utrzymać w tej pozycji przez około minutę.
Jak więc widać, pilates przy ścianie w domu może być świetnym urozmaiceniem tradycyjnych treningów i również przynieść nam wiele korzyści.
Pilates na reformerach – ćwiczenia z maszynami
Popularnym rozwiązaniem jest także pilates na reformerach. Są to maszyny zaprojektowane przez Pilatesa, aby ułatwić wykonywanie poszczególnych sekwencji. System bloczków i sprężyn w reformerach pozwala na ćwiczenie z odpowiednim oporem, a także na zachowanie znacznie większej kontroli nad własnym ciałem. Pilates na reformerach umożliwia wykonanie pełnego treningu całego ciała, a możliwości wykorzystania tej maszyny są praktycznie nieograniczone.
Pilates – efekty i korzyści jakie niesie ten trening dla zdrowia i sylwetki
Efekty pilatesu są widoczne w dość krótkim czasie. Warto tu wskazać na hasło, jakie wygłosił sam twórca systemu treningowego. Wskazał on, że:
- po 10 sesjach można osiągnąć lepsze samopoczucie;
- po 20 sesjach zauważymy poprawę wyglądu;
- po 30 sesjach możemy cieszyć się całkowicie nowym ciałem.
Faktem jest, że regularne treningi pilatesu pozwalają nam uwalniać znacznie więcej endorfin, które korzystnie wpływają na nasze samopoczucie. Wiele osób wskazuje na to, że pierwsze korzyści pilatesu można zauważyć właśnie w odniesieniu do swojego nastroju. Statyczne, aczkolwiek wymagające ćwiczenia pozwalają się wyciszyć i nabrać większej pewności siebie. Jest to więc świetny sposób na to, by odstresować się po ciężkim dniu w pracy czy na uczelni. Jednak korzyści pilatesu są o wiele większe i w pełni uzależnione od naszego zaangażowania w treningi.
Jak pilates wpływa na sylwetkę?
Korzyści pilatesu nie ograniczają się jedynie do poprawy nastroju. Sam twórca podkreślił, że możemy spodziewać się całkowicie nowego ciała. Tak więc jak pilates wpływa na sylwetkę? Otóż warto tu wskazać na:
- uruchomienie mięśni głębokich – to właśnie one w dużej mierze odpowiadają za szczupłą i zgrabną figurę;
- wzmocnienie siły mięśni – jest to równoznaczne z ich wyrzeźbieniem;
- poprawa postawy – pilates aktywizuje wszystkie mięśnie, nawet te w okolicy kręgosłupa.
- utrata kilogramów – choć pilates nie jest typowym treningiem aerobowym, to jednak przyczyni się on także do utraty wagi.
Można więc śmiało powiedzieć, że system treningowy opracowany przez Josepha Pilatesa pozwoli nam osiągnąć wymarzoną figurę, a jednocześnie korzystnie wpłynie na zachowanie optymalnej postawy. Możemy liczyć na to, że nasze mięśnie staną się silniejsze i bardziej elastyczne, a my – przy odpowiednim zaangażowaniu – zgubimy dodatkowo zbędne kilogramy. Wiele osób trenujących pilates regularnie wskazuje na to, że pierwsze zmiany wyglądu sylwetki można zauważyć nawet po miesiącu.
Pilates vs joga – co różni oba treningi?
Pilates bardzo często kojarzy się z jogą, co jest przekonaniem błędnym. Faktem jest, że trening ten zawiera pewne elementy zaczerpnięte z kultury wschodu, jednak jest on o wiele bardziej zróżnicowany i efektywny. Zarówno pilates jak i joga pozwalają na wykorzystanie oporu własnego ciała podczas ćwiczeń, jednak w przypadku pilatesu, mięśnie się rozciągają, a w przypadku jogi jedynie wydłużają.
Warto tu również wskazać na to, że pilates jest o wiele lepszym wyborem dla osób, które chcą w kontrolowany sposób zgubić wagę i wysmuklić sylwetkę. Joga pozwala na zwiększenie ogólnej sprawności i poprawę elastyczności ścięgien, stawów i mięśni. Pilates zaś aktywizuje wszystkie partie mięśniowe i znacznie je wzmacnia, a także i rzeźbi. Z tego też względu, to właśnie ten system treningowy poleca się osobom, które liczą na bardziej spektakularne i wszechstronne efekty.
Finalnie, trzeba podkreślić fakt, że pilates jest mimo wszystko intensywniejszy i bardziej dynamiczny od jogi. Nawet osoby regularnie wykonujące ćwiczenia siłowe mogą się przy nim porządnie zmęczyć!
👉 Przeczytaj również o jodze: