Co to jest NAC (N-acetylocysteina)?
Co to jest NAC (N-acetylocysteina)?
Mikro i makroelementy

Co to jest NAC (N-acetylocysteina)?

Na świecie istnieje wiele związków chemicznych. Niektóre pozyskuje się prosto z natury, a inne wręcz przeciwnie – wytwarza jedynie w warunkach laboratoryjnych. W obecnych czasach, gdy przemysł chemiczny i farmaceutyczny przeżywają okres gwałtownego rozwoju, związki chemiczne są coraz częściej wykorzystywane w procesie leczenia różnych schorzeń. Jednym z takich związków, o którym jednak niezbyt często się mówi, jest N-acetylo-L-cysteina, występująca również pod nazwą NAC. W dzisiejszym artykule, przyjrzyjmy się nieco temu jakże istotnemu składnikowi chemicznemu, dogłębnie analizując zarówno jego zastosowanie, jak i właściwości.

N-acetylo-L-cysteina – czym jest?


Zanim jednak przejdziemy do właściwości NAC w kontekście czysto medycznym, skupmy się na tym, czym tak naprawdę jest ta substancja. Pomimo, że zaliczany go do stosunkowo prostych w swojej budowie związków organicznych, pełni niezwykle istotną rolę w ludzkim organizmie. Co istotne, żaden z dostępnych pokarmów nie stanowi źródła NAC, z wyjątkiem żywności specjalnego przeznaczenia medycznego. Z tego też powodu, aminokwas ten powinien być dostarczany do naszej diety poprzez zewnętrzne źródła, takie jak suplementy.

NAC – suplement


Suplementy diety cieszą się coraz większą popularnością, zarówno jako specyfiki zapobiegające, jak i leczące rozmaite schorzenia. Wyróżniają się one delikatniejszym niż w przypadku leków działaniem, dzięki czemu nie powodują skutków ubocznych nawet przy długotrwałym stosowaniu. Należy jednak pamiętać, iż najlepszym rozwiązaniem będzie postawienie na naturalne suplementy. Wszelkie chemiczne składniki, mogą spowodować pogorszenie naszego stanu zdrowia. Jeśli chodzi natomiast o suplementy diety z N-acetylo-L-cysteiną, cechują się one szerokim zastosowaniem. Na półkach sklepowych, możemy znaleźć przede te, wspomagające układ oddechowy.

NAC to nieoceniona pomoc w przypadku ostrego i przewlekłego zapalenia oskrzeli, astmie oskrzelowej, zapaleniu płuc, a nawet mukowiscydozie. Paracetamol to bardzo popularny lek, który powszechnie stosuje się w łagodzeniu bólu czy obniżaniu gorączki. Przyjmowany jednak w zbyt dużych dawkach, może spowodować ciężkie zatrucie całego organizmu, przy którym najbardziej ucierpi nasza wątroba. Skuteczną odtrutką mogą okazać się suplementy diety z wysoką zawartością Acetylocysteiny. Warto również widzieć, iż NAC redukuje stany zapalne powstałe po intensywnych ćwiczeniach. Jest to szczególnie ważne wśród osób, uprawiających regularnie wzmożoną aktywność fizyczna.

NAC na wątrobę


Wątroba, zaraz obok mózgu, serca i nerek, jest jednym z najważniejszych organów w ludzkim ciele. Pełni ona bardzo istotną rolę. To właśnie ona odpowiada za oczyszczanie całego organizmu że szkodliwych toksyn, których nadmiar mógłby doprowadzić nawet do śmierci. Ciężkostrawne potrawy, nadmierne spożywanie alkoholu, a także inne używki, wpływają jednak niekorzystnie na stan naszej wątroby. Z tego też powodu, warto o nią zadbać, zanim będzie za późno. N-acetylo-L-cysteinę powszechnie stosuje się przez pacjentów, którzy zmagają się ze schorzeniami wątroby. NAC to przede wszystkim bogate źródło glutalionu. Związek ten jest nieoceniony w ochronie wątroby przed niekorzystnym wpływem papierosów, alkoholu, a także metali ciężkich. N-Acetylocysteina wyróżnia się również silnym działaniem przeciwutleniającym, naprawiając i ochraniając hepatocydy, które są stale narażone na niekorzystny wpływ czynników zewnętrznych.

Czy warto brać NAC?


Jeśli już wiesz, na co pomaga NAC i jakie są jego właściwości, pora przejść do kolejnej kwestii. A mianowicie – czy warto zainwestować w specyfiki, które w swoim składzie zawierają N-acetylo-L-cysteinę? Jeśli pragniesz obniżyć ilość prozapalmycb cząsteczek w Twoim organizmie, wspomoc układ oddechowy lub ochronić swoją wątrobę, NAC to doskonałe rozwiązanie. Jest on bogatym źródłem wielu antyoksydantów, które pomagają obniżyć poziom komórek rakowych, tym samym przyczyniając się do spowolnienia starzenia się organizmu. Życzmy zdrowia!

Promaker Isolate Odżywka Białkowa