Zapewne każdy z nas chciałby mieć wymarzoną sylwetkę, jednakże tylko garstka decyduje się podjąć poważne działania. Ważna jest nie tylko obecność na siłowni, ale również prawidłowo zbilansowana dieta. Nie obędzie się również bez dodatkowej suplementacji. Czym dokładnie jest BCAA i w jaki sposób działa? Jakich efektów możemy spodziewać się w związku z zażywaniem BCAA? W jaki sposób suplementować ten aminokwas i kto powinien z niego zrezygnować? Czym charakteryzuje się EAA i jak działa? Dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie? Co lepsze- BCAA czy EAA? W celu uzyskania odpowiedzi na te pytania serdecznie zapraszamy do lektury poniższego artykułu, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości czytelników.
BCAA- co to jest?
BCAA to aminokwasy rozgałęzione, które są popularnym suplementem diety. Charakteryzują się rozgałęzionym bocznym łańcuchem alifatycznym. Wśród nich wyróżnić możemy walinę, leucynę i izoleucynę. Tego typu suplement diety zalecany jest w sposób szczególny dla sportowców, którzy pracują nad własną sylwetką. Jest to doskonałe źródło pełnowartościowego białka. BCAA stosujemy, aby zabezpieczyć mięśnie przed katabolizmem, bowiem zwiększają one możliwości związane z czerpaniem energii z naszych komórek tłuszczowych. Dodatkowo proces regeneracji po treningu ulega znacznemu przyspieszeniu, a uczucie zmęczenia trwa znacznie krócej.
W jaki sposób działa BCAA?
Aminokwasy rozgałęzione chronią nasze mięśnie. W trakcie trwania treningów o dużej intensywności nasz organizm potrzebuje dużej dawki energii. Uzyskujemy ją na skutek rozkładu wcześniej wspomnianych aminokwasów. Cały proces polega na tym, że aminokwasy rozkładają się na grupę aminową i szkielet węglowy. Dzięki temu, że dostarczamy organizmowi niezbędne składniki z zewnątrz, to skutecznie chronimy nasze mięśnie. Dostarczanie waliny, leucyny i izoleucyny to niemalże gwarancja prawidłowej fizjologii, natomiast praca naszych mięśni jest dzięki temu odpowiednia, w konsekwencji zbudowanie wymarzonej sylwetki staje się bardziej prawdopodobne.
Jak dawkować BCAA?
Dość problematyczna może okazać się kwestia dawkowania BCAA. Kiedy weźmiemy pod uwagę specjalistów z dziedziny dietetyki, a także zapoznamy się z literaturą, wówczas możemy dojść do wniosku, że najbardziej optymalne wartości oscylują w granicach od 0,5 do 1 g proszku na 10 kg naszej masy ciała. Dawka ta nie powinna być przekraczana, w przeciwnym wypadku może dojść do skutków ubocznych, które z pewnością nie są pożądane. Dawkując BCAA warto skupić się na naszej aktywności fizycznej. W przypadku treningów o dużej intensywności można delikatnie zwiększyć wartość jednakże nie powinno przekraczać się 1g BCAA na 10 kg masy ciała.
Kto powinien zrezygnować z BCAA?
Niestety BCAA nie jest przeznaczone dla wszystkich. Wyróżnić możemy szczególne przypadki, w których suplementowanie aminokwasami może okazać się destrukcyjne dla naszego organizmu. Jednym z przykładów może okazać się niewydolność wątroby. Co ciekawe, BCAA mogą stosować kobiety karmiące oraz podczas ciąży. W okresie dorastania aminokwasy niekiedy pomagają naszemu organizmowi w prawidłowym rozwoju. Ten suplement diety jest w pełni bezpieczny dla zdrowych osób, o ile stosuje się go zgodnie z zaleceniami, a także nie przekracza się wyznaczonych dawek. Kupujmy BCAA tylko ze sprawdzonych źródeł. Warto wcześniej dokładnie zapoznać się ze składem specyfiku, dzięki czemu zminimalizujemy ewentualne ryzyko związane z oszustwem.
Wysokiej jakości aminokwasy BCAA kupisz tutaj
EAA- co to jest?
Gdybyśmy zdecydowali się na zdefiniowanie aminokwasów EAA, wówczas moglibyśmy dojść do wniosku, że są to suplementy diety, które w sposób szczególny przeznaczone są dla osób aktywnych fizycznie, a także dla sportowców zawodowych. W praktyce jest to walina, leucyna, metionina, fenyloalanina, a także tryptofan. Okazuje się, że szybki metabolizm powoduje, że nasz organizm pożytkuje duże ilości aminokwasów. Właśnie w przypadku takich incydentów strzałem w dziesiątkę okaże się suplementacja. Aminokwasy EAA nazywamy egzogennymi. Oznacza to, że nasz organizm nie jest w stanie samodzielnie ich wytworzyć, w konsekwencji nie obędzie się bez dostarczania ich z pożywienia czy też suplementacji.
Wysokiej jakości aminokwasy EAA dostaniesz tutaj
W jaki sposób działają aminokwasy EAA?
Aminokwasy EAA posiadają kilka istotnych funkcji. Przede wszystkim warto wspomnieć o roli budulcowej. Aminokwasy wpływają na syntezę białek mięśniowych, a także na proces anabolizmu. Oczywiście nie w sposób nie wspomnieć o funkcji antykatabolicznej- to właśnie dzięki niej ograniczane są procesy degradacyjne. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że aminokwasy do krwiobiegu wchłaniane są w ciągu 30 minut. W sposób szczególny zaleca się ich stosowanie w przypadku diety redukcyjnej. EAA wpływa na zwiększenie energii osób, które regularnie uprawiają sport. Brak EAA to niekiedy zahamowanie procesów wzrostowych, w praktyce oznacza to, że rozbudowa masy mięśniowej nie jest możliwa.
Dlaczego warto zdecydować się na aminokwasy EAA?
Nie bez powodu profesjonalni sportowcy regularnie uwzględniają w swojej diecie aminokwasy EAA. Niosą one ze sobą wiele zalet, o których z pewnością warto wspomnieć. Przede wszystkim w błyskawicznym tempie przedostają się one do naszego krwiobiegu. W praktyce oznacza to, że zwiększa się synteza białek, które znajdują się w mięśniach. Nie posiadają one żadnych kalorii, dlatego też nie zaburzają naszego dziennego ich spożycia. EAA to gwarancja maksymalizacji stymulacji mięśni, a wszystko to odbywa się bez żadnych kosztów metabolicznych. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że aminokwasy EAA nie wymagają trawienia. W praktyce oznacza to, że nie przyczyniają się do powstawania azotowych atomów.
Co wchodzi w skład aminokwasów EAA?
Aminokwasy egzogenne, zwane również EAA, stosujemy, aby uzupełnić naszą dietę. W ich skład wchodzi metionina, lizyna, leucyna, fenyloalanina, izoleucyna, tryptofan i treonina. Ta pierwsza okazuje się pomocna podczas przetwarzania i eliminowania tkanki tłuszczowej. Za jej pośrednictwem poprawie ulega funkcjonowanie wątroby, a toksyny są eliminowane szybciej i skuteczniej. Jeśli chodzi o lizynę- odgrywa ważną rolę w wydzielaniu hormonu wzrostu. Jest to również składnik białek strukturalnych.
Leucyna oprócz tego, że również ma znaczenie w produkcji hormonu wzrostu, to dodatkowo reguluje poziom cukru w naszej krwi. Fenyloalanina uwalnia adrenalinę, dzięki czemu układ nerwowy może funkcjonować w sposób poprawny. Izoleucyna chroni przed rozkładem mięśni, w konsekwencji ich regeneracja następuje znacznie szybciej. Co więcej- wspomaga proces związany z produkcją hemoglobiny. Jeśli chodzi o tryptofan, to ma on pozytywny wpływ na nasz sen, a także poprawia naszą tolerancję na ból. Ma to szczególne znaczenie podczas trwania intensywnego treningu. Treonina natomiast wspomaga funkcje odpornościowe, jednocześnie metabolizm tłuszczów.
BCAA czy EAA- na co warto się zdecydować?
Dla wielu zastanawiająca może okazać się kwestia tego, co lepsze- EAA czy BCAA? Niestety problematyczne jest wskazanie jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. W każdym przypadku jest to kwestia indywidualna. Dlatego też nie powinniśmy wzorować się na topowych kulturystach czy też na bardziej doświadczonych kolegach z siłowni. Suplementacja powinna zostać dobrana w zależności od indywidualnych potrzeb. BCAA w sposób szczególny zalecane jest dla osób, które regularnie uprawiają sport. Ich organizm może okazać się dość mocno obciążony, a korzystanie z możliwości tych aminokwasów może mieć ogromny wpływ na przyrost naszych mięśni. Nieco inaczej wygląda to w przypadku EAA. Ten produkt stosowany jest przez persony, które rygorystycznie przestrzegają się wszelkich założeń dietetycznych.
Duże korzyści ze stosowania tego suplementu odczują wegetarianie i weganie- bazują oni na białku roślinnego pochodzenia. Jeśli zależy nam na prawidłowej regeneracji po ciężkim treningu, wówczas musimy zadbać o wszystkie aminokwasy białkowe- pominięcie któregoś z nich może mieć zły wpływ na nasze osiągi na siłowni.