Mikro i makroelementy

Wszystko co musisz wiedzieć o stosowaniu probiotyków!

Nie da się ukryć, że układ pokarmowy każdego z nas jest wyjątkowo skomplikowany. Z pewnością każdy z nas doświadczył z jego strony szeregu problemów, które na długo utkwiły nam w pamięci. W dużej mierze jednak wszystko zależy od flory dobroczynnych bakterii, które znajdują się w naszych jelitach. Nieodpowiednio zbilansowana dieta, długotrwałe przyjmowanie leków, czy nawet używki mogą doprowadzić do tego, że poziom żywych kultur bakterii znacznie się obniży, a nawet będzie nie wystarczający do tego, by odpowiednio nasz układ pokarmowy wspierać. Właśnie dlatego wielu specjalistów zaleca stosowanie probiotyków, które na nasze jelita i całą florę bakteryjną, będą mieć niezwykle korzystny wpływ. Co więc warto wiedzieć o stosowaniu probiotyków?

Co to probiotyk?

Z pojęciem probiotyków z pewnością każdy z nas nie raz się już spotkał. Głównie to lekarze przepisują nam je w formie tabletek jako “osłonę” jelit podczas kuracji antybiotykiem. Jednocześnie czym dokładnie jest probiotyk? Otóż w tym momencie trzeba wyjaśnić, że jest to nic innego jak dawka żywych kultur bakterii oraz drożdży, które mają skutecznie i efektywnie wspierać pracę jelit. Głównym zadaniem probiotyków jest odbudowa i regeneracja uszkodzonego układu pokarmowego, w obrębie którego zaczęły pojawiać się pewne problemy i dysfunkcje. W roli probiotyków występują najczęściej baterie kwasu mlekowego. Właśnie dlatego często zaleca się spożywanie kefirów, maślanek lub jogurtów naturalnych, w momencie kiedy doskwierają nam dolegliwości ze strony naszego układu pokarmowego. Drogocenne właściwości pałeczek mlekowych tak naprawdę znane są już od dawnych czasów. Dbały one o stan śluzówki naszego przewodu pokarmowego i wspierały procesy regeneracyjne. Obecnie, faktycznie probiotyki przepisywane są najczęściej wraz z antybiotykami, gdyż leki te są znane ze swojego agresywnego działania w przewodzie pokarmowym. Spełniają więc one rolę ochronną i pomagają nam zapobiegać pojawieniu się przykrych dolegliwości.

Kiedy brać probiotyki?

Zainteresowanie probiotykami obecnie znacznie się zwiększyło. Okazuje się bowiem, że specyfiki te, nawet przyjmowane bez antybiotyków, nigdy nie będą powodować skutków ubocznych, a zawsze wykażą się korzystnym działaniem w zakresie wsparcia naszego układu pokarmowego. Śmiało więc można powiedzieć, że ich stosowanie nie musi i nie powinno być uzależnione jedynie od tego, czy jesteśmy w trakcie kuracji antybiotykowej czy też nie. Kiedy więc jeszcze warto stosować probiotyki? Otóż można z nich skorzystać w następujących sytuacjach:

  • biegunki- probiotyki mają korzystny wpływ na jej zminimalizowanie i przywrócenie prawidłowej pracy jelit;
  • infekcji intymnych- pomagają w utrzymaniu prawidłowej flory dobroczynnych bakterii;
  • infekcji dróg moczowych- również wykazują się one dobroczynnym wpływem;
  • zespołu jelita nadwrażliwego- regulują one pracę jelit;

Jak więc widać, probiotyki sprawdzają się w wielu, różnych sytuacjach. Co więcej ich stosowanie jest całkowicie bezpieczne, nawet w przypadku najmłodszych pacjentów.

Jak brać probiotyki?

Co do stosowania probiotyków, to ciężko jest tu wskazać na konkretną regułę. Wiele bowiem zależy od tego, w jakiej sytuacji zdecydujemy się po nie sięgnąć i jakie wsparcie naszego układu pokarmowego jest rzeczywiście potrzebne. Niemniej jednak można wskazać na to, że zdecydowana większość lekarzy i specjalistów zaleca stosowanie probiotyków dwa razy dziennie. Mowa tu o przyjmowaniu jednej tabletki rano, zaś drugiej wieczorem. Taki sposób dawkowania sprawdza się głównie podczas kuracji z antybiotykami lub długotrwałym przyjmowaniu innych leków, które mogą negatywnie wpłynąć na florę bakteryjną naszych jelit. Jeśli zaś zdecydujemy się na probiotyki w ramach profilaktyki i chcemy na co dzień zadbać o nasz układ pokarmowy, możemy zdecydować się jedynie na jedną tabletkę w ciągu dnia.

Probiotyk- ile razy dziennie go przyjmować?

Zgodnie z tym co zostało powyżej zaznaczone, standardowo probiotyk przyjmuje się dwa razy dziennie. Można jednak wskazać na cały szereg sytuacji, w których trzeba będzie zdecydować się na odstępstwo od tej reguły. Mowa tu przede wszystkim o sytuacji, w której zażywamy wyjątkowo silne antybiotyki, w dużych dawkach. Wówczas dwukrotne przyjęcie probiotyku może nie zapewnić naszym jelitom wystarczającego poziomu ochrony. Wobec tego, można zdecydować się na przyjmowanie 3 lub nawet i 4 kapsułek z dobroczynnymi bakteriami w ciągu całego dnia. 

Jak stosować probiotyk- przed czy po antybiotyku?

Wspomniane już zostało, że probiotyki najczęściej przepisywane są razem z antybiotykiem. Głównie wynika to z faktu, że antybiotyki mają prawdziwie niszczycielski wpływ na stan naszej flory bakteryjnej w jelitach. Wobec tego brak odpowiedniej osłony naszego przewodu pokarmowego może bardzo szybko doprowadzić do pojawienia się pewnych komplikacji. Mowa tu chociażby o nawracających zaparciach, niestrawności czy biegunkach. Jednocześnie w zakresie przyjmowania probiotyków z antybiotykami pojawiło się wiele dyskusji. Otóż największy dylemat pojawił się odnośnie tego jak stosować probiotyk- przed czy po antybiotyku? Otóż odnosząc się do całej kuracji, a nie tylko do pory przyjmowania lekarstw, warto zauważyć, że probiotyk powinien być stosowany przez cały czas trwania kuracji antybiotykowej, a nawet na kilka dni po jej zakończeniu. Biorąc jednak pod uwagę porę dnia i godzinę przyjmowania leków, warto zasugerować się tym, co zalecają specjaliści. Większość z nich jasno twierdzi, że probiotyk powinien być przyjęty przed antybiotykiem. Co więcej, wskazują oni na to, by zażyć go na około 30 minut przed planowanym przyjęciem antybiotyku. Wówczas dobroczynne bakterie zdążą wchłonąć się do naszego przewodu pokarmowego i naszych jelit, a następnie rozpoczną tam swoje dobroczynne działanie. Po upływie tego czasu, będziemy mogli zażyć dawkę antybiotyku, bez obaw o to, że wyrządzi ona szkody w naszych układzie pokarmowym. Jeśli zdarzyło się nam o probiotyku zapomnieć, to warto niezwłocznie przyjąć go po zażyciu antybiotyku.

Promaker Isolate Odżywka Białkowa