Aloes od setek lat znany jest jako roślina o działaniu prozdrowotnym, ze względu na fakt, że jest skarbnicą minerałów, witamin, białek i kwasów tłuszczowych. Od wieków stosowany jest w medycynie chińskiej, arabskiej, afrykańskiej i ajurwedyjskiej. W związku z tym roślina ta stosowana jest powszechnie zarówno w przemyśle kosmetycznym, jak i medycznym, w celu leczenia wielu dolegliwości i schorzeń. Jeśli interesuje Cię temat tego, jakie składniki i właściwości posiada aloes, jak można wykorzystać go w codziennej profilaktyce zdrowotnej, to ten artykuł jest dla Ciebie.
Bogactwo składu mikro i makroelementów w aloesie
Aloes w swoim składzie zawiera wiele drogocennych dla człowieka składników, które mogą mieć bardzo pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Wymienimy te najważniejsze dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia.
- Witaminy: aloes jest bogatym źródłem wielu witamin: A, E, C, B9 czyli kwas foliowego, B12, B4 czyli choliny.
- Minerały: w składzie rośliny znajdziemy wapń, potas, cynk, chrom, selen, magnez, mangan, miedź. Minerały są substancjami niezbędnymi do budowy kości, stawów, zębów, wchodzą w skład każdej żywej komórki. Ale też płynów ustrojowych, enzymów i hormonów, pełnią wiele niezwykle ważnych funkcji w każdym organizmie żywym.
- Enzymy: są to substancje, które także są niezbędne do prawidłowego działania wszystkich organizmów żywych. Ponieważ biorą udział w milionach, jeśli nie miliardach reakcji biochemicznych zachodzących w naszym organizmie. Aloes dostarcza nam takich enzymów jak aliiaza, alkaiczna fosfataza, bradykinaza, amylaza, katalaza, celuloza, lipaza, karboksypeptydaza, peroksydaza.
- Hormony: dzięki aloesowi otrzymujemy dwa hormony: auksynę i giberelinę, które przyspieszają gojenie się ran, ze względu na ich działanie przeciwzapalne.
- Sterydy roślinne: mają działanie przeciwzapalne, a aloes dostarcza cholesterolu, kampesterolu, sizosterolu i lupeolu. Ten ostatni steryd ma również działanie antyseptyczne i przeciwbólowe.
- Antrachinony: są to związki fenolowe, które mają szerokie działanie. W aloesie występuje między innymi aloina i emodyna o działaniu przeciwwirusowym, przeciwbakteryjnym i przeciwbólowym.
- Aminokwasy: aloes jest źródłem dwudziestu aminokwasów, czyli prawie wszystkich, jakie są niezbędne do prawidłowego działania naszego organizmu.
- Kwas salicylowy: jest to substancja o działaniu przeciwzapalnym i antyseptycznym.
Jak widzimy, roślina ta może poszczycić się bardzo bogatym składem substancji bioaktywnych, które mają uzdrawiający wpływ na organizmy żywe.
Zastosowanie prozdrowotne aloesu
1. Higiena jamy ustnej
Mało osób zdaje sobie sprawę, że aloes możemy używać zamiast tradycyjnej pasty do zębów, ponieważ żele na bazie aloesu są tak samo skuteczne w działaniu antybakteryjnym. Za to działanie aloesu odpowiadają antrachinony, czyli związki aktywne o działaniu przeciwzapalnym i antybakteryjnym. Należy zauważyć w tym miejscu, że duże znaczenie ma jakość żelu, jaki kupujemy. Gdyż najskuteczniejsze są preparaty, które zawierają stabilizowany żel znajdujący się w środku rośliny.
2. Rany po oparzeniach
Według badań przeprowadzonych z użyciem aloesu, pacjenci po oparzeniach drugiego stopnia, zdrowieli szybciej po zastosowaniu żelu z tej rośliny. W porównaniu z pacjentami, u których stosowano jeden procent srebra sulfadiazyny. Okazało się, że osoby leczone aloesem znacznie wcześniej odczuwały ulgę w leczeniu, ponieważ doskwierał im mniejszy ból.
3. Leczenie trądziku
Między innymi działanie antyseptyczne aloesu korzystnie wpływa na skórę, która obarczona jest trądzikiem. Aktualnie można zakupić wiele produktów na bazie aloesu, przeznaczonych do walki z trądzikiem. Są to produkty w postaci kremów, toników, środków czyszczących i mają tę zaletę, że mogą dodatkowo odżywiać skórę i nie podrażniają jej. W badaniu z 2014 roku wykazano, że lek przeciwko trądzikowy okazał się dużo skuteczniejszy, kiedy zastosowano go wraz z aloesem.
4. Depresja
Według ciekawego badania, jakie zostało przeprowadzone przez Nutritional Neuroscience wykazano, że u myszy, którym podawano aloes, nastąpiła poprawa pamięci i szybkości nauki. Dodatkowo naukowcy wykazali, że zwierzęta, którym podaje się aloes, łagodniej przechodzą depresję. Nie wykazano, czy podobnie aloes działa na organizm człowieka. Ale biorąc pod uwagę, że takie działanie wykazuje witamina B, która jest składnikiem tej rośliny, jest bardzo możliwe.
5. Cukrzycowe owrzodzenia stóp
Według badań, które opublikowano w International Wound Journal, aloes może leczyć owrzodzenia i gojenie się ran u szczurów z cukrzycą. Nie ma informacji, czy podobne badania zostały przeprowadzone na ludziach, ale już Arystoteles pisał o soku z aloesu stosowanym do szybkiego leczenia ran wojennych żołnierzy.
Aloes zwyczajny, Aloes leczniczy
Na świecie istnieje około czterystu gatunków aloesu, które występują w formie bylin, krzewów, lian i drzew. Naturalnie roślina ta rośnie w Afrycie, na Madagaskarze oraz na Półwyspie Arabskim, natomiast w Polsce uprawiana jest w warunkach szklarniowych. Z dużym powodzeniem można hodować go w domu, czy przydomowym ogrodzie.
Z tak dużej ilości gatunków tylko około dwudziestu dziewięciu uznaje się za lecznicze. Jako aloes leczniczy uznaje się aloes zwyczajny Aloe vera, aloes drzewiasty Aloe arborescens i aloes kolczasty Aloe ferox. Te gatunki aloesu są najbogatszym źródłem witamin, soli mineralnych, steroli roślinnych, przeciwutleniaczy, biotyn, i kwasów organicznych.
Najpopularniejszym gatunkiem aloesu leczniczego jest aloes zwyczajny. Jest to jednocześnie najlepiej przebadany gatunek tej rośliny. Jest to bardzo wdzięczna roślina, ponieważ bez problemu można uprawiać ją w domu, w doniczce. Ma grube, mięsiste, szarozielone liście, które mają do siedmiu centymetrów wysokości, a na ich końcach widoczne są drobne kolce. Jako młoda roślina tworzy rozetę liści a im starsza, tym bardziej robi się krzewiasta i gubi dolne elementy. Roślina osiąga maksymalnie do stu centymetrów wysokości.
Jak zażywać aloes?
Przede wszystkim możemy stosować sok z aloesu na schorzenia skórne takie jak wszelkiego rodzaju owrzodzenia, oparzenia, egzemy lub jako środek upiększający, odżywiający naszą skórę. Sok z aloesu do picia poleca się osobom w okresie jesienno zimowym, aby wzmocnić układ odpornościowy przed działaniem wirusów i bakterii.
Sok z aloesu jest smaczny i bardzo zdrowy, ale jeśli z jakichś powodów nie odpowiada nam jego smak, to możemy zażywać aloes w tabletkach lub kapsułkach, który dostępny jest w aptekach.