Tryptophan lub L-tryptophan to aminokwas wytwarzający serotoninę, melatoninę i niacynę. Niedobór tych substancji w ludzkim organizmie prowadzi do depresji, przewlekłego stresu i bezsenności. Dlatego tak ważne dla zdrowia człowieka jest spożywanie pokarmów bogatych w tryptophan czy opartych na nim suplementów diety. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy szczegółowo, dlaczego tryptophan jest ważny dla ludzi, czy ma pozytywne działanie na ludzki organizm, a także jak odpowiednio dawkować tryptophan.
L-Tryptophan – co to jest?
Tryptophan to jeden z 8 niezbędnych w prawidłowym funkcjonowaniu ludzkiego organizmu aminokwas. Organizm nie jest w stanie samodzielnie go wytworzyć, z tego względu musi być dostarczany do organizmu poprzez pożywienie albo poprzez suplementy diety.
U ludzi tryptophan nie jest długo przechowywany i dlatego ma on najniższe stężenie w organizmie spośród wszystkich znanych nam aminokwasów. Jednak już mała dawka tej niezwykłej substancji ma dobroczynne działanie na człowieka. Dlaczego tak jest?
Organizm wykorzystuje L-tryptophan jako tzw. prekursor do produkcji niacyny (witaminy B3), serotoniny i melatoniny. Niacyna jest potrzebna w ramach przekształcania węglowodanów, białek i tłuszczy pochodzenia zwierzęcego i niezwierzęcego w energię. Serotonina zaś bierze niezwykle ważny udział w regulacji nastroju, apetytu i funkcji poznawczych. Z kolei melatonina reguluje rytm dobowy i poprawną homeostazę organizmu.
Tryptophan – gdzie się znajduje?
Tryptophan jest także naturalnie występującym prekursorem w żywności na co dzień spożywanej przez ludzi. Dzięki połączeniu suplementacji z odpowiednimi nawykami żywieniowymi tryptophan przynosi skuteczne, pozytywne efekty dla ludzkiego ciała. Znaleźć go można w:
- Czerwonym kawiorze
- Bananach
- Mięsie indyka
- Mięsie królika
- Awokado
- Skorupiakach
- Produktach sojowych
- Orzeszkach ziemnych
- Migdałach
- Orzechach nerkowca
- Serach topionych
- Pistacjach
- Pestkach słonecznika
Tryptophan – właściwości
Farmakologicznie tryptophan oddziałuje na wzrost poziomu serotoniny w tkankach, prowadząc do wzmocnienia ukrwienia mięśni szkieletowych, przyśpieszenia krążenia krwi, zwiększenia objętości wyrzutowej serca.
Ponadto wzrasta czułość receptorów czuciowych, a reakcje motoryczne i psychiczne ulegają spowolnieniu. Ponieważ tryptophan jest prekursorem serotoniny, która z kolei jest prekursorem melatoniny, hormonu odpowiedzialnego za regulację rytmów dobowych, właściwości tryptophanu znajdują swoje pole w leczeniu bezsenności. Gdy spożywamy tryptophan, sen staje się głębszy, a sny klarowniejsze.
Konsekwencje niedoboru tryptophanu w organizmie
Oznaki braku tego aminokwasu to m.in.:
- Ból głowy
- Objawy depresyjne
- Nerwowość i drażliwość
- Nadmierne zmęczenie
- Wzmożony apetyt na słodycze
- Skłonność do spożywania używek jak alkohol i tytoń
- Bezsenność
- Obniżona koncentracja
Tryptophan – działanie na ludzki organizm
Aminokwas, jakim jest tryptophan występuje w postaci dwóch izomerów, ale tylko forma L-tryptophan ma udowodnioną aktywność biologiczną. To właśnie ona wprowadzana jest do składu suplementów diety, biorąc udział w reprodukcji białek, czy produkcji hormonów.
Tryptophan ma udowodnione działanie jako skuteczna substancja w leczeniu przewlekłej bezsenności, czy mając działanie uspokajające u pacjentów z nerwicą. Tryptophan działanie wykazuje także na polu poprawienia stanu zdrowia u osób chorujących na zaburzenia związanie z niskim poziomem melatoniny i serotoniny w organizmie. Aminokwas ma również wyraźne działanie przeciwdepresyjne, a w połączeniu z lekami przepisywanymi przez wykwalifikowanych specjalistów wzmacnia również ich działanie.
Wskazania do suplementacji tryptophanem
Tryptophan jest powszechnie przepisywany w celach suplementacji, jako skuteczny środek zwalczający obniżony nastrój, długotrwały lęk, zmęczenie i inne zaburzenia układu nerwowego. Pod wpływem stresu, depresji poziom serotoniny w komórkach mózgowych ulega spadkowi, dlatego w leczeniu depresji stosuje się, jako zaradczy suplement diety L-tryptophan.
Substancja może być stosowana samodzielnie, tudzież jako dodatkowy suplement w trakcie terapii lekowej. Uzupełnia zapasy serotoniny, a u zdrowych ludzi tryptophan działa jak łagodne leki nasenne. U pacjentów z zaburzeniami psychicznymi aminokwas stosowany jest przy zaburzeniach snu wywoływanych lękiem, czy stresem.
Tryptophan – skutki uboczne i przeciwwskazania
Mimo rozległych zalet tryptophanu nie jest on odpowiedni dla każdego. Suplement nie jest zalecany w przypadku indywidualnej nietolerancji tej substancji, a także w okresie ciąży i karmienia piersią. Niepożądane jest także przyjmowanie suplementu w trakcie spożywania substancji psychoaktywnych, w tym alkoholu i nikotyny.
Skutki uboczne stosowania tryptophanu występują z rzadka, najczęściej u osób spożywających dawki przekraczające zalecane limity, a także u osób, które codziennie stosują suplement przez dłużej niż 3 miesiące. Mowa tu m.in. o:
- Mdłościach
- Zaburzeniach pracy przewodu pokarmowego
- Wyczerpanie
- Senność
- Bezsenność
- Szum w uszach
- Zaburzona koncentracja
- Zawroty głowy
L-tryptophan – dawkowanie i odpowiednie stosowanie
Zanim przystąpimy do suplementacji L-tryptophanu, należy skonsultować się ze specjalistą, a także przeczytać informacje zawarte na opakowaniu produktu lub w zawartej ulotce. Dzięki temu dowiemy się o wszystkich zawiłościach danej substancji, dawkowaniu oraz wskazaniach/przeciwwskazaniach do podawania.
Suplement jest powszechnie dostępny w tabletkach i kapsułkach o zawartości od 500 mg do 1000 mg tryptophanu. Tryptophan najlepiej przyjmować na pusty żołądek do 15 minut przed posiłkiem lub 2 godziny po posiłku. Przyspieszy to wchłanianie suplementu. Czas stosowania tryptophanu nie powinien przekraczać jednego miesiąca – 30 pełnych dni. Dawkowanie wygląda następująco:
- Zaburzenia snu – od 500 do 1000 mg 30-60 minut przed snem;
- Zaburzenia nastroju, objawy depresyjne – 500 mg 3 razy dziennie. Ostatnia dawka do 30-60 minut przed snem.
Chociaż maksymalna dawka tryptophanu na dzień wynosi 8 g, nie zaleca się przekraczania więcej niż 3 g tryptophanu, tym bardziej w trakcie stosowania leków przeciwdepresyjnych. Związane jest to z możliwością wystąpienia groźnego zespołu serotoninowego. Objawy tego stanu są niezbyt przyjemne: majaczenie, wysoka gorączka, pocenie się, nadciśnienie, czy arytmia serca. Jeśli zespół serotoninowy nie jest leczony, zagraża on życiu i zdrowiu.
L-tryptophan – opinie użytkowników i lekarzy
Tryptophan przepisywany jest przez psychoterapeutów, mimo że suplementy diety nie są objęte standardowymi protokołami, w których ujęte są leki. Wiele osób wypowiada się pozytywnie o produkcie, mówiąc, że ma łagodne działanie i niską szansę wystąpienia skutków ubocznych w trakcie stosowania. Lekarze także zadowoleni są z działania tryptophanu, dlatego często polecają go swoim pacjentom. Nie tylko w formie suplementów diety, ale także produktów spożywczych zawierających naturalnie występujący tryptophan.
Suplement tryptophanu jest polecany przez większość stosujących go osób. Zauważają one, że podczas przyjmowania suplementu sen ulega normalizacji, tak samo nastrój – który się poprawia, wzrasta również siła i wydolność organizmu poprzez przyśpieszenie regeneracji komórek mięśniowych.
Z tego względu tryptophan jest niezbędnym aminokwasem, biorąc czynny udział w produkcji enzymów niezbędnych poprawnemu funkcjonowaniu ludzkiego organizmu. Kontroluje metabolizm, łagodzi lęki, bezsenność. Tryptophan przyjmowany wraz z zaleceniami specjalisty, a także wraz ze zbilansowanym trybem żywienia i aktywnościom fizyczną znacząco poprawi stan zdrowia i psychiki.