Dolegliwości i choroby

Strzelanie w stawach – co może oznaczać strzykanie w stawach? Przyczyny i sposoby na przeskakiwanie stawów

Organizm człowieka jest skomplikowaną materią, a na jego prawidłowe funkcjonowanie i utrzymanie zdrowia poszczególnych układów wpływa wiele czynników. Jednym z najważniejszych elementów organizmu, który decyduje o sprawności i kondycji fizycznej jest aparat ruchu. Na jego budowę składają się układ kostny, mięśniowy oraz stawowy, który odgrywa ważną rolę i umożliwia sprawne wykonywanie ruchu w różnym zakresie. Stawy często w wyniku różnych czynników są przeciążane, a troska o ich dobrą formę często jest pomijana w holistycznym podejściu do zdrowia. Jedną z dolegliwości, która budzi niepokój u wielu pacjentów jest strzelanie lub strzykanie w ich obrębie podczas poruszania się. Warto dowiedzieć się, co może oznaczać strzykanie w stawach? Jakie są przyczyny takiego zjawiska? Czy istnieją sprawdzone sposoby na przeskakiwanie stawów?

ból stawu

Budowa i rola stawu – co warto wiedzieć?

Staw jest częścią aparatu ruchu człowieka, którego zadaniem jest łączenie minimum dwóch kości i umożliwienie im poruszania się względem siebie. To połączenie ruchome, które wyróżnia się skomplikowaną budową, a każdy jego element jest niezbędny do utrzymania prawidłowej postawy ciała i wykonywania prostych zakresów ruchu. 

kości dłoni

Stawy człowieka zbudowane są z:

  • torebki stawowej – jej rolą jest stabilizacja całego stawu i ochrona przed wydostawaniem się mazi stawowej oraz jej zakażeniem przez patogeny,
  • błony maziowej – to wewnętrzna warstwa torebki stawowej, która jest odpowiedzialna za produkcję mazi stawowej,
  • jamy stawowej – to obszar stawu zlokalizowany między kośćmi, który w całości wypełnia maź stawowa,
  • powierzchni stawowej – to element stawu składający się z wypukłej główki oraz wklęsłej panewki,
  • chrząstka stawowa – to szklista chrząstka, która pokrzywa powierzchnię stawową. Jej zadaniem jest osłona części odpowiedzialnej za łączenie dwóch lub więcej kości.

Prawidłowe funkcjonowanie stawu wymaga sprawności wszystkich elementów, które składają się na jego budowę. Ich dysfunkcja może prowadzić do przewlekłych chorób aparatu stawowego, w tym strzykania i strzelania.

Co oznacza strzelanie w stawach?

Strzelające stawy są często spotykanym zjawiskiem, które u wielu ludzi wywołuje strach, niepokój i obawę przez rozwojem choroby tego narządu. To przypadłość, która określana jest jako chrupanie, trzaskanie, strzelanie lub przeskakiwanie w stawie, a najczęściej pojawia się podczas rozpoczęcia ruchu po dłuższym momencie unieruchomienia, na przykład podczas podnoszenia się z krzesła czy wstawania z łóżka.

Choć strzelanie w stawach w większości przypadków jest zjawiskiem fizjologicznym, nasilenie objawów, a także pojawienie się innych dolegliwości, jak ból, obrzęk lub zaczerwienienie skóry może świadczyć o dysfunkcji ich pracy lub rozwoju choroby. Etiologia strzykania i przeskakiwania aparatu stawowego jest wieloczynnikowa. Powodem pojawienia się tej dolegliwości mogą być zwyrodnienia, niski poziom nawodnienia organizmu, uwarunkowania genetyczne, a także niedobór najważniejszych witamin i minerałów, które są niezbędne do ich prawidłowej pracy i funkcjonowania.

poprawne funkcjonowanie stawów

Przyczyny strzykania i przeskakiwania w stawach

Strzykanie i przeskakiwanie w stawie nie zawsze jest objawem rozwijającej się choroby tego narządu. Trzaskanie i odgłosy podczas rozpoczęcia ruchu mogą być efektem zjawiska, które określane jest hasłem kawitacji. To fizjologiczny proces, podczas którego na skutek zmiany położenia powierzchni stawowej następuje nagła, gwałtowna zmiana ciśnienia płynu, który wypełnia jamę stawową. Skok ciśnienia prowadzi do pojawienia się bąbelków gazu, które na skutek pękania prowadzą do powstania odgłosu, który nazywany jest strzykaniem. 

Niemniej jednak, gdy zjawisku strzykania towarzyszą inne, niepokojące objawy, jak ból, obrzęk stawu, zaczerwienienie naskórka, uczucie gorąca, sztywności oraz problemy z poruszaniem się może to świadczyć o rozwoju choroby stawów. Głównymi przyczynami strzykania aparatu stawowego są:

1. Genetyczne uwarunkowania w budowie stawu

Pierwszą przyczyną strzykania w stawach są uwarunkowania genetyczne. Ich podstawą jest luźniejsza budowa połączenia kości, czego konsekwencją jest charakterystyczne strzelanie podczas wykonywania gwałtownego lub nagłego ruchu. Jeśli dolegliwości nie towarzyszą inne objawy, to osoba, która przewlekle doświadcza przeskakiwania nie ma powodów do obaw.

2. Zbyt niska podaż składników budujących maź i chrząstkę stawową

Do prawidłowego działania aparatu stawowego niezbędne jest dostarczanie składników odżywczych, które wspierają prawidłową budowę mazi i chrząstki stawowej. Należą do nich przede wszystkim wapń, kwasy omega-3, białko oraz witaminy z grupy B i C. Niedobór składników odżywczych i witamin prowadzi do obniżonej zdolności regeneracyjnej mazi i chrząstki stawowej, czego skutkiem są dysfunkcje w pracy tych organów.

Zdrowe stawy OstroVit Marine Collagen Hyaluronic Acid 120kaps

Duży wybór produktów wspierających stawy znajdziesz tutaj

3. Niskie nawodnienie organizmu

Przyjmowanie zbyt małej ilości wody prowadzi do odwodnienia organizmu, co znacznie obniża jego funkcjonowanie i odbija się na pracy stawów. W przypadku małej podaży wody organizm zaczyna ograniczać jej dostarczanie, a przekierowuje ją do najważniejszych organów, jak serce czy mózg. Niska ilość dostarczanej wody do stawów prowadzi do wzmożonego tarcia jego elementów, czego objawem jest właśnie strzelanie i strzykanie.

odpowiednie nawodnienie

4. Niska aktywność fizyczna

Brak ruchu i pasywny tryb życia w dużej mierze przyczyniają się do obniżenia ruchomości stawów. Regularna aktywność fizyczna o umiarkowanej intensywności pomaga zachować zdrowe stawy, których prawidłowa praca uniemożliwia strzykanie czy przeskakiwanie.

aktywność fizyczna

5. Chrondomolacja, czyli rozmiękczenie chrząstki stawowej

Rozmiękczenie chrząstki stawowej prowadzi do zmian w jej budowie. Chrząstka staje się znacznie cieńsza, a jej powierzchnia zmienia swoją strukturę na włóknistą. Dodatkowo, na jej powierzchni pojawiają się drobne szczeliny, które są głównym powodem pojawienia się bólu i strzelania stawu.

6. RZS – reumatoidalne zapalenie stawu

Mimo, że najczęściej strzelanie stawu jest zjawiskiem fizjologicznym, w niektórych przypadkach może świadczyć o rozwoju poważnych dolegliwości. Jednym z nich jest reumatoidalne zapalenie stawu, czyli choroba o podłożu autoimmunologicznym. W takim wypadku trzaskom i przeskakiwaniu towarzyszy ból, który może świadczyć o rozwijaniu się stanu zapalnego.

7. Otyłość i nadwaga

Zbyt duża masa ciała często jest główną przyczyną pojawienia się chorób stawu i strzykania w ich okolicy. Nadwaga prowadzi do przeciążenia aparatu stawowego, czego konsekwencją są dolegliwości bólowe, ograniczona ruchomość i strzelanie.

Wszelkie objawy utrudniające ruch i powodujące ból stawu powinny zostać skonsultowane z lekarzem. Odpowiednia diagnostyka pomoże ustalić przyczynę pojawienia się zjawiska oraz wdrożyć leczenie, które wpłynie na poprawę jakości życia.

otyłość

Sposoby na przeskakiwanie i strzykanie stawu 

Pierwszym krokiem w znalezieniu skutecznego sposobu na trzaskające stawy jest znalezienie przyczyny dolegliwości. Jedynie trafna diagnoza jest w stanie dobrać terapię, która pozwala na efektywne usunięcie dolegliwości i zahamowanie rozwoju choroby narządu.

Niemniej jednak, jeżeli strzykanie w stawach nie jest uwarunkowane przewlekłą chorobą warto zadbać o ich kondycję stosując suplementy diety, które bogate są w składniki poprawiające ich funkcjonowanie oraz wspierające budowę poszczególnych elementów stawu. Preparaty powinny wyróżniać się recepturą bogatą w kolagen rybi, witaminę C oraz B, magnez, kwas hialuronowy, wyciągi roślinne oraz substancje przeciwzapalne, które uzupełnią niedobory w organizmie i poprawią funkcjonowanie mazi stawowej oraz chrząstki.

Dodatkowo, świetnym sposobem na niwelowanie strzykania w stawie jest aktywność fizyczna, która poprawi ich ruchomość. Regularne uprawianie sportu znacznie przyczynia się do utrzymania aparatu stawowego w dobrej formie, czego efektem będzie brak strzykania, przeskakiwania i strzelania w obrębie stawów. 

Zdrowe stawy są bardzo ważne w trosce o utrzymanie sprawności fizycznej i ruchomości organizmu. Strzelanie nie zawsze jest powodem do niepokoju, a uzupełnianie niedoborów witaminowych i mineralnych w wielu przypadkach pomaga rozwiązać problem.

Ochrona stawów - Ostrovit Flex Regen 400g

Wysokiej jakości suplementy na regenerację stawów kupisz tutaj

Promaker Isolate Odżywka Białkowa