Dolegliwości i choroby

Sprawdź dlaczego puchną Ci nogi!

Obrzęki nóg, nazywane potocznie puchnięciem nóg są częstym objawem pojawiającym się u osób w różnym wieku. Ich przyczyna jest zazwyczaj prozaiczna, chociaż niekiedy mogą być też symptomem poważnego schorzenia. Właśnie z tego względu, nie należy ich nigdy lekceważyć. Obrzęki są skutkiem gromadzenia się nadmiaru wody w przestrzeni międzykomórkowej, przez co dochodzi do zwiększenia obwodu kończyn dolnych, a zwłaszcza wokół kostek i goleni. Jakie są ich przyczyny i w jaki sposób zaradzić opuchliźnie?

Przyczyny puchnięcia nóg

  • Odwodnienie– opuchlizna może być efektem odwodnienia organizmu. Przyjmowanie zbyt małej ilości płynów doprowadza do tego, iż krew krążąca w naczyniach krwionośnych zyskuje na gęstości,
  • Wysokie temperatury– w czasie upałów zdarza się, że nogi zaczynają puchnąć Jest to całkowicie naturalne zjawisko, które nie wymaga leczenia,
  • Ciąża– puchnięcie nóg przytrafia się często kobietom w ciąży,
  • Długie podróże lub brak ruchu– nogi mogą też puchnąć, jeżeli zbyt długo zwisają i się nie poruszają. Mięśnie nie poruszają wówczas krwią w naczyniach krwionośnych, przez co krew zbiera się w zwisających częściach ciała oraz wywiera nacisk na naczynia krwionośne, co skutkuje wypychaniem płynu do przestrzeni między nimi,
  • Stosowanie pewnych leków– skutkiem ubocznym przyjmowania pewnych środków może być puchnięcie kostek lub nóg. Dzieje się tak w przypadku zażywania leków przeciwdepresyjnych, na cukrzycę, niesteroidowych leków przeciwzapalnych, steroidów, hormonów czy blokerów kału wapniowego (na nadciśnienie tętnicze),
  • Niewydolność żylna– czyli mówiąc wprost żylaki. Zalegająca przez niedrożność w żyłach krew doprowadza do puchnięcia nóg oraz kostek,
  • Niedoczynność tarczycy– choroby tarczycy dają wiele objawów, a jednym z nich jest właśnie opuchlizna stóp i kostek,
  • Choroby nerek– do opuchnięcia nóg dochodzi również w przypadku różnych schorzeń nerek, jak między innymi kłębuszkowe zapalenie nerek,
  • Urazy oraz kontuzje– do obrzęku nóg dochodzi też przez liczne urazy i kontuzje (np. skręcenia stawów, naciągnięcia mięśni itp.).

Co może być przyczyną obrzęku jednej nogi?

W przypadku spuchnięcia tylko jednej nogi, może do niego dojść przez:

  • Urazy i stłuczenia,
  • Infekcje skóry (np. zapalenie tkanki łącznej, ropnie),
  • Zakrzepicę żył głębokich,
  • Infekcje kości (zapalenie kości i szpiku),
  • Chorobę nowotworową,
  • Torbiel Bakera (obrzęk z tyłu kolana),
  • Obrzęk limfatyczny,
  • Zwyrodnienia i zapalenia stawów.

Puchnięcie nóg od kolan w dół- objawy

W zależności od przyczyny występowania opuchlizny nóg mogą pojawiać się też inne objawy. W przypadku kiedy przyczyna jest zapalna, wówczas skóra jest zaczerwieniona, cieplejsza, a pacjentowi towarzyszy ból. Jeżeli obrzęk jest skutkiem reakcji alergicznej, wtedy pojawia się też wysypka i świąd. Jeżeli podłożem problemów są choroby autoimmunologiczne, wtedy pacjent cierpi na gorsze samopoczucie, pojawiają się też u niego gorączka czy objawy grypopodobne.

 W przypadku przyczyn krążeniowych opuchlizna nóg nasila się zwłaszcza w porach wieczornych. Po zbyt długim przebywaniu w pozycji leżącej płyn może się przemieścić zgodnie z grawitacją, przez co opuchlizna pojawia się też w obszarze lędźwiowo-krzyżowym pleców. Pacjent skarżyć się może na uczucie ciężkich nóg i ich mrowienie. Niepokojącym objawem jest asymetryczny obrzęk występujący na jednej z kończyn, co może sugerować o zakrzepicy żył głębokich.

Puchnięcie nóg w kostkach

Z opuchniętymi kotkami zmagają się zwłaszcza kobiety w ostatnich miesiącach ciąży. Dochodzi wtedy do nacisku na narządy wewnętrzne, przez co zaburzony zostaje przepływ krwi. Opuchnięte kostki nóg są też powiązane z chorobami nerek czy układu sercowo-naczyniowego. Często wynikają też z siedzącego trybu życia. Aby im zapobiegać, należy uprawiać sport i nosić luźną odzież. Opuchnięte kostki pojawiają się też po dłuższych podróżach, czy też u osób wykonujących pracę siedzącą.

Jak widać, mają one wiele przyczyn, a najważniejsze jest to, czy pojawia się obrzęk symetryczny, czy dotyka jedynie kończyny dolne, a może też inne części ciała? Nie bez znaczenia jest też występowanie dodatkowych symptomów. Aby walczyć z tym problemem, należy pamiętać o profilaktyce. Niezwykle ważne jest przebywanie w ciągu dnia w różnych pozycjach i jak najczęstsze chodzenie.

Obrzęk nóg u starszej osoby- z czego może wynikać?

Opuchlizna nóg u osób starszych może wynikać z wielu różnych problemów i dolegliwości. Najczęściej to objaw towarzyszący niewydolności serca, nadczynności lub niedoczynności tarczycy, zastoju limfy, przewlekłej niewydolności żylnej czy zakrzepicy żył głębokich. Wszystkie te zjawiska mają różne symptomy, ale łączy je właśnie występowanie opuchnięcia nóg. U osób starszych najczęściej dochodzi do obrzęku kostki w okolicy stawu skokowego. W przypadku kiedy u seniora wystąpiła zakrzepica żył głębokich, to opuchnięte kostki pojawiają się nagle, zazwyczaj towarzyszy im bolesny skurcz mięśni, niekiedy zaczerwienienie i podwyższona temperatury.

Opuchlizna nóg u osób w zaawansowanym wieku będąca objawem niewydolności żył, może też doprowadzać do bólu nóg i uczucia ich ciężkości. Niekiedy pojawiają się też brązowe zabarwienia skóry. Przy obrzęku limfatycznym występują też: grudkowate narośle, wybrzuszenia i stwardniała skóra. Spuchniętej kostki u seniora nie wolno lekceważyć, a najlepiej od razu udać się na konsultację lekarską. Specjalista może wówczas zlecić wykonanie USG doppler, EKG, echo serca i badanie moczu oraz krwi. Po ustaleniu przyczyny spuchniętych nóg u seniora może on zalecić między innymi stosowanie leków moczopędnych, żeli łagodzących, noszenie luźnych skarpet czy też unoszenie nóg do góry podczas siedzenia.

Co na puchnięcie nogi- jak skutecznie zmniejszyć obrzęk?

Aby przeciwdziałać temu zjawisku, pomocny okazuje się ruch. Warto więc robić częste przerwy od pracy siedzącej, aby pobudzać pompę mięśniową. Opuchnięte nogi wymagają leczenia przyczynowego, aczkolwiek ulgę mogą przynieść domowe metody. Odpoczywając, dobrze jest unieść nogi do góry, jak to tylko możliwe. Na noc, polecane są natomiast kompresy i pończochy podtrzymujące. Na spuchnięte nogi pomaga też przyłożony na 15-20 minut z przerwami lód.

Niezwykle istotny jest też odpoczynek i rezygnacja ze zbyt ciasnych skarpet, które utrudniają przepływ krwi. Pomocą okazują się też doustne preparaty z diosminą, które zwiększają napięcie naczyń krwionośnych i niwelują ich przepuszczalność. Lekarze często zalecają też przyjmowanie środków moczopędnych. Metodą dającą świetne efekty w redukcji opuchlizny jest drenaż limfatyczny, czyli jedna z technik fizjoterapeutycznych.

Sposobów na opuchnięte nogi jest sporo, jednak najlepiej zadbać o odpowiednią profilaktykę. Zmienić swoją dietę, jak i pamiętać o odpowiedniej dawce ruchu. W razie występowania dodatkowych objawów, należy konieczne udać się do lekarza.

Promaker Isolate Odżywka Białkowa