DietaDolegliwości i choroby

SIBO – co warto wiedzieć

Długość jelit człowieka może wynosić nawet 8 metrów. Bez wątpienia najdłuższym odcinkiem jest jelito cienkie, które składa się z 5 metrów. To ogromna powierzchnia zbudowana z kosmków oraz mikrokosmków, których zadaniem jest wchłanianie pokarmu. W przypadku, kiedy pokarm nie zostanie jednak strawiony, trafia do jelita grubego, w którym znajdują się bakterie. W niektórych przypadkach bakterie zlokalizowane w jelicie grubym wędrują do jelita cienkiego i tam w szybkim tempie się namnażają. W tej sytuacji rozwija się SIBO zwany inaczej przyrostem bakteryjnym jelita cienkiego. Czym jest ta przypadłość? Jaką dietę należy stosować w przypadku rozpoznania SIBO i czy suplementacja jest skuteczna w tym przypadku?

Co to jest SIBO?

Przypadłość o nazwie SIBO to nic innego jak przyrost bakteryjny jelita cienkiego. Jelito to skręcająca się, cienka i wąska rurka w jelicie, która łączy ludzki żołądek wraz z okrężnicą. W tym momencie jedzenie miesza się z kwasem żołądkowym przed przedostaniem się do jelita cienkiego, w którym odbywa się większość procesów trawienia oraz wchłaniania pokarmów. Kiedy jednak bakterie postanawiają migrować wstecz lub też rozmnażają się z innych przyczyn, może w organizmie powstać tak zwany stres trawienny prowadzący do zespołu nieszczelnego jelita. Głównym punktem procesu leczenia SIBO jest rozpoznanie przyczyny, która odpowiada za rozmnażanie się bakterii w organizmie człowieka. Następnie wprowadzana zostaje dieta eliminacyjna oraz odpowiednia suplementacja, dzięki której pokonanie problemu staje się szybsze i bardziej skuteczne.

Powszechność SIBO wśród społeczeństwa

Jeszcze do niedawna SIBO uważane było za rzadko rozpoznawalną jednostkę chorobową. SIBO diagnozowane było najczęściej wśród osób z wadami anatomicznymi jelita lub przewodu pokarmowego. Obecnie wyróżnić można znacznie więcej czynników ryzyka odpowiadających za powstanie nadmiernego rozrostu flory bakteryjnej jelita. Co ciekawe, SIBO okazuje się znacznie częstsze, niż pierwotnie przypuszczano. Chociaż przewód pokarmowy człowieka to ciąg składający się z kilku fragmentów o zupełnie innej budowie anatomicznej, poszczególne odcinki zasiedlane są przez bakterie i mikroorganizmy. Warto pamiętać, że najmniejsza ilość bakterii występuje w ludzkim żołądku. W normalnych warunkach mała ilość bakterii występuje także w jelicie cienkim, gdyż flora składa się najczęściej z bakterii Gramm dodatnich. Zupełnie inaczej sytuacja prezentuje się w przypadku jelita grubego, gdzie znajdują się ogromne ilości bakterii.

Diagnostyka SIBO

Wodorowy test oddechowy

Przypadłość o nazwie SIBO diagnozuje się z użyciem wodorowych testów oddechowych. W trakcie badania mierzony jest wodór, który namnażany jest przez bakterie w organizmie. Ten gaz głównie produkowany jest przez te bakterie, dlatego test okazuje się niezwykle skuteczny. Bakteria te odpowiadają za powstanie uczucia pełności, wzdęcia oraz wszelkie inne dolegliwości dające sygnały z układu trawiennego. Przed dokonaniem testu ważne jest jednak wdrożenie diety przygotowawczej, o której zostanie napisane w punktach poniżej.

Badania krwi

Tak naprawdę badania krwi to druga kategoria badań, która może być jasnym sygnałem co do tego, iż zmagamy się z problemem SIBO w naszym organizmie. Morfologia krwi obwodowej może ujawnić niedokrwistość z powodu powstania niedoboru witaminy B12. Innym badaniem krwi jest zbadanie poziomu albumin, co ukazuje stopień utraty białek w jelitach.

Badania obrazowe i mikroskopowe

W przypadku badania mikroskopowego można dostrzec treści tłuszczowe na powierzchni kału. W celu badania wystarczy oddać materiał do laboratorium. Badania obrazowe wykonuje się w przypadku osób, które miały operacje układu pokarmowego lub zmagały się ze schorzeniami tego typu.

Rozpoznanie SIBO

Przejdźmy teraz do kwestii związanych z rozpoznaniem SIBO. Pierwszym z nich jest sytuacja, w której w jelicie cienkim występuje wzrost ilościowy bakterii >105 mikroorganizmów na 1 mililitr. W drugim przypadku charakterystyczne dla SIBO okazuje się dostrzeżenie, iż jelito cienkie zasiedla odmienna, inna flora bakteryjna, która jest zupełnie nietypowa dla tego docinka przewodu pokarmowego, które w warunkach fizjologicznych bytują wyłącznie w odcinkach jelita grubego.

Przyczyny SIBO

Skoro wiemy już, czym jest SIBO, przejdźmy do kwestii związanych z tym, jakie są przyczyny tej przypadłości. Odpowiedź nie będzie w tym przypadku jednak jednoznaczna. Podanie konkretnych przyczyn jest niemożliwe nawet przez lekarzy, jednak w każdym z przypadków dochodzi do zaburzenia procesów homeostatycznych jelita cienkiego, które kontrolują w naturalnych warunkach florę, która tam panuje. Wyróżnić można kilka rodzajów zaburzeń, które mogą leżeć u podłoża zachwiania równowagi, która powinna panować w tamtejszym środowisku. Wśród nich wymienić można:

Zmiany autonomiczne

Wiele odmienności anatomicznych mogą być predyktorem do powstania zespołu SIBO. Pierwszą z nich są często występujące wśród populacji uchyłki przewodu pokarmowego. Najczęściej są one jednak małe i przechodzą bezobjawowo. Uchyłki dużych rozmiarów możemy zaobserwować jednak w dwunastnicy oraz jelicie czczym. Miejsca te stają się doskonałym miejscem do namnażania się bakterii w tych okolicach. Inna anatomia może występować także wśród tych pacjentów, którzy przeszli zabiegi chirurgiczne, zwłaszcza te w okolicach przewodu pokarmowego oraz jelit. Powstaniu schorzenia sprzyja wycięcie fragmentu jelita lub przewodu.

Nieprawidłowości w motoryce przewodu pokarmowego

Spowolnienie pasażu jelitowego może doprowadzić do przedłużania zalegania treści pokarmowej na niektórych odcinkach jelita. W tym przypadku bakterie nie przesuwają się efektywnie w stronę jelita grubego i w tym momencie mogą rozmnażać się w sposób spokojny. Zaburzenia perystaltyki jelit widoczne są w przypadku wielu schorzeń. Inną przyczyną w tym przypadku mogą być neuropatie, czyli skomplikowane zaburzenia przekaźnictwa bodźców nerwowych, które znajdują się w obrębie jelit. Zauważyć można je zarówno w przypadku pacjentów skarżących się na choroby jelit, jak i wśród cukrzyków.

Zaburzenia wydzielania kwasu żołądkowego

Sok żołądkowy zawiera oczywiście kwas solny, który ogranicza rozmnażanie się bakterii w przewodzie pokarmowym. Pacjenci, którzy zażywają leki hamujące wydzielanie kwasów żołądkowych mają mniej kwaśne, czyli podwyższone pH. Są w grupie ryzyka powstania SIBO, gdyż bakterie w jelicie cienkim namnażają się znacznie szybciej w takim przypadku.

Zaburzenia odporności

Wszystkie choroby, które związane są z osłabieniem immunologi organizmu prowadzą nieuchronnie także do osłabienia flory bakteryjnej w jelitach. W grupie szczególnego ryzyka znaleźć możemy pacjentów ze znacznie obniżonym IgA, które jest głównym przeciwciałem błon śluzowych. Analogicznie występuje także w przypadku pacjentów po przeszczepach.

Objawy SIBO

Objawy SIBO są dosyć niespecyficzne. Bardzo często przed rozpoznaniem tego schorzenia pacjenci proszeni są o wykonanie licznych badań wykluczających nietolerancje pokarmowe lub inne choroby układu pokarmowego. Wśród najpopularniejszych objawów SIBO wymienić można:

  • Wzdęcia,
  • bóle brzucha,
  • biegunki,
  • anemię,
  • uczucie pełności,
  • niedobory witamin.

Objawy różnią się nasileniem, biorąc pod uwagę tryb życia oraz moment rozpoznania zaburzenia. Większość pacjentów skarży się na bóle o dużym nasileniu. Jednym z najważniejszych objawów SIBO są stolce tłuszczowe. W konsekwencji po wielu miesiącach może dojść do niedoborów licznych witamin, w tym witaminy K, E, A i D.

Skuteczna suplementacja w przypadku zespołu SIBO

Czy suplementacja stanowi ważny punkt procesu leczenia SIBO? Tak. Wdrożenie planu supelementacyjnego może skutecznie zmniejszyć objawy chorobowe tej przypadłości. Podstawą leczenia zespołu SIBO jest uporanie się z niedoborami witamin, które występują w tym przypadku. Jakie suplementy diety szczególnie warto brać?

Witamina D

Badania naukowe dowiodły, że osoby zmagające się z zespołem SIBO bardzo często w badaniach wykazują także niski poziom witaminy D. Zaważono zmniejszenie się objawów chorobowych po wdrożeniu suplementacji tym składnikiem. Rozsądnym wydarzeniem okazuje się stosowanie dawek 2000-5000 j.m. Witamina D dostępna jest w wielu preparatach, także tych, które dostępne są w aptece.

Niedobór witaminy D może objawiać się trudnościami w widzeniu. Uzupełnij niedobry na swiatsupli.pl Klik

Witamina B12

W przypadku SIBO niedobory witaminy B12 ukazują się w postaci anemii makrocytarnej. Wśród objawów niedoboru tej witaminy wymienić można drętwienie palców, zaburzenia funkcjonowania układu nerwowo oraz ogólne osłabienie mięśni.

Wysokiej jakości witamina B-12 dostępna tutaj. Klik.

Enzymy systemowe

Towarzyszące SIBO biegunki mogą powodować ogromny dyskomfort, dlatego ważne jest stosowanie enzymów systemowych, które zmniejszają objawy ze strony przewodu pokarmowego. Objawy te nie przyczynią się jednak do zniknięcia przyczyn SIBO.

Enzymy zmniejszają objawy SIBO. Sprawdź. Klik

Inne suplementy diety zalecane w przypadku SIBO

Wśród innych suplementów diety zalecanych szczególnie w przypadku SIBO wymienić można:

  • Cynk,
  • miedź,
  • żelazo,
  • probiotyki,
  • imbir,
  • LDN,
  • Debretin,
  • Iberogast.

Najlepsze probiotyki znajdziesz na swiatsupli.pl Kliknij

Podsumowanie

SIBO to poważne schorzenie ogólnoustrojowe układu pokarmowego. Przypadłość ta powoduje liczne negatywne skutki zarówno w przypadku zdrowia, jak i samopoczucia. Uporczywe biegunki oraz nudności mogą niewątpliwie przyczynić się do zaburzeń nastroju oraz potęgowania uczucia stresu przed niewiadomym. Na szczęście szybka diagnostyka, oraz wprowadzenie diety, leków i suplementacji może pomóc nam w walce z tym schorzeniem. Nie warto czekać z objawami i od razu porozumieć się z lekarzem, najlepiej gastrologiem. Dzięki temu wdrożymy skuteczny plan leczenia i zyskamy radość życia, która została utracona w wyniku choroby. Warto zaznaczyć, że odpowiednia suplementacja może być także czynnikiem chroniącym przed powstaniem choroby. Stała podaż witamin jest ważna dla prawidłowego funkcjonowania. Suplementy diety stosowane w odpowiednich dawkach nie wywołają negatywnych skutków ubocznych. Jest to pierwszy krok w walce z chorobą.

Bibliografia:

1.Pedre, V. (2019). Szczęśliwe jelita: Wydawnictwo: Kobiece.
2.Giulia, E. (2015). Historia wewnętrzna. Jelita- najbardziej fascynujący organ naszego ciała. Wydawnictwo: Feeria.
3.www.enel.pl/enelzdrowie/zdrowie/zespol-SIBO-co-to-jest
4.www.dietetycy.org.pl/sibo/
5.www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/uklad-pokarmowy/zespol-rozrostu-bakteryjnego-jelita-cienkiego-zespol-sibo-przyczyny-objawy-leczenie-aa-MubS-9LLg-HVXZ.html

Promaker Isolate Odżywka Białkowa