Zdrowie

Sesja, ważny egzamin, wzmożony czas nauki? Poznaj skuteczne suplementy na pamięć i koncentrację

Koncentracja jest zjawiskiem polegającym na skupieniu uwagi, własnej świadomości na konkretnym zagadnieniu, wydarzeniu czy przedmiocie. Następuje zazwyczaj w sposób świadomy, w celu osiągnięcia konkretnego celu, założenia zadanego odgórnie. Wraz ze wzrostem koncentracji na konkretnym bodźcu, może nastąpić oddzielenie percepcji od innych otaczających człowieka impulsów lub przytępienie ich postrzegania. Koncentracja może mieć również charakter samoistny, bezwarunkowy – nie podyktowana wolą człowieka, podczas eksploracji otaczającego daną osobę świata czy wykonywanych zadań.

Wsparcie Mózgu Kompleks Pharmovit Memvit 60vkaps
Pharmovit Memvit skutecznie wpływa na procesy mózgu, funkcje poznawcze, poprawę pamięci, zdolności do zapamiętywania oraz poziom koncentracji. Kupisz TUTAJ.

Metody poprawy koncentracji oraz wskazówki na łatwiejszy proces uczenia się

  • Przede wszystkim warto być wyspanym, jeżeli nie ma warunków na całkowity wypoczynek. Krótka drzemka, nawet ta dwu, trzygodzinna, powinna znacząco poprawić Twoje możliwości koncentracji i zapamiętywania.
  • Jeżeli koncentrujesz uwagę na jednym punkcie, np. czytając książkę, opracowując dokumenty – rób częste, krótkie przerwy. Ćwicz oczy, używaj odpowiedniego oświetlenia, wychodź na świeże powietrze. Długotrwałe skupienie na jednym obiekcie spowoduje Twoje przytępienie, dlatego krótkie pauzy są jak najbardziej wskazane. Jako dowód na takie działanie, możemy wskazać tu harmonogram pracy kierowcy zawodowego i obowiązku postoju. Według badań nawet krótkie 45-minutowe okienko może znacząco poprawić zdolności psychotechniczne u kierowcy pojazdu.
  • Nie zostawiaj nauki na ostatnią chwilę, podchodź do tego tematu systematycznie, po trochu – do celu.
  • Spożywanie napojów procentowych dzień / dwa dni wcześniej lub w dniu nauki może powodować problemy z koncentracją i zapamiętywaniem. Odłóż świętowanie różnych okazji na później.
  • Napoje energetyczne często zawierają duże ilości cukru, dodatkowo kofeiny, tauryny czy guarany – warto zachować umiar w ich spożywaniu.

Mogą również pomóc:

  • Muzyka relaksacyjna pozwala nabrać odrobinę dystansu do danego tematu, odprężyć się. Tym samym zwiększa się nasz komfort psychiczny, co przełożyć się może na zwiększenie naszej koncentracji i zdolności uczenia się.
  • Podobnie jak z muzyką, niektórzy stosują również aromaterapie, przyjemne zapachy działają relaksacyjnie. Co finalnie może poprawić naszą koncentrację i wydobyć intelektualne rezerwy.
  • Jeżeli nie możesz się skupić, zmień pomieszczenie przeznaczone do edukacji, ściany w łagodniejszych kolorystykach działają kojąco na odbiorcę. Unikaj kontrastowych bodźców wzrokowych na czas intensywnej nauki. Dzięki temu nie będziesz się niepotrzebnie rozkojarzać.
  • Jeżeli jesteś osobą palącą, z długim stażem, możesz mieć większe trudności w uczeniu się, badania wskazują, że dym tytoniowy działa niekorzystnie nie tylko na układ oddechowy, ale także na mózg. Długotrwałe działanie dymu papierosowego i zawartych w nim substancji oraz nikotyny powoduje zmiany w strukturze mózgu. Warto docelowo całkowicie zrezygnować z palenia, Twój organizm Ci za to podziękuje i z każdym rokiem będziesz czuł/a się tylko lepiej. Zacznij od chwili rozpoczęcia nauki, nie sięgaj po papierosa, być może tak dobre przyzwyczajenie zostanie z Tobą na dłużej.
  • Stosuj długotrwale odpowiednią dietę bogatą w złożone węglowodany (płatki, kasze, chleb wieloziarnisty), wielonienasycone kwasy Omega-3 (spożywanie nieprzetworzonych ryb), kwas foliowy (zielone warzywa liściaste), magnez oraz witaminy z grupy B (warzywa strączkowe).
  • W ostatnią noc przed egzaminem, połóż się wcześniej spać, wypocznij! To czego udało Ci się nauczyć do tej pory, pozostanie z Tobą, tuż przed egzaminem przypomnij sobie kluczowe tematy i powtórz ważne zagadnienia, podejdź do egzaminu spontanicznie, spokojnie, lecz sumiennie.

Co to jest pamięć fotograficzna?

Takim pojęciem określamy wyobraźnię ejdetyczną. Jest to zdolność do precyzyjnego odtwarzania, z dużą dokładnością, widzianych wcześniej obrazów, dźwięków, miejsc, szczegółów wydarzeń, postaci. Dar tego rodzaju pamięci posiada 0,1% dorosłych i około 8% dzieci. Jak więc radzić sobie, by doskonalić swoją pamięć, bez szczególnych predyspozycji przypisanych nielicznym? Istnieją ćwiczenia na poprawę funkcjonowania pracy naszego mózgu, są to m.in. skojarzenia, układanie słów z rozsypanych liter, odzwierciedlanie kształtów czy poszukiwanie różnic na dwóch z pozoru identycznych obrazach.

Aby skutecznie zapamiętywać informacje, warto też wskazać sobie samemu nagrodę, jaka nas spotka za trudy naszej intelektualnej pracy, przykładowo może to być zdany egzamin, dobra ocena. Motywacja jest bardzo ważną kwestią w drodze do osiągania celu łatwiejszego przyswajania wiedzy.

Pamięć, a płeć i wiek osób uczących się

Według badań płeć piękna posiada większe predyspozycje do zapamiętywania informacji w codziennych sprawunkach. Kobiety lepiej będą radziły sobie z przyswajaniem materiału werbalnego, mężczyźni zaś w przyswajaniu treści przestrzennych czy technicznych. Oczywiście te różnice nie są duże i chęć zapamiętywania związana będzie także z zainteresowaniami danej osoby. Mózgi kobiet i mężczyzn posiadają pewne różnice w swojej budowie, jednakże trudno tu jednoznacznie określić faworyta w uczeniu się. Często koncentracja i zapamiętywanie zależy od indywidualnych zdolności. Mózg ludzki starzeje się wraz z naszym ciałem. Proces starzenia zaczyna się po osiągnięciu pełnej dojrzałości liczonej od 35 lat wzwyż. Początkowo powoli, a w okresie starości możemy zauważyć znaczne obniżenie koncentracji i podzielności uwagi. Nauka w tym okresie wymaga więcej wysiłku, niż u osoby młodej.

To tylko nieliczne produkty, które posiadamy w sprzedaży, wszystkie polecane przez nas suplementy na pamięć i koncentrację znajdziesz klikając tutaj.

Pamiętaj! Jeżeli posiadasz długotrwałe kłopoty z pamięcią i koncentracją, a Twoim dolegliwościom towarzyszą częste bóle i zawroty głowy, problemy z równowagą, ciągłe zmęczenie, krwawienia z nosa, szumy uszne, zaburzenia widzenia, problemy z czuciem, inne nietypowe dolegliwości – warto skorzystać z porady lekarza rodzinnego lub specjalisty neurologa.

Promaker Isolate Odżywka Białkowa