Palma sabałowa jest rośliną, której właściwości są dedykowane przede wszystkim dla mężczyzn. Działa wielopoziomowo na organizm, dlatego suplementy zawierające wyciąg z palmy sabałowej cieszą się ogromną popularnością. Palma sabałowa rewelacyjnie oddziałuje na prostatę. Stąd też jest polecana dla osób zmagających się z nieustannym parciem na pęcherz. Mężczyźni równolegle dostrzegają, że od momentu przyjmowania preparatu wyhamowuje proces łysienia. Poprawa pracy prostaty i zatrzymanie łysienia to nie jedyne korzyści wynikające z stosowania tej rośliny. Posiada szereg cudownych właściwości, ale korzyści wynikające z jej suplementów dopiero są odkrywane w Polsce.
Palma sabałowa – co to jest?
Palma sabałowa bywa zamiennie nazywana jako bocznia piłkowana lub też Serenoa repens. W naturalnym środowisku można ją spotkać w Stanach Zjednoczonych, Ameryce Środkowej, Ameryce Północnej, a także Ameryce Południowej. Występuje także w Zachodnich Indiach. Najwięcej palm sabałowych rośnie w Karolinie Północnej, Teksasie, Alabamie, a także na Florydzie. Najwięcej cennych właściwości posiadają owoce rosnące w klastrach. Dojrzałe posiadają fioletowo-czarny kolor. Po zebraniu poddawane są częściowemu suszeniu i później stanowią bazę do tworzenia ekstraktów.
Korzyści wynikające ze spożywania palmy sabałowej są efektem posiadania przez nią ogromnej ilości fitosteroli, kwasów tłuszczowych, polisacharydów. Znajduje się tam również źródło lektyny i oleju tłustego.
Palma sabałowa zastosowanie w medynie posiada już od początku XIX wieku. Jako pierwsi jej działanie odkryli Indianie, którzy zamieszkiwali teren obecnej Florydy. Rekomendowali stosowanie palmy sabalowej jako środka umożliwiającego poprawę funkcjonowania przerośniętej prostaty. Ponad to zalecali ją w przypadku występowania obrzęku albo zaniku jąder. Indianie zalecali także spożywanie palmy sabałowej przy problemach z erekcją.
Oficjalnie palma sabałowa została sprzedawana jako suplement w 1926 roku. Po 25 latach zdecydowano o wycofaniu jej z rynku z uwagi na brak potwierdzonych właściwości leczniczych. Dopiero w latach 80 XX wieku zadecydowano o ponownych badaniach właściwości palmy sabałowej.
Suplementy diety z wyciągiem z palmy sabałowej kupisz tutaj
Palma sabałowa działanie
Licznie przeprowadzone badania poparły twierdzenia Indian o jej korzystnym wpływie na pracę prostaty. Naukowcom nie udało się jednak odnaleźć mechanizmu, który odpowiada za jej działanie. Wskazują, że z dużym prawdopodobieństwem jest odpowiedzialny za wyciąg z owoców, który posiada zdolność do pomniejszenia aktywności 5-α-reduktazy. 5-α-reduktazy jest enzymem, który odpowiada za zamianę testosteronu w 5-alfadihydrotestosteron (DHT). Jest to hormon, który posiada zdolność wiązania się z receptorami znajdującymi się w jądrze komórek w gruczole krokowym. W rezultacie dochodzi wówczas do powiększania i podziału komórek. Hormon 5-alfadihydrotestosteron obniża samopoczucie mężczyzn w okresie około andropauzy. Równolegle powiększenie prostaty sprawia, że zwiększa się napieranie na pęcherz i cewka moczowa ulega zaciskaniu. Wraz z rozrostem prostaty mężczyźni zaczynają dostrzegać narastanie trudności w oddawaniu moczu, dodatkowo zaczyna dokuczać im stałe parcie na pęcherz. Całości towarzyszy także ból podbrzusza. Przerost prostaty jest bardzo groźnym schorzeniem, ponieważ nieleczony doprowadza do całkowitego zablokowania czynności cewki moczowej.
W palmie sabałowej znajduje się szereg frakcji lipidowo-sterolowych. Zbudowane są z trójglicerydów i fitosteroli, które według naukowców prawdopodobnie uniemożliwiają przerost prostaty. Równolegle obecność fitosteroli w organizmie sprawia, że organizm wchłania o wiele mniejsze ilości cholesterolu z układzie pokarmowym. W ten sposób zapobiega wytwarzaniu testosteronu z cholesterolu, który następnie byłby przekształcony w DHL, czyli hormon doprowadzający do rozrostu prostaty. Palma sabałowa w ten sposób dodatkowo zapobiega pośredniej przyczynie powiększania gruczołu krokowego.
Palma sabałowa zastosowanie
Stosowanie palmy sabałowej nie jest wyłącznie dedykowane dla mężczyzn. Z powodzeniem mogą ją także przyjmować kobiety. Rewelacyjnie sprawdza się w przypadku osób, które zmagają się z łysieniem androgennym spowodowanym wzrostem poziomu DHT. Dzieje się tak ze względu na obecność 5-alfa-reduktazy w gruczołach łojowych. 5-alfa-reduktaza jest enzymem, który umożliwia przemianę testosteronu w DHT. Z kolei utrzymywanie wysokiego poziomu DHT przyczynia się do wypadania włosów. W mieszkach włosowych zachodzi miniaturyzacja, która znacząco skraca cykl życia włosa i pogarsza przyszłą produkcję. Z łysieniem androgennym najczęściej zmagają się mężczyźni, jednak u kobiet, w szczególności podczas zaburzeń w gospodarce hormonalnej i przy nagłym obniżeniu poziomu hormonów po porodzie, dostrzegalna jest nagła utrata włosów.
Palma sabałowa posiada zdolność zastopowania aktywności 5-alfa-reduktazy, co pozwala na obniżenie wpływu DHT na organizm. Korzystny wpływ na kondycję włosów sprawia, że palma sabałowa jest jednym z głównych składników preparatów na łysienie. Dodatkowo, palma sabałowa jest składnikiem środków do pielęgnacji włosów, np. szamponów, odżywek i masek.
Palma sabałowa – wcierki
Wcierki zawierające ekstrakt z palmy sabałowej są polecane do stosowania zarówno na włosy i skórę głowy. Jednocześnie mogą być także wykorzystywane do nakładania na skórę twarzy i całego ciała. Obecność wielu cennych składników pozwala właściwie odżywić skórę, za co opowiadają m.in. karotenoidy, garbniki, aminokwasy oraz lipidy. Z kolei zawartość cukru i polisacharydów w nasionach palmy sabałowej, cechujących się dużą masą cząsteczkową, pozwala dokonać absorpcji i zatrzymania wody w skórze. Polisacharydy nie zostają wchłonięte przez warstwę rogową naskórka, dlatego nie tylko zapewniają odpowiednie nawilżenie, ale przede wszystkim wytwarzają okluzję, co umożliwia poprawę właściwości biochemicznych. Wcierka zawierająca palmę sabałową wykazuje znaczące działanie regenerujące skórę, jeżeli jej nośnikiem jest alkohol etylowy. Systematyczne stosowanie takiej wcierki zawierającej palmę sabałową pozwala na zredukować ilość wytwarzanego łojotoku, zmniejszyć trądzik. Dodatkowo nawilża i wzmacnia funkcje ochronne skóry. Równolegle zapewnia skórze właściwości antyalergiczne i przeciwzapalne.
Stosowanie wcierek zawierających ekstrakt z palmy sabałowej jest niezastąpione przy postępującym łysieniu androgennego. Stanowi element leczenia. Wcierki z palmy sabałowej są nanoszone na skalp i włosy. Skutecznie blokuje działanie enzymu, który posiada zdolność przekształcania testosteronu w uwolnioną formułę uszkadzającą mieszki włosowe, co skutkuje wypadaniem włosów. Osoby zmagające się z łysieniem powinny stosować zarówno wcierki, szampony i odżywki, które posiadają palmę sabałową.
Palma sabałowa – przeciwwskazania do stosowania
Stosowanie wcierek zawierających ekstrakt z palmy sabałowej jest przeznaczone dla każdego, ponieważ nie zachodzą działania niepożądane. Więcej obostrzeń i ograniczeń zachodzi w przypadku doustnego przyjmowania suplementów zawierających palmę sabałową. Z suplementacji powinny zrezygnować kobiety w ciąży, karmiące piersią oraz stosujące doustną antykoncepcję hormonalną. Ze spożywania preparatów zawierających palmę sabałową powinny zrezygnować również osoby, które przygotowują się zabiegów chirurgicznych. Zalecane jest, aby zaprzestać przyjmowania tych środków na dwa tygodnie przed zabiegiem.
Palma sabałowa – skutki uboczne
Przyjmowanie palmy sabałowej w formie doustnej wiąże się z ryzykiem wystąpienia niepożądanych skutków ubocznych. Najczęściej występują zawroty głowy, mdłości, wymioty, biegunki. Palma sabałowa może spowodować ból głowy, zmniejszenie poziomu krzepliwości krwi, a także zwiększać prawdopodobieństwo powstawania siniaków. Może doprowadzać również do krwawienia z jamy ustnej i zwiększyć obfitość miesiączek.
Podsumowanie
Z pewnością w najbliższym czasie popularność palmy sabałowej znacząco wzrośnie. Coraz chętniej stosują ją polscy mężczyźni zarówno w celach profilaktycznych jak i leczniczych. Dostrzegalne przez nich zmiany w funkcjonowaniu prostaty podkreślają konieczność przyjmowania tej substancji już przed okresem andropauzy.