Dolegliwości i choroby

Menopauza (klimakterium) – czym jest i jak ją rozpoznać?

Pierwsze objawy menopauzy zazwyczaj pojawiają się po około 45 roku życia. Statystycznie kobiety przestają miesiączkować w wieku od 45 do około 55 rokiem życia. Jednak pierwsze objawy menopauzy można zauważyć już u kobiet pomiędzy 40 a 45 rokiem życia. Jak w związku z tym rozpoznać menopauzę?

Co to jest menopauza?

Menopauza co to za stan? Menopauzę definiuje się przede wszystkim jako ostatnie krwawienie miesiączkowe w życiu każdej kobiety, po którym to następuje ustanie miesiączki na okres 12 miesięcy. Należy jednak wykluczyć, że przedłużające się ustanie miesiączki w tej sytuacji nie jest objawem toczącej się żadnej choroby.

Menopauza w jakim wieku występuje? Jak zostało już wspomniane u większości kobiet menopauza występuje najczęściej między 45 a 55 rokiem życia. Na czas wystąpienia menopauzy wpływają takie czynniki genetyczne jak wiek, palenie papierosów czy też używanie doustnych środków antykoncepcyjnych. Jednak sama menopauza, zwana także często perimenopauzą albo też klimakterium, nie ma ściśle określonej linii czasowej.

Dzieli się ona na:

-Okres przedmenopauzalny (pre-menopauza).

-Perimenopauze (okres okołomenopauzalny).

-Okres pomenopauzalny (postmenopauza).

Jeśli menopauza wystąpi przed 45 rokiem życia, to w tym przypadku nazywana jest ona wczesną menopauzą. Natomiast jeśli pojawi się menopauza w wieku 40 lat lub też wystąpi przed 40 rokiem życia, określa się ją często jako przedwczesną menopauzą. W takim przypadku może to być zwykle spowodowane chirurgicznym usunięciem jajników albo też uszkodzeniem jajników podczas leczenia nowotworów radioterapią, chemioterapią czy też terapią hormonalna.

Jak rozpoznać menopauzę u kobiet?

Menopauza a ciąża- Rozpoznanie pierwszych objawów menopauzy nie jest takie łatwe. Są one tak mało charakterystyczne, że można  je pomylić ze zwykłym wczesnymi objawami ciąży albo też przemęczeniem.

Można jednak rozpoznać, czy menopauza już się rozpoczęła, poprzez sprawdzenie poziom hormonów płciowych w laboratorium albo też samodzielnie w domu.

Aktywne kobiety, które prowadzą regularne życie seksualne mogą mieć trudności ze znalezieniem u siebie pierwszych oznak menopauzy. Wiele też objawów zmian hormonalnych, które zachodzą w organizmie kobiety wraz z wiekiem, można czasami pomylić ze zwykłym przepracowaniem, zmęczeniem czy też z wypaleniem zawodowym, a nawet czasami z wczesnymi objawami nieplanowanej ciąży.

Pierwsze objawy związane z menopauzą mogą pojawić się siedem do ośmiu lub też dziesięciu lat przed ostatnią miesiączką. Warto też wspomnieć, że nie wszystkie kobiety doświadczają tych samych objawów. Burze hormonalne mogą u niektórych kobiet powodować intensywne reakcje, podczas gdy u innych będą ledwo odczuwalne. Jak więc powinniśmy rozpoznać menopauzę? Przede wszystkim warto mieć wiedze, czego można się spodziewać w tym okresie oraz jakie są pierwsze objawy menopauzy?

Jakie są pierwsze objawy związane z menopauzą u kobiet?

Pierwszym sygnałem, że kobiecy organizm zaczyna przygotowywać się do menopauzy jest przede wszystkim skrócony cykl miesiączkowy. Wahania hormonalne powodują, że mogą pojawiać się plamienia między miesiączkami. Dlatego też kobiety częściej odczuwają napięcie menstruacyjne, a cykle są owulacyjne. Miesiączka może występować co kilka miesięcy albo też co dwa tygodnie. Może ustać na 60 dni lub też dłużej.

Określa się, że tylko około 10% kobiet osiąga menopauzę nie mając w przeszłości wydłużonego cyklu. W innych przypadkach krwawienie jest albo długie, rzadkie, albo bardzo krótkie oraz bardzo obfite.

Wczesne objawy menopauzy mogą wiązać się między innymi z:

-Obrzękiem piersi i silnym bólem.

-Bólem dolnej części brzucha i pleców.

-Obrzękiem i bólem w kończynach dolnych.

-Zwiększonym ciśnienie krwi.

-Zaburzeniami snu.

-Bólem i zawrotami głowy.

Wczesne objawy menopauzy mają też często podłoże emocjonalne oraz psychiczne. W związku z tym mogą być mylone na przykład z problemami rodzinnymi, wypaleniem zawodowym albo również z silną reakcją na stres. W rzeczywistości jednak zmiany hormonalne są związane z problemami fizycznymi. W efekcie kobiety mogą cierpieć na bezsenność, wahania nastroju, problemy z koncentracją, albo też słabe podejmowanie decyzji.

Kobiety w tym czasie są też bardziej narażone na płaczliwość czy też rozdrażnienie.

Menopauza u mężczyzn

Co to jest menopauza u mężczyzn? W życiu wielu mężczyzn są takie chwile, kiedy wiele rzeczy się zmienia. Organizm stopniowo odmawia harmonizacji i pojawia się szereg dolegliwości, w tym zmiany snu, apetytu oraz nastroju. Taki stan jest nazywany u mężczyzn andropauzą i jest męskim odpowiednik menopauzy u kobiet. To przede wszystkim stopniowy, czasem wieloletni proces. Chociaż nie dotyczy on wszystkich mężczyzn. Jednak odsetek z nich, którzy doświadczają andropauzy wzrasta wraz z wiekiem.

Andropauza u mężczyzn rozpoczyna się w różnym wieku. Jest to przedział mniej więcej od 40 do około 55 lat. Przebieg jej zależy od wielu czynników, między innymi od niedobory androgenów, szczególnie w związku ze zmniejszoną produkcją testosteronu, który odpowiada za wiele czynności metabolicznych w męskim organizmie.

Objawi andropauzy u mężczyzn mogą objawiać się:

-Zmniejszeniem masy mięśniowej.

-Zwiększeniem ilości tkanki tłuszczowej.

-Zmniejszoną masą kostną.

-Obniżoną samoocena i zadowoleniem z życia.

-Zwiększoną drażliwością.

-Problemy z pamięcią i koncentracją.

-Zwiększoną wrażliwością na zimno.

-Zwiększoną potliwością.

-Nadciśnieniem.

-Problemami z prostatą.

-Przerzedzeniem się włosów. 

Menopauza- Podsumowanie

Menopauza (zwana też klimakterium albo też perimenopauzą) to taki okres w życiu dorosłej kobiety, w którym to kończy się jej funkcja rozrodcza. U mężczyzn również występuj odpowiednik menopauzy i jest on nazwany andropauzą.

Mężczyźni często skarżą się na zaburzenia związane ze snem (spadek hormonu melatoniny), utratę apetytu, zmęczeniem i ogólne osłabienie. Podobnie jak kobiety w okresie menopauzy, również mężczyźni mogą doświadczać uderzeń gorąca, zbyt dużej potliwości oraz kołatania serca.

Podobnie jak menopauza, andropauza nie oznacza od razu zażywania leków, ale dbanie o swoje zdrowie poprzez aktywny a także zdrowy tryb życia.

Promaker Isolate Odżywka Białkowa