L-karnityna jest naturalnym aminokwasem, niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Można pozyskać ją z pokarmu, wstępuje w sporej ilości w mięsie i nabiale. Związek ten cenią sobie przede wszystkim sportowcy ze wglądu na to, że poprawia wydajność treningów, zwiększa wydolność organizmu, zapobiega odkładaniu się tkanki tłuszczowej, podnosi poziom testosteronu. To tylko niektóre z wielu cennych właściwości L-karnityny.
Co warto wiedzieć o L-karnitynie?
Karnityna jest związkiem wytwarzanym z lizyny i metioniny. Warto jednak wiedzieć, że staje się ona aktywna biologiczne dopiero po przekształceniu w L-karnitynę. W takiej formie gromadzi się przede wszystkim w mięśniach i sercu. Mówi się nawet, że L-karnityna jest substancją witaminopodobną. Znalazła zastosowanie nawet w leczeniu rozmaitych jednostek chorobowych: nadwagi, otyłości, niewydolności nerek, zaburzeniach pracy wątroby, chorobach neurodegeneracyjnych, niedoczynności tarczycy. L-karnityna zwiększa wytrzymałość organizmu, przyspiesza procesy regeneracyjne. Wzmacnia mięśnie, podnosi wydolność organizmu. Związek ten wpływa na produkcję ATP w komórkach, proces eliminowania mleczanu. Niweluje uczucie zmęczenia, co ma szczególne znaczenie w przypadku osób aktywnych fizycznie, wykonujących intensywne ćwiczenia. Zwiększenie podaży L-karnityny powinny zainteresować się osoby aktywne fizycznie, uprawiające regularnie sport.
Jak działa L-karnityna?
L-karnityna stoi na straży młodzieńczego wyglądu, bo spowalnia proces starzenia się organizmu. Dotyczy to również komórek mózgu, L-karnityna poprawia jego sprawność. Przeciwdziała osłabieniu zdolności komórek do wytwarzania energii, co przekłada się na niwelowanie uczucia zmęczenia. Właściwe pracujące mitochondria są w stanie sprawnie wyprodukować wystarczającej ilości energii. Ma to korzystny wpływ na pracę mózgu, pomaga zachować jasność umysłu, wzmaga koncentrację, poprawia pamięć. L-karnityna hamuje procesy neurodegeneracyjne, zapobiega rozwojowi chorób typu Alzheimer. Przyspiesza regenerację tkanki mózgowej, działa neuroprotekcyjnie. L-karnityna ma korzystny wpływ na mięsień sercowy. Zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej, różnych schorzeń układu krążenia. Reguluje rytm pracy serca. Obecnie stosuje się ten aminokwas w leczeniu choroby niedokrwiennej serca, zaburzeń rytmu serca i kardiomiopatii. L-karnityna zapobiega hipercholesterolemii, czyli rozwojowi miażdżycy i zawałowi serca. Reguluje stężenie lipidów w krwiobiegu, obniża poziom cholesterolu frakcji LDL.
Jakie są właściwości L-karnityny?
Po L-karnitynę powinny sięgnąć osoby, które pragną zachować smukłą sylwetkę lub zredukować tkankę tłuszczową, zmniejszyć ogólną masę ciała. Poprawia ona termogenezę, ułatwia chudnięcie. Związek ten pozwala na lepsze wykorzystywanie kwasów tłuszczowych jako źródła energii. Przyczynia się do zmniejszenia dobowego zapotrzebowania energetycznego organizmu, przyspiesza metabolizm, co pozwala na szybsze spalanie większej ilości kalorii. L-karnityna ma też niezwykle korzystny wpływ na męską gospodarkę hormonalną. Stoi na straży prawidłowo funkcjonujących narządów płciowych. Zapobiega zaburzeniom hormonalnym, spadkowi potencji i testosteronu we krwi. Warto też wiedzieć, że związek ten ma działanie detoksykujące. Wspomaga procesy oczyszczania organizmu z zalegających w nim toksyn, które przyczyniają się do rozwoju rozmaitych schorzeń. L-karnityna jest silnym antyoksydantem, który walczy z wolnymi rodnikami. Neutralizuje je, pomaga również usunąć z organizmu metale ciężkie. Stoi na straży dobrego samopoczucia i zdrowia.
Jak stosować L-karnitynę?
W przypadku suplementacji L-karnityny bardzo ważne jest to, aby stosować się do zaleceń producenta wybranego preparatu. Ma to na celu uchronienie się przed przedawkowaniem i możliwymi działaniami niepożądanymi. W pierwszej kolejności trzeba wobec tego zapoznać się dokładnie z ulotką dołączoną do opakowania produktu. Nie powinno się przekraczać zalecanej dawki dziennej, aby suplementacja była bezpieczna i przyniosła oczekiwany efekt. Istotne jest to, aby przyjmować L-karnitynę przez dłuższy czas, czyli przez około dwanaście tygodni. Dzienna dawka L-karnityny zależy od rodzaju przyjmowanej formy. W przypadku Acetylo-L-Karnityny można przyjmować od 600 do 2500 mg na dobę. Wyższą dawkę stosuje się przy suplementacji L-Winianem L-karnityny: 1000-4000 mg dziennie, to samo dotyczy Propionylo-L-Karnityny.
Warto od razu zaznaczyć, że L-karnityna w postaci suplementów diety nie wykazuje dużej biodostępności, wynosi ona zwykle nie więcej niż 20%. Konieczne jest wobec tego stosowanie większych dawek, aby uzyskać pożądany efekt. Istnieją sprawdzone sposoby na zwiększenie przyswajalności syntetycznej L-karnityny. Można to uzyskać, jeśli zwiększy się podaż cukrów w diecie, szczególnie cukrów prostych. Prowadzi to do wzrostu insuliny w krwiobiegu, a to z kolei poprawia wchłanialność L-karnityny. Najlepszym rozwiązaniem będzie wobec tego zażywanie L-karnityny podczas spożywania posiłku obfitującego cukry proste, co przełoży się na większą skuteczność suplementacji.