Porady treningoweTrening

Kofeina przed treningiem – ile i jak długo działa kofeina

Zastanawiasz się, ile kofeiny dziennie spożywać? Chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób doprowadzić do jeszcze lepszego funkcjonowania naszego organizmu? Jeśli tak to doskonale się składa. Kofeina przed treningiem jest jedną z najbardziej popularnych substancji. To normalne, że ze względu na natłok obowiązków ciągle brakuje Ci czasu na dobry trening. W dodatku coraz trudniej przychodzi Ci pozbieranie się na trening i zaangażowanie odpowiedniej ilości siły w jego wykonanie. W takich sytuacjach warto sięgnąć po filiżankę dobrej kawy, która nie tylko doda Ci energii, ale przede wszystkim dobrze nastroi Cię do planowanego treningu.

Serdecznie zapraszamy do sprawdzenia naszego najnowszego artykułu. Na jego łamach dowiesz się więcej na temat działania kofeiny i tego w jaki sposób może ona wpłynąć na Twój trening. Dziś porozmawiamy o tym, czy picie kawy przed planowanym treningiem to optymalne rozwiązanie i czy w rzeczywistości jest ona nas w stanie pobudzić do działania. Dowiemy się również o zmianach, które zachodzą w naszym organizmie w momencie, kiedy pijemy kofeinę.

Chwila spędzona na popijaniu ulubionej kawy to jeden z tych momentów w ciągu zabieganego dnia, który bardzo doceniamy. Napój ten jest doskonałym sposobem na pobudzenie naszego organizmu w trakcie pracy lub przed ciężkim treningiem, który planujemy na przykład po całym dniu zawodowych obowiązków. Właściwości kawy są w szczególności doceniane przez sportowców ze względu na dostarczenie dodatkowej energii, poprawę samopoczucia, a nawet zwiększenie wytrzymałości na ból.

Kawa przed treningiem

Kawa przed treningiem to chwila naszej prywatnej przyjemności. Ma ona szereg prozdrowotnych zalet, na które warto zwracać uwagę w trakcie wybierania odpowiedniego napoju przed ćwiczeniami fizycznymi. Wysiłek fizyczny może być jeszcze lepszy, jeśli zadbamy o dobre strojenie naszego organizmu. W ten sposób przy pomocy kawy możemy poprawić nasze samopoczucie, zadbać o koncentrację na danym celu i przyspieszyć spalanie tkanki tłuszczowej.

Jeszcze nie tak dawno, bo w 2004 roku kofeina znajdowała się na liście substancji zabronionych dla sportowców. Niemniej jednak w związku z jej dostępnością i wykorzystaniem przez większość osób, Światowa Organizacja Antydopingowa zdecydowała się na zniesienie tego zakazu i wprowadzenie w pełni legalnie w świat sportu kawę. Chociaż wciąż temat kofeiny budzi liczne kontrowersje, w rzeczywistości wielu naukowców, którzy przeprowadzają bardzo interesujące badania potwierdzają, że ma ona pozytywny wpływ na nasze zdrowie, a jej stosowanie w odpowiednich dawkach jest dla nas w pełni bezpieczne.

Kofeina a wysiłek fizyczny – wpływ substancji na nasze treningi

Kofeina to zbawienie dla wielu ludzi, którzy zdecydowali się na wybranie tej substancji. Kawa działa bardzo szybko, a substancja w postaci kofeiny jest szybko wchłaniana przez nas żołądek. Dzięki temu możemy liczyć na wysoki poziom kofeiny w naszej krwi nawet po godzinie od wypiciu tego popularnego napoju. Stosowanie kofeiny w odpowiednich ilościach w ciągu dnia może pozytywnie wpłynąć na cały nasz organizm. W szczególne na ośrodkowy układ nerwowy, co pozwala na pobudzenie naszego organizmu i poprawę koncentracji w trakcie treningu lub wykonywanych zadań. W ten sposób wykonywanie kolejnych serii i powtórzeń stanie się znacznie prostsze.

Olimp Caffeine Kick 60 caps pobudzi do działania. Kliknij

Kawa wypita przed treningiem to dobry wybór dla profesjonalnych sportowców i amatorów. Kofeina może doprowadzić do spowolnienia rozpad glikogenu w naszym żołądku. W ten sposób w trakcie treningu wciąż dysponujemy rezerwą energetyczną, co w trakcie treningu pozostaje szczególnie cenne. W dodatku kofeina przyjmowana przed treningiem ma pozytywny wpływ na proces spalania tkanki tłuszczowej. Jeśli czujemy się zmęczeni przed rozpoczęciem treningu, może nie być on tak skuteczny, jak w sytuacji, kiedy jesteśmy w pełni wypoczęci. Niestety trudno o takie optymalne warunki na trening zawsze. Dlatego warto zwrócić uwagę na zwiększenie swojej wytrzymałości i wydolności. Kawa może skutecznie ochronić nas nie tylko przed zmęczeniem fizycznym, ale również psychicznym, co ma bardzo pozytywny wpływ na przykład na naszą pracę biurową.

Przyjmowanie za dużej dawki kofeiny – skutki uboczne

Przyjmowanie kofeiny w nadmiarze, jak każdej innej substancji może doprowadzić niekoniecznie do pozytywnych skutków dla naszego organizmu. Niestety zarówno przyjmowanie jej w zbyt dużej ilości przed treningiem, jak i w trakcie wykonywania innych czynności, może okazać się dużym problemem. Przede wszystkim zbyt duża ilość kawy ma negatywny wpływ na nawodnienie naszego organizmu. Oprócz tego przyjmowanie kawy w zbyt dużych ilościach może doprowadzić do problemów z bezsennością, poczuciem zmęczenia w trakcie dnia, a nawet do przetrenowania.

Kofeina niweluje uczucie zmęczenia. Sprawdź

Zbyt duża ilość kofeiny może również doprowadzić do bólów głowy, poczucia poirytowania i skurczu mięśni. Naukowcy ostrzegają także przed długotrwałym przyjmowaniem kawy w dużych ilościach ze względu na możliwość pojawienia się stanów depresyjnych. Jaka jest zatem bezpieczna i zdrowa dawka kofeiny na dzień? Często mówimy o 200 mg kofeiny dziennie. Warto zwracać jednak uwagę na indywidualne predyspozycje każdego organizmu. Niestety nie tolerujemy wszystkich substancji tak samo, dlatego niektórzy mogą lepiej metabolizować kofeinę, a inni mogą mieć z nią problem. W sytuacji przyjmowania dużej ilości kawy i napojów z kofeiną w ciągu dnia zaleca się picie dużej ilości wody oraz spożywanie sporej ilości warzyw i owoców.

Kiedy przyjmować kofeinę i w jakiej postaci?

Nie każda osoba będzie przepadała za smakiem kawy. Czasem dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie tabletek z kofeiną. Oprócz tego doskonałym źródłem kofeiny jest czarna i zielona herbata, czy energetyki. W celu dostarczenia odpowiedniej ilości kofeiny w ciągu dnia możesz skorzystać również z gorzkiej czekolady i kakao.

Kofeina pomaga w koncentracji Klik

Jeśli zależy Ci na działaniu kofeiny w trakcie treningu, musisz przyjąć ją około godzinę przed jego rozpoczęciem. W ten sposób dasz swojemu organizmowi czas na uzyskanie jej odpowiedniego, wysokiego poziomu w krwi. Przyjmowanie kofeiny w zbyt późnych porach to nie najlepszy pomysł. Dzieje się tak ze względu na to, że substancja ta długo rozkłada się w naszym organizmie. Niestety spożywanie jej wieczorem może doprowadzić do bezsenności i problemów z koncentracją dnia następnego. Jeśli często boli Cię głowa, warto zastanowić się nad tym, czy w odpowiednich porach pijesz kawę i spożywasz inne produkty, które zawierają dużą zawartość kofeiny.

 

Źródła:
Instytut Żywności i Żywienia: Mity i fakty dotyczące kofeiny
Jarosz M. i wsp: Zawartość kofeiny w produktach spożywczych. Bromatologia i Chemia Toksykologiczna 2009

Promaker Isolate Odżywka Białkowa