DietaSuplementacjaSuplementy naturalne

Karczochy (Cynara scolymus) – co to jest, właściwości i działanie

Karczoch zwyczajny to niskokaloryczna roślina o intrygującym, głębokim smaku, która jest często wykorzystywana w kuchni śródziemnomorskiej. Poza wyjątkowym smakiem roślina ta może poszczycić się wszechstronnymi właściwościami prozdrowotnymi. Karczochy nie tylko korzystnie wpływają na funkcjonowanie układu pokarmowego i wątroby, ale również obniżają poziom cholesterolu we krwi. Jakie właściwości mają karczochy, jak działają i czy warto włączyć je do codziennego menu?

Karczochy (Cynara scolymus) - co to jest, właściwości i działanie

Karczochy – co to jest?

Karczoch zwyczajny (Cynara scolymus) to roślina z rodziny astrowatych, która uprawiana jest głównie w krajach basenu Morza Śródziemnego, m.in. we Włoszech, Hiszpanii oraz Francji. Karczochy są również powszechnie uprawiane w Ameryce Północnej. To bardzo pożyteczna roślina, która prócz szerokiego zastosowania w kuchni może poszczycić się całą gamą właściwości prozdrowotnych. Wygląd karczocha jest bardzo charakterystyczny, gdyż jego kwiaty zebrane są w kuliste, gęste kwiatostany otoczone kilkoma warstwami grubych, mięsistych liści przypominających swoim kształtem łuskę. Kwiaty karczocha, otoczone rozetą z liści, mają intensywny, purpurowy kolor.

Surowcem wykorzystywanym w zielarstwie są liście karczocha. Z kolei w kuchni wykorzystuje się głównie serce karczocha, znajdujące się wewnątrz kwiatostanu, które odpowiednio przyrządzone zachwycają swoim smakiem i wyjątkową konsystencją. Karczochy posiadają niezwykle intrygujący, głęboki, lekko gorzkawy i cierpki smak, który przez wielu smakoszy porównywany jest ze smakiem szparagów. Swój charakterystyczny aromat i smak karczochy zawdzięczają zawartości związku zwanego cynaryną, która ma doskonały wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu.

Karczochy – co to jest?

Karczoch – właściwości zdrowotne

Wyjątkowe, prozdrowotne właściwości karczocha zwyczajnego znane były już od starożytności. Już wtedy karczochy były cenione ze względu na swoje zbawienne działanie w przypadku niestrawności, problemów z wątrobą i nerkami.

Obecnie wiemy, że to cynaryna, czyli kwas 1,5-dikawoilochinowy, znajdujący w karczochach, ma bardzo dobry wpływ na funkcjonowanie organizmu człowieka.

Związek ten oddziałuje na:

– funkcjonowanie wątroby i dróg żółciowych,

-trawienie i metabolizm,

-poziom cholesterolu i lipidów we krwi.

Co więcej, cynaryna jest niezwykle pomocna podczas odchudzania oraz sprzyja utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Dlatego też każda osoba, która dba o linię, lub planuje redukcje wagi, powinna zwrócić szczególną uwagę na tę roślinę i włączyć ją w codzienne menu.

Innym ważnym składnikiem karczocha jest inulina, czyli naturalnie produkowany przez rośliny wielocukier, pełniący funkcję błonnika pokarmowego. To bardzo skuteczny i zdrowy prebiotyk, który chroni nasze jelita i utrzymuje nasz układ pokarmowy w dobrej kondycji. Inulina chroni przed zaparciami bez rozleniwiania jelit, co jest szczególnie istotne w kontekście profilaktyki nowotworowej. Regularne wypróżnienia pozwalają na uniknięcie stanów zapalnych jelita, które często predysponują do rozwoju nowotworów. To cenny składnik, który wspomaga odchudzanie, zmniejszając łaknienie i powodując uczucie sytości.

Inulina wpływa również pozytywnie na poziom „złego” cholesterolu we krwi, obniżając go. Dzięki swoim właściwościom zmniejsza ryzyko występowania chorób sercowo-naczyniowych. Ponadto związek ten zwiększa wchłanianie minerałów do organizmu, w szczególności magnezu, żelaza oraz cynku.

Poza cynaryną i inuliną karczochy są cennym źródłem flawonoidów, garbników i witamin (głównie witaminy C i A). Poza tym zawierają niewiele kalorii, dużo błonnika pokarmowego oraz całe bogactwo soli mineralnych. Wszystko to sprawia, że jest to roślina, którą warto się zainteresować i włączyć ją do swojego jadłospisu.

Karczoch - właściwości zdrowotne

Karczoch – działanie

Karczoch to niezwykle zdrowa roślina, która wykazuje działanie moczopędne, obniżające cholesterol, żółciotwórcze, żółciopędne, odtruwające oraz regenerujące wątrobę.

Zawarta w karczochach cynaryna ma wszechstronne działanie na zdrowie człowieka. Jej główną zaletą jest to, że kompleksowo wspiera prawidłową pracę układu pokarmowego oraz reguluje i wspiera funkcjonowanie wątroby. Działa rozkurczowo i ochronnie na komórki wątroby zwane hepatocytami oraz pobudza produkcję żółci przez wątrobę, co znacząco usprawnia jej wypływ przez drogi żółciowe. Cynaryna ma również duży wpływ na zwiększenie wytwarzania soków trawiennych, który biorą udział w procesach trawiennych. Ze względu na te właściwości karczochy są szczególnie polecane osobom, które zmagają się z chorobami wątroby związanymi z zaburzeniem wytwarzania i przepływu żółci.

Należy pamiętać, iż cynaryna ma lekkie działanie moczopędne, przez co doskonale przyspiesza i ułatwia usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii. Ponadto związek ten ułatwia metabolizowanie związków cukrowych oraz pozytywnie wpływa na poziom związków tłuszczowych, oraz cholesterolu we krwi. Ze względu na działanie w tym kierunku spożywanie karczochów zalecane jest przy zaburzeniach gospodarki lipidowej oraz przy niewydolności nerek, skazie moczanowej oraz cukrzycy.

Inulina, w którą bogaty jest karczoch, ma bardzo pozytywny wpływ na proces odchudzania. Inulina jest wielocukrem z rodzaju błonnika, który nie jest trawiony w przewodzie pokarmowym. Związek ten daje uczucie sytości i polepsza i przyspiesza perystaltykę jelit. To również świetny naturalny prebiotyk, który ma doskonały wpływ na ilość i jakość mikrobiomu jelitowego. Inulina, dostając się do przewodu pokarmowego, staje się pożywką dla naturalnie występujących w jelicie bakterii, które wskutek jej działania wytwarzają krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe. Kwasy te mają działanie ochronne na nabłonek oraz stymulują rozwój dobrych bakterii jelitowych.

W karczochach znaleźć można również składniki przeciwutleniające oraz antynowotworowe, takie jak polifenole, m.in. kwasu chlorogenowego oraz kumarowego. Polifenole te regulują pracę wątroby oraz zmniejszają stężenie „złego” cholesterolu we krwi.

Ponadto ziele karczocha wykazuje działanie przeciwzapalne, poprzez zmniejszenie produkcji cytokin prozapalnych, które inicjują stany zapalne w organizmie człowieka.

Karczoch na cholesterol

Cholesterol to związek niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Niestety jego nadmiar może mieć fatalne długoterminowe skutki na stan zdrowia i samopoczucie człowieka. Warto zadbać o odpowiedni poziom cholesterolu we krwi, gdyż pomoże to znacznie zredukować ryzyko wstąpienia dolegliwości sercowo-naczyniowych oraz utrzymać organizm w dobrej kondycji.

Karczoch to roślina, która działa żółciotwórczo oraz żółciopędnie, co zdecydowanie poprawia trawienie tłuszczy. Dzięki wysokiej zawartości cyraniny karczochy obniżają cholesterol całkowity (zarówno frakcję LDL, jak i HDL) oraz poziom trójglicerydów w surowicy. Karczochy, oraz suplementy z jego wyciągiem, są rekomendowane u osób, u których stwierdzono zbyt wysoki poziom cholesterolu. Tego typu suplementy mogą być również stosowane profilaktycznie przez osoby, u które są narażone na ryzyko występowania zbyt wysokiego poziomu cholesterolu we krwi.

Karczoch – tabletki z wyciągiem z karczocha – cena i właściwości

Obecnie na rynku dostępna jest szeroka gama suplementów diety, które zawierają wyciąg z karczocha. Nic dziwnego, gdyż roślina ta ma zbawienny wpływ na zdrowie i kondycję organizmu. Te preparaty świetnie sprawdzą się u osób, które zmagają się z zaburzeniem produkcji i wypływu żółci oraz u osób, które mają podwyższony poziom cholesterolu we krwi. Suplementy z wyciągiem z karczocha mogą być również stosowane jako profilaktyka przeciwmiażdżycowa.

Należy również pamiętać o doskonałym wpływie karczochów na prawidłową pracę układu pokarmowego. Karczoch, dzięki swoim właściwościom oraz wysokiej zawartości błonnika, zapobiega zaparciom, łagodnie wpływa na rytm wypróżnień oraz łagodzi problemy trawienne różnego rodzaju.

Preparaty te dostępne są w aptekach w atrakcyjnej cenie, więc warto rozważyć ich zakup i regularną suplementację, która z pewnością pozytywnie wpłynie na nasze zdrowie i samopoczucie.

Promaker Isolate Odżywka Białkowa