Obecnie ludzie coraz chętniej kupują różnego rodzaju suplementy diety, odżywki białkowe czy węglowodanowe, a także witaminy. Bardzo często wynika to z faktu, że życie toczy się w ciągłym biegu i brak jest czasu na żmudne przygotowywanie posiłków w taki sposób, aby dostarczyć sobie wszelkich niezbędnych składników odżywczych. Ponadto wyliczenie, ile danego składnika odżywczego dostarcza konkretne danie jest kłopotliwe i trudno jest to oszacować. Wybór gotowego produktu to rozwiązanie szybsze, łatwiejsze, a czasami nawet tańsze. Bardzo popularny tego typu zamiennik to hydrolizat białka. Co to jest i czy warto go stosować?
Co to jest hydrolizat?
Hydrolizat białka to produkt po który bardzo często sięgają sportowcy i osoby aktywne fizycznie. Dzieje się to nie bez przyczyny. Wspomaga on przyrost tkanki mięśniowej, która jest tak pożądana przez każdego, kto trenuje. Jest to rodzaj odżywek białkowych, do których zalicza się także izolaty oraz koncentraty. Jednak hydrolizat znacząco wyróżnia się na ich tle. Czym konkretnie? Jest to białko, które ma najwyższą wartość i najlepszą jakość, a także najszybciej się wchłania, dlatego, że jest ono “pocięte” na małe części. Dzięki szybkiemu wchłanianiu powoduje, że układ pokarmowy nie jest obciążony.
Hydrolizowane białko poprawia także produkcję insuliny. Działanie anaboliczne pomaga w transporcie glukozy i aminokwasów z krwi do mięśni. Dzięki temu wzmożone są procesy naprawcze, a zahamowane wydzielanie przynoszącego szkodę kortyzolu. Dzięki wielu jego zaletom zwykle ceny produktów zawierających hydrolizaty białkowe są droższe niż innych odżywek. Wyróżnia się kilka rodzajów hydrolizowanego białka- może być ono pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego.
Jakie są rodzaje hydrolizatów białkowych?
Hydrolizaty białka zwierzęcego
Jednym z najpopularniejszych rodzajów, który jest stosowany przez wiele osób uprawiających sport, jest hydrolizat białka serwatkowego. Wytwarzając sery i mleko produkuje się także serwatkę, która zwykle uznawana jest za produkt uboczny. Z niej z kolei, poprzez proces ultrafiltracji, można wytworzyć białko serwatkowe, które to właśnie znajduje się w odżywkach dla sportowców. Tak powstaje koncentrat białka, z którego w dalszym etapie można zrobić izolat białkowy. Ten natomiast, poprzez proces hydrolizy przekształca się w hydrolizat białka serwatkowego. Jak widać, jest to proces dość skomplikowany i długi, dlatego ważne jest, aby przeprowadzać go w odpowiednich warunkach. Hydrolizat kryje w sobie nawet do 100% protein, a jednocześnie nie zawiera tłuszczy, cukrów mlecznych i innych składników. Co to znaczy? Podczas jego produkcji eliminowane są substancje, które źle wpływają na przyrost tkanki mięśniowej Poprzez proces hydrolizy otrzymuje się najczystszą postać białka, jaka jest możliwa do wytworzenia z mleka, a w efekcie produkt wchłania się dużo szybciej i lepiej. Głównym działaniem tego hydrolizatu jest poprawa procesów regeneracyjnych mięśni po treningu. Przyspiesza to odbudowę mięśnia i tym samym powoduje wzrost tkanki mięśniowej.
Najwyższej jakości hydrolizat białka od firmy BioTechUSA kupisz na swiatsupli.pl kliknij
Kolejnym rodzajem białka pochodzenia zwierzęcego jest hydrolizowane białko wołowe. Jest on dobrym wyborem dla osób, które nie mogą spożywać białka z mleka. Jest on wytwarzany w wyniku hydrolizy enzymatycznej, dlatego czas jego wchłaniania do organizmu jest jeszcze krótszy. Jego główne zalety to wysoka wartość odżywcza, duża ilość aminokwasów, zwiększenie wydolności organizmu i wsparcie dla stawów, a także to, że nie zawiera prawie wcale tłuszczu i węglowodanów. Wytwarzane są także hydrolizaty z innych rodzajów mięs, jak chociażby hydrolizat białka drobiowego czy kolagenowego, który otrzymywany jest z wieprzowiny.
Hydrolizaty białka roślinnego
Innym popularnym rodzajem jest hydrolizowane białko roślinne. Można pozyskać je ze wszystkich roślin, które mają dużą ilość białka, czyli na przykład soi, pszenicy, kukurydzy, rzepaku, grochu czy ryżu. Pierwotnie, takie białko hydrolizowane wykorzystywano do utrwalania smaku w produktach poddawanych mrożeniu czy suszeniu. W skrócie, jego produkcja sprowadza się do rozłożenia białka do aminokwasów za pomocą kwasu solnego. Większa część hydrolizatu powstałego w ten sposób to woda, sól oraz białka. W niektórych tego typu produktach można znaleźć glutaminian sodu będący produktem reakcji. Dlatego należy dokładnie czytać etykiety i w przypadku nadwrażliwości na ten składnik, unikać go.
Jednym z najczęściej spotykanych rodzajów hydrolizatów roślinnych jest hydrolizat białka sojowego. Jest on uważany za bardzo wartościowy, ponieważ soja zawiera witaminy z grupy B, aminokwasy, wielonasycone kwasy tłuszczowe, a także magnez, żelazo, fosfor, potas oraz argininę, która najbardziej przyczynia się do przyrostu masy mięśniowej. Dlatego ten rodzaj białka jest odpowiedni zarówno dla sportowców, jak i dla osób, które trenują amatorsko. Nie jest wyłącznie budulcem, a zapewnia organizmowi wiele niezbędnych składników odżywczych i mikroelementów, które pozwalają na prawidłowe działanie wszystkich narządów.
Jakie zalety ma hydrolizat białkowy?
Stosowanie hydrolizatu jest w pełni bezpieczne. Jest to produkt odpowiedni dla alergików, osób na dietach ketogenicznych, a także tych z problemami trawiennymi. Proces hydrolizy powoduje, że białko serwatkowe pozbawiane jest cukrów, dlatego nadaje się nawet dla osób z nietolerancją laktozy. Dodatkowo, jego spożywanie niesie za sobą szereg korzyści. Bardzo często u osób zażywających tego typu produkty można zaobserwować obniżenie ciśnienia oraz tętna w spoczynku. Co więcej, takie białko zapewnia szybkie wchłanianie, i łatwo się trawi. Wpływa bardzo korzystnie na regenerację po treningu. Poza tym, zwiększa zawartość aminokwasów w organizmie, co przekłada się na wiele aspektów zdrowotnych. Kolejną zaletą jest fakt, że wpływa korzystnie na magazynowanie energii, a to dzięki zwiększeniu produkcji insuliny.
Co więcej, jest bardzo łatwe w użyciu, ponieważ wystarczy dosypać go do posiłku, aby zwiększyć jego kaloryczność i dodać do nieco protein. Dlatego, jest to świetny sposób na uzupełnienie posiłku przed lub po treningu. Posiada ono najwyższą zawartość białka ze wszystkich tego typu odżywek (nawet 100%).
Jakie są wady hydrolizatu białkowego?
Ten rodzaj odżywki nie posiada wielu wad, jednak z pewnością można do nich zaliczyć wysoką cenę. W porównaniu do podobnych produktów, trzeba za niego zapłacić znacznie więcej. Jednak ten fakt ma swoją przyczynę- hydrolizat charakteryzuje się najlepszą jakością białka i ma szereg innych zalet, które opisaliśmy wcześniej. Ponadto warto uważać na jego dawkowanie, ponieważ po przekroczeniu maksymalnego spożycia może on obciążyć wątrobę i nerki. Nie jest to jednak wina białka, a wyłącznie użytej ilości. Trzeba też mieć na uwadze to, że przez swoją wysoką przyswajalność, która pobudza procesy trawienne, nie powinno być ono spożywane jako zamiennik posiłków. Nie należy nim zastępować ani małych przekąsek, ani pełnych dań.
Jak dawkować hydrolizat?
Zatem, aby nie przedawkować suplementu, ważne jest, aby wiedzieć, w jakiej dawce go stosować. Należy pamiętać, że każda osoba ma odmienne zapotrzebowanie i nie można podać konkretnej dawki produktu odpowiedniej dla wszystkich. Aby dowiedzieć się, jakiej ilości produktu używać, najlepiej jest zastosować specjalne wzory. Co oczywiste, inny przelicznik należy zastosować dla osób, które są umiarkowanie aktywne fizycznie, a inny dla zawodowych sportowców. Dlatego najlepszym wyjściem jest konsultacja z doświadczonym dietetykiem, który dobierze odpowiednią ilość.
Na to, ile produktu należy przyjmować, wpływ ma wiek, stosowana dieta, masa ciała, intensywność treningów, tryb życia czy czas regeneracji. Jak widać, jest tutaj wiele zmiennych, które determinują wybór odpowiedniej dawki. Zwykle za optymalną uznaje się 0,2- 0,4g białka na kilogram beztłuszczowej masy ciała. Jednak nie znaczy to, że dla każdej osoby będzie ona odpowiednia. Ponieważ dla niektórych może być zbyt niska, a dla innych zbyt wysoka. Należy uważać na przyjmowaną dawkę i starannie ją określić. Ponieważ przyjmowanie za małej ilości produktu nie da efektów, a za dużej- może uszkadzać poszczególne organy w organizmie.
Czy warto sięgnąć po taki produkt?
Każda osoba, która trenuje bądź chce przyspieszyć proces przyrostu tkanki mięśniowej, powinna sama rozważyć kwestię, czy stosować hydrolizowane białko zwierzęce lub roślinne. Niewątpliwie jest to produkt, który charakteryzuje się wieloma zaletami i może być bardzo pomocny w walce o idealną sylwetkę. Ponadto, pod wieloma względami jest lepszy niż popularny izolat czy koncentrat białka. Dla osób, którym zależy na szybkich efektach, oraz dla tych, którzy trenują bardzo często i intensywnie, najlepszym wyborem będzie właśnie hydrolizat. Decyzja o jego wyborze powinna być podjęta właśnie na podstawie intensywności i częstotliwości treningów. A także pożądanego wyniku i budżetu, jaki można przeznaczyć na białko. Jedno jest pewne- hydrolizat białka to opcja godna rozważenia. Która może wspomóc każdego, kto marzy o rozbudowie mięśni i poprawie kondycji.