Co to jest diosmina?
Diosmina jest to organiczny związek chemiczny, należący do grupy flawonoidów. Współcześnie można go pozyskać z owoców cytrusowych (skórki, pestki, miąższ), zazwyczaj z naowocni pomarańczy gorzkiej (Citrus aurantium). Oprócz tego substancję tą można też uzyskać na drodze metod chemicznych z herperydyny czy też półsyntetycznie. Diosmina charakteryzuje się działaniem ochronnym na naczynia krwionośne, a dokładnie żyły. Jest wykorzystywana w objawowym leczeniu przewlekłej, czynnościowej albo strukturalnej niewydolności krążenia żylnego w obrębie kończyn dolnych oraz w objawowym leczeniu żylaków odbytu. Substancja ta zmniejsza opuchliznę nóg, łagodzi uczucie ciężkości, pieczenie czy drętwienie. Pomaga też na skurcze łydek oraz bóle współtowarzyszące przewlekłej niewydolności żylnej. Ten organiczny związek pomaga też na dolegliwości wywołane niedokrwieniem związanym z odleżynami. Może być też stosowana przy obrzękach limfatycznych i w stanach pozakrzepowych.
Według naukowców diosmina zmniejsza też pewne komplikacje powiązane z podwyższonym poziomem cukru we krwi. W niektórych krajach jest ona składnikiem czynnym leków, jednakże popularnością cieszą się także suplementy diety, których jest głównym składnikiem. Występuje ona w postaci tabletek w dawce od 500 mg do 100 mg. Dawkowanie takiego środka, jak i czas trwania terapii zależy od pojawiających się u danej osoby dolegliwości. Przyjmowanie diosminy powinny być wsparte właściwym trybem życia. Niezmiernie ważne jest utrzymanie prawidłowej masy ciała, unikanie przebywania w pozycji stojącej przez długi czas oraz ekspozycji słonecznej, jak i używanie specjalistycznych pończoch.
Diosmina – właściwości
Mechanizm działania tej substancji opiera się na zmniejszeniu przepuszczalności naczyń żylnych poprzez powstrzymywanie aktywności hialuronidazy, który jest odpowiedzialny np. za rozkład kwasu hialuronowego (składnik śródbłonka naczyń). Oprócz tego, działanie diosminy skupia się też na przedłużeniu działania witaminy C, która ochrania ścianki naczyń przed szkodliwymi oksydantami, a także jest niezbędna w procesie wytwarzania kolagenu. Ten związek organiczny zwiększa też stan napięcia ścian naczyń żylnych, dzięki wydłużeniu czasu trwania skurczu znajdujących się w nich włókien mięśniowych w odpowiedzi na aktywność noradrenaliny. Diosmina przywraca naczyniom włosowatym prawidłową przepuszczalność, a więc ma działanie przeciwobrzękowe oraz przeciwkrwotoczne.
Substancja ta wspiera też powrót krwi z układu żylnego i redukuje zastój żylny w kończynach dolnych oraz nadciśnienie. Powstrzymuje też patologiczną aktywację oraz przyleganie leukocytów do ścian naczyń włosowatych. Oprócz tego diosmina obniża lepkość krwi, a zwiększa przepływ limfy w układzie chłonnym, jak i podnosi jej ciśnienie onkotyczne. Substancja hamuje wydzielanie mediatorów reakcji zapalnej, skąd wynika jej działanie przeciwzapalne. Skutecznie ochrania ścianki naczyń krwionośnych, poprawia ich szczelność i przeciwdziała powikłaniom krwotocznym, jak i zmniejsza ryzyko obrzęków wywołanych stanem zapalnym naczyń.
Diosmina – na co pomaga?
Diosmina jest przyjmowana głównie w leczeniu niewydolności krążenia żylnego oraz przy żylakach odbytu. Jest też stosowana w terapiach powiązanych z niewydolnością krążenia żylnego kończyn dolnych (czynnościową, strukturalną, objawową przewlekłą). Substancja ta jest też wybierana w przypadku wystąpienia obrzęku limfatycznego i dolegliwościach wynikających z odleżyn. Jak dowodzą badania, najwyższą skutecznością cechuje się diosmina zmikronizowana. To substancja o zmniejszonych cząsteczkach, przez co substancja czynna jest jeszcze lepiej przyswajalna przez organizm. Wchłania się z przewodu pokarmowego aż w 70 procentach, natomiast w stanie niezmikronizowanym jej przyswajalność wynosi tylko 20-30 procent.
Diosmina na hemoroidy
Leczenie żylaków odbytów diosminą daje bardzo dobre efekty. U pacjentów zaobserwowano dużą poprawę między innymi: ustąpienie świądu, krwawień, bólu okolic odbytu, jak i znaczne polepszenie stanu ostatniego odcinka przewodu pokarmowego. Oprócz tego, w trakcie badań, tylko niewielka liczba pacjentów zmagała się z efektami ubocznymi. Zazwyczaj były to dolegliwości żołądkowo-jelitowe.
Diosmina na żylaki
Żylaki nóg powodują ich ciężkość, ból, uczucie obrzęku i skurcze. U osób z lekkimi objawami żylaków regularne stosowanie tej substancji jest w stanie nawet odwrócić rozwój tego schorzenia. Suplementacja diosminy znacząco poprawia zdrowie pacjentów, którzy borykali się z przewlekłą niewydolnością żylną. Preparaty z tą substancją sprawdzają się też w leczeniu ciężkich stadiów przewlekłej niewydolności żylnej, w tym opóźnionego gojenia i owrzodzeń żylnych. Badania dowiodły tego, że osoby przyjmujące przez dłuższy czas diosminą pozbyli się problemu żylaków.
Diosmina – jak długo stosować tą substancje i w jakich dawkach?
Diosmina dostępna jest w postaci tabletek, często bywa ona jednym ze składników aktywnych suplementów diety. Przed przyjęciem dawki, należy dokładnie przeczytać ulotkę dołączoną do opakowania tudzież skonsultować przyjmowanie tego związku z lekarzem. Zaleca się przyjmować diosminę 2x dziennie w dawce 500 mg. W przypadku spotęgowanych objawów można zwiększyć dawkę do 1000 mg i zażywać 3 tabletki na dobę przez 4 dni. Jeśli chodzi o dawkę podtrzymującą, jest to 500 mg tej substancji, stosowanej 2x dziennie przed 2 miesiące.
Diosmina a ciąża i karmienie piersią
Kobiety w ciąży mogą stosować diosminę tylko i wyłącznie pod ścisłą kontrolą lekarza. Jeśli chodzi o kobiety karmiące piersią, to nie powinno się w tym okresie przyjmować suplementów z diosminą. Jest to związane z tym, iż nie ma żadnych wiarygodnych informacji co do tego, czy substancja ta może przenikać do mleka matki.
Diosmina a antykoncepcja
Zażywanie suplementów diety zawierających w swoim składzie diosminę nie wpływa w żadnym razie na efektywność antykoncepcji hormonalnej. Poleca się jednak skonsultować wcześniej z ginekologiem przyjmowanie tej substancji, jak i sprawdzić możliwe interakcje tego związku z innymi preparatami. Wśród działań niepożądanych stosowania leków hormonalnych u osób z żylakami kończyn dolnych przyjmujących diosminę wymienia się zwiększone ryzyko rozwoju zakrzepicy oraz przewlekłej niewydolności żylnej.
Diosmina – możliwe skutki uboczne
Preparaty z diosminą są zazwyczaj bardzo dobre tolerowane, jednakże zdarza się, że u pewnych pacjentów mogą wystąpić:
- wymioty,
- nudności,
- biegunka,
- niestrawność,
- pokrzywka,
- świąd,
- wysypka,
- zawroty i bóle głowy,
- złe samopoczucie.
Szczególną ostrożność powinny zachować osoby uczulone czy też z nadwrażliwością na diosminę, jak i pozostałe składniki obecne w danym suplemencie.