Wielu z nas zmaga się z tym problemem – podwyższony cholesterol, czyli tzw. hipercholesterolemia jest stwierdzona u zastraszającej ilości Polaków. Najczęściej są to osoby spożywające duże ilości tłustych produktów zwierzęcych. W połączeniu z wysokokaloryczną dietą, może powodować otyłość, pogorszony stan zdrowia i wiele niebezpiecznych chorób. Jak tego uniknąć i skutecznie obniżyć cholesterol? Czytaj dalej i dowiedz się, jak skutecznie zadbać o swój organizm.
Co to jest cholesterol?
Dla większości z nas, cholesterol kojarzy się z czymś złym. Jednak w rzeczywistości wcale tak nie jest. Obecność tego związku jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Należy on do grupy steroli, które produkowane są w wątrobie, a stamtąd transportowane są we krwi do wszystkich komórek w ciele. Oprócz tego naturalnego źródła, cholesterol dostarcza się też do organizmu poprzez jedzenie wszelkich produktów, które go zawierają.
Cholesterol pełni bardzo ważną rolę w organizmie. Bierze on udział w procesie produkcji hormonów, jest składnikiem żółci, tworzy błony komórkowe i osłonki mielinowe, które zabezpieczają nerwy przed ich uszkodzeniem. Związek ten jest także niezbędny przy przyswajaniu i wytwarzaniu witaminy D oraz podczas trawienia tłuszczy. Jest więc niezbędną częścią ciała i składnikiem aktywnie wspomagającym wiele ważnych procesów. Jednak jego nadmiar może powodować wiele niebezpiecznych skutków.
Istnieje cholesterol dobry, tzw. HDL i zły, czyli LDL. Aby organizm działał prawidłowo, poziom cholesterolu (w szczególności tej złej odmiany) nie może przekroczyć pewnych norm. Podwyższony poziom ma poważne konsekwencje dla zdrowia
Wysoki cholesterol – powody i skutki
Niezdrowa dieta i brak ruchu stanowią idealne warunki do wzmożonej produkcji i odkładania się złego cholesterolu. Co ciekawe, zawinić może także duży, przewlekły stres lub hipercholesterolemia rodzinna, czyli powody genetyczne. Alkohol, papierosy, słodycze i słone przekąski w nadmiarze także przyczyniają się do szybszego odkładania dużych ilości cholesterolu w żyłach. Wraz z wiekiem, utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu staje się trudniejsze i organizm staje się coraz bardziej narażony na jego szkodliwe oddziaływanie.
Zły cholesterol odkłada się w ściankach tętnic, w postaci złogów. Skutkiem tego są zwężone i znacznie usztywnione naczynia krwionośne, co jest pierwszym krokiem do miażdżycy. Można przy tym odczuwać objawy, takie jak żółte zgrubienia przy powiekach, łokciach i pod piersiami oraz zauważalne trudności z pamięcią i koncentracją. Podwyższony cholesterol daje o sobie znać także poprzez ból lub dyskomfort kończyn dolnych. Zakłócony przepływ krwi spowodowany przez zapchane tętnice skutkuje częstymi skurczami łydek i wzmożone zmęczenie przy zwykłym chodzeniu. Problemy z nadwagą i otyłością także wiążą się z wysokim cholesterolem.
W ostateczności, długotrwale podwyższony cholesterol, szczególnie LDL, może powodować poważne choroby, takie jak:
- ból serca powiązany z niepokojem, nudnościami, zawrotami głowy, kołataniem serca,
- miażdżyca i miejscowe stany zapalne,
- choroby układu krążenia, np. niedokrwienie mięśnia sercowego,
- utrata drożności tętnic powodująca udar mózgu,
- hipercholesterolemia, gdy poziom LDL przekracza 115 mg/dl,
- ostre zapalenia trzustki, której często towarzyszy gorączka, wzdęcia i zatwardzenie,
- niewydolności nerek,
- zawał serca.
Wysoki cholesterol nie jest więc czymś, co można lekceważyć, nie narażając się na poważne powikłania. Dowiedz się, jak obniżyć poziom cholesterolu w organizmie oraz cieszyć się zdrowiem i długim życiem.
Zły cholesterol – jaka dieta będzie najbardziej skuteczna?
Bezwzględnie najbardziej skutecznym sposobem na zapanowanie nad ilością tego związku w ciele jest prawidłowa dieta na cholesterol. Bez obaw, nie jest to wcale skomplikowany sposób odżywania i nie wiąże się z nieskończoną listą wyrzeczeń. Wszystkie niezbędne produkty spożywcze są ogólnodostępne w większości popularnych polskich sklepów.
Dieta cholesterol – 10 sprawdzonych, naturalnych produktów:
- oliwa z oliwek i olej rzepakowy, tłoczone na zimno. Warto spożywać je na zimno, np. w sałatkach. Zawarte w nich jednonienasycone kwasy tłuszczowe pomagają zwalczyć podwyższony cholesterol.
- ryby morskie – niezastąpione źródło kwasów tłuszczowych omega-3. Szczególnie wartościowym elementem diety obniżającej poziom cholesterolu są śledzie, makrele, łososie, sardynki i węgorze.
- błonnik to prawdziwie złoty środek na wiele problemów zdrowotnych. Dieta obniżająca cholesterol bogata w błonnik ma potwierdzoną badaniami skuteczność. Duże ilości błonnika znajdują się w płatkach owsianych i jęczmiennych, suszonych śliwkach, marchewkach, skórce jabłek i gruszek oraz wszystkich roślinach strączkowych, a także w innych owocach, warzywach i zbożach wieloziarnistych.
- awokado, które jest źródłem zdrowych tłuszczów roślinnych nadaje się do spożywania na słono i słodko.
- cytrusy i owoce bogate w witaminę C.
- orzechy i migdały, choć nie te solone ani karmelizowane.
- jaja, ale tylko te ze sprawdzonego źródła, z wolnego wybiegu. Warunkiem ich skutecznego działania w walce z cholesterolem jest przyrządzanie ich na miękko. To właśnie płynne żółtko zawiera lizynę, która znacznie hamuje wzrost LDL.
- siemię lniane posiada wiele korzystnych właściwości pomagających w walce z cholesterolem.
- nasiona babki płesznik – dzięki zawartym w nich pektynach, pomagają wydalić zły cholesterol i wytworzyć dobry.
- cynamon ma właściwości rozgrzewające i regulujące cholesterol oraz cukier. Już pół łyżeczki dziennie może skutkować widoczną poprawą.
Bardzo korzystne działanie mają także sterole i stanole roślinne. Niewielkie ilości tych składników znajdują się w kukurydzy, soi i słoneczniku. Pomagają w walce z cholesterolem poprzez zaburzanie jego wchłaniania w jelitach. Największą efektywność w tym działaniu mają produkty syntetycznie wzbogacone o dużą ilość sterol i stanoli. Są to najczęściej wysokiej jakości margaryny lub sosy sałatkowe.
Jaka dieta na cholesterol to nie jedyne ważne pytanie w tej kwestii. Niezwykle istotny jest także sposób przyrządzania posiłków. Techniki, które sprzyjają obniżeniu cholesterolu we krwi to gotowanie w wodzie i na parze, duszenie, grillowanie, pieczenie w piekarniku oraz smażenie beztłuszczowe.
Cholesterol dieta – czego unikać?
Aby pozytywne skutki zmiany diety na zdrowszą były zauważalne, należy także wykluczyć produkty szkodliwe. Do takich zalicza się cukier – i to w każdej postaci. Słodycze i pieczywa cukiernicze powinny całkowicie zniknąć z Twojego jadłospisu, a całkowite spożycie cukru ograniczyć do maksymalnie 3 łyżeczek dziennie. Jeśli chodzi o mięso, chude wędliny i drób bez skóry są akceptowalne, ale wszelkie tłuszcze i produkty wysoce przetworzone pochodzenia zwierzęcego są bardzo szkodliwe dla zdrowia. Kolejnym skutecznym sposobem na to, jak obniżyć szkodliwy cholesterol jest ograniczenie soli i produktów obficie dosalanych, alkoholu i potraw smażonych, szczególnie na głębokim tłuszczu.
Jak obniżyć cholesterol innymi sposobami?
Dieta obniżająca cholesterol to bardzo skuteczny, sprawdzony i potwierdzony licznymi badaniami sposób na zwalczanie złego cholesterolu. Jednak można dodatkowo wspomóc ten proces, aby osiągnąć szybsze i trwalsze wyniki.
Cholesterol dieta – wspomóż suplementami
Aby dieta obniżająca poziom cholesterolu była jeszcze bardziej efektywna, wzbogać ją o sprawdzone, zaufane suplementy. Na rynku istnieje kilka popularnych produktów, które są bezpieczne w użyciu i niedrogie. Polecamy:
- Omega 3 – zawiera kwasy tłuszczowe omega-3. Dostępne są także wersje wzbogacone o inne witaminy wspomagające usuwanie nadmiernych ilości cholesterolu z ciała.
NOW FOODS Omega 3 200 softgels Kilknij
- Now Cholesterol Pro – posiada naturalne wyciągi steroli roślinnych oraz ekstrakt z pomarańczy bergamota z mnóstwem substancji usprawniających redukcję złego cholesterolu.
NOW Foods Cholesterol Pro 60tabl Kupisz tutaj.
- Cholesterol Support – zawiera polikosanol, tokotrienole, guggul, czosnek, celulozę mikrokrystaliczną, hypromelozę i dwutlenek krzemu. Zaleca się spożycie 3 kapsułek, 2 razy dziennie, razem z jedzeniem.
NOW Foods Cholesterol Support 90 kaps Kliknij
- Berimal – dostępny w wersji zwykłej i Forte, ze zwiększoną skutecznością. Dawkowanie 1-2 kapsułek dziennie, spożywane przed posiłkiem w zupełności wystarczą, aby zauważyć efekty w niedługim czasie.
- Omega LDL – to mieszanka kwasów tłuszczowych omega-3, czerwonego ryżu i CoQ10, które działają razem, aby wspomóc pracę serca i naczyń krwionośnych oraz utrzymać zdrowy układ krążenia.
Styl życia
Siedzący tryb życia i duże narażenie na stres to wiodące czynniki, które sprzyjają odkładaniu się cholesterolu we krwi. Nawet najlepsza dieta na cholesterol nie jest w stanie całkowicie go wyeliminować, jeżeli nie zadba się także o inne powody podwyższonego cholesterolu.
W pierwszej kolejności, postaraj się ograniczyć stres na co dzień. Rób przerwy od pracy, zadbaj o swoje dobre samopoczucie i regularne wyrzucanie negatywnych emocji. Może to brzmieć absurdalnie, ale tłumienie negatywności w ciele bardzo niekorzystnie wpływa na zdrowie.
Palenie także źle wpływa na zdrowie. Nie tylko na płuca, ale właściwie na wszystkie narządy. Pielęgnowany nawyk sprzyja szybszemu odkładaniu się cholesterolu.
Prawdopodobnie najbardziej skutecznym sposobem na to, jak szybko obniżyć cholesterol jest wprowadzenie w swój plan tygodnia odpowiedniej ilości aktywności fizycznej. Już 2-5 godzin ćwiczeń w tygodniu wystarczy, aby zauważyć efekty. Nawet regularne spacery lub rozciąganie są niesamowicie korzystne dla ogólnego zdrowia. Wybierz aktywność fizyczną, która sprawia Ci frajdę – w ten sposób nie będziesz odczuwać tego, jak uciążliwego obowiązku, a raczej jak frajdę i przyjemną odskocznię od codzienności.
Jeżeli połączysz wszystkie te metody: zdrowa dieta obniżająca cholesterol, suplementy na cholesterol i aktywny tryb życia, z ograniczeniem alkoholu i papierosów, gwarantujemy, że w niedługim czasie poczujesz się dobrze, jak nigdy dotąd. Przy okazji, stosując się do tych zasad, można zauważyć spadek tkanki tłuszczowej i wagi oraz poprawę ogólnego zdrowia i samopoczucia. Zrezygnowanie ze szkodliwych produktów i nawyków to cena, którą zdecydowanie warto zapłacić za takie efekty!