Poszukiwanie produktów żywnościowych, które są pełne witamin i wartościowych składników stało się niezwykle popularne. W wyniku tego działania odnaleziono wiele zdrowych zamienników mleka, tłuszczów zwierzęcych czy cukru. Teraz uwaga skupiona jest w dużej mierze na hipoalergicznym substytucie mąki — tapioce. Dlaczego stała się tak popularna? Do czego jest najchętniej wykorzystywana? W jaki sposób ją gotować?
Tapioka co to takiego?
Tapioka z czego jest? Nazwa tego produktu brzmi dosyć egzotycznie i nic w tym dziwnego, ponieważ wytwarza się go z korzenia manioku, pochodzącego z Ameryki Południowej. To czysta postać skrobi uzyskiwanej z tej właśnie rośliny. Pozyskuje się ją w procesie odparowania soku manioku i zebrania pozostałego osadu. Tapioka może występować w postaci płatków, mąki lub małych perełek, ale ze względu na to, że produkt ten niepoddawany jest w trakcie wytwarzania procesom termicznym, konieczne jest jego ugotowanie lub upieczenie przed spożyciem. Dlaczego jest to tak ważne? Ponieważ surowa postać manioku zawiera trujące substancje, które mogą być szkodliwe dla zdrowia organizmu ludzkiego.
Właściwości tapioki
Najbardziej pożądaną cechą tapioki jest fakt, że nie ma w swojej zawartości glutenu w przeciwieństwie do mąk wytwarzanych z pszenicy, czy innych zbóż. Jest to zatem doskonały produkt dla osób z uczuleniem na gluten, czyli cierpiących na celiakię. Zastąpienie w swojej diecie zwykłej mąki glutenowej tapioką, pozwala zażegnać przykre dolegliwości trawienne alergików. Tapioka oprócz tego, że jest hipoalergiczna, ma silne właściwości żelujące, dzięki którym świetnie sprawdza się jako spoiwo deserów, ciast, a także dań mięsnych. Łączy składniki spożywcze i dodatkowo je rozjaśnia. Stosowana jest ona również w kuchni, by zagęścić sosy, zupy, budynie i desery. Co ciekawe, tapioka to skrobia odporna, czyli taka, która nie poddaje się trawieniu przez soki żołądkowe. Co za tym idzie, działa jak błonnik, który usprawnia pracę jelit, redukuje zaparcia, minimalizuje wzdęcia, a także stanowi pożywkę dla przyjaznych bakterii jelitowych. Tapioka polecana jest także diabetykom, ponieważ regularne używanie jej w kuchni pozwala obniżyć poziom cukru we krwi, ale nie tylko! Tapioka może mieć działanie przeciwzapalne.
Tapioka jak gotować?
Wiele osób zadaje sobie pytanie: tapioka jak gotować? Mechanizm termicznej obróbki tej mąki jest dosyć prosty i na ogół nie sprawia problemu nawet początkującym amatorom kuchennych eksperymentów. Tapioka jak zrobić? Wystarczy zagotować w garnku nieco ponad pół litra wody i doprowadzić do wrzenia. W kolejnym kroku trzeba do niej wrzucić mniej więcej 100 gramów tapioki w postaci kulek i co jakiś czas mieszając, gotować przez około 25 minut. Mieszanie w tym procesie jest bardzo istotne, ponieważ zaniechanie tej czynności, może doprowadzić do sklejenia się kuleczek tapioki. Później tapiokę należy wraz z garnkiem zdjąć z ognia i dopiero po kolejnych 20 minutach odcedzić i przelać zimną wodą. Z tak przygotowanej tapioki można przygotować popularną w Tajwanie Bubble Tea. Proporcje tego specjału to 100 ml mleka, 100 ml herbaty (zielonej lub czarnej) i ugotowana tapioka.
Tapioka jak smakuje?
Wiele osób, zanim wprowadzi ten produkt do swojej kuchni, zastanawia się: tapioka jak smakuje? Czy jej smak będzie przebijać się w daniach i je dominować? Okazuje się, że tapioka nie posiada walorów smakowych. Nie czuć jej zatem w spożywanych daniach. To, co ją wyróżnia, to jednak konsystencja żelowych kuleczek, które przyjemnie się rozgryza.
Tapioka kaloryczność i składniki odżywcze
Tapioka składa się przede wszystkim z węglowodanów, niewielkiej ilości białek i tłuszczy. Ponadto jest źródłem witamin i minerałów, co dodatkowo zachęca do jej spożywania. Czy tapioka jest zdrowa? Tak, ale, jak z każdym produktem żywnościowym, tak i z tym nie należy przesadzać w spożyciu. Podstawą zdrowego odżywiania jest bowiem zróżnicowana dieta zawierająca nie tylko produkty mączne, ale również warzywa, owoce, nabiał, orzechy, jaja, mięso i wodę. Wracając do składników ożywczych tapioki, można wśród nich wymienić:
- kompleks witamin z grupy B, który korzystnie wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego, przyswajanie magnezu, pracę układu sercowo-naczyniowego, a także przynosi korzyści dla ostrości widzenia,
- witaminę C, dzięki której uszczelniane są naczynia krwionośne, przyswajane jest żelazo, podniesiony zostaje poziom odporności organizmu,
- magnez, który wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu mięśniowego, obniżenie poziomu nerwowości,
- wapń odpowiedzialny za mineralizację tkanki kostnej, siłę skurczu mięśni oraz prawidłowe krzepnięcie krwi,
- żelazo — składnik usprawniający procesy krwiotwórcze i biorący udział w transporcie tlenu do komórek ciała,
- potas, który odgrywa ważną rolę w regulacji ciśnienia krwi, rytmicznej pracy serca, a także wysyłaniu impulsów elektrycznych pomiędzy komórkami ciała,
- cynk i fosfor, które korzystnie działają na kondycję włosów, paznokci, skóry i zębów;
Jak łatwo można zauważyć powyżej, tapioka to prawdziwa skarbnica witamin i składników mineralnych, które potrzebne są do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. “Topika ile kalorii ma w 100 g”? – to często zadawane pytanie przez osoby, które dbają o smukłą sylwetkę ciała. Odpowiedź nie jest jednoznaczna, ponieważ zależy ona od tego, czy kaloryczność dotyczy produktu “przed”, czy “po” ugotowaniu. Tapioka surowa, która nie została poddana obróbce termicznej, zawiera w 100 gramach około 360 kcal, natomiast tapioka ugotowana to jedyne 160 kcal w 100 gramach. Dzieje się tak, ponieważ tapioka w trakcie gotowania pęczniej, nabiera wody i wzrasta jej objętość.
Tapioka czy jest zdrowa?
Biorąc pod uwagę wszystkie powyżej opisane składniki, właściwości i wartości odżywcze tapioki, można stwierdzić śmiało, że jest ona zdrowym zamiennikiem mąk pozyskiwanych z ziaren zbóż. Jej spożywanie jest korzystne dla zdrowia i dobrego samopoczucia, a także dla osób cierpiących na uczulenie na gluten. Tapiokę warto kupować w internetowych lub stacjonarnych sprawdzonych sklepach ze zdrową żywnością. Jeśli szukasz zdrowych zamienników mąk i przypraw kliknij TUTAJ.