Pas używany jest do zwiększania wyników w niektórych ćwiczeniach złożonych. Można spotkać dużo pasów pseudo kulturystycznych, które nie spełniają swojego celu. Warto zapamiętać to, gdy będziemy chcieli kupić taki pas, aby miał jednakową szerokość na całej długości. Odpowiada to za odpowiedniość sztywność na korpusie. Mięśnie mają wtedy dużo miejsca aby się o niego zaprzeć. Pasy zwężane na brzuchu nie dadzą tego efektu. Zwiększenie ciśnienia w jamie brzusznej to jedno z głównych celów używania pasa treningowego. Dzięki temu damy radę podnieść kilka kilogramów więcej.
Kiedy korzystać z pasa treningowego?
Korzystać z pasa powinny osoby, które posiadają umiejętność napięcia ciała. Począwszy od opanowania oddechu przeponowego aby umiejętnie wykorzystać pas. Bez tych umiejętności nie pomoże on nam w niczym a nawet może zaszkodzić.
Pas Kulturystyczny Promaker skórzany PM-04-1701 kliknij
Pas treningowy zalecany jest dla osób zaawansowanych a także nawet średnio zaawansowanych, przy bardzo dużych obciążeniach nawet powyżej 85% maksymalnego ciężaru jaki jesteśmy w stanie podnieść. Osoby początkujące więcej zyskają gdy nauczą się poprawnie pracować oddechem oraz nie powinny trenować na takich obciążeniach.
Przeciwwskazania do używania pasa treningowego
Do przeciwwskazań używania pasa należą:
- przepuklina pachwinowa – pas powoduje zwiększenie ciśnienia w jamie brzusznej co może objawić się zwiększonym ryzykiem urazu.
- Problemy z nadciśnieniem
Pas treningowy, jak używać ?
- Oddychanie przeponowe – nabieramy powietrze nosem a wypuszczamy je ustami. Przy oddychaniu przeponowym powinna unosić się górna część brzucha, a nie klatka piersiowa.
- Napięcie całego korpusu
- Pas nie może być napięty zbyt mocno oraz za luźno. Podczas gdy zapniemy go za ciasno wyłączy nam odpowiednią stabilizację poprzez wciśnięcie odcinka lędźwiowego. Zbyt luźny pas nie spełni swoich funkcji.