Mikro i makroelementySuplementacja

Co to jest lecytyna i do czego służy? Właściwości, działanie

Lecytyna to niezwykle ważny składnik niemal każdej komórki, która znajduje się w ludzkim organizmie. Czy lecytyna spożywcza to samo, co lecytyna słonecznikowa? Jakie jest dawkowanie substancji, jaką jest lecytyna? Co to jest lecytyna i do czego służy?

Czym jest lecytyna?

Co to jest lecytyna? Lecytyna to nic innego niż mieszanka różnorodnych związków o charakterze tłuszczowym. Najczęściej są to fosfolipidy, czyli związki, które składają się z kwasów tłuszczowych, glicerolu, grupy fosforowej, choliny, czy seryny. Pozostałymi elementami lecytyny są węglowodany, trójglicerydy i woda. Lecytyna po raz pierwszy odkryta ostała przez Theodora Nicolasa Gobleya 1846 roku i pozyskana została w jajka kurzego. Badania prowadzone od tamtego czasu potwierdziły, jak ważna jest funkcja lecytyny w organizmie ludzkim. Chociaż najczęściej kojarzona jest z ludzką pamięcią i koncentracją, lecytyna odpowiada także za szereg innych funkcji.  

koncetracja

Lecytyna- właściwości i zastosowanie

Nazwa lecytyna podchodzi od greckiego słowa lekithos, co oznacza oczywiście żółtko jaja, z którego została ona pozyskana. Stanowi naturalną mieszankę cennych fosfolipidów, pośród których na szczególną uwagę zasługuje fosfatydycholina. Obróbka mechaniczna pozwala na pozyskanie różnych rodzajów lecytyny. To dzięki nowoczesnym technologiom zyskała ona tak dużą popularność w przemyśle farmaceutycznym, spożywczym oraz kosmetycznym. Jeżeli w danym produkcie lub suplemencie znajduje się lecytyna, właściwości jej są niezwykle szerokie. Przede wszystkim wykazuje ona właściwości fizjologiczne, farmaceutyczne, dietetyczne i technologiczne. Warto zwrócić uwagę na to, iż jest ona składnikiem wszystkich błon biologicznych. Reguluje ponadto aktywność enzymatyczną oraz procesy metaboliczne zachodzące w ludzkim organizmie. Lecytyna obecna jest w każdej komórce ciała, o czym niezbyt często się mówi, jednak fakt ten okazuje się dosyć istotny. Lecytyna wpływa ponadto na transport, potencjał błonowy oraz jej przepuszczalność. Stanowi także barierę ochronną ścian żołądka, a także bierze udział w przemianach cholesterolu. 

Źródła lecytyny

Oprócz suplementów diety uważanych za najwygodniejszą formę stosowania lecytyny wśród jej źródeł wymienić można ponadto jaja, wątróbkę, soję, ryby, nabiał, zielone warzywa, awokado, drożdże, oliwki, czy nierafinowany olej rzepakowy.

jajka

W jaki sposób lecytyna oddziałuje na organizm?

Wiemy już, czym jest lecytyna. Działanie jej na organizm ma jednak tak szerokie spektrum, że warto wymienić, chociaż niektóre zagadnienia. Lecytyna- na co wpłynie w naszym organizmie? 

Układ krążenia

Zawarta w lecytynie cholina przyczynia się do zmniejszenia agregacji płytek we krwi. Aktualnie w lecytynie wiążą się wielonasycone kwasy tłuszczowe, które w połączeniu z cholesterolem, ułatwiają transport, a także eliminację z ustroju. Wszystko to sprawia, że lecytyna ogranicza możliwość występowania miażdżycy, czy chorób sercowo-naczyniowych. Obniża także poziom trójglicerydów i cholesterolu, podnosząc przy tym jednocześnie poziom HDL, czyli dobrego cholesterolu.

Wsparcie wątroby

Inozytol i cholina zawarte w lecytynie przeciwdziałają niekorzystnym zaburzeniom lipidowym oraz zapobiegają nie tylko stłuszczeniu, ale także marskości wątroby. Lecytyna tabletki, czyli jedna z najdogodniejszych form stosowania tego składnika wykazuje wysokie działanie, gdyż jej stężenie wykazuje działanie hepatoprotekcyjne będące barierą ochroną przed toksynami, wirusami, alkoholem, lekami oraz chemioterapią. Wśród właściwości lecytyny wymienić można detoks wątroby, a także procesów trawiennych. Poprawia ona też pracę pęcherzyka żółciowego. Co ciekawe, ze względu na swoje cenne właściwości stosowana jest ona także jako profilaktyka przed ryzykiem powstania kamieni w woreczku żółciowym. Zawarta w lecytynie cholina jest prawdziwym prekursorem jednego z najważniejszych neuroprzekaźników, czyli acetylocholiny. Niedobór jej może prowadzić nie tylko do uporczywych zaparć, ale też do powstania niezwykle bolesnego schorzenia, jakim jest kolka jelitowa. 

wątroba

Układ nerwowy

Wśród najważniejszych działań lecytyny wymienić można pozytywny wpływ na układ nerwowy. Chociaż najczęściej kojarzy nam się lecytyna na pamięć, tak naprawdę jej działanie na układ nerwowy ma największe znaczenie. Zawarta w lecytynie cholina jest składnikiem błon komórkowych. Cholina jest niezwykle potrzebna do wytwarzania osłonek mielinowych osłaniających komórki nerwowe. Lecytyna pobudza więc układ nerwowy, poprawia zdolność koncentracji uwagi oraz wspiera procesy zapamiętywania.

gra w jengę wymaga koncentracji

Wsparcie w stanach obniżonego nastroju

Lecytyna na depresję? Czy to w ogóle możliwe? Badania naukowe dowodzą, iż stosowanie w sposób regularny lecytyny hamuje rozwój depresji oraz wspiera w przypadku obniżonego nastroju. Lecytyna niweluje także proces demencji starczej, zwanej potocznie zespołem Alzheimera, a także stwardnienia rozsianego. Cholina poprawia także pamięć i koncentrację u dzieci ze stwierdzonym spektrum autyzmu oraz jakość funkcjonowania osób ze schizofrenią. Lecytyna coraz chętniej stosowana jest więc w leczeniu chorób psychicznych oraz stanów obniżonego nastroju. 

depresja

Lecytyna w kosmetologii 

Nie każdy wie o tym, że lecytyna stosowana jest często jako emulgator i emolient w trakcie przygotowywania maci, kremów, maseczek, zawiesin oraz emulsji. Lecytyna dzięki zdolnościom wbudowywania się w błony komórkowe naskórka zwiększa jego elastyczność. Za jej sprawą przenikanie substancji przez warstwę rogową staje się szybsze. Lecytynę coraz częściej wykorzystuje się w leczeniu trądziku różowatego, łuszczycy i egzemy, a ich najpopularniejszych chorób skórnych. 

balsam do ciała

Lecytyna słonecznikowa a lecytyna sojowa- którą warto wybrać? 

 Lecytyna sojowa czy słonecznikowa? Na to pytanie próbuje odpowiedzieć sobie wielu specjalistów. Warto jednak dostrzec istotne różnice pomiędzy tymi wariantami. Lecytyna sojowa pozyskiwana jest najczęściej w wyniku procesów chemicznych z udziałem chemikaliów. Dzieje się tak, ponieważ jej producentem są Stany Zjednoczone, które ą pionierem produkcji i eksportu soi. Niestety niewiele osób wie, w jaki sposób wariant ten jest pozyskiwany. W procesie wytwarzania biorą udział często szkodliwe dla organizmu substancje, dlatego przed zakupem suplementu warto zbadać dokładnie źródło jej pochodzenia. Obecnie twórcy suplementów starają się, aby lecytyna sojowa cechowała się wysoką jakością, dbając o sprawdzone dostawy. Konkurencją, która zyskuje coraz większą popularność na rynku, okazuje się lecytyna słonecznikowa, która pozyskiwana jest ze słonecznika, a zasadniczo z oleju słonecznikowego. Jest znacznie bardziej zdrowa i produkowana bez udziału chemikaliów. Powstaje w wyniku tłoczenia na zimno, dlatego nie traci swoich drogocennych właściwości. Hasła, takie jak “lecytyna słonecznikowa dawkowanie” i “lecytyna słonecznikowa zastosowanie” zyskują coraz większą popularność w przypadku haseł związanych z lecytyną, co potwierdza jej szerokie spektrum działania oraz wzrost popularności. 

lecytyna sojowa

Lecytyna – dawkowanie

Zdaniem ekspertów optymalna dzienna dawka do spożycia lecytyny wynosi 1000-1200 mg na dobę. W przypadku dużych niedoborów warto jednak rozważyć nieco większe dawki, sięgające nawet 6000 mg na dobę. Warto jednak pamiętać, aby skonsultować to na podstawie wyników badań. W przypadku przedawkowania lecytyny doprowadzić można do powstania skutków ubocznych.

Suplement Prozdrowotny Now Foods Non-GMO Lecitine 1200mg 200softgels

Wysokiej jakości lecytynę kupisz tutaj

Zapotrzebowanie na lecytynę

Jeżeli chodzi o zapotrzebowanie na lecytynę, można zauważyć, iż wynosi ona odpowiednio dla:

  • dzieci do 9. roku życia do 250 mg na dobę,
  • nastolatków do 550 mg na dobę,
  • mężczyzn do 550 mg,
  • kobiet do 450 mg na dobę,
  • kobiet ciężarnych do 450 mg na dobę,
  • kobiet karmiących do 500 mg na dobę. 

Lecytyna – skutki uboczne

 Jakie skutki uboczne ma lecytyna? Chociaż uważana jest za jeden z najbezpieczniejszych i najmniej inwazyjnych suplementów diety, należy mieć na uwadze to, iż jej stosowanie może nieść za sobą ryzyko skutków ubocznych. Wśród najpopularniejszych skutków ubocznych wymienić można dolegliwości żołądkowe oraz jelitowe, takie jak nudności, bóle brzucha, czy biegunki. 

Promaker Isolate Odżywka Białkowa