Dolegliwości i choroby

Ból kolana przy chodzeniu – jak leczyć kłucie w kolanie podczas chodzenia?

Staw kolanowy to skomplikowany kompleks, który jest zbudowany z kości piszczelowej, udowej, rzepki oraz więzadeł, łąkotek i ścięgien. Przyczyny pojawienia się bólu w tej okolicy mogą obejmować każdą ze struktur, dlatego przed wprowadzeniem specyficznego leczenia niezbędna jest odpowiednia diagnostyka. Jakie schorzenia powodują ból i kłucie w kolanie podczas ruchu? W jaki sposób leczyć tego rodzaju dolegliwości?

Choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego

Najczęstszą przyczyną pojawienia się bólu w tej okolicy jest choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego. Pojawia się ona w sytuacji, gdy ze względu na osłabienie i ubytki w tkance chrzęstnej, dochodzi do tarcia między strukturami kostnymi. Chrząstka, która pokrywa fragmenty kości budujące stawy, pełni rolę amortyzującej poduszki zapewniającej płynny ślizg i przesuwanie się struktur względem siebie. W wyniku nadwagi, podeszłego wieku lub urazów przeciążeniowych w obrębie kolan, dochodzi do pojawienia się bólu i kłucia, które manifestują się podczas ruchów zgięcia i wyprostu kolana. Przykre dolegliwości są skutkiem podrażniania zakończeń nerwowych, co przekłada się na ograniczenie aktywności fizycznej do minimum i postępujący charakter schorzenia.

Istotnym elementem diagnostycznym choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego są dodatkowe objawy, do których oprócz bólu zalicza się również poranną sztywność, trzeszczenia oraz obrzęk. Ważną rolę odgrywa profilaktyka, czyli zapewnienie odpowiedniej ilości aktywności fizycznej oraz regularne stosowanie preparatów i suplementów diety z kolagenem. To właśnie ten rodzaj białka jest jednym z najważniejszych składników tkanki chrzęstnej, dlatego wczesne uzupełnianie materiału budulcowego chroni przed rozwinięciem się schorzenia w przyszłości. Leczenie inwazyjne gonartrozy obejmuje endoprotezoplastykę, czyli zastąpienie naturalnego stawu pacjenta elementem sztucznym. Stosowanie odpowiednich ćwiczeń i pozostałe elementy fizjoterapii umożliwiają nie tylko zmniejszenie dolegliwości bólowych, ale też odzyskanie zakresów ruchów, które zostały utracone przez rozwijający się proces zwyrodnieniowy.

operacja

Kolano skoczka

Kolano skoczka jest schorzeniem przeciążeniowym kolana, które objawia się bólem w tej okolicy. Inną nazwą dolegliwości jest choroba Sindinga-Larsena-Johanssona i zgodnie z jej definicją, w trakcie przebiegu dochodzi do nadwyrężenia aparatu wyprostnego kolana wraz z obecnym objawem kłucia w dolnej okolicy stawu. Kolano skoczka bardzo często występuje u osób młodych i aktywnych fizycznie, u których nadmierne obciążenia lub nieprawidłowo stosowany trening, skutkują powstaniem procesu zapalnego więzadła rzepki. Oprócz kłującego bólu w tej okolicy, występuje również obrzęk oraz zanik mięśnia czworogłowego uda. Więzadło, czyli struktura objęta procesem zapalnym, jest zbudowane z tkanki łącznej, dlatego regeneracja tego elementu narządu ruchu wymaga odpowiedniej suplementacji i diety bogatej w niezbędne witaminy i makroelementy. Fizjoterapia stosowana w przebiegu kolana skoczka obejmuje ćwiczenia wzmacniania aparatu wyprostnego kolana, rozciąganie prostowników i zginaczy tej okolicy oraz falę uderzeniową. Odpowiednio szybko wdrożone postępowanie terapeutyczne pozwala na eliminację problemu kłucia w kolanie, a także pozostałych dolegliwości związanych z kolanem skoczka.

usztywnienie kolana

Uszkodzenia mięśniowe i złamania

Ból kolana podczas chodzenia bardzo często ma podłoże mięśniowe, co jest związane z przeciążeniem lub urazem kończyn dolnych. Staw kolanowy tworzy kilka mięśni, które są odpowiedzialne zarówno za ruch, jak i prawidłową stabilizację tej okolicy. Nadmierny wysiłek fizyczny może prowadzić do mikrouszkodzeń w obrębie dwóch najważniejszych mięśni – czworogłowego i dwugłowego uda. Przyczepy końcowe obu mięśni są umiejscowione w okolicy stawu kolanowego, co sprawia że wszelkie naciągnięcia lub zerwania również mogą skutkować kłującym bólem podczas chodzenia. Istotne znaczenie ma miejsce lokalizacji dolegliwości, ponieważ urazy mięśniowe mają najczęściej cechy bólu powierzchownego. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku złamań, które początkowo nie wymagają hospitalizacji, natomiast po jakimś czasie skutkują bólem w trakcie ruchu. Mikropęknięcia w obrębie rzepki, kłykci kości udowej lub piszczelowej również mogą być przyczyną tego rodzaju dolegliwości. Warto pamiętać o tym, że nie zawsze złamanie wiąże się z silnym bólem na początku, lecz może nasilać się dopiero po jakimś czasie. Leczenie złamań w obrębie kości wymaga pogłębionej diagnostyki obrazowej, zwłaszcza wykonania badania rentgenowskiego. Dodatkowo warto zapobiegać takim sytuacjom, zwracając uwagę na odpowiednią podaż wapnia, fosforu oraz pozostałych związków i pierwiastków chemicznych w diecie. Przebudowa kości jest procesem trwającym nieustannie, dlatego warto zadbać o dostarczanie składników budulcowych w pokarmie lub suplementach diety.

Chondromalacja rzepki

Rzepka to element kompleksu kolanowego, który jest bardzo często pomijany przez specjalistów. Główną funkcją tej struktury kostnej jest ochrona stawu kolanowego przed urazami oraz dużymi wartościami momentów sił generowanych przez mięśnie prostujące staw kolanowy. Jakiekolwiek urazy związane z tą strukturą, powodują nie tylko ograniczenia związane z chodem i poruszaniem się, ale również charakterystyczny ból obecny przy każdym ruchu. Chondromalacją rzepki nazywa się stan zwyrodnienia i wytworzenia się ubytków chrząstki stawowej. Przyczyną uszkodzeń strukturalnych tej okolicy są najczęściej powtarzające się urazy i nawykowe zwichnięcia rzepki, które po pewnym czasie prowadzą do tak zwanego „spluszowacenia” tkanki chrzęstnej. Do objawów chondromalacji rzepki, oprócz kłucia zlokalizowanego wewnątrz kolana, zalicza się również bóle w trakcie siedzenia oraz wchodzenia po schodach. Leczenie tej dolegliwości obejmuje terapię wzmacniającą staw kolanowy, czyli ćwiczenia kokontrakcji oraz propriocepcji, a także stosowanie ortez i kinesiotapingu. Chondromalacja rzepki dotyczy tkanki chrzęstnej, dlatego w trakcie terapii zaleca się przyjmowanie preparatu z glukozaminą i kolagenem, które przyczyniają się do odbudowy zniszczonej chrząstki.

Regeneracja stawów - Promaker Stronger Joints 400g

Wysokiej jakości suplementy diety z kolagenem i glukozaminą kupisz tutaj

Uszkodzenia łąkotek

Często spotykaną dysfunkcją stawu kolanowego są uszkodzenia łąkotek. Struktury te pełnią rolę amortyzatorów, które mają zwielokrotnić powierzchnie stawowe kości udowej. Wyróżnia się łąkotki boczne i przyśrodkowe, których uszkodzenie manifestuje się różnymi objawami. Najczęstszą przyczyną uszkodzenia łąkotek jest uraz mechaniczny, do którego dochodzi podczas kombinacji odpowiednich ruchów, posiadających najczęściej komponenty skrętne, zgięciowe i wyprostne. Lokalizacja bólu i kłucia w stawie kolanowym jest uzależniona od rodzaju uszkodzonej łąkotki, co oznacza że podczas uszkodzenia łąkotki bocznej dolegliwości dominują po zewnętrznej stronie stawu, natomiast w przypadku urazu dotyczącego łąkotki przyśrodkowej – po stronie wewnętrznej. Sposób leczenia uszkodzonych łąkotek determinuje rodzaj uszkodzenia. Najczęściej niezbędna jest operacja szycia lub rekonstrukcji łąkotki, co wiąże się z długotrwałą rehabilitacją i hospitalizacją. Łąkotki są zbudowane z tkanki chrzęstnej włóknistej, której głównym składnikiem budulcowym są włókna kolagenowe. Z tego powodu podczas terapii zalecane jest również przyjmowanie suplementów diety, które zawierają ten rodzaj białka.

rehabilitacja

Ból i kłucie w kolanie – jak leczyć?

Nieprawidłowości i dysfunkcje związane ze stawem kolanowym mogą być przyczyną bólu i innych nieprzyjemnych dolegliwości, a także mieć realne przełożenie na ogólny stan zdrowia. Nie ma jednego uniwersalnego modelu leczenia, stosowanego w przypadku uszkodzeń tej okolicy. Inne postępowanie lecznicze wiąże się z chorobą zwyrodnieniową, uszkodzeniem łąkotki lub zmianami przeciążeniowymi. Niezależnie od etiologii problemu, działania profilaktyczne polegające na suplementowaniu związków budujących struktury narządu ruchu, odpowiedni trening oraz racjonalne dobieranie natężenia wysiłku fizycznego do możliwości organizmu, wpływają pozytywnie na zachowanie kości, stawów i więzadeł w dobrej kondycji przez wiele lat.

Suplement prozdrowotny - NOW Devil's Claw 500mg 100kaps

Duży wybór suplementów diety wspomagających stawy znajdziesz tutaj

Promaker Isolate Odżywka Białkowa